HAL

HAL

Tomáš Mičák

okres Praha
Insane man in insane world

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59
    • 14.12.2018  02:32

Proč by tohle někdo točil? Film si odpovídá sám: For the lulz. Jiný význam tam asi není, když první hodina vypadá jako chytře natočená sonda do generace mladých vyrostlých na internetu, a pak se vše místo jakékoli gradace změní na Purge lusknutím prstu. Žádný postupný přerod do chaosu, který by nějakým punkovým způsobem aspoň trochu dával smysl, jen čistý What the fuck did just happend!? moment. Prostě další díl Očisty, jen točený partou postmoderních hipsterů - kde místo vybíjení si potlačované agrese se tu věší na kandelábrech za memy na facebooku. A celé je to jakože kritika Trumpovy bílé hetero ameriky, kde ženy a LBQT jsou tu čistě za objeti, které celý život všichni ojebávají, a pak je ti mávači americkou vlajkou ještě chtějí postřílet. Ne nerozumná myšlenka, ale zpracovaná satirou tak přízemně "shove it down your throat" primitivní, až je to vlastně docela otravné. Ale snad by to i fungovalo, kdyby film s takovým gustem nevyužíval zbraně které kritizuje. Protože když kritizovat objektivizování žen a tlak na to aby byly neustále sexy, tak proč to nedělat tím, že budeme objektivizovat ženy a ukazovat je permanentně co nejvíc sexy. To prostě dává smysl, ne? V tomto mám v podstatě stejné výtky jako v případě Sucker Punch. Za dravou režii palec nahoru, za všechno ostatní... meh. I ten samotný 4chan dokáže být trefnější kritikou společnosti než tohle. 6/10

• 6.12.2018  02:58
    25. hodina (2002)

Melodrama které nejde o moc dál než co napovídá zápletka. Zápletka, která je i díky fantastickým hercům natolik nosná, že to vlastně bohatě stačí. 8/10

• 7.11.2018  23:57
    Delta Force (1986)

Kdepak macho Chuck Norris co srovná do latě všechny v okolí jediným pohledem - tady působí jako unavený taťka dělající babysitting party teenagerů, kteří se snaží tvářit jako že jsou od Delta Force, a moc jim to neprochází ani přes to, že stojí proti těm nejneschopnějším teroristům v dějinách filmu. Takže je pak samozřejmě Chuck nakonec pokaždé musí všechny zachránit na své raketometné Bat-motorce, pár lidem dá přes držku ručně (nožně), a do toho se tu všichni trochu ohání pif paf prdítky, u kterých neúspěšně předstírají že jsou skutečné střílející zbraně. To vše ovšem až v druhé hodině z šíleně přepálené stopáže, která je skoro o půl hodinu delší než cokoli jiného co Chuck Norris kdy natočil - v hodině první se neděje nic co by stálo za zmínku... nu a i ta druhá je i přes tu akci tak třeskutě zábavná, že jsem u ní dvakrát usnul. Celkově jsem se na film díval asi na pětkrát, i přes tvrdou průpravou v dětství na desítkách epizod Walker Texas Ranger. Vzhledem k tomu že titulky jsou plné židovských jmen mám intenzivní pocit, že tady šlo hlavně o to za zvuků synťákového diska nakopat těm pískožroutům z Libanonu prdele, než se byť jen pokoušet o smysluplný a zábavný film. Takže si fakt radši dejte toho Lone Wolf McQuadea, byť i ten není velká výhra. 4/10

• 6.11.2018  23:12

Burtona s Eastwoodem asi moc štvalo že nehrají Jamese Bonda, tak si udělali vlastního. Za druhé světové, a na alpském hradě, které se překvapivě nejmenuje Wolfenstein. Luxusních aut a martini si tu tedy moc neužijí, a bondgirls tu nějaké sice jsou, ale času na špásování s nimi taky moc není, protože tady je nasazení v akci od začátku až do konce, a bodycount v druhé půli jde přes stovku. Na 50 let starý film impresivní. Příliš dlouhé, v jeden moment značně překombinované, ale stejně, impresivní.

