kluzo

kluzo

Martin Vozka

okres Brno
"Žádné zvíře nikdy nejedná krutě, na to si vyhradili právo jenom ti, co mají mravní smysl." Mark Twain

homepage

6 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Fontána (2006)

  Film, který ukazuje pravdu. Ukazuje to v poetických obrazech a podobenstvích. Izzi poznala pravdu, našla Boha a proto už neměla strach z ničeho, ani ze smrti. Byla vyrovnaná, protože přijala samu sebe, našla Boha v sobě. Pochopila, že nic, co se na světě děje není špatné a vše má svůj důvod, protože ve všem je Bůh. Pochopila, že všichni jsme jedno a k jednomu směřujeme. Ukazuje zároveň pošetilost, sobeckost a nabubřelost lidí, hledajících nesmrtelnost v něčem jiném, než v navracení se k Podstatě, k Vesmíru, k Bohu.

 • poster

  Rodinná oslava (1998)

  Nečetl jsem recenze před shlédnutím filmu ani jsem nestudoval obsah. Tak tu teď sedím téměř s vyraženým dechem. Tenhle film je podle mne jeden z vrcholů filmového a vypravěčského umění vůbec. Tleskám vestoje.

 • poster

  Zelená míle (1999)

  Neuvěřitelně lidský film z prostředí kde by to jeden nečekal. Film o zvrácenosti lidského odpadu, který nutně nemusí být jen na vnitřní straně mříží. Film o bourání předsudků. Film o nezištnosti dobra v podobě v jaké byste ho jen těžko hledali. Film o bezradnosti a beznaději toto dobro ochránit. Film odehrávající se velkou část 188' stopáže na tak malém prostoru, že máte pocit, že jste rovněž zavření v cele. Film, který mne dokázal připoutat k židli a místy i zapomenout zavřít pusu. Otevřená ústa a vlhké oči jsem měl ještě chvíli po závěrečných titulcích. Prostě je to film, který mne dostal a můžu jej vidět znovu a znovu. A jistě nemalou měrou k tomu přispěl i scénárista, kterým v tomto případě není nikdo jiný, než sám režisér Frank Darabont, který jej napsal na motivy románu mistra oboru Stephena Kinga.

 • poster

  Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

  Na mých prvních dvou místech oblíbených filmů mám filmy vzniklé spoluprací Franka Darabonta a Stephena Kinga. První Zelená míle a druhý tenhle snímek. Náhoda? Nemyslím, oba umělci jsou mistry svého oboru a na obou filmech to je vidět. V lecčems by se mohly shodovat i mé komentáře k těmto filmům. Síla příběhu Vykoupení je hlavně v síle zobrazeného přátelství a v neposlední řadě v happyendu, který zde nepůsobí ale nijak lacině. Vykoupení je proti Zelené míli o celých 40' kratší, což mne v tomto případě mrzelo. Člověk by chtěl, aby krásné zážitky trvaly věčně, ale krom přátelství se Sovětským svazem, netrvá věčně nic :-).

 • poster

  Volver (2006)

  Moc krásný film. Skvělý scénář. Penélope Cruz je nádherná žena a skvělá herečka. Carmen Maura je skvělá herečka. A vůbec to, co tady předvedly všechny hlavní herečky, to se nedá snad ani komentovat. Celý film mne udržel v jakémsi napětí, místy vtipné situace, které v daném okamžiku jako by se "nehodily", překvapivé pointové zvraty, chvíle dojetí a pocitu spoluúčasti, i když nejsem Španělská venkovanka... Prostě Pedro Almodóvar režíruje až neskutečně dobře. Film je v mém top 10.

 • poster

  Kouř (1990)

  Nemám rád muzikály. Nemám moc rád "rádoby alternativní umění". Miluji Sklep. Trošku oxymorón. Vím. Tenhle film je pro mne prostě Boží. Šimon Caban jako Arnoštek na diskotéce je prototyp gaye :-) Jejich disco dance s Luckou jsem si pouštěl snad 10x a pořád jsem se tlemil jak debil. A Lucka sama o sobě? Tenkrát ještě slibovala, že bude hééérečka. Kdy se na to vykašlala nevím. Asi prachy, no. Honza Slovák je prostě Honza ze Sklepa. Nejde nemít rád. Dušek... Jóóó... komunističtí přicmrdávači mu jdou skvěle, což podtrhl a sečetl v Pelíškách a Pupendu. Mám ho rád. I pro jeho bosé nohy a názory. Jiří Fero Burda? Docela dost prostoru na to jak byl nezábavný. No nevím, snad hůř napsaná role? Nebo blbý den na place? Ale ve výsledku... Sklep je prostě Sklep... Víš co? Tak to tady moc nerozbal, ať je tady všechny neztrapníš.

 • poster

  Casino (1995)

  2'50'' není obvyklá stopáž filmu, který by mne po celou tu dobu dokázal připoutat a vtáhnout do děje. Tento film je v tomto ohledu čestná výjimka. Scorsese si evidentně libuje v realistickém zobrazení. Místy téměř jako dokument, hlavně brutální scény. Drtit hlavu svěrákem, nebo na závěr baseballkama rozmlátit chlapa na pytel rosolu??? To je prostě síla, v každém jiném filmu by to působilo lacině, ale tady je to ve skvělém souznění s celým příběhem a myšlenkou a právě ty brutální scény zvýrazňují zvrácenost mafiánského způsobu chápání cti a tradic. Niro, Stone, Pesci - geniální herci, myslím všichni skvěle vystihli své postavy. Dabing super.

 • poster

  L. A. - Přísně tajné (1997)

 • poster

  Svět podle Prota (2001)

  Tento film je pro někoho psychologické drama a pro někoho psychologické sci-fi drama. V každém případě je to film mistrně zvládnutý, plný skvělých dialogů, a se spoustou pro mne skvělých důvodů k zamyšlení, hlavně nad vztahy mezi lidmi a také nad vztahem a přístupem člověka k životu. Kevin Spacey a Jeff Bridges v tomto filmu herecky excelují a jejich postavy jsou hlavně kvůli nim uvěřitelné. Dějově se mi film taky líbil, a nemůžu souhlasit s tvrzením, že "závěr je vyústěním námětu, který v podstatě nikdy nezačal" (POMO promiň). Já tu námětovou linku viděl od začátku až do konce, a dost možná i proto, že jsem prostě uvěřit chtěl. Takže já mám za celý film poskládaných dost důkazů pro své vysvětlení :). Ale snad o to i tvůrcům šlo, naznačit možnosti, a ať v tom každý spatří co jeho srdci bližší jest. Ale jak píšu, já v tom mám naprosto jasno :).

 • poster

  Čistá duše (2001)