KafuR

KafuR

D. V.

okres Zlín

• 5.2.2018  16:43

Béčková jednohubka, která možná až trestuhodně nestaví na napětí, ale ke spokojenosti jí stačí "pouze" explicitní záběry, a to jak na souložící páry, což je pro tuto séri typické, tak na místní kreatury dosytosti si užívající přísun nového papání. Vánice za oknem tomu alespoň trochu propůjčuje atmosféru, ale jinak se jedná o ničím převratný slasher, u kterého ani nejnadějnější scény typu pitvy zaživa nejsou dostatečně intenzivní.

• 27.11.2013  23:45

Další z mnoha ukázek, že monstrózní akční scény a k tomu ještě větší rozpočet nejsou zárukou kvalitního filmu, ale že spíše nutí nesmírně talentované režiséry zapřít samy sebe a postarat se o to, aby byli spokojeni hlavně producenti a dítka v kině, no a ti ostatní už to budou muset nějak strávit. První setkání lidí s Kaiju bylo odvykládáno během úvodních pěti minut, přičemž tato událost má mnohem větší filmový potenciál, i když přiznávám, že tím tuplem už by to teprve nebyl originální námět. Schématický scénář jede i tak najisto podle již mnohokrát ověřených kolejí, takže jednotlivé peripetie zná už každý nazpaměť a mění se jenom maska, do které je tento film zaobalen, díky čemuž je pochybovat o konci filmu už od jeho půlky nadlidský výkon. Ještěže trikařům zaplatili mnohem lépe než scénáristům, protože nebýt několika velkolepých scén, přemýšlel bych, co jsem vlastně celé ty dvě hodiny dělal.

• 30.4.2017  22:28

Výborné v jednotlivých scénkách, které nepostrádají nápad, švih, dobré triky a hlavně výborného Deppa, jehož ztělesnění Sparrowa vyneslo filmu oblibu, peníze a nejméně čtyři další pokračování. K tomu vůbec ne slaboduchý scénář, který se nebojí několikrát překlopit děj, výtečná Badeltova hudba a suchý námořnický humor. Jenom celé to pohádkové pozadí a ztělesnění nemrtvých moc neladí k jinak rádoby reálnému ději a přihlouplý konec k uspokojení mas nejlépe vidět jednou a pak už jenom přeskočit.

• 2.10.2017  16:54

V Karibském moři již opět není bezpečno, a proto se na scénu vrací již lehce okoukaný kapitán Jack Sparrow a se zbytky svého renomé a rozpadlou kocábkou se vydává hledat další mystický artefakt pohádkového Karibiku. O fórky a vtipy nouze není, Sparrow ale už nemá čím překvapit a jede si jenom svůj standard. Možná i proto díl působí vážnějším dojmem a spolu s přibývajícími vráskami ve tvářích známých hrdinů člověk nabývá dojmu, že bezstarostné plavby za sluncem jsou již pryč a nyní nastupují časy jiné. Scénáristicky občas geniální v jednotlivých scénách, ale jako celek příběh žádným převratem nepřekvapí.

• 7.4.2016  22:51
    Pixely (2010)

Krátkometrážní lahůdka, která s nostalgií vzdává hold hrám, na kterých se vyrůstálo, navíc pěkně napáditá v jednotlivých momentech a chytrým využitím prostředí velkoměsta. Na tříminutový spot mise splněna.

• 20.4.2016  13:48
    Pod zemí (2014)

Typický found footage s klasickou půlhodinkou pohodové jízdy na seznámení s postavami, na kterou navazuje další žánrově klasická půlhodina zlověstného bloumání v temných chodbách, letmých skřeků a bizarních výjevů, až se to konečně překlopí do atmosféry děsu, která klaustrofobikům zaručené poslouží jako dostatečně pádný důvod k setrvání na povrchu. Zajímavé rozuzlení si tak snímek nechává až úplně nakonec, škoda jen předvídatelnosti lekaček, logických relapsů (rozepsali se jiní) a toho pomalejšího rozjezdu.