• 25.10.2018  10:03
    Stargate Origins (TV seriál) (2018)

Ultimátní amatérská vyjebávka s divákem i s celým vesmírem StarGate. Natočit to nadšenci za vlastní peníze a na ruční kameru někde ve skladu za Pohořelicemi (a přesně tak SG: Origins vypadá), tak ani to není na pochvalu, jako že se aspoň snažili, ale pořád na žalobu. Ale že to je posvěcené přímo producenty SG... tak to jen ukazuje že značka je absolutně mrtvá, a všichni zúčastnění by měli dostat nějakou ošklivou venerickou chorobu. Na kterou chcípnou. A pak je ještě přejede auto. Dvakrát. Ignorování pravidel které v SG vesmíru platily, nejhorší herci jaké lze najít, hloupý příběh, který je podřízen hlavně tomu aby šel natočit ve třech interiérech a jakože poušti, etc. Srsly, nedívejte se na SG: Origins, natočte si raději StarGate fanfilm vlastní, zaručeně bude lepší než toto.

• 25.10.2018  09:53
    Gravitace (2013)

Když ve filmu, který by měl být fyzikálně co nejvěrnější realitě, a jmenuje se Gravity (!!), postaví scénáristé hlavní příběhový zvrat na tom že popírají fungování gravitace (!!?!), a to ještě tak evidentně, že to musí být jasné každému kdo vychodil aspoň základní školu, tak je něco velmi špatně. Ono pod uměleckou licenci se dá shrnout hodně věcí, ale že když autoři potřebují zabít jednu z postav, tak to udělají libovolně stupidním způsobem který je první napadne a vypadá dostatečně dramaticky (a dá mu dost času na patetický proslov), to už opravdu ne. Dramaticky jde tedy o nejen primitivní (hrdinka jen utíká a utíká a přistane na Zemi, happy end), ale i přímo nasírací záležitost. Jinak ovšem vizuálně impresivní roller coaster s tak nádhernými obrazy z oběžné dráhy, že by si je každý nadšenec do vesmíru nejradší ve velkém formátu lepil na zeď (kdyby si ovšem hned nevzpomněl na to retardované ignorování fyzikálních zákonů a hned by je neroztrhal). Který ovšem pořádně funguje v podstatě jen v IMAXu 7/10

• 19.10.2018  16:41

Každý kdo seriálu vyčítá způsob mluvy pravděpodobně knihy neviděl ani z rychlíku - je to adaptace věrná, a tak je s tímto třeba počítat. Chvála satanovi že se nepustili do nějakého modernizování, větší peklo si představit nedovedu. Problematičtější než repliky samotné jsou ti co je pronáší, nu herci jsou lemry a zakecat to nejde, ale naštěstí nejsou nijak k nepřežití, a hlavně o ně tolik nejde - hlavní je atmosféra Stínadel, a dobrodružného příběhu v jejich spletitých uličkách. Za to si režisér zaslouží potlesk, netušil jsem že v Olomouci jde najít tolik zajímavých zákoutí, a propojit je vhodným záběrováním do tak působivého celku. Celkově vkusná adaptace... cílící pravděpodobně více na fanoušky, než nezúčastněné. 7/10

• 8.10.2018  21:53

Alkáč z Pařby ve Vegas a holka se zálibou v syrovém hovězím bourají zámořská kina, a teď jak jdu ze sálu jim vlastně i docela fandím. Ten její pop mě v rádiích nedojímá a její dosavadní nejlepší vystoupení byla parodie na ni od Die Antwoord, ale tady ve spojení s rockerem na pokraji sebezničení, a příbehem o ušmudlané popelce co najde svého depresivního prince, to funguje velice dobře. Hlavně tedy v přízemnější první půli, pak už nasadí vyloženě "Lady Gaga mód" a to už začíná být trochu nuda. Tak jako v postupně se proměňující hudební složce tu i v podání příběhu sterilní povrchnost popu získává trochu navrch nad niternou syrovostí - po velmi kvalitním rozjezdu se tak filmu trochu tupí hrany právě tam kde by měl být nejostřejší, což je docela škoda. Oscar za režii to tedy nebude. Ale ten za nejlepší filmovou píseň je jistý, první výstup na pódium je výborná scéna. A za herecké výstupy minimálně nominace tak padnou - je to samozřejmě průhledná volba, ale ona ta holka prostě vůbec nehraje špatně a Bradley Cooper bez nadsázky jede vrchol své kariéry. 8/10

