HAL

HAL

Tomáš Mičák

okres Praha
Insane man in insane world

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59
    • 9.8.2018  04:25
    Piráti! (2012)

Ne všechno co vypadá jako animák od Aardmanů je animák od Aardmanů, smutná to pravda. Blíž než k epickému Wallaci a Gromitovi či snad Slepičímu úletu mají Piráti! k obyčejným CGI animáků vznikajícím vůkol všude, jen pár originálnějších gagů a jistá "britskost" ve feelingu z filmu se trochu vymyká. 7/10

• 9.8.2018  03:53
    Ip Man 3 (2015)

Důstojné pokračování příběhů o Ip Manovi, už kvůli vynikající choreografii soubojů bych se vůbec nezlobil kdyby Donnie Yen pokračoval až do Ip Manova konce. Jen ta kamera by při nich mohla víc poletovat prostorem - připomíná mi to staré americké muzikály, které také stály spíš na pečlivě choreograficky zpracovaných vystoupeních, než na dynamice záběrování. Dělat souboje na dlouhé záběry je samozřejmě nutné, to je to kde pohoří většina amerických akčních filmů, ale pořádně pohybovat s kamerou při kung fu akci uměli snad jen sourozenci Wachowští. Jinak se příběh rámcuje v první půli obligátním bitkařením s gangy placenými ze západu - čínský nacionální motiv nemůže chybět (a co na tom že reálný Ip Man byl antikomunista), a v druhé půli vztahem hlavního hrdiny a jeho dlouho zanedbávané umírající ženy. Kýč je to mocný, ale neruší nijak závratně. 7/10

• 9.8.2018  00:17

Brilantní studie trapnosti. Trapnosti vidláckých primitivů, trapnosti komunistických kádrů, trapnosti oslizlých dědků slintajících nad mladým masem, trapnosti malosti českého národa, trapnosti "shora" organizované zábavy, trapnosti závistivých nenachvců, trapnosti hloupých husiček, trapnosti vlezlých hlupáků. A nejhorší je že musím vykrást komentář hirnlego: ""Kdo si nenakrad, to musí chápat tak, jako že nic nevyhrál." - lepší definice češství nebude.". Asi jsem taky čech nebo co. Je to v hajzlu, je to v krvi. Miloš Forman ve svém posledním českém filmu brilantně odhalil pravou tvář českého maloměsta, a ještě na vyšší úroveň film vytahuje ve finále, kdy ukazuje že mnozí z těch trapáků se vlastně za určitých podmínek dokáží chovat i jako lidi. Optimismus schovaný za horou trapnosti. A nebo také připomínka toho že jsme jako švábi, docela nechutní, ale nic nás nezničí. Tak nevím. 9/10

• 9.8.2018  00:07
    Star Trek: Discovery (TV seriál) (2017)

To boldly go, where no Star Trek ever went before. Je to jiné, jiné než filmy, jiné než starší seriály - temnější, psychologičtější, dějově sevřenější. A pořád je to Star Trek, i s těmi divnými rasami, bizarními fyzikálními fenomény, diplomacií silnější meče, a přirozeným "SJW", které Star Trek v klidu razil before it was cool (and long before it was uncool). Na další řady se tak těším nemálo. Ale ještě víc, ještě mnohem víc, se těším na nové řady pokračující v Next Generation sérii. Protože Picard je jen jeden. 8/10

• 8.8.2018  23:49
    RRRrrrr!!! (2004)

Bezmála 15 let jsem tomu vyhýbal, kult RRRrrrr se na mě v podobě hlášek valil ze všech stran, a já velice silně tušil že takovou debilitu bych nemusel přežít ve zdraví. Nakonec to tedy doceala šlo. Dvě lahve vína a ženská společnost na tom ovšem měly nemalý podíl. Ony ty hlášky totiž opravdu jsou docela vtipné, a to nejspíš víc v českém dabingu, a celý ten svět a humor svou absurditou dokáže bavit, když se povede naladít na jeho vlnu (jak říkám, dvě flašky vína)... ale ano, je to strašně debilní.

