HAL

HAL

Tomáš Mičák

okres Praha
Insane man in insane world

<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66
    • 1.6.2020  01:15
    Zpřítomnělí (TV seriál) (2019)

Tak ale toto je zlaté. Vikingové, neandrtálci a viktoriánští puritáni se propadnou časem do současnosti a snaží se integrovat do běžného života v moderním Norsku - přičemž ta integrace místy vypadá podobně jak blogující upíři ve filmu Co děláme v temnotách, ale zároveň je i správně seversky drsná a neotesaná. A svým způsobem jde chápat i jako komentář k migrační krizi. Ten obraz společnosti není propracovaný úplně do detailu, ale načrtnutý je neskutečně zábavně a dost funkčně na to, aby v něm fungoval detektivní sci-fi příběh, vyšetřování tajemné vraždy a její napojení na společenské špičky. S hlavní hrdinkou policistkou, co před nějakým tísícem let bývala nařachanou shield-maiden brodící se krví nepřátel, a teď má vést civilizované vyšetřování... zatímco se snaží pochopit že drn prý není nejlepší možná forma vložky při menstruaci na světě, a co je to sakra za monstrum ten gluten kterého se lidé kolem ní bojí. A má to jen šest dílů, takže se ta první řada (doufám že budou další) dá slupnout za chvíli.

• 1.6.2020  00:47

Šokující, ono je to opravdu vtipné. Nečekané, pověst má Choking Hazard spíše špatnou, a přitom ty kořeny v kultovním Byl jsem mladistvým intelektuálem a ještě kultovnějších recenzích páně Dobeše a Kopřivy (starý Score pod Andrewem, kdo na nich vyrostl, ví) tu vidět dost jsou. Úvod s Dádou je ještě docela trapný, prostě ji tam chtěli a má to být vtipné, jenže to nefunguje a je jen roztekle ošklivá (a ani nemá Žížalu), a představení hlavních herců je snad ještě horší, krom luxusního Duška jsou to taky spíš neherci než co jiného. Ale jak nastoupí Jehovistický pornoherec, tak se scénáristovy propisky rozžhaví doběla a nezastaví až do konce, ironizování žánru, náboženství, života, vesmíru a tak vůbec mu jde moc hezky od ruky a chrlí originální nápady, a i ten Dušek dostane ještě upgrade. Takže nakonec parádní navázání na kvalitní češkou parodickou školu v lehce punkovém gonzo stylu.

• 31.5.2020  18:47

Tak málo mrtvých Číňanů a ukousnutých nohou, že i malé děti by usnuly nudou. Vlastně jediný kdo nudou možná neusne, jsou holky slintající nad Jasonem Stathamem.

• 30.5.2020  18:27
    Černé zrcadlo (TV seriál) (2011)

Idea seriálu je to skvělá, ukázat svět ve kterém některé z futuristických možností budoucnosti jsou přehnané do absurdního extrému a použít to jako společenskou kritiku dneška, kde už zárodky těch problémů bují. Ale to je jen svět, jen nápad, a na na něm musí pro dobrý seriál stát silné příběhy s dobře napsanými postavami - a ty tu nejsou ani omylem. A to pak ani ten svět ve kterém žijí není příliš zajímavý.

• 30.5.2020  12:41
    Kick-Ass (2010)

Jeden z nejlepších komiksových filmů všech dob, cokoli od Marvelu strká hravě do kapsy. Tak dokonalá syntéza stylového akčního filmu a promyšlené žánrové reflexe, že se na ni dá dívat znovu a znovu, a pokaždé uchvátí nejen tou kulervoucí akcí a fantasticky působivými emocionálními scénami, ale odkrývá nové a nové vrstvy i v rovině kritiky společnosti. Společnosti co oslavuje tupé a nesmyslné superhrdinské komiksy bez jakéhokoli požadavku na to aby měly nějakou hloubku, aby neskrývaly za plytké mlžení fakt že jejich hrdinové jsou čistokrevně duševně narušení psychopati. Kick-Ass hloubku má, a je radost se do ní ponořit.

