Chegi

Česko
student UHK

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 21.6.2015  23:20

Brilantní Helen Mirren jenž hravě zastíní i Dámu ve zlatém. Soudní drama proložené emočními vzpomínkami na útěk z nacisty ovládaného Rakouska a to vše dle skutečných událostí. Ač poměrně nenápadný film, je tento snímek rozhodně zatím jedním z nejzajímavějších v letošním roce.

• 16.5.2015  23:05
    Nixon (1995)

Pár let poté, co Stone natočil své pravděpodobně nejzásadnější magnum opus a to JFK, se zaměřil tentokrát na pravý politický protipól liberálního smýšlení Johna Kennedyho, tedy Richarda Nixona. Stoneovi se podařilo opět vzbudit v divákovi paranoiu 60. a 70. let, která obestírala americký národ, jež se stále ještě nezbavil myšlenkových pout, které mu nasadil senátor McCarthy. A v této době přichází Dick Nixon, jako člověk, který eliminoval politiku na "dobro" a "zlo", "my" a "oni" a snad možná ještě přesněji na "já" a "oni". Paranoia tentokrát sídlí v Bílém domě a tomuto tématu ustupují do pozadí (ale nejsou opomíjeny) tak důležité události, jako uznání Číny, SALT I a II a válka ve Vietnamu. O co se Stone snažil, bylo nejspíše ukázat na mnohdy trnité cestě k prezidentskému křeslu Nixonovu osobnost a důvod, proč odposlouchával nejen sebe, ale i ostatní, což vedlo k jeho rezignaci. Nemyslím, že se dá tento film považovat za historický pramen už jen z podstaty, že byl natočen právě Oliverem Stonem, ale nelze mu upřít výpovědní hodnotu a snahu přiblížit asi nejnenáviděnějšího prezidenta v historii USA divákům.

• 11.4.2015  22:45

Milé a nenápadné komorní drama, které především ve druhé polovině přebíjí humornou stránku filmu. Velkou devizou jsou především skvělé zahrané role všech tří hlavních protagonistů, které po celou dobu drží vysokou laťku. Když nic jiného, alespoň se dozvíte, co znamená viager (myslím, že je v tom částečná podoba s dědou Komárkem :) ).

• 9.4.2015  20:58
    Vládneme, nerušit (TV film) (2007)

Mrazivé svědectví dokumentu, který připomíná to, na co paměť českého člověka už dávno zapomněla, neboť byla za tu dobu zasypána dalšími aférami a kauzami vlád následných. Jeho aktuálnost i po 17 letech od zmiňovaných událostí každodenně a smutně připomíná postava prezidenta na Pražském hradě.

• 25.1.2015  00:59
    Whiplash (2014)

Příjemný nízkorozpočtový snímek, který oslovil i mě - člověka bez jakéhokoliv náznaku hudebního sluchu, či talentu pro muziku. Mínusem je nesympatický hrdina, který se od svého učitele téměř neliší, a tak zde absentuje tradiční boj dobra a zla. Strhující výkon podává J. K. Simmons, do kterého bych to nikdy neřekl. Rozhodně jde o právoplatného favorita mezi loňskými filmy.

• 24.1.2015  01:48

Jedinou, ale zato velikou, chybou filmu je nevyužitý potenciál. Místo toho, aby se děj zaměřil na nejgeniálnější mysl přelomu tisíciletí, pouze sleduje ve dvou hodinách plytký romantický vztah mezi hlavními hrdiny. Neříkám, že by bylo lepší natočit strohý životopisný snímek pouze o Hawkingovi, protože první půlhodina z univerzity je perfektní, ale v určitém momentu je Hawkingův příběh vystřídán tuctovou romantickou zápletkou a to je podle mě špatně. Ovšem výkon Eddie Redmayna je naprosto obdivuhodný.