• 8.8.2018  23:35

Nechápu jak je to možné, ale z Jonaha Hilla se pomalu ale jistě stává herec, a ne jen ultimátní kokot. Kokotem tedy tady pořád ještě je, ale to jen proto že mu to předepisuje scénář. Ale jinak je vlastně v pohodě. Co v pohodě moc není, je představovat ultimátní zmrdy živících se z války jako vlastně docela v pohodě týpky s jen trochu ostřejším povoláním, ale to ať si každý přebere sám. 7/10

• 8.8.2018  23:30
    Tvář vody (2017)

Signifikantní, že se del Toro dočká největšího uznání od Akademie za svůj snad nejpřízemnější film. Nicméně, pořád docela fajn retro romantika. 7/10

• 8.8.2018  23:28

Ideální v kombinaci s dokumentem The House I Live In - obojí tak v mých očích do značné míry rehabilituje gangsta rapovou kulturu amerických černochů - těžko se jim divit, když je k tomu tak intenzivně žene okolní společnost, a gangsta rap je pak ještě tou velice rozumnou ventilací.

• 8.8.2018  23:28

Výborný dokument o odvrácené straně Války proti drogám. Ideální v kombinaci se Straight Outta Compton, obojí tak v mých očích do značné míry rehabilituje gangsta rapovou kulturu amerických černochů - těžko se jim divit, když je k tomu tak intenzivně žene okolní společnost, a gangsta rap je pak ještě tou velice rozumnou ventilací.

• 8.8.2018  23:21
    Sid a Nancy (1986)

Punk. Od punku asi nečekáte dušitrhalící zážitek, ne? To je dobře, protože ten tu ani nedostanete. Sid je supr píča a Gary si jeho roli nemálo užil, a přesně o tom to celé je. 6/10

• 8.8.2018  23:15
    Red Dog (2011)

Australská feel good odpočinkovka, která má mnohem víc než jen jednoho ultrasympatického psa. 8/10

• 8.8.2018  23:12

Cruise. Tom Cruise. A jeho sen o tom hrát Jamese Bonda. V americkém podání, takže s hravým floutkovstvím místo vymazlené elegance. A já mu to sakra přeju, protože tady víc než kdy jindy dokazuje, že právě on je ten Poslední akční hrdina, poslední vzor všech kluků co chtějí vidět borce dělající neuvěřitelné věci, aniž by se ztráceli v jinak všudypřítomném digitálním bordelu. Součástí projekcí MI: Fallout by měl být i film o filmu, bez něj se těžko věří jak moc z té dechberoucí akční podívané dokázali natočit v reálném světě, a jak moc velké (až sebevražedné) odhodlání Tomík dokazuje. Jeho pojišťovákům musely stresem praskat cévky, na tak divokou jízdu nemají ani ty green screen Marvelovky. A že u toho trochu hapruje příběh, to už je pak úplně vedlejší, tu trochu nelogičnosti je velmi snadné přejít, když se na plátno chrlí tolik skvělých adrenalinových nápadů a do toho i choreograficky výborné bitky. A kdysi chudý příbuzný Bonda a Bournea tak roste způsobem, jaký jsme si tehdy jen těžko dokázali představit. 9/10

• 8.8.2018  23:02
    Gejša (2005)

Velice pěkná ilustrace románu. Více jsem ani nečekal, takže s určitou benevolencí spokojenost, vzhledem k tomu že mám pro to prostředí slabost. 7/10

• 8.8.2018  23:00

Tom Hardy OneManShow. Osobně si ho budu pamatovat víc kvůli tomuto, než kvůli TDKR - impresivní výkon, utáhnout v pohodě tak maximální filmový minimalismus. 8/10

• 8.8.2018  22:56
    Uteč (2017)

Ponkud overhyped - těch pár velmi dobrých scén a ne úplně hloupý podtext z toho klasiku žánru fakt neudělá. V mizérii žánru Uteč nicméně vynikne, je fajn že jednou bank v pokladnách udělalo i něco trochu nápaditějšího. 8/10