• 19.7.2015  16:04
    Poldark (TV seriál) (2015)

Z prvního dílu jsem byl tak nadšený, že při udržení této úrovně by se mi dostalo nejlepšího seriálu za poslední roky. A to jsem s ním původně ani nechtěl začínat, jelikož historické drama není zrovna můj šálek kávy. Následující díly se už podle očekávání usadily na trochu nižší (ale stále dost vysoké) laťce, což však není důsledek sestupné kvality ale spíš snaze rozvíjet jednotlivé linie, tak šikovně načrtnuté v prvním dílu. Pochybuji sice, že historická přesnost seriálu sahá dále než po dobovou výpravu, kostýmy a základní data, ale přesto se tvůrcům podařilo vyplnit mezeru na filmovém trhu a přijít s nikterak originálním seriálem, který budí zdání, že něco takového už tu nebylo dlouho. Některé scény sice zavání přílišnou teatrálností a mnoho postav je načrtnuto je velmi povrchně, přesto si však Ross a Demelza zaslouží po první sérii pochvalu. Jenom doufám, že jim to vydrží.

• 2.1.2019  10:04
    Popelka (2015)

Pobavil výkon Cate Blanchett, ta ženská opravdu umí být mrcha, když chce. Absence jakéhokoli momentu překvapení a vykalkulovaná kýčovitá kravinka bez přidané hodnoty s plochými, černobílými postavami a otřepaným námětem, na který je nabaleno vše, co už prokazatelně fungovalo jinde. Prostě romantika pro široké masy.

• 24.1.2014  00:27
    Posel z Liptákova (divadelní záznam) (1997)

Pro mě Posel z Liptákova nepatří mezi to nejlepší, co nám Cimrman odkázal, úvodní seminář je sice skvělý, poté ale následují poměrně nevyrovnané pasáže, díky kterým mi občas přišlo, že by o trošku kratší stopáž určitě neuškodila. Povedených vtípků tu bylo však nepočítaně a svérázný humor také nezklame, takže s přimhouřením oka 4*. A pokud jsme u těch hlášek, tak u mě rozhodně vede: "TAK SE TOHO CHEMIKA PŘECE JEN DOČKAL.." ;)

• 14.3.2014  00:21

Tento snímek jsem si pustil jako další záplatu na (prý) jednu z mnoha mých filmových mezer, kterou mi ještě navíc okolí patřičně dávalo najevo. Co se týče výpravy a kamery, jedná se o opravdu působivý snímek, ovšem dalšími aspekty filmu jsem už tak nadšený nebyl. Scénář mi nepřijde nijak ucelený a ani převratný, jde jenom o další romantický cajdák a jediné co je jakž takž originální, je jeho kabát s rádoby historickým pozadím. Inu láska kvete v každém věku, že? Jenomže mě filmy s tímto nádechem už delší dobu neberou, protože na podobné pohádky nějak nemám pochopení.

• 20.2.2014  16:46

Efektní snímek, který se snaží dokázat, že není jenom hollywodský pseudohistorický slzopudič, přesto mě však celé jeho snažení z nějakého důvodu nedokázalo o autentičnosti přesvědčit. Celý film, výprava, prostředí, to všechno je natočeno neuvěřitelně působivě, až má člověk chuť se také přidat na Algrenovu stranu a pomoci zachráni aspoň zbytky toho, co ztvárňuje tento film. Na druhou stranu mě ovšem napadá jednoduchá otázka: Opravdu to tak tehdy v tom Japonsku vypadalo nebo se jedná o další samoúčelný postup hollywoodské továrny na slzy?