• 18.1.2015  13:41
    Birdman (2014)

Srovnávat Americkou noc a Birmana (jak se tu někteří snaží) dost dobře nejde, přestože z obou filmů vyzařuje podobná láska k řemeslu a problémy s tím spojené. Režisér Iñárritu tu používá trik, se kterým přišel před více jak šedesáti lety Hitchcock v Provazu, a to zdání nestřiženého filmu, které dodává snímku na zajímavosti a pomáhá vám rychle se vcítit do děje. Co ale diváka dostane, je excelentní výkon Michaela Keatona, který tu dokazuje že umí hrát první ligu a už nyní lze očekávat zlatou sošku za hlavní roli s jeho jménem. Kolem a kolem, až na některá iritující fantaskní snění hlavního hrdiny jsem z letošního oscarového favorita nadšen.

• 9.1.2015  00:40
    Uloupené Kosovo (TV film) (2008)

Černobílý pohled na problematiku, která je tak složitá, že 60 minut nestačí ani na úvodní slovo. Chápu a svým způsobem vítám prosrbský tendenční pokus o "dokument", protože zde zaznívají názory, které u nás tak často neslýcháme. Neříkám, že je vše v dokumentu pravda, ani si to nemyslím, stejně jako si nemyslím, že Srbové jsou v Kosovu jednoznačně ukřivděným etnikem, protože to tak prostě není, na druhou stranu, jsem si po shlédnutí trochu upravil optiku, kterou koukám na Kosovo a jeho mezinárodní uznání. Uvítal bych vpravdě nezávislý dokument s vyjádřením obou stran a mezinárodních aktérů. Takhle je jen jeden extrém nahrazen jiným...

• 7.1.2015  01:12
    Osmy (TV film) (2014)

Disidentem proti vlastní vůli se stane Ivan Trojan v hořké komedii vyprávějící o strastech průměrného obyvatele ČSSR na konci 70. let. Jen v 80 minutách a v minimálních kulisách režisér Strach odvyprávěl s vtipem asi nejhorší den, jaký si dokážete představit. Autorům se zároveň povedla skvělá stylizace šedého normalizačního Československa. Škoda, že se peníze na kinematografii u nás přerozdělují tak nesmyslně - tento film by si rozhodně více zasloužil kino, než televizní obrazovku. Dle mého názoru bez diskuze nejpovedenější český film letošního roku.

• 6.1.2015  21:06
    Nové sčítání hlasů (TV film) (2008)

Hvězdně obsazený televizní počin o pravděpodobně nejspornější volbě prezidenta USA v dějinách. Interní sonda o bojích mezi demokraty a republikány, intriky a údery pod pás, která vůbec nenudí, a přestože jako u Titanicu víte, jak to dopadne, stejně vás zajímá, co všechno se stane, než se loď potopí. Ač se USA desetiletí sami staví do role ochránce světové demokracie, tento film jasně ukáže, že Spojené státy rozhodně nepatří mezi ty, kteří by měli světu říkat, co dělat a jak dělat.

• 22.12.2014  01:22
    Amistad (1997)

"Přestože se před námi tyčí pravda jako hora, ignorujeme ji, vláčíme a štveme bičem od soudu k soudu." To jsou slova pronesená Johnem Q. Adamsem před Nejvyšším soudem USA při obhajobě 50 unesených afričanů, o jejichž osudu rozhoduje vysoká hra politiků. Ta slova nemohou být výstižnější. Výnosné otrokářství postavené na rasismu tu svádí boj proti základním lidským právům, které hájí jen pár vzdělanců. Jde o předehru občanské války vedené v soudní síni a přestože děj plyne zdánlivě pomalu, cítíte, že nechcete přijít ani o vteřinu. Tento film musel být většinou diváků nepochopen, jinak si nedokážu vysvětlit tak nízké hodnocení.

• 14.12.2014  13:30

Úžasně natočený film s dusnou atmosférou amerického jihu šedesátých let, kterému vévodí strhující herecký výkon Gena Hackmana. Spolu s "The Color Purple" asi nejlepší film na téma rasové segregace a to jak po stránce zpracování, tak poselstvím.