• 18.7.2018  02:32

Trochu hloupě přeceňovaný díl, při zpětném pohledu v sérii ta nejhorší část, ničím nevyniká a baví z ní nejméně (včetně odsuzovaného druhého dílu) - ale Abrams je, a vždy byl, výborný řemeslník, takže ani nikde nic nezkazí. A vidět Philip Seymour Hoffman jak si užívá roli záporáka je prostě krása. 7/10

• 25.6.2018  03:38

Kolja po Novozélandsku od režiséra parádní indie komedie Co děláme v temnotách. A neméně dobrý. Malý tlustý sráč a grumpy děda (k nepoznání zarostlý a starý Sam Neill) putují krajinou pána Prstenů, vehementně se stírají, občas nožíkem uloví divočáka, a utíkají před militantní sociální pracovnicí a jejími tanky. Životní moudra co z toho vzejdou jsou zjevná a samozřejmě poněkud kýčovitá, ale když bezmála slzíte smíchy, je vám to upřímně jedno. Kadence humoru a dobré nálady je tady totiž nemalá. 8/10

• 23.6.2018  00:16

Sledování hokeje je zbytečná a nudná činnost, které mě bavila akorát tak když mi bylo dvanáct. Co čert ale nechtěl, zrovna tou dobou jsme vyhráli v Naganu, a já si dodnes vzpomínám jak jsem jako malý capart u dědy na vesnici nadšeně sledoval přímý přenos. Takový zážitek rozhodně při sledování Nagano Tapes pomáhá - ale kupodivu, ten na něm ani náhodou nestojí. Nehraje na vlnu nostalgie, kterou nepochybně cítí každý kdo tu olympiádu zažil, ale rozumně dokumentárním, a zároveň velmi dramaticky uchvacujícím stylem pro nezúčastněného člověka zkoumá veškeré pozadí, které kolem tehdejšího vyvrcholení hokejového klání rozhodně nebylo jednoduché. Včetně věcí, které jsem tehdy jako dítě ani nedokázal pořádně vnímat, a současní cizinci je vůbec neznají, tedy hlavně "osudovost" setkání čechů s rusy, s backgroundem dlouhé okupace a revoluce. A ještě důležitěji včetně pohledů, které se značně vymykají běžným sportovním dokumentům - pohledy opačných stran, vzpomínání poražených soupeřů tu má víc prostoru než čeští hráči. A že mnohdy ty jejich emoce nejsou slabé ani po těch dvaceti letech. Je vidět že film vznikl v americké produkci, a že Ondřej Hudeček svými kvalitami český filmařský rybníček daleko převyšuje - doufám že za mořem už zůstane, protože u nás by se jeho talent jen dusil rigidním producentským prostředím a nedostatkem jak prostředků, tak i dostatečně nekonzervativních diváků. 9/10

• 23.6.2018  00:07

Ten film by měl být vším tím dobrem a nezlomnou příjemností vlastně strašně slizký, ale kupodivu není. Asi za to může Spacey, čest jeho postMeToo památce. 7/10

• 17.6.2018  21:23

Forrest Gump mezi indiány. Což není příliš pochvala - Hoffmanův prosťáček se prostě celý film bezcílně klátí světem, klátí při tom i všechny ženy co potká, a spíš omylem se nachomýtne snad ke všem povoláním, skupinám a událostem které se v tom období odehrávaly. A na rozdíl od Forresta nemá ani žádnou osobnost, a ani s ním není taková zábava. Možná by měl být jen průvodcem po světě vymknutém z kloubů a ukázat že američané prováděli na indiánech čistokrevnou genocidu, jenže to už dávno není žádné tajemství. A navíc těžko ukážete hrůzy genocidy, když zároveň chcete mít příjemný hřejivý film, ve kterém je místo posledního Mohykána popletený starý děda navlečený v kostýmu z placu Vinnetua co vtipkuje o kopulaci s koňmi. 6/10

• 16.6.2018  12:12
    Plán útěku 2 (2018)