• 26.9.2018  16:24
    Bodyguard (TV seriál) (2018)

Ehm, toto že bylo tak intenzivně hypováno? Jak jsem tu nedávno u (výborného) Jacka Ryana psal že je nutno jeho realismus brát s rezervou, tak toto je vyloženě fantasy - vykonstruovaná konspirační báchorka plná nelogických událostí, podivných náhod a nekonzistentních charakterů s nesmyslným chováním. U Jacka Ryana tvořilo napětí a tajemno velmi dobře postavený detektivní příběh, tady to stojí na tom že motivů a twistů se prostě navrší velké hromady a nespolehlivým vyprávěním se vše ještě před divákem zamlží, kde "tajemno" pak vychází z toho že se v tom většinu děje prostě nejde vyznat. To že nevíme s jistotou kdo je zlý a hodný není apriori špatně, ale musí to fungovat jako celek kde se vše složí jako skládačka, ne že je to random bordel beze smyslu. Kdyby to pak aspoň směřovalo k něčemu nekonvenčnímu, ale ne, všechno dopadle podle standardů, záporáci se ke všemu z fleku přiznají, polopaticky vše dovysvětlí (tedy krom těch největších scénáristických nesmyslů), rozhádané postavy se zkamarádí, a happily ever after. Meh. Ještě že to je tak krátké, jinak bych skončil po pár dílech, a to jsem se na základě některých ohlasů vážně těšil. 5/10

• 20.9.2018  23:04
    27. den (1957)

Asi jediný film, ve kterém se superšťastného konce dosáhne skrze brutální celosvětovou genocidu.

• 20.9.2018  19:06
    Disenchantment (TV seriál) (2018)

Zvládnout se dodívat na první řadu Disenchantment je pro fanouška předchozích děl Matta Groeninga poněkud útrpné. Dobré vtipy tam jsou, ne že ne, obzvlášť v druhé polovině.... ale většina je pořád vata, klidně by se to dalo zkrátit na polovinu, když příběh není ničím moc zajímavý, a hlavně to strašlivě vykrádá odjinud. Třeba od Monty Pythonů, od Gaimana, ale v prvé řadě z Futuramy - což o to, samozřejmě jsem čekal silnou podobnost s ní, ale že to bude jen doslovné převedení jejích charakterů do fantasy settingu je dost lame, obzvlášť když ďáblík a elf jsou mnohem nudnější než Bender a Fry. Být mi dvanáct a nikdy nevidět Futuramu, tak asi dobré, ale to by tu nemohly zase být ty permanentní vtipy o sexu (toto by do normální televize nikdy neprošlo). A přitom i to jsou "jen vtipy o sexu", není to hardboiled odvázaná perverze jak u Ricka a Mortyho. 5/10

• 15.9.2018  16:22

Chcete li vidět skvělý muzikál s Jackmanem a Bídníci jsou na vás moc depresivní, podívejte se radši na jeho geniální výstup na Oscarech 2009 - https://www.youtube.com/watch?v=Terhj8mjPwY&t=2s I když už jste ho viděli padesátkrát, stejně se na něj podívejte znovu - pořád to totiž bude mnohem lepší, než ztrácet čas u Greatest Showman. který má sice hezkou výpravu, ale jinak je to film tak prázdný, až to bolí. 6/10

• 15.9.2018  16:08
    Dunkerk (2017)

Nebyl by to Nolan, kdyby i do dějově primitivního filmu z jedné krátké události za druhé světové války nenacpal své trademarkové hrátky s nelineární narací... nu, ale co bylo boží v Inception či v Mementu tváří tvář reálnému příběhu se Nolanovi místy nepěkně vymyká z rukou, a Rashomonovské vyprávění několika rovin odehrávajících se v různých časech tu místy ztrácí přehlednost. V rámci delších scén to funguje, ale když se uprostřed bitevní vřavy je potřeba zorientovat v několika záběrech, přičemž nevíte kdy a z čí perspektivy se záběr právě odehrává, tak nastává zmatek. To je ovšem jediná výtka k neskutečně intenzivnímu snímku, který ukazuje válku i bez permanentního staccata kulometů tak dramaticky, že slabší diváci odpadají s infarkty během několika minut. Funguje to nicméně hlavně v kině, je to podobně jako nedávno Gravity hlavně zážitkový film, ktrerý bez obřího plátna a hlavně špičkového zvuku docela dost ztrácí. 8/10