• 25.4.2017  23:46

Dějově průměrný a režijně nadprůměrný akčňák, který měl to štěstí, že se k hlavním rolím přichomýtli Willis a Wayans. Protože jejich vzájemná chemie, jejich hlášky a jejich vystupování je to, co tento film vyzdvihuje nad hlavy podobně laděných filmů, přestože akce je také nadstandardní. Jenom ten konec je trochu laciný a vše je v něm načasováno tak, aby to všechno správně skončilo.

• 18.2.2015  12:52

Poslední vládce větru, který sice původně poslední být neměl, se může brát buďto jako "nová a zajímavá" fantasy a s tímto přístupem se také film znechutí už v prvních pěti minutách, anebo ho můžete vzít jako jednorázovou oddechovku, kde hraje holka, co furt kropí svého bratra, pak jeden týpek, co má rád oheň, a do třetice jakýsi předchůdce Avatara, který na vrcholu svojí moci září jak směrovka při požárním poplachu. Kdo chce ten se zasměje, kde však nechce, ten zapláče nad potenciálem celého bijáku, který dává občas tušit tak maximálně Howardova hudba.

• 26.2.2017  14:24
    Pot a krev (2013)

Trochu drsná a nekorektní krimi s nádechem humoru, cynismu a ironie aneb méně známá tvář bouchače Baye. Ústřední trio se v rolích rádoby geniálních svalovců ani moc nemuselo hledat, hlavně The Rock byl očividně ve svém živlu, a Jablonsky potěšil pár hezkými melodiemi. Celkově ale film ztrácí na nevyrovnaném balancování mezi komedií a krimi, přičemž ani jedno z toho se nedaří vytvářet dokonale. Vadil také delší rozjezd, trochu oproti zvyku tak byla zábavnější druhá polovina, kde se na celou událost dalo pohlížet prostřednictvím dalších postav.

• 28.1.2019  10:33
    Počátek (2010)

3,5*. Námět beze sporu originální, ovšem ne pro každého dostatečně strhující na to, aby vyrazil dech a udržel bezvýhradnou pozornost. Nolan každopádně tohoto námětu využil beze zbytku, protože mu dal podklad pro jeho tolik oblíbené komplikované vyprávění s několika dějovými liniemi a vícevrstevnou "realitou". Člověk každopádně musí dávat pozor, aby alespoň pochopil, jak to autor myslel, pastvou pro oči ale nadále zůstává vizuální stránka filmu, která děj podrží tam, kde je to třeba.

• 19.4.2014  00:02
    Predátoři (2010)

První část filmu byla výborná. Pomalá, atmosférická a tajemná jízda, které paralelní návrat ke kultovní jedničce rozhodně sluší a odkazy na toto dílo jsou vlastně patrné v průběhu celého filmu. Bohužel od půlky filmu se mi dostalo už jenom více či méně dlouhé vysvětlování toho a toho a i přes několik zajímavých zvratů na konci jsem nedostal nic, co by mi nenabídla již zmiňovaná jednička. Ovšem vzhledem k "výtvorům" Alien vs. Predator se tady jedná o velice povedený snímek.

• 25.12.2013  18:58

Originální a nápaditá pohádka, která stojí hlavně na skvělých hereckých výkonech a která mě určitě potěší víc než většina jejich vrstevnic se schematickým scénářem zaměnitelným s každým druhým filmem. Pro mě vrchol Troškovy tvorby a je trochu smutné, že toto jméno je pro mnohé více než důvodem házet tuto pohádku do odpadu.

• 26.12.2013  23:50

Tímto pokračováním chtěl snad Troška dětem vzkázat, že žádná pohádka netrvá věčně a že zlo si vždycky najde cestu zpět. Nápad je to určitě zajímavý, ovšem vložit ho do pohádky, která je určená pro nejmenší, nebyl šťastný nápad. Důsledkem toho je i zdejší nízké hodnocení, protože malí diváci budou mít trauma z Turka a ti větší budou většinou špatně vstřebávat herecké pitvoření, obzvláště, pokud mu nepřišli na chuť už v jedničce.