• 30.5.2020  12:32

Výborná komedie. Čistě amerického střihu, ale Jackie Chan měl hodně prostoru na akční scény ve své vlastní režii a jeho typický humor v nich sem výborně sedne, a Owen Wilson mu slušně sidekickuje. Těžko věřit že jen rok po Rytířích ze Šanghaje se Jackie do Londýna vrátil točit trapáckou Cestu kolem světa. Tohle je jeho poslední dobrá komedie, pak už to šlo jen z kopce dolů.

• 30.5.2020  12:21

Propagační showreel shaolinského umění, který za ostatními známějšími filmy Jeta Li docela zaostává, obzvlášť co do akce - nejsilnější roky měl teprve před sebou. Humor tu nechybí, takový ten "mile čínský" humor, jako že upeče a sní psa dívky svých snů a podobně, ale zajímavý příběh a jakákoli poetika absentují. Zajímavý je Klášter Shaolin jen velkým využitím opileckého stylu boje - Drunken Master Jackieho Chana ho pár let před tímto filmem dost proslavil, a tak sem ho nacpali snad ještě dvakrát tolik. 6/10

• 30.5.2020  12:04
    THX 1138 (1971)

Člověk který po něčem takto anidiváckém a antifilmovém přiklepl Lucasovi peníze na Star Wars musel být buď extrémně šťastný blázen a nebo extrémně geniální vizionář. Když jsem film nezvládl dokoukat před dvaceti lety v televizi, mohl jsem z respektu k tvůrci předstírat že jsem tehdy na artové filmy ještě neměl buňky a zkušenosti, teď už to ale okecat nejde ničím, je to prostě prázdný a nekonečně nudný studentský experiment s filmovou formou, aniž by k tomu experimentování byl pořádný důvod. Vizí antiutopického světa s dehumanizovanými lidmi na kolečka ve stroji je hodně, THX mezi nimi vyniká hlavně neschopností představit ten svět jako nějakým způsobem funkční, a krom onoho nastínění světa tu není nic. Jen chaoticky naznačený útěk, ale útěk proč a k čemu? Škoda že film není o polovinu kratší, na to by příběh i ukazovaný svět s mírným přesahem do společenské kritiky stačily dostatečně aniž by přišly o dynamiku, a naplno by pak vynikla i působivá, ale při velké délce ubíjející estetika vizuálního zpracování. A tu se ostatně Lucas stejně pokusil zabít digitálními přídavky stejně jako u nových vydání Star Wars, protože on je v tomto prostě tak trochu nenapravitelný kretén.

• 29.5.2020  03:13
    Pán času - Série 2 (série) (2006)

Tennant je skvělý a s ním je Doctor o třídu lepší, to jeho kouzelně hyperaktivní nadšení ze všeho zajímavého a promyšlená chaotičnost s jakou za pochodu vytváří plány, to je krása pozorovat. A Rose je snesitelná, i když v závěru při tom tlačení na emocionální pilu už jsem dosti zíval. Exterminate všechny tyhle nevěrohodné ubrečenosti! Exterminate!

• 29.5.2020  03:06
    Pán času - Série 1 (série) (2005)

Na tuhle sérii jsem se díval roky. Fandom kolem seriálu Doctor Who mě bavil velmi, kamarádek co ho žraly kolem mě bylo nespočet, ale proniknout do samotného seriálu se mu ne a ne podařit. Laciný vizuál přitom nemusí být na škodu, však Lexx a Červeného Trpaslíka miluji, ale to musí stát na vyšperkovaném humoru, dobrých příbězích a skvělých hercích, a tím mě tohle úplně nenadchlo. Eccleston mě nebral, Rose mě vůbec nebrala, a první díl je vyloženě bída... až nuda probíhající epidemické apokalypsy mne dohnala k tomu to dotáhnout to do konce, a těch pár velmi fajn věcí se přece jen objevilo. Jmenovitě dvě - Dalekové, což jsou rozkošní čumáčci, a Moffat, který tady k Doctorovi poprvé přičichl a napsal skvělý dvojdíl o jiných rozkošných čumáčcích - těch na plynových maskách.