• 15.9.2018  16:01

Zajímavé je že tento praotec všech akčních béček vlastně vůbec není tak béčkový, jak by člověk čekal. Naopak poměrně smysluplně pojatá kritika tehdejších poměrů v kriminalitou sužovaném New Yorku... a mimo to také ultravyhrocená oslava republikánství, vlastnictví zbraní, a true american way. Oblíbený film Trumpových voličů, kterému nejvíc škodí asi stopadesát pokračování a oficiálních či neoficiálních remaků, které z Přání smrti vyrobily samostatný žánr, a navždy ho zakotvily v brakových vodách. 7/10

• 15.9.2018  15:56

Ono by to bylo asi hrozně špatné, kdyby to nebyla tak skvělá (a záměrná!) parodie. 7/10

• 15.9.2018  15:46
    Kleopatra (1963)

Dlouhé epické velkofilmy mám tuze rád, ale na to aby ustály více než čtyřhodinovou délku musí mít pořádný obsah - a toho je v Kleopatře bídně málo. První polovina je ještě výborná, Ceasar je skvělý a Kleopatra vedle něj funguje jako fantastická femme fatale, vždy s ním soupeřící o to kdo bude nahoře... ale pak Ceasar vykrvácí na schodech senátu, Kleopatra zůstane v depresích a s chrastítkem místo mozku, a Marcus Antonius... ten prostě tak nějak je, potácí se od ničeho k ničemu, a nikoho vlastně nemá čím zaujmout. A z filmu se stane nudná variace na Romea a Julii, u které doufáte ať si všichni s tím umíráním už trochu pohnou. A nebo že se Elizabeth Taylor konečeně úplně svlékne, když už celý film teasuje masivními výstřihy, které se vypálí do mozku nadrženého diváka (tedy mě) snad ještě víc, než vskutku ohromující výprava... kvůli níž se z filmu stal "nejvýdělečnější finanční průser" filmové historie. 7/10

• 15.9.2018  12:09
    Manhunt (2017)

Panebože Johne Woo, co se s tebou stalo? Ty, takový bůh akčního filmu, a natočit najednou takové hovno? Kde je tvůj subtilní příběh, kde postavy sice střílí jako démoni, ale jinak jsou veskrze lidské? Kde je tvá poetika? Kde je promyšlená akční choreografie? Kde je příběh, který dává smysl? Ani angažmá v Hollywoodu tě nezlomilo tak moc, jako návrat do teď už Čínského Hong Kongu. Toto snad nemohl točit Woo, to točil nějaký jeho amatérský fanda, co chtěl do filmu nacpat co nejvíc trademarků a vykrádaček jeho starších filmů, scénář o tom, jak zlý obchodník vyrábí pomocí drogy z lidí supervojáky, mu k tomu psala ukrajinská uklizečka, a klíčování trikových scén dělal její bulharský manžel. Herecké role pak obstarala nejbližší modelingová agentura, takže sice nikdo neumí hrát, ale aspoň všechny ženské postavy vypadají úplně stejně, a úplně stejně hezky. Ne že by to něčemu vadilo, ty dialogy by snesitelně nezněly ani od Kevina Spaceyho. Snažím se zoufale nebrat si to osobně, a nemyslet na dokonalosti jako Hard Boiled a Killer takže nedám Odpad!... ale jsem k tomu zatraceně blízko. 2/10