• 23.4.2016  21:41

4,5*. Scorsese s diváky hraje fikanou hru, která na jednu stranu nabízí snadné řešení v podobě hned několika náznaků v průběhu příběhu, přesto však za tím rejža zkusí na konci udělat tlustou čáru a zaútočit na diváka s podpásovou otázkou "co kdyby". A právě řešení této mystifikace shrnuté do jedné trefné věty dělá film tím, čím je. Stylový úvod, znepokojivá hudba, psychedelické vsuvky a ponuré prostředí tvoří společně s mnohovrstevným scénářem dílo, které právě kvůli komplikovanosti buď rychle odsoudíte, anebo na něj budete zapomínat hodně pomalu. A navíc další skvělý výkon Leonarda.

• 24.5.2015  15:13
    Prometheus (2012)

Viuzálně úchvatné. Jak přílet na planetu, krajina, tak záhadná stavba, to vše na začátku hraje do karet a člověka to naplní očekáváním, že se opět dočkal podařené sci-fi ve skvostném hávu, jenomže.. tato očekávání se naplní jen tak z půlky. Vizuál krásný zůstane, ale ty postavy, postavy.. Kdo jim šrouboval ty věty do pusy, kdo jim řídil ty myšlenkové pochody? Scénář byl konceptuálně načtrnut velice hezky, ale bohužel z toho vyšlo takové nemastné neslané dílko, které spíš víc otázek klade, než že by na ně odpovídalo, což také odpovídá rozpačitému konci. Uvidíme, co s tím udělá případná dvojka, opravdu uvidíme.

• 18.10.2014  20:14
    Proroctví (2009)

Veelice povedená atmosférická sci-fárna, které škodí jenom to, že postupně šla s pointou ven a nenechala ostatní oduševnělé diváky domyslet si vlastní úžasný konec. To by ta procenta vypadala jinak. Hmm.. opravdu škoda, že ta barvičkami hýřící pasáž před titulky dráždí po devadesáti minutách temna ty oči tak, že se člověk lekne, že sedl na ovladač a přepnul na jiný kanál. Ale jinak spokojenost!

• 15.10.2018  10:31

3,5*. Civilní sonda do hlouby astronautovy duše aneb co vše předcházelo slavné větě o malém kroku pro člověka atd.. Film se chvályhodně na míle daleko vyhýbá jakémukoli patosu a americká vlajka na pozadí vlaje jenom proto, že tak to opravdu bylo a nic víc. Při úspěšném přistání by se dalo střihnout na oslavující lidi z NASA anebo radující se americký národ, ale proč? Není opravdu lepší vychutnat si to v tichu a pomalými krůčky při vzpomínkách na svou rodinu jako ten První člověk? Trochu prostříhat ke konci už vražednou stopáž, méně konverzačních chvilek a rychlejší konec a bylo by to bez výhrad.

• 11.2.2016  20:17

Vizuálně krásný háv, který je pro del Tora typický, v tomto případě bohužel kazí nepříliš originální příběh, kterému podráží nohy i předvídatelnost, a to jak na úrovni lekaček, tak i v pointách příběhu. Typicky del Torovsky drsný s brutálními scénami, jinak však příliš nezávadný a mířící na široké publikum, takže ve výsledku nezapůsobí ani ponurou atmosférou, ani milostnou linií. A konečně zajímavé peripetie nakonec pohřbívá slabý závěr, který už nemá čím zaujmout a působí jako nevýrazná tečka za příběhem, jehož zpracování chtělo buď víc scénáristické invence anebo kratší stopáž.

• 26.6.2018  10:32
    Pustina (TV seriál) (2016)

Depkoidní drama, které svými prvními díly navnadí pocit opravdu scénaristicky sofistikovaného majstrštyku, a proto je škoda, že spousta šikovně ze začátku načrtnutých linií vyzní dost do ztracena. Seriál se postupem času soustředí jen a pouze na kriminální zápletku, ale prohloubením i ostatních linií by se mohl stát opravdu komplexním obrázkem bývalých Sudet, které se svého stínu dosud nezbavily. Na druhou stranu je však třeba říct, že i tak se jedná o malý velký seriál, který svým vizuálem, atmosférou a hereckými výkony alespoň trochu spravuje reputaci české seriálové tvorbě. A nevadí, že produkce je zahraniční.