• 11.12.2014  03:52

Jedním slovem zklamání. Nastavovaný děj se ve třetím díle projevil asi nejvíce z celé trilogie. To by samo o sobě nebylo nejhorší. Co tomuto filmu zlomilo vaz, bylo množství do prázdna vyšuměných dějových linek a nevhodných momentů, které rušily zážitek při sledování a navíc zde byly i bez zjevného opodstatnění. Kolem a kolem, abych shrnul Hobita jako celek, alespoň pro mě se jedná o naprosto nevyužitý potenciál, který skýtala Tolkienova kniha a veskrze chudého příbuzného Pána prstenů. Ovšem producenti vydělají a fanoušci časem zapomenou - přeci na tom stojí filmový business.

• 29.11.2014  14:02

Sebelepší filmové zpracování nedokáže za žádných okolností přebít ideologické poselství filmu, které je v tomto případě jasné - obrana státní hranice, zlotřilého režimu a veškeré nechutné praktiky s tím spojené a zároveň loajální poskoky, kteří nemají zábrany zastřelit vlastní lidi, vyobrazit jako hrdiny státu. Ačkoliv se Kachyňovi podařilo vyobrazit ponuré a depresivní prostředí Šumavy neskutečně působivě, víc jak jednu hvězdu dát nemůžu a ani nechci.

• 24.11.2014  00:50

Když se řekne Bosna, lidem jako mě se vybaví chaos, zmatek, bezvládí, válka,... Ale vždy jsem s tím měl spojené i jednotky SFOR a EUROFOR pod patronací OSN, které brání mír, stabilitu, evropské hodnoty, morálku v této zemi a bez nich by se celý ten umělý celek rozpadl zpět ve válečné pole. Tento film však podává syrové svědectví o zvěrstvech spojených s obchodem s bílým masem, kterých se dopouštěla řada lidí v mírových jednotkách, ba co hůř ukazuje záměrné zatajování těchto skutečností před veřejností. Rachel Weisz podává životní výkon ve filmu, kterému bych za jeho poselství i umělecké zpracování dal nejraději deset hvězd.

• 11.10.2014  21:52
    Broučci (TV seriál) (1995)

Křesťanská agitka pro ty nejmenší! Už jako dítěti mně tento večerníček neskutečně vadil...

• 11.9.2014  22:04

V Edge of Tomorrow všechno klape na jedničku. Máme tu krvežíznivé mimozemšťany, cestování časem, spoustu akce, která ale není bezmyšlenkovitá a samozřejmě (jak jinak) překrásnou Emily Blunt, která by mě mohla zabíjet pořád dokola a dokola a vůbec by mi to nevadilo. Skoro to vypadá na nejlepší film roku.

• 25.8.2014  00:53
    Světáci (1969)

"A proč mám jít první já?" "Protože seš ve straně!" Skvělá a na svou dobu odvážná satirická komedie se sehraným sextetem hereckého ansámblu aneb Pygmalion po česku.

• 22.8.2014  20:04
    Hořící keř (TV film) (2013)

WOW! Strhující drama předem prohraného boje za spravedlnost, boje jedince proti systému v období všeobecného strachu a nechuti. Orwellovský pocit tísně mě neopustil po celou dobu sledování víc jak tříhodinového opusu Agnieszky Holland. Skvělý filmový počin, u kterého jsem nemohl věřit tomu, že se opravdu natočil u nás a s našimi herci - umíme dělat kvalitní filmy, jen se musí chtít.

• 22.8.2014  19:59

Stokrát omletý děj, který nepřináší veskrze nic nového, ale jinak perfektní filmařská práce a zajímavé ozvláštnění současnou dějovou linkou, což je u romantických filmů něco neočekávaného - ale ten závěr si přeci jen mohli odpustit,to byla cukrová vata, až se z toho při koukání kazí zuby.

• 4.8.2014  19:39

Al Pacinovi bych věřil i roli stárnoucí ex-baletky v Rusku, ale to, co předvedl jakožto sám ďábel, je něco nepopsatelného. Pátou hvězdu dávám za naprosto strhující finále, které jsem ani v nejmenším nečekal.