• 8.9.2018  00:42

Och až mě ovanul krásný dech osmdesátek. Direct-to-DVD akční béčko parádní (brakové) kvality jak z doby, kdy ještě Van Damme, Seagal a Lundgren točili filmy nejen přiblblé, ale hlavně zábavné. Butler se s Eckhartem špačkují o sto šest a kosí desítky noname záporáků při pobíhání Londýnem, který se asi celý nasral a chce zabít amerického prezidenta. No kdo by se tomu taky při pohledu na toho současného oranžového paňáca v Bílém domě divil. Ale pořád to má asi nejpřepíčenější zápletka ever, uvěřitelnost čehokoli ve filmu proboha nehledat. Co mě překvapuje velmi, je že jde oficiálně o pokračování Olympus Has Fallen, nudného béčka od věčného břídila Antoine Fuquy - ale duchem se přitom vyloženě jde ve šlépějích nepoměrně zábavnějšího White House Down, které tehdy ve stejném roce natočil Emmerich. Humoru ve filmu nemálo, patos naopak takřka žádný, akce odsýpá a nekompromisní brutalita působí přirozeně. Pravý opak toho co do filmu tlačí Fuqua. Jen ty ohavné triky zůstaly, obzvlášť v nich je to vyloženě lowcost. 7/10

• 5.9.2018  11:58

Laurel a Hardy sedmdesátých let tady vrcholně přetavují komediální buddy movie do čistokrevné grotesky, kde nic není bráno vážně a suchý humor si podává ruce přehnanými fyzickými gagy. Bud Spencer a Terrence Hill byli hrdiny mého dětství, a s radostí vidím že funguje bez velkých problémů i o pětadvacet let později. Sem tam je komediální scéna až moc natahovaná, sem tam jsou údery viditelně nedotažené, ale to je tak všechno, jinak pořád zlato evropské akční komedie - i co do akce tady tihle dva řízci dokázali rozjíždět kousky, které v té době teprve začínal daleko na východě předvádět Jackie Chan. 8/10

• 2.9.2018  19:29
    Tom Clancy's Jack Ryan (TV seriál) (2018)

Výborné to je, a to dokonce velmi. Dobře vygradované v každém díle, velké akční scény jsou hlavně ze začátku (soudit tohle po prvních dvou dílech není úplně dobře), později vyloženě převládá drama - pořád jde ale hlavně o hledání jednoho teroristy a rozklíčování jeho plánu, na pořádně Clancyovský rozmáchlý politický thriller si (doufám) musíme počkat do dalších sérií. Parádní je hlavně jak nepovrchně to ukazuje i samotné teroristy, nikdo není zlý jen proto aby byl zlý, ale i ti největší hajzlové mají jasně čitelnou motivaci, a hodně prostoru má normální život muslimů a jejich rodin - a většinou i ty osobní linky dobře zapadnou do hlavního příběhu. Pořád je to Clancy, takže se zjednodušuje a občas se jede na náhody, těžkotonážní realismus ala Syriana nebo Zero Dark Thirty se od toho čekat nedá... ale pořád to má pěkně daleko k vyumělkované pohádce jako byl Night Manager s Hiddlestonem. 8/10

• 9.8.2018  04:25
    Piráti! (2012)

Ne všechno co vypadá jako animák od Aardmanů je animák od Aardmanů, smutná to pravda. Blíž než k epickému Wallaci a Gromitovi či snad Slepičímu úletu mají Piráti! k obyčejným CGI animáků vznikajícím vůkol všude, jen pár originálnějších gagů a jistá "britskost" ve feelingu z filmu se trochu vymyká. 7/10

• 9.8.2018  03:53
    Ip Man 3 (2015)

Důstojné pokračování příběhů o Ip Manovi, už kvůli vynikající choreografii soubojů bych se vůbec nezlobil kdyby Donnie Yen pokračoval až do Ip Manova konce. Jen ta kamera by při nich mohla víc poletovat prostorem - připomíná mi to staré americké muzikály, které také stály spíš na pečlivě choreograficky zpracovaných vystoupeních, než na dynamice záběrování. Dělat souboje na dlouhé záběry je samozřejmě nutné, to je to kde pohoří většina amerických akčních filmů, ale pořádně pohybovat s kamerou při kung fu akci uměli snad jen sourozenci Wachowští. Jinak se příběh rámcuje v první půli obligátním bitkařením s gangy placenými ze západu - čínský nacionální motiv nemůže chybět (a co na tom že reálný Ip Man byl antikomunista), a v druhé půli vztahem hlavního hrdiny a jeho dlouho zanedbávané umírající ženy. Kýč je to mocný, ale neruší nijak závratně. 7/10