Notyvole, to je tak tupý laciný brak, že by v tom odmítl hrát i Seagal. Na jedničku si matně vzpomínám jako na pohodové béčko ve kterém se konečně sešli Arnie se Slyem. Nu a tohle je od té doby hodně ukrutný úpadek. Tady už Arnie není vůbec, asi se rozhodl že pro něj dno bude představovat Terminator Genisys, Stallone je tu tak 15 minut, Bautista asi 5 - s tím že Sly vlastně jen pořád mluví a na konci má unylou, ani ne minutovou bitku, a Bautista předstírá že je hipster a na konci párkrát zamává zbraní. Mezi hlavními rolemi je nejznámější ksicht Amos z The Expanse, a Xiaoming Huang (hromada čínských béček a kdysi sidekickoval v Ip Man 2), který se umí hýbat víc než všichni ostatní na place dohromady, takže i jeho schopnosti (bojové, ne ty neherecké) umě maskuje střih. Co střih nezamaskuje je debilní zápletka, ve které se chvíli řeší nějaké sci-fi o zničení světa, chvíli pomsta za předchozí díl, a chvíli vězeňská arénovka kde vězni co prohrají nedostanou najíst, a ti co vyhrají si můžou jít za odměnu malovat. Smysl to moc nedává, ale nějak to slepili dohromady, a víc než děj tu stejně nutí k zamyšlení otázka proč je to taková nuda, proč všechny efekty střelby, krve, a vůbec čehokoli digitálního vypadají jako by byly dodělané v Malování, proč Stallone klesl tak hluboko, a hlavně který blázen se tuhle Direct-To-VHS blitku proboha rozhodl nasadit do našich kin. Po tomto jsem si musel rychle pustit Ramba, abych si spravil chuť u něčeho inteligentního. 1/10

• 24.5.2018  21:58
    Salad Fingers (TV seriál) (2004)

Úvodní díly v pravěku youtube bývaly tou nejkrásnější věcí na internetu, leč čas běžel, a kvalita Salad Fingers upadala stejně rychle jako se na něj zapomínalo. In memoriam dear rusty spoons.

• 24.5.2018  00:52

Solo by mnohem lépe fungoval jako seriál. Nenarážím na to že se podobá Firefly, to je fajn bonus, ale nic zásadního. Ale jde o to že tenhle spin-off v podstatě vůbec nemá hlavní příběh. Vůbec žádný. Kasdan si vzal za úkol seznámit Hana, Žvejka, Falcon a Landa - a v tomhle boduje kvalitně, jinak je to nicméně epizodická směska pár samostatně stojících misí, která v rámci celku vůbec nijak negraduje, a v úvodu nastíněnou premisu (Han a jeho buchta) vůbec nijak neřeší. A Ehrenreich jako Han je překvapivě docela fajn, zato Emilia Clarke dokazuje že je fakt mizerná herečka, ta by měla už provždy zůstat u draků a full frontal nudity. 8/10

• 22.5.2018  21:39
    Kung Fury (2015)

"What year is this? It's the Viking Age. Oh, that explains the LaserRaptor" Ultimátní destilát toho nejbrutálnějšího "Rule of cool" jaké si lze představit. A nakonec je velmi dobře že nevybrali dost peněz na to aby z toho byl celovečerák, protože na ploše půlhodiny to funguje dokonale, příval cheesy hovadin a VHSkový vizuál se nestihne začít zajídat. 9/10

• 15.5.2018  23:06
    Deadpool 2 (2018)

Říká se že dvakrát do stejné řeky nevkročíš - ale neříkejte to Deadpoolovi, nebo vám s efektní otočkou usekne hlavu a načůrá vám do krku. On do stejné řeky s chutí skočil, plave v ní jako delfín, a jde mu to líp než kdy dřív. Plus Thanos je tu lepší Thanos než v Avengers, mínus bohyně Morena Baccarin už tu není nahá a ani nemá strap-on. 9/10

• 14.5.2018  16:29

Snad už ne tak brilantně uvolněné a našlapané jako první část