• 24.5.2020  17:00
    The Man in the High Castle (TV seriál) (2015)

Knihy P. K. Dicka patří k mým nejoblíbenějším, tady se ale není moc čeho chytit, směska nápadů a témat z nichž jen některé jsou zajímavé, a nic co by dokázalo zaujmout dlouhodobě. Po dvou sériích se jen těžko nutím do pokračování, potenciál toho světa je přitom nezměrný.

• 24.5.2020  15:52

Některé Emmerichovy filmy mám dost rád, ale tady když si pro srovnání s Midway dám tu prostřední hodinu z Pearl Harboru, tak teď vedle Baye působí jak někdo z Jedličkova ústavu. Samotná bitva o Midvay je pak zajímavěji pojatá i v té verzi ze sedmdesátých let. Vysvětlit se tohle dá jen tím že Emmerich celé natáčení napůl prospal, díky nekonečným dodávkám čínského opia, stejně jako evidentně všichni herci, a celé to spíchl na koleni debutující scénárista a nekonečně neschopný kameraman, který nikdy v životě nic koukatelného nenatočil - tady ze všeho tak moc svítí green screen, a všechny záběry akce jsou tak zoufale nudné, že bych tomu zajímavější vizuál dokázal dát i já. Jeden z nejzbytečnějších válečných filmů jaké jsem kdy potkal. 4/10

• 19.5.2020  17:03
    Pán much (1990)

Na to jak tematicky extrémně zajímavé to je, je film dost prázdný a dějově řídký - knihu jsem nečetl a věřím že toho nabízí dost víc, protože kdybych měl soudit jen podle toho co je ve filmu, tak ji tipnu na tak padesáti-stránkovou povídku. Hlubší zamyšlení nad lidskou civilizací je tu tak povrchně nastíněné a v takových zlomcích, že většinu času je Hookův film prostě jen zábavným robinsonovským dobrodružstvím party kluků na ostrově, kde se toho většinou vlastně moc zajímavého neděje, a když se příběh konečně začne zvrhávat do dětského Ramba, tak to skončí. 7/10

• 15.5.2020  19:32
    Ultraviolet (2006)

Snažil jsem se, fakt že jo - blbé akční filmy s hezkou holkou v hlavní roli mám rád, Resident Evil byly většinou docela v pohodě, i Underworldy, i to Aeon Flux jsem přežil... Ultraviolet ale ne. To je tak úžasně špatný film ve všech ohledech, že tomu odpadu musím dát jednu hvězdičku už jen za to jak zhovadile je tady všechno tak velký průser. Jediné co zvládá dodat to v co doufáte je odhalené bříško Milly Jovovich, je v záběru často, režisér asi pochopil jaký poklad v něm má, a na něj jediné se koukat dá. Na všechno ostatní už se koukat nedá - vizuální stylizace je nekonečně hnusná, digitální triky jak ze špatné staré videohry, a když dojde na akci, byl jsem vlastně radši když se odehrávala mimo záběr a na konci byl jen střih na to jak vojáci obklopující hlavní hrdinku "nějak" naráz popadají (to se tu používá často), než když jsem se na ten choreograficky směšný a chaoticky nastříhaný bordel musel přímo dívat. Ve svém předchozím Equilibrium režisér to své šermování se zbraněmi pokoušel ještě podat jako něco jakože smysluplného, tady už je to jen bizarní kokotina, a tak pro jistotu přisadí i pár dalších hovadin navrch jako třeba tahání mečů ze schovky ve vlastním žaludku či ovládání gravitace při jízdě v autě. Dialogy tomu odpovídají, jsou jen náhodným shlukem nesouvisejících slov, a příběh je typu "Nevím, něco se tam dělo" - směska upírů, virové nákazy, hitlera, mateřských instinktů ke creepy děcku a dojde i na slzičky, patos jak víno. Jsem rád že ten člověk už nikdy nic nenatočil.