• 9.8.2018  00:17

Brilantní studie trapnosti. Trapnosti vidláckých primitivů, trapnosti komunistických kádrů, trapnosti oslizlých dědků slintajících nad mladým masem, trapnosti malosti českého národa, trapnosti "shora" organizované zábavy, trapnosti závistivých nenachvců, trapnosti hloupých husiček, trapnosti vlezlých hlupáků. A nejhorší je že musím vykrást komentář hirnlego: ""Kdo si nenakrad, to musí chápat tak, jako že nic nevyhrál." - lepší definice češství nebude.". Asi jsem taky čech nebo co. Je to v hajzlu, je to v krvi. Miloš Forman ve svém posledním českém filmu brilantně odhalil pravou tvář českého maloměsta, a ještě na vyšší úroveň film vytahuje ve finále, kdy ukazuje že mnozí z těch trapáků se vlastně za určitých podmínek dokáží chovat i jako lidi. Optimismus schovaný za horou trapnosti. A nebo také připomínka toho že jsme jako švábi, docela nechutní, ale nic nás nezničí. Tak nevím. 9/10

• 9.8.2018  00:07
    Star Trek: Discovery (TV seriál) (2017)

To boldly go, where no Star Trek ever went before. Je to jiné, jiné než filmy, jiné než starší seriály - temnější, psychologičtější, dějově sevřenější. A pořád je to Star Trek, i s těmi divnými rasami, bizarními fyzikálními fenomény, diplomacií silnější meče, a přirozeným "SJW", které Star Trek v klidu razil before it was cool (and long before it was uncool). Na další řady se tak těším nemálo. Ale ještě víc, ještě mnohem víc, se těším na nové řady pokračující v Next Generation sérii. Protože Picard je jen jeden. 8/10

• 8.8.2018  23:49
    RRRrrrr!!! (2004)

Bezmála 15 let jsem tomu vyhýbal, kult RRRrrrr se na mě v podobě hlášek valil ze všech stran, a já velice silně tušil že takovou debilitu bych nemusel přežít ve zdraví. Nakonec to tedy doceala šlo. Dvě lahve vína a ženská společnost na tom ovšem měly nemalý podíl. Ony ty hlášky totiž opravdu jsou docela vtipné, a to nejspíš víc v českém dabingu, a celý ten svět a humor svou absurditou dokáže bavit, když se povede naladít na jeho vlnu (jak říkám, dvě flašky vína)... ale ano, je to strašně debilní.

• 8.8.2018  23:35

Nechápu jak je to možné, ale z Jonaha Hilla se pomalu ale jistě stává herec, a ne jen ultimátní kokot. Kokotem tedy tady pořád ještě je, ale to jen proto že mu to předepisuje scénář. Ale jinak je vlastně v pohodě. Co v pohodě moc není, je představovat ultimátní zmrdy živících se z války jako vlastně docela v pohodě týpky s jen trochu ostřejším povoláním, ale to ať si každý přebere sám. 7/10

• 8.8.2018  23:30
    Tvář vody (2017)

Signifikantní, že se del Toro dočká největšího uznání od Akademie za svůj snad nejpřízemnější film. Nicméně, pořád docela fajn retro romantika. 7/10

• 8.8.2018  23:28

Ideální v kombinaci s dokumentem The House I Live In - obojí tak v mých očích do značné míry rehabilituje gangsta rapovou kulturu amerických černochů - těžko se jim divit, když je k tomu tak intenzivně žene okolní společnost, a gangsta rap je pak ještě tou velice rozumnou ventilací.

• 8.8.2018  23:28

Výborný dokument o odvrácené straně Války proti drogám. Ideální v kombinaci se Straight Outta Compton, obojí tak v mých očích do značné míry rehabilituje gangsta rapovou kulturu amerických černochů - těžko se jim divit, když je k tomu tak intenzivně žene okolní společnost, a gangsta rap je pak ještě tou velice rozumnou ventilací.

• 8.8.2018  23:21
    Sid a Nancy (1986)

Punk. Od punku asi nečekáte dušitrhalící zážitek, ne? To je dobře, protože ten tu ani nedostanete. Sid je supr píča a Gary si jeho roli nemálo užil, a přesně o tom to celé je. 6/10

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59