HAL

HAL

Tomáš Mičák

okres Praha
Insane man in insane world

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56
    • 6.10.2017  00:51

Blade Runner 2049 je skvělý film a důstojné pokračování příběhu z dokonalého prvního dílu - a to je gigantická pochvala, Villeneuve odvedl výbornou práci , a opět natočil dost možná nejlepší film roku. Což ale jde ruku v ruce s tím že se čím dál silněji profiluje jeho režijní styl, chlad, striktní logika a doslovnost. Pod jeho rukama tak Blade Runner už není snovým neo-noirem s neučesaně punkovou duší, plný symbolismu a silně procítěných emocí. - první Blade Runner byl nejen skvělý film, byl něčím víc, co zasahovalo niterněji než jen promyšlenou narací a nastíněním filosofických otázek - první Blade Runner byl poezií... a tou už jeho pokračování není. Nejsem tím překvapený, toto není recept který by šel tak docela zopakovat, a tak je dobře že šel Villeneuve vlastní cestou - ale v mých očích díky tomu nemůže dokonalost Scottova masterpiece dorovnat.

• 2.10.2017  00:26
    Normal (2009)

Vizuálně i střihově vytříbená stylistická studie na téma "Nakolik může film zůstat filmem, když postrádá jakoukoli dramatickou linku a posun v příběhu". 6/10

• 30.9.2017  17:31
    Cesta času (2016)

Mallickův pokus o další Koyanisqatsi utopený v hromadě ezoterického tlachání. Je vážně zvláštní zrovna Mallickovi vyčítat že málo vypráví obrazem a zbytečně je pro diváka doslovný, ale je tomu tak. Přitom obraz a poetika se u něj jako vždy blíží dokonalosti.

• 25.9.2017  11:53
    Wind River (2017)

Taylor Sheridan napsal famózní Siccario, a nudné Hell or High Water - a kvalitou přesně mezi nimi sedí Wind River. Možná dokonce i o kus blíž Siccariu. Příběh je nepřekonatelně simple, tak přímočarou zápletku obvykle nemají ani jednotlivé díly krimiseriálů - ale to jak s ní Sheridan pracuje a vše co buduje kolem ní, to je nádhera. Mrazivá atmosféra divokého zapadákova indiánské rezervace podpořená minimalistickou hudou Nicka Cavea, a postavy, kterým se i přes jejich úsporné vyjadřování dostane hluboko pod kůži, z toho dělají mnohem víc, než jen pouhý krimi.thriller. 8/10

• 25.9.2017  11:22

Lego filmy jsou horší a horší, a tímto tempem budou brzy zřejmě už úplně nejhorší. Jackie Chan na začátku potěší, ale jakákoli afinita na HK kung-fu filmy zmizí okamžitě s přechodem do kostičkového světa, a odhalí se zrůdná pravda že toto je prázdná nápodoba Transformerů, nebo snad Strážců Vesmíru. A ono pokud už tak strašlivě vyprázdněné předlohy zadaptujete jako něco ještě o dost hloupějšího, tak to bolí i lidi ve vedlejším kinosále. Bohužel bez velké snahy o "Lego parodování" jako tomu bylo u Batmana, i bez snahy o přesah jako tomu bylo u prvního filmu, tohle už je jen další tupý bumprásk animák pro nejmenší. 4/10

• 25.9.2017  11:14

První Matthewůf fail. Ale úplně čistý. I těch pár akčních scén přes svou řemeslnou vymazlenost působ vlastně přihlouple, strojeně, místo sympatických postav předvádí nepřirozené panáky. I když je pořád zábava se na ně koukat. Na všechno ostatní ovšem... not so much. Jinak je tu všechno špatně, buď vykradené z předchozího dílu, a nebo jednoduše pitomé a utahané, a o to víc to bolí, když vedle našlapané jedničky jde o tak dramatický kontrast. Nejlépe zapomenout že toto kdy existovalo. 5/10

• 25.9.2017  11:08
    Arrow (TV seriál) (2012)

Už Batman je ve většině svých inkarnací pěkně přihlouplý, Arrow je pak v podstatě totožnou postavou, jen má luk, všechno v něm je ještě o pár řádu debilnější, má odpudivější hlavní postavu, a vš v něm vypadá jak telenovela. Těch pár dílů jsem viděl s českým dabingem, který topornost postav ještě znásobuje, takže reálně by to na ty dvě hvězdičky možná bylo, ale... meh, jsem zhnusen a nechci to už nikdy vidět.