• 15.5.2020  01:39

Jímavé obrazy poněkud ztrácí na zajímavosti když nevzbudí dost chuti pátrat po smyslu který se za nimi skrývá. Mamoru Ošiiho mám rád, ale tady zbytečnou délkou natahoval mou trpělivost tak moc, až praskla.

• 15.5.2020  01:31

První polovina byla o dost zábavnější, zhruba jako předchozí díl, protože mě na Johnson hrající se na DeVita dost bavil, vyloženě jsem si u toho vzpomněl na Dvojčata s ním a Schwarzeneggerem. ... ale možná je to i tím že na tu první polovinu jsem se díval po čtyřech pivech a stakanu hruškovice. Druhá půlka už jen převařuje to co už tu jednou bylo, a to je trochu nuda. Zato finální teaser na další pokračování vypadá zajímavě - paradoxně to by s takovou bylo návratem úplně na počátek, do prvního Jumanji, ve kterém se "fantasy" prvky objevovaly v naší realitě. Otázkou je jak do takového příběhu nacpat toho herního Johnsona, Blacka a další, protože je dost nemyslitelné že by se tahle série už obešla bez nich. 6/10

• 14.5.2020  00:57
    Pán tygrů (TV seriál) (2020)

Po prvním díle - Pissing contest dvou magorů co mají rádi kočky, a nevím proč tím trávit dalších 6 hodin. Já jsem všemi pro bizarní zábavu, ale tohle zas tak velký bizár vlastně není, a nevidím tam potenciál na to aby to bylo zábavné nějak víc než co zvládli představením jejich existencí.

• 13.5.2020  23:36
    Heavy Trip (2018)

Řekněme si to na rovinu - na komedii o symphonic post-apocalyptic reindeer grinding christ abusing extreme war pagan Fennoscandian metalové je to sakra vyměklý a potenciál na nějakou kultovnost tu není ani trochu, takže na metalově komediální klasiky jako Metalocalypse, Spinal Tap, Tenacious D a novější Deathgasm to nemá ty pravé koule. Hlavně ze začátku, který se od obyč melodramatické řachandy o outsiderovi co chce sbalit buchtu největšího kokota v okolí liší fakt jen tím že ten outsider hraje metal na jatkách. Buchta se ale pak dál naštěstí až na vyjímky už moc neřeší a kokot na plátně moc neoxiduje, takže se film začne věnovat spíš těm jatkám a metalu - a hlavně road tripu do Norska, při kterém to konečně začne mít i docela solidní grády. Ale pořád je to film víc pro mainstream než pro metloše. 7/10

• 10.5.2020  21:31
    Párty Hárd (2019)

Kino jsem nestíhal, tak jsem si s tímhle dal dost na čas. No ale nevadí, takhle to aspoň tlumí smutek z toho nešťastně načasovaného zákazu podobně zábavných akcí. Odpoledne při parádním novém španělském hororu Platform jsem si smutně říkal jací jsou ti čeští filmaři loseři že něco podobného nezvládnou taky, a najednou Martin Pohl mi ukazuje že ono to jde, a celkem bez problémů. Ti ostatní čeští filmaři by se tu měli hodně učit. Stačí mít to správné nadšení, žádné zbytečné skrupule, a hlavně talent, který je tady vidět překvapivě dost, on Řezník ten žánr evidentně má docela v malíku a umí s ním pracovat - čekal jsem trochu že půjde hlavně za vršením čím dál větších nechutností, a ono tu přitom často ještě lepší jsou ty humory spíš civilnějšího rázu. Samotný úvod je slabší, jede se v něm podle klasického mustru a víc to připomíná standardní české komedie jen s tím hnisem a hovny navíc, takhle klame tělem btw i trailer, ale graduje to velmi slušně až ke komediálně dokonale dotažené hodině chemie s vařením perníku. Řezník jede jak Vorlíček s Macourkem na amfetamiech. No a pak nástup Sultána, Huga a Goldena to posunul na ještě vyšší level, pak to konečně dostojí i svému podtitulu. Jen film začne trochu rozbíjet že ti jsou i před kamerou mnohem zábavnější než hlavní postavy filmu, a tak střihy na hlavního hrdinu a jeho snahu o první zásun začnou být spíš otravné. Naštěstí to došlo i Pohlovi a moc se s tím nemaže, a navrch přisadí i povedenou pointu.