• 19.7.2014  10:56

Nejkrásnější film za poslední dobu. Výkony pánů Williamse a především pak De Nira jsou skvělé, ale co je dozajista přebíjí je příběh samotný. Naprosto strhující drama o pokusu experimentálního lékaře, který je přidělen do ústavu nevyléčitelně nemocných, pomoci "lidským sochám", čili obětem klíšťové encefalitidy. Ač se tento krátký popisek může zdát jako nudná podívaná bez sebemenšího náznaku emocí, opak je pravdou. Na tento film (a především jeho závěr) rozhodně nikdy nezapomenu.

• 14.6.2014  00:05

Tak špatně jako u tohoto dokumentu mi nebylo ani u nejstrašnějších horrorů. Zas a znovu se ujišťuji, že všechny náboženské organizace by měly být obviněny ze zločinů pro lidskosti! Tento pozoruhodný dokument rozhodně stojí za zhlédnutí.

• 2.6.2014  00:45

150 minut o těžkém životě uvnitř sekty, je slušný masochistický výkon z mojí strany (a to je pocitová délka filmu minimálně 2x delší). Audrey sice hraje neskutečně a divák jí věří každé gesto, každé slovo, ale to je bohužel k pozitivům vše. Vnitřní boj řádové sestry není nic pro mě, zavilého anti-teistu, ale během pobytu v Kongu se objevil nakrátko i děj, který mě zaujal (bohužel byl zase hodně rychle utnut), takže v konečném součtu dvě hvězdy a 35%.

• 1.6.2014  20:03
    Strašáci (1971)

Překvapivě špatný film s neukotveným žánrem, který nezachrání ani Dustin, který 2/3 filmu hraje svou roli pro něj typicky geniálním způsobem, ale v poslední třetině, kdy se jeho postava nesmyslně mění, i on ztrácí pevnou půdu pod nohama a na jeho výkonu je to znát. Nevím, jestli se Peckinpah nechtěl inspirovat u slavnějšího rodáka Hitchcocka, protože film si nese některé znaky mistrova rukopisu, ale jeho kvalit nedosahuje a spíše než napínavým thrillerem je rozvláčným dramatem s horrorovým závěrem.

• 11.5.2014  00:29

Casey Affleck je typický příklad Froda ve filmu. Jinak velmi povedené krimi drama se zajímavou zápletkou. Ben Affleck tu opět potvrzuje, že jeho místo je za kamerou, ne před ní.

• 11.5.2014  00:27

Son of a Bitch, WHYYYYY! Proč jsem jenom ten film nevypnul po deseti minutách?! Naprostá ztráta dvou hodin mého života. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale americký remake je o třídu lepší jak toto pseudo-intelektuální dílo, kde celou dobu posloucháte lidské myšlenky, zatímco mladý Bruno Ganz (kterému jeho andělství moc nevěříte, především kvůli jeho budoucí kariéře v Třetí říši) chodí po Berlíně a přemítá. Jediná světlá stránka je "ex-anděl" Peter Falk, hrající sám sebe a skvělá kamera.

• 25.4.2014  22:28
    Mise (1986)

Přesně čeho jsem se obával: křesťanská agitka zabalená do blyštivého pozlátka. Navíc má film poměrně striktně oddělené a kvalitně nevyrovnané poloviny. To alespoň v mých očích hodně sráží na celkovém dojmu. Ovšem hudba Ennia Morriconeho je asi to nejkrásnější, co jsem kdy slyšel a výkon De Nira také stojí za vidění. V konečném součtu to jsou silné tři hvězdy.

• 22.4.2014  00:09

Pominu-li klasický hollywoodský závěr (vzhledem k vývoji filmu i málo pravděpodobný), který srazil jinak velice povedený snímem do zapomenutelného průměru, jedná se o skvělou podívanou s netypickým scénářem a "záporným" hrdinou, kterému přesto držíte palce, aby své tažení za spravedlností dotáhl do konce.

• 4.4.2014  23:27
    Domek z karet (TV seriál) (2013)

Americká politika pohledem chladného prototypu Machiavelliho Vladaře, který v honbě za pomstou mění pravidla hry a s přístupem geniálního šachisty promýšlí svůj další tah, tak aby se na konci této snahy plně chopil moci - ničím nesvázán. Kevin Spacey předvádí výkon na hranici absolutní dokonalosti!

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11