Amazonský kód (2012) (TV film)

lingvisticka cast je pre neznaleho divaka (mna) trochu malo vysvetlena a odovodnena. ide tam o konkretny spor, ktory ale mam pocit ze tocili trochu jednostranne. a vadilo mi aj stylizovanie lingvistu everetta do pozicie obete, a tejto je vo filme viac ako som potreboval vidiet. necakany bonus som vsak nasiel v zavere filmu, ked filmari prisli ku kmenu po dvoch rokoch a tam ich cakali civilizacne vymozenosti osadene v dedine. podnietilo to k zamysleniu. aj samotny predstavitel nadacie funai nechcel pustat misionarov k domorodcom, v com sa zhodli aj s lingvistom, ze misionari su vlastne "kolonizatori mysle". ale napriek tomu im tam okrem elektriny a vody nainstaluju televiziu. teraz si budu moct pozriet dokument o tom aky je ich jazyk vynimocny...

Arménská genocida (2006)

prva polovica dokumentu hovori o dovodoch a priebehu genocidy armenov turkami pocas prvej svetovej vojny. je az necakane strucna a mozno nie uplne vyvazena. pomerne velky priestor celej druhej polovice dokumentu dostava popis aktualnej situacie vnimania genocidy v turecku a vo svete. tato cast je svojim sposobom ovela znepokojujucejsia ako samotny historicky popis genocidy.

Banderovci (2010) (TV film)

prva cast filmu sa venuje politickemu vyvoju na ukrajine po prvej svetovej vojne a dovodom vzniku ukrajinskej povstaleckej armady. v druhej polovici dominuje prechod oddielov UPA cez ceskoslovensko a reakcii CS armady. cely dokument sa tak javi ako nekonzistentny. dokument zial niektore fakty nespomina (vzhladom k obsiahlosti temy ma pomerne nizku minutaz). na druhej strane dava velky priestor citovo zafarbenym prejavom bojovnikov UPA - teraz uz dochodcov, ktori pri niektorych myslienkach pustia aj nejaku tu slzu... urcite je to svojim sposobom zaujimavy a prinosny dokument, ktory si vsak nasledne vyzaduje dalsie studium problematiky.

Baščovanský a zať (1994) (TV film)

neznamy a nedoceneny film. jeden z najlepsich slovenskych filmov vobec. a pritom staci tak malo. vyborny scenar, neznami herci a jeden dom s neupratanym dvorom.

Crash (2004)

prekombinovana miesanina s prebytkom precitlivelych pesniciek. americka mozaika farieb pleti a vzorcov spravania. asi kazda postava vo filme prejde nejakym sokom, a to ju zmeni. niektora dozije zaverecnych titulkov, niektora nie. zial, uveritelnost konania postav je predovsetkym kvoli ich poctu vo filme naozaj slaba, preto dostavame vsetko podane zjednodusene. a ako celok to posobi az prilis nutene. ale mozno rolu zohralo aj to ze som film videl v dabingu, a bez prvych 15 minut.

Černá roucha (1983)

tento film sa almodovarovi naozaj nepodaril. sustredil sa viac na prvoplanove skolacke srandicky (mnisky fetuju, chovaju tigre, pisu romanticke novely...) v ktorych hlbsie myslienky celkom zanilki. dopozeral som to dokonca, ale je to jednoznacne najhorsi z asi desiatky pedrovych filmov, ktore som videl.

Dějiny násilí (2005)

posledne dve minuty su paradne. ale k nim sa treba prekopat cez jeden a pol hodiny priemernej americkej rodinno-thrillerovej nudy.

eXistenZ (1999) odpad!

uplne sklamanie. vsetko zle, fakt neviem najst jedine pozitivum. znasilneny pribeh, zli herci, trapna pointa... mozno zhruba tusim co tym tvorca chcel povedat, ale vobec mu to nevyslo.

Fetiše... (2014) (seriál)

ceskoslovenska televizia, studio bratislava uvadza popularno-naucny program - fetise socializmu. v nasledujucich castiach vam ukazeme: preco su nase motorky oblubene doma aj v zahranici; spodna bielizen navrhovana na slovensku vyhrava ceny ako na beziacom pase; povozime vas na oranzovej plastovej tatrovke, ale aj na jej velkej a silnej sestre; a k tomu nam budu hrat a spievat viaceri vitazi bratislavskej lyry. prajeme vam prijemne sledovanie.