• 10.5.2020  16:09
    Díra (2019)

Jeden z nejzábavnějších hororů za poslední roky, tak akorát k nedělnímu obědu. Škoda že se to v závěru rozplizlo do mlácení prázdné slámy bez smysluplné pointy.

• 9.5.2020  10:55
    Westworld (TV seriál) (2016)

Třetí sezona: Už při sledování téhle sezony mi došlo že Westworld je prostě další Lost: nedává to moc velký smysl ani nemá jasné směřování, ale je to moc hezké na koukání, a při tom kolik se toho pořád děje je relativně zábava to sledovat - a Jonathan Nolan tu podobnost s ním teď i nepřímo potvrdil když prohlásil, že nikdy neměli plán na počet sezon a že to prostě chce táhnout dál dokud to půjde. Takže se dá čekat že to bude vycházet dohromady nějakých deset let. Podobně jako v Lostu se tu s každým pokračováním finální cíl ztrácí v čím dál hustší mlze, a místo toho se objevují mraky motivů a témat, které vyplavou z komplikovaného scénáristického konstruktu který tu Nolan vytváří, zaujmou, ba místy i uchvátí vizuálním zpracováním, a pak zase zmizí bez toho aby je bylo možné prozkoumat jakkoli do hloubky, bez toho aby nabyly jakýkoli skutečný význam. Hlavní příběh celé sezony je teď úplně separátní od toho co začaly předchozí dvě, a co bude pokračovat v dalších, a má mnoho společného s nedávnými Devs - včetně toho co mi na Devs vadilo, že soustředit se jen na něj a zkrátit ho na dvě hodiny, mohl to být dobrý film. Ale v rámci seriálu do toho příběhu nalámat ty už tak notně zlomené postavy, ještě víc rozbít už tak rozbitá pravidla toho světa, a zahrabat ho pod nános mnoha více či méně zajímavých vedlejších dějových linek, to moc dobře nefunguje. Ale pořád je tu ta nádherná kamera a Ed Harris, co by tu byl uchvacující i kdyby četl telefonní seznam, tak aspoň něco. Cyberpunk je můj nejoblíbenější žánr, ale budu se na tohle dívat další 4 nebo kolik sezon? No nevím, to bude chtít buď hodně extatické recenze, a nebo každým rokem další karanténu.

• 8.5.2020  02:04
    Děrsu Uzala (1975)

Velmi krásný film. Lyrický "western" ze sibiřské tajgy o přátelství ruského kartografa a stárnoucího domorodce, oslavující čistý život v krásné, ale drsné divočině. Na Kurosawu nezvykle prostý příběh s minimem postav, ale o to silněji vyprávěný esteticky dokonalými obrazy.

• 3.5.2020  13:17
    The Mandalorian (TV seriál) (2019)

Star Wars jako spaghetti western s Warnerem Herzogem je dream come true, škoda že se ho nechopili schopnější režiséři - některé epizody jsou vyloženě slabě natočené, navzdory potenciálu který nabízí (parafráze na Sedm Samurajů mohla být strašně epická... ale není, protože ženské asi umí režírovat akční drama jen když se vyspí s Jamesem Cameronem). Možnosti do dalších sérií jsou nezměrné, propojení s SW: Rebels a celou starou trilogií může dopadnout fantasticky, tak doufejme že scénárista a napůl showrunner Filoni nezklame. Prozatím první řadu beru jen jako jemný akční úvod do nového světa.