• 12.11.2014  18:25

Zvířátka já rád, sport taky, takže v tomto ohledu jsem k tomuto výtvoru přistupoval krásně bez negativních předsudků, které by mohly narušit sportovního ducha již od počátku přítomného v tomto mírně nestabilním stadionu. Některé disciplíny byly tak rychlé, že jsem je málem prošvihl cestou do kuchyně pro něco dobrého, jiné disciplíny byly trochu fekální, takže mě chuť na něco dobrého zase rychle přešla, ale celkově vzato, je to poměrně nenásilná možnost naučit se něco nového o atletech, které evoluce nechala někde tak na půli cesty, ovšem také se obávám, že systematický biolog by občas zaplakal anebo se přidal k disciplíně hodu na cíl ovladačem od televize.

• 21.3.2014  19:24

Pokračování mistrovské jedničky, které možná jen trochu trpí tím, že přichází o moment překvapení nad působivosti tohoto světa, který patří právě jedničce. Ta také byla taková komornější, seznamovala s příběhem i postavami, zatímco tady už se ocitáme tváří v tvář válečné vřavě a to dokonce na několika frontách. K dokonalosti mi mnoho nechybělo a rozkouskování jednotlivých příběhů do epizod? Nemyslím si, že by to mohlo být pojato nějak jinak a přitom lépe.

• 22.3.2014  00:45

Velkolepé zakončení velkolepé trilogie, které změnilo nejen dějiny Středozemě. Úchvatné exteriéry vytvářejí kulisu pro příběh, jehož završení tak rozvinuté z předchozích dvou dílů spotřebovalo celé 4 hodiny čistého času a pětkrát nastavovaný konec je pro milovníky této ságy jen malým zadostiučiněním, protože s touhle sérií se loučí asi tak jak Frodo s Prstenem v Hoře Osudu (né to zas kecám;). (Mimochodem jeden z mála filmů, kdy zůstávám až do konce titulků a nemalou zásluhu na tom má Annie Lennox a Howard Shore.)

• 21.3.2014  13:37

Jako fanoušek původní knižní trilogie můžu opravdu s potěšením říct, že se Jacksonovi podařilo zachovat podmanivost Středozemě a výborně ji převést na filmové plátno spolu s výtečným obsazením hlavních představitelů (Boromir..). Howard Shore mě zase potěšil výtečným soundtrackem, který se postupem času zařadil mezi moje nejoblíběnější soundtracky vůbec. Je potřeba ještě něco doávat?

• 5.4.2015  14:19

Je velice zajímavé, že filmy, které by na mě dle hodnocení většiny měly zapůsobit a dojmout k slzám, pak zdaleka nesplní očekávání, které jsem k nim chca nechca musel mít a kapesník sice na konci zvlhne, ale to spíš kvůli dalším zbytečným očekáváním. Formanův styl z toho čiší každým coulem, Nicholson podle očekávání výborný, ale promiňte, ta vrchní sestra že má byt mrcha?! No nevím, mně začala lézt na nervy až úplně na konci po její povzbudivé rozlmuvě k Billymu, ale jinak to byla taká ta normální sestřička, která se snažila jenom o to, aby jí z toho cvokhausu také nepřeskočilo. Konec dobrý, takže aspoň ty čtyři hvězdy dám.

• 24.11.2016  17:08
    Přepadení (studentský film) (2012)

Jako groteska to svůj účel splnilo, i když některé momenty by zasloužily pomalejší tempo, aby nehrozilo, že člověk něco nezachytí. Každopádně černý humor si přišel na své, což cynici jistě ocení.