Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Seriálová udalosť roka sa bohužiaľ nekoná. Amazon utratil najväčší rozpočet v histórii na návrat do Stredozeme, no až trestuhodne zanedbal najať schopných tvorcov. Rings of power preto krásne vyzerá, ale dejovo je kostrbatý, bez atmosféry a hlavne zaujímavých postáv. Využíva lacné scenáristické postupy až má človek pocit, že sleduje tuctové, zameniteľné fantasy. Dávno sa nestalo, žeby v jednom projekte bolo toľko nesympaticky obsadených postáv. Galadriel je arogantná, Theo otravný a predstaviteľ Arondira je bez štipky emócie v tvári. Je to škoda, pretože potenciál Tolkienovho sveta je obrovský nehovoriac o fanúšikovskej základni. Pozerané paralelne s House of dragon, ktorý každý týždeň strkal RoP do vrecka.

Život (2017)

Vesmírna vyvražďovačka neoplývajúca originalitou a kráčajúca po vyšliapaných žánrových cestách, zato však s výbornou atmosférou a poriadnou dávkou napätia. Hviezdne herecké obsadenie je čerešničkou na torte. Taktiež veľké plus za skvelý no happy ending.

Mimi šéf (2017)

Výborný nápad utopený v infantilnom humore, ktorý zabúda, že dnešné animáky pozerajú aj dospelí.

Je to jen konec světa (2016)

Mommy bola pre mňa filmovým zážitkom roka a preto som čakal od Dolana veľa, teda určite viac ako som dostal v tomto filme. 90 minút brodenia sa dialógmi v divadelno-komornej atmosfére s výbornými hercami, v nie až tak zaujímavých rolách čakajúc na emocionálnu bodku, ktorá nepríde.

Osmý smysl - Série 2 (2016) (série)

I keď Wachowski miestami príliš prezentujú svoj svetonázor, je Sense8 jedným z najkrajších, najoriginálnejších a najzásadnejších seriálov súčasnosti.

Únos (2017)

Nie, stále nevieme natočiť kvalitný (politický) thriller. Únos zapadá do škatuľky spolu s minuloročným Červeným kapitánom. Oba filmy neskrývajú ambície, vizuálne sa už nemajú za čo hanbiť, no zlyhávajú v scenári a réžii. Najväčším plusom Únosu je práve ambícia zaťať do živého. Podarilo sa mu rozprúdiť spoločenskú diskusiu, čo je určite dobre. Kameňom úrazu je však Solčanskej prístup, ktorá sa nevie rozhodnúť či točí hraný dokument alebo hraný film podľa skutočných udalostí. Únos preto pôsobí kostrbato, zlyháva hlavne v postavách a ich vzťahoch, rovnako v dialógoch a hereckých prejavoch. Niečo je dobré, niečo horšie - občas až trápne. Únos nie je revolúciou v slovenskom filme, skôr ďalším krokom na ceste k cieľu. A to sa počíta.

Rozpolcený (2016)

Samoúčelná báchorka s mizernou atmosférou, žiadnym napätím a na 10% využitým potenciálom. Nie je to návrat Shyamalana do jeho začiatkov, skôr nemý výkrik.

Sedmilhářky (2017) (seriál)

Najluxusnejšie ženské obsadenie v seriály, HBO, Jean-Marc Vallée za kamerou a mysteriózna zápletka. Big Little Lies bolo pre mňa jasná voľba. Všetko dopadlo na výbornú, až na poslednú epizódu. Výborná kamera, scenár, réžia. Herečky, na ktoré sa radosť pozerať (Shailene Woodley prekvapivo nezaostáva), ostatné sú esá hrajúce najvyššiu ligu. Poctivo budovaná zápletka, napätie a vzťahy medzi postavami fungujú skvele. Škoda preto poslednej epizódy, ktorá hoci odpovie na všetky otázky, ale chýba jej ten správny emocionálny dopad. Inak je Big Little Lies vysokým nadštandardom a pre milovníkov kvalitných seriálov povinnosť.

Pod černou vlajkou - Série 4 (2017) (série)

Posledná séria Black Sails sa niesla v duchu: Dáme vám všetko vo väčšom merítku. Viac akcie, viac konfliktov, viac zvratov, väčšiu stopáž... Bohužiaľ za cenu častého naháňania sa za vlastným chvostom, opakovania rovnakých fráz, sileného iskrenia medzi postavami a lacných zvratov. Cez to všetko je však 4. séria poctivým zakončením seriálu a rozlúčkou s postavami, ku ktorým som sa tri roky rád vracal.

Legion (2017) (seriál)

Kubrick vs Lynch vs Mr. Robot. Niečo, po čom som túžil ani som o tom nevedel. Najlepšia marvelovka vôbec (a stále to pôsobí skôr dehonestujúco). Vizuálne podmanivejšie ako stámiliónové blockbustre v kine. Po Iron Fist dokonalá očista. Noah Hawley je génius, ešte že tretie Fargo je blízko.