Ostrov hrdlořezů (1995)

Poriadne (i keď tuctové) pirátske dobrodružstvo, no po filmárskej stránke by bolo čo to vylepšovať na čele Geeni Davis, ktorá sa mi do tejto role nehodí.

Pojedeme k moři (2014)

Zo začiatku sa film tvári ako úplne nenáročná detská jednohubka, no potom akoby sa Mádl rozhodol, že chce, aby ho brali vážne, a tak sa snaží film urobiť serióznejším. Vsunie tam dospelé a emocionálne citlivé témy, no vsunie ich dosť natvrdo, takže označenie filmu rodinný či detský je úplne na hranici. Môže to pôsobiť rozporuplne, no Mádl to zvládol ukočírovať a vyslúžil si o jednu hviezdičku naviac.

I když je noc (2023)

Beriem mobil a natočím ako idem do Billy na nákup. Budem sa tváriť, že prežívam veľké psychologické dilema aký druh salámy mám kúpiť a vyvrcholenie bude pípnutie kreditky pri platení. Oproti tomuto žvástu to bude oscarový snímok. Tento kvázi film musel byť jediný nominovaný, keď bol ocenený.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Keď som tento film videl prvýkrát prišiel mi priemerný, no po čase som dostal chuť si ho znova pozrieť a vtedy som začal vidieť jeho kvality a po treťom pozretí je u mňa toto dielo par excellence. Skvelá výpravná námornícka dráma. Hlavnou plachtou, ktorá ženie dej sú postavy, a to najmä vzťah medzi kapitánom Aubreym a lekárom Stephenom. Vynikajúce dialógy, kedy obaja prezentujú svoje rozdielne názory, pravdy a motivácie, pričom divák sa vie s nimi stotožniť a pochopiť oboch.

Nejlepší z gladiátorů (2003) (TV film)

Nemčúri sa po úspechu Gladiátora (2000) rozhodli natočiť svoju vlastnú verziu a dopadlo to tak, ako to dopadne zakaždým, keď sa nemecká produkcia snaží napodobniť Hollywood. Lacno a trápne. Ridleyho Gladiátor nebol úspešný kvôli tomu, žeby diváci zrazu zatúžili po antických filmoch, ale jednoducho preto že je to skvelý film. Tento film som videl a hodnotil už dávnejšie, no viem že moje pocity z filmu boli veľmi podpriemerné.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Prvá kapitola bola ešte fajn. Bavilo ma spoznávať počiatky tej mašinérie, ísť hlbšie do zákulisia a porovnať vývoj samotných hunger games. No keď sa samotné hry začnú je vidieť, že tu o hry nejde, že to je len výplň pre tuctovú romancu. A to človek pochopí hneď v tretej kapitole, kde už človek začína pozerať na hodinky, koľko to ešte bude trvať. Aj by sa tomu tá zbytočná naťahovanosť dala odpustiť, keby ten vzťah mal poriadne zakončenie, no ono to žiadne vyústenie nemá, takže ani ten prerod z dobrého na zlého ma moc nepresvedčil.

Všechno, všude, najednou (2022)

Vždy keď som sa zorientoval v tom prekomplikovanom deji, tak sa to ešte viac zamotalo a už to bolo také miš-maš, kedy sa autori snáď už nasilu snažili pretlačiť všelijaké nápady. Záverečné filozovanie je tak zdĺhavé, že sa až strácala pointa. Vizuálne je snímok pekný i keď pri mnohých scénach budú mať epileptici problém.

Černý mlýn (2020)

Však to nemalo hlavy-päty. Dej naťahovaný jak guma na teplákoch. Celé to pôsobilo dojmom, že "neviem čo z toho chcem mať". Úmorný život hlavného hrdinu je zo začiatku vykreslená ako celkom dobrá sociálna dráma, no postupne táto stránka začne unavovať. A fantasy prvky typu plaziaci sa fén snáď ani nemožno brať vážne. Záverečná polhodinka, kedy sa začne konečne niečo diať, nám predostrie kopec otázok, no žiadne poriadne odpovede.

22 Jump Street (2014)

Moc invencie to po jedničke nepobralo. Tentokrát tu máme menej hustú drogu a role cool študenta a losera sa vymenili. Išli na istotu, no tá istota nepriniesla až takú nápaditosť ako prvý film. Bolo by to za tri hviezdy, ale záverečné titulky to vytiahli na tú štvrtú.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Animované filmy sú často podceňované v tom, že diváci si automaticky myslia, že musia byť detsky naivné bez nejakej myšlienky. Tento Spiderfilm však s prehľadom strká do vrecka aj tie najväčšie hrané komiksové blokbasteri. Téma pararelných svetov už síce nie je tak originálna, keďže sa to rozoberá už v x komiksových filmov za posledné roky, no tento film dokázal túto látku znovu nápadito spracovať. Jediné čo ma naštvalo bolo "pokračovanie nabudúce".