• 25.8.2017  11:48

Příliš roztříštěné na největší klasiky žánru filmů o dobrodružném a zničujícím putování džunglí (obzvlášť geniální Herzogovo Aguirre, hněv Boží). Což je tradiční nevýhoda biografických filmů s malou uměleckou licencí. Pokud ale k filmu přistoupíme jako k paradokumentu o době kdy Britská koloniální říše byla na svém zenitu, pak jde o zajímavé připomenutí světa ve kterém slovo "gentlemanství" neznamenalo jen otevírání dveří ženám, ale životní filosofii a pozitivní nadřazenost všem lidem i nepříznivým okolnostem okolo. Fawcett je i ve své zaslepenosti fascinující a obdivuhodná osoba. A Grayův film, ten je v jejím kontextu velmi "civilní". Bez bombastičnosti, ale také bez chvilky nudy (navzdory nemalé stopáži) 8/10

• 25.8.2017  11:36
    Rozpolcený (2016)

Jestli si některý z hollywoodských scénáristů zaslouží, aby mu byly jeho dokončené scénáře kradeny pod rukama, a přepisovány nějakým schopným řemeslníkem, tak je to Shyamalan. U něj kvalita filmu vždy závisí jen na tom, jak moc se mu jeho snad pokaždé brilantní nápad, na kterém ten který jeho film stojí, podaří zprasit neumětelským rozvedením detailů zápletky. Split má naštěstí blíž k těm jeho nejlepším než k nejhorším filmům, logika hapruje sice občas až bolestivě viditelně a zamýšlet se nad dějem hluboce je neradno, ale jsou to jen krátké extrémy po kterých se vyprávění vrátí do snesitelnější smysluplnosti - takže na rozdíl od většiny jeho filmů z poslední doby, tu zápletka i vyvrcholení pořád zůstává na rozumně uvěřitelné úrovni, a zachová si tak potřebný emocionální dopad v závěru. A ta finální tečka, ta vyloženě potěší. Že za povedenost filmu může hlavně geniálně creepy chameleon MacAvoy je ovšem zcela jednoznačné. 7/10

• 28.7.2017  23:41
    Baby Driver (2017)

Parádní stylovka, muzikálové pojetí je geniální, ty postavy jsou fakt super, a ten příběh je fakt prázdný. Připomíná mi to True Romance, pro pár lidí to zůstane jako těžká kultovka, ale zbytek světa se nad tím moc nepozastaví.

• 23.7.2017  23:28
    Oklamaný (2017)

Nikdo nedokáže vystihnout ženskou duši tak jako Sofia Coppola. 9/10

• 1.7.2017  23:16
    Wonder Woman (2017)

Nepříliš zkušená režisérka Patty Jenkins překvapivě dokáže velice dobře udržet smysluplný rámec příběhu a zaplnit ho fungujícími postavami (a navíc dobrými herci - ano, i Gal Gadot, která sice není dobrá herečka, ale hraje tu hloupou husičku, takže je to feature, ne bug), a v akci zvládá dynamiku a zpomalovačky asi tisíckrát lépe než ten patlal Snyder. Už jenom tento fakt dělá z Wonder Woman zdaleka nejlepší film nově budovaného DC vesmíru, a ředí ho někam k lepšímu nadprůměru mezi Marvelovkami. Ale pořád je to film o amazonce co v bezmála bikinách s mečem pobíhá mezi vojáky první světové a v závěrečném souboji poskakuje kolem přehrávajícího digibordel-vikinga, film který při tomto všem nemá ani zbla nadhledu a sebereflexe, a film který nepřináší ve svém žánru absolutně nic nového, krom dalších záplav patetického patosu a citečkových záběrů na mrtvé lidi, ovšem bez jakéhokoli náznaku skutečného hnusu a krve války, co by film poslal mimo hájemství dětské PG-13 pohádky. Ono přiznejme si to, vedle těch horších komiksovek by dobře vypadaly i filmy od Goebbelse. 7/10