• 3.5.2020  13:12
    Lov (2020)

Na zábavnou píčovinu je to podezřele málo zábavný - no aspoň první polovinu tedy ještě táhne nápad s děláním si srandy z SJW a přepálené ksichty hlavní hrdinky (a vůbec úvodní hledání hlavní postavy). A nic jiného než dělání si srandy ze všech kolem to není, říkat tomu satira je bizarní přehánění, takové ambice ten film zjevně ani neměl. Druhou půlku už netáhne moc nic , a je to škoda že se ten film tak moc ztratil - až moc se v ní zbytečně kecá, až moc málo masakruje. Jak začne holka vykládat o zajíčcích, tak jsem začal koukat na hodinky. Ani ty zbraně představené v úvodu nenajdou skoro žádné využítí. Finále je vyloženě nudná vykrádačka Tarantina s hrozně slabou Hilary Swank. Ready or Not je úplně jiná liga. 6/10

• 3.5.2020  13:10

Humphrey Bogart jako smradlavý bezďák a Katharine Hepburn jako intenzivně nesympatická puritánka? Zajímavé výchozí pozice pro dobrodružnou romantiku na počátku druhé světové války v zapomenuté džungli. Právě postupný vývoj charakterů staví Africkou Královnu na vyšší úroveň, neb ten jinak primitivní a přímočarý příběh o nebezpečné cestě po řece za marným cílem krom toho moc manévrovacího prostoru nenabízí, a navíc i to ukrutně deus ex machina finále už dnes neprojde zdaleka tak hladce jako před sedmdesáti lety. 8/10

• 1.5.2020  18:07

Jsem rád že jsem si před filmem zopakoval Osvícení, nečekal jsem že Doktor Spnek na něj bude navazovat v až tak velkých detailech, a že ze všeho nejvíc bude zápletkou odkazovat na úplně nevinný dialog ze samotné úvodní cesty autem do hotelu. Odkazů vnějších jsou tak mraky, navázání stylem je ale jen povrchní - kde Kubrick dokonale pracoval s propadáním člověka do šílenství, tohle už se posunuje do o dost banálnějšího žánru duchařiny a svým způsobem upírského/kanibalistického filmu. V tomhle ohledu povedeného, na současné horory je to výborná práce, atmosféra od začátku houstne slušně, obtěžující lekačky ve filmu skoro nejsou. a i ten pozvolný přerod do akčnějšího thrilleru dává dost dobrý smysl. Zvlášť s tím jak se vše ještě těsněji provazuje s originálem a nosným se stává zúčtování s démony minulosti, ať už jsou to duchové, rodina, nebo alkoholismus. To jen to srovnání s originálem film zároveň i trochu zabíjí - není snadné stát vedle nejlepšího hororu všech dob a nepůsobit při tom aspoň trochu trapně. 8/10

• 30.4.2020  16:32
    1941 (1979)

Co vznikne když se sejde Toširó Mifune, Christopher Lee, Dan Aykroyd a John Belushi ve filmu Stephena Spielberga a Roberta Zemeckise? Bolest, vznikne bolest. Už dlouho jsem u filmu necítil takové utrpení jako teď, je to strašlivá křeč, a ohromující plýtvání talentem. Těžko uvěřit že tohle Spielberg stvořil ve svém nejsilnějším období - ale sám si za to může, jen na scénář ten tragický festival trapnosti, hlouposti a nevkusu hodit nejde. Musel mít totální výpadek soudnosti a schopností, i ten timing gagů je mimo a ještě to slapstickové šaškování opakuje do zblbnutí pořád dokola. Kdyby to nebylo od něj, nedám to dýl než do třetiny. Ani jednou jsem se nezasmál, zato jsem dvakrát usnul. Řemeslně brilantní, vizuálně a výpravou to za Indym nijak nezaostává, taky to mělo rozpočet velký jako tehdejší Indy, E.T. a Čelisti dohromady... ale všechno ostatní je bolest.