• 26.6.2017  01:27

Příliš neproniknutelné postavy a příliš neproniknutelná režie. Neusnul jsem, nebyl jsem odrazen pomalostí, jen mě to prostě nedokázalo ničím zajímat, vyjma snad pasáží s odosbnělým voiceoverem. 7/10

• 25.6.2017  21:23

Bayhem? More like Brainfarts. 4/10

• 23.6.2017  10:57

Humor na hranici geniality Posledního Skauta a režijní invence jak od Guye Ritchieho. Všechno supr, ale přehlednost příběhu se ztrácí v nenávratnu. 8/10

• 11.6.2017  22:34
    Mars (TV seriál) (2016)

Dokumentaristé by měli zůstat u dokumentů, a nepokoušet se o pseudonarativní normální seriál. Nefunguje to, příběhová linka se rozpadá i se vším tím dramatem které v ní je, a z hlediska standartního seriálu to celé působí hloupě amatérsky. Jako dokumentární výpověď o tom "jak by jsme to udělali, kdyby jsme měli dost vůle a peněz", je Mars ovšem zajímavý dosti.

• 11.6.2017  22:31
    Fotograf (2015)

Zbytečně svázané se jménem Saudka - být to "jen" film o anonymním umělci bojujícím se svým okolím za svou jinakost a živočišnou nezávislost na konvencích, je to mnohem lepší. Kontroverze s "odtržeností od reality" kterou by film prý měl popisovat mu tak jen ubližuje.

• 10.6.2017  01:11

Nemám rád převlekové komedie - spojují většinou trapný situační humor a a hloupé zápletky, mám ovšem rád Billyho Wildera - spojuje většinou chytrý dialogový humor, a nápadité zápletky. Spojení vychází so-so, pár momentů je skvělých, zbytek snesitelný, půvaby Marilyn mne nechávají chladným. 7/10

• 8.6.2017  00:46
    Špión (2015)

Melissa McCarthy je blbá kráva s ultimátně trapným smyslem pro humor, snesitelná je v podstatě jen když někoho uráží - což je naštěstí v druhé polovině filmu skoro pořád. První polovina by ovšem byla skoro k nepřežití, nebýt geniálně komediálního Jasona Stathama. 5/10

• 7.6.2017  23:04
    Mumie (2017)

Vůbec bych se nezlobil kdyby všechny další části "Dark Universe" vypadaly takto - s celým Marvelem by Universal v pohodě vytřel podlahu. Tady to táhne samozřejmě hlavně Cruise, ale i všichni kolem mu vydatně komediálně přihrávají, a režisér Kurtzman v pohodě zvládá jak akci, tak i tu hororově-dobrodružnou omáčku kolem. Zdaleka to není taková blbina jako Mumie z konce devadesátých let od Sommerse - i když společné s ní pořád něco má, je to pořád dobrodružný film plný humoru, tak tady je i ten humor spíš dospělejší, a čerpá se víc z Indiana Jonese, z obligátního Cruisova Mission Impossible, a hlavně z té originální Mumie ze třicátých let. Právě na ní a jí podobných klasikách Universal staví svůj propojený filmový vesmír - a překvapivě mám pocit že by to spojení Drákuly, Frankensteina, Vlkodlaka a dalších mohlo i docela dobře fungovat. Už kvůli dalším výskytům Jekyla a Hydea (Russel Crowe) se na ně vyloženě těším.

• 5.6.2017  13:38

Alan Tudyk, Paul Bettany a Heath Ledger - kombo bavičů které by utáhlo asi jakýkoli film, a s odpočinkovou středověkou komedií o chuďasovi, co to za doprovodu Queen a Bowieho dotáhl na rytíře, fakt nemají problém. Jejich špačkování a gagů, a postmoderního nabourávání představ o tom jak má vypadat historický film mohlo být ještě víc, patos příběhu ke konci už spíš otravuje než aby zůstal jen rámcovou kostrou pro uvolněné vyblbnutí se, ale i tak je to film který i přes minimalitickou náplň zaujme vlastně víc, než většina epických adaptací Krále Artuše.

• 30.5.2017  22:30
    Once (2007)

Deset let jsem si na ten film počkal, deset let, za které se mé vnímání a prožívání lásky párkrát protočilo kolem dokola, ale přitom zůstalo v jádru pořád stejné. Zkušenosti přibývají, naivní duše zůstává. A stejné je to i s filmem a jeho postavami - skutečnou něhu a ideálno dokáží/dokáže vyzpívat jen v písních, zatímco vše kolem nich působí jaksi nedokonalým a narušeným dojmem. Hudba tu není doprovodem obrazu, ale naopak obraz jemně doprovází hudbu, dává jí pointu a příběhový rámec, ale jeho hloubku je nutné prožít spíš ušima, než aby ta neumělá kamera, neumělý scénář, i neumělé herecké výkony dokázaly zapůsobit dost nekompromisně samy. O letmém setkání dvou lidí dokázala vyprávět přece jen mnohem silněji Sofie Coppola. 8/10

• 29.5.2017  16:10

Milé, na americkou produkci dokonce velmi, ale žíly mi to úplně netrhá. Jen příjemná atmosféra k nezapomenutelnosti nestačí. 8/10

• 23.5.2017  09:38

Všeho víc, i příběhových nesmyslů a patetického bulšitu, a duše umřela někde cestou. 6/10

• 21.5.2017  01:14

Co je tohle, art pro voliče Trumpa? Pomalý pseudowestern ve kterém se nic moc neděje, motivace kohokoli k čemukoli veskrze nejsou, a příběh je tak prostinký, že takový Tarantino by ho zvládl odvyprávět během čtvrt hodiny. Všichni si jen tak do líné kamery a za doprovodu atmosférické hudby povídají, a tváří se že vidláctví vTexasu je ta nejlepší věc na světě, ta jediná "true way of life", jen ta hnusná modernita a zparchantělé banky že jim to kazí. Nu budiž jim přáno, ale nemuseli by to předvádět tak otravně a nudně. 5/10

• 21.5.2017  00:52

Guy Ritchie je britský Tarantino a tak z každého žánru kterého se chopí nakonec udělá "svou" hyporbolickou gangsterku z Londýnského podsvětí - a když se takhle pustil do Pána Prstenů (té klasické Artušovské legendy tam fakt moc není), tak to teprve stojí za to. Lepší popcorn v kinech od Mad Maxe nebyl. A našlapanější soundtrack taky ne. 9/10

• 17.5.2017  22:55

Prometheus mě svou retardovaností trošičku naštval, ale tohle, tohle už je jenom smutný. I ten Vetřelec vs. Predator najednou nevypadá jako kdovíjak špatný film. 4/10

• 5.5.2017  22:59

Seize the means of production! Viva la revolucion! Hasta la victoria siempre! - těžko hodnotit tuhle velezábavnou agitaci za komunismus a socialismus, ve které za hlavního satana je jeden z nejdůležitějších liberálních ekonomů světa, a hlavní hrdinové nedělají vlastně nic jiného než že lžou lidem na konferencích, lžou lidem na ulici, a lžou lidem u televize - načež se to pak snaží dlouze obhájit stylem "Chtěli jsme otevřít diskuzi". Michaele Moore je vedle nich žabař, ale jsou u toho vtipní, takže cajk. Jako komedie dobrý, jako dokument k zamyšlení prezentující určité myšlenky turbopeklo, hodnocení tedy variuje mezi 4* a 1* podle toho, jak moc dokážete odignorovat že mentálně jsou ti dokumentaristé na úrovni dětí, kteří vidí nějaké bezpráví, a chtějí ho napravit tím nejjednodušším, nejhloupějším a nejméně funkčním způsobem.

• 3.5.2017  14:06

Hloupější Natural Born Killers pro sebestředné američany, kteří se rádi povyšují nad jiné, jen o trochu hloupější, američany. 6/10

• 26.4.2017  21:39

Technicky bez velkých průserů, takže na české poměry vlastně nadprůměr, ale hlavně je to intenzivní nuda - u těch nekonečných scének z obyčejného života plných dialogů o hovně jsem až doufal, ať na plac vtrhne Tarantino, a zakončí to svou typickou pointou kde všichni brutálně pomřou. Nestane se tak, unyle to plyne přes dvě prozívané hodiny až do nijakého konce. Přitom škoda, ta povídka má dobrý potenciál na docela zajímavý čtyřicetiminutový film, takže velká chyba že tu trilogii točí opravdu jako "trilogii" a ne jako jeden povídkový film. 5/10

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56