• 29.4.2020  02:03

Tak je to jasné - zábavnost prvního Iron Sky byl omyl co se stal úplnou náhodou a už se nebude opakovat. Dvojka působí ukrutně nuceně, a zjevně je napsaná člověkem který vůbec nepochopil, proč byl originál tak povedený. Že to nebylo jen o vršení bizarních blbostí typu "Hitler na Tyranosaurovi" na sebe, ale hlavně o tom že se film svým příběhem vůbec nebere vážně a má hodně vtipně napsané postavy a jeden promyšlený gag střídá druhý. Tady humor zastupuje hlavně parafrázování současných popkulturních fenoménů typu Steve Jobs nebo Nokia 3310, což tu jednak není moc vtipné, ale hlavně je to fail už z toho jednoduchého principu že za pár let to vůbec nebude relevantní a ani pochopitelné - ale hlavně zbytek filmu kolem toho se pokouší být úplně běžnou dobrodružnou trikovou podívanou. S vážným příběhem, patosem, emocionálními scénami, velkolepou akcí. Je fakt bizarní že si ti autoři, nepříliš schopní amatérští filmaři, mysleli že něco takového dokáží zvládnou v koukatelné podobě... a navíc tam pořád mít ty hromady hovadin s nazi mimozemšťany a dinosaury ve středu Země. Takhle to působí jako hodně nepovedené céčko od Asylum, jenže i ty bývají sebeparodičtější. Větší punk a nápaditost, to tomuto výrazně chybí. 3/10

• 26.4.2020  10:15
    Devs (TV seriál) (2020)

Srovnání s vynikající Annihilation ukazuje jedny z hlavních problémů Devs - doslovnost Garlandovi fakt nejde, obzvlášť když se o ni pokouší ve spojitosti s jeho fabulováním v exaktní vědě. Annihilation dokonale funguje jako alegorický trip, Devs žádné interpretace nad plán nenabízí. On prostě jen až do konce vymýšlí svůj zjevně alternativní kvazideterministický vesmír a dělá tím tak trochu debily z diváků, aby pak haha trololo obrátil a naopak udělal naprosté debily ze svých postav. Takto to zní asi jako velký hejt, ale to je asi přehnané, mě to navzdory tomuto zklamání bavilo, mám rád když se sci-fi dotýká méně primitivního námětu než je obvyklé a vybízí k přemýšlení, i když není úplně originální (vidím tu třeba velkou inspiraci ve Svit vzdálených dní od A.C.Clarka), a tak oceňuju i ty které nejsou úplně promyšlené. Ex Machina na tom vlastně byla co si matně pamatuji podobně, a vizuál i atmosféru zvládá i s minimem prostředí na výbornou. I ten kvantový počítač co tu má vypadá fakt moc pěkně. No ale pak je tu ta trochu zásadní chyba, že seriál má sedm hodin, když to přitom měl být dvouhodinový film - protože místo zajímavého a lehce intelektuálního sci-fi (byť nic mindblowing, ale budiž, holt ne každý je Terry Gilliam, který snad jako jediný v tomhle žánru dokázal všechno dotáhnout smysluplně) musím po velmi fajn úvodní půlhodině zdlouhavě sledovat úplně zbytečnou detektivní linku nějaké pipky. Kdyby v prvním díle umřela a zbytek děje byl opravdu jen o Devs, jejich vynálezu, a hlubším zkoumání jeho důsledků, z technického i etického hlediska, mohla to být fantastická věc. Takhle jsem měl ale pocit jako by se po úvodní vesmírné bitvě v Star Wars: IV přistálo na Tattoine... a dalších pět hodin se místo poletování po předaleké galaxii strávilo na farmě Lukovy tetky a strýčka.

• 26.4.2020  09:48

1917 se může jít zahrabat, ta čtvrthodinová scéna bez střihu je tady neskutečně libová, skoro jak kultovní probíhání válečnou zónou v Potomcích lidí. A úvodní "Extraction" close combat ala Raid je taky špičkový - škoda je pak jen že tohle všechno přijde už v první třetině filmu, a všechno ostatní po nich už je slabší, film pak trochu odumře. Příběh je pitomý, ale úplně marný není, potenciál má že kdyby se ho chopil třeba starý John Woo, tak z toho vytříská hodně - ale Sam Hargrave John Woo fakt není. Tedy aspoň zatím, protože na filmový debut je tohle špičková práce a v tomhle srovnání s Johnem Wickem klidně snese, byť toho vytáhli ještě na vyšší level. A ještě líp snese srovnání se 6 Underground a Bad Boys 3 - a to jsou vedle Wicka nejlepší akční filmy poslední doby. 7/10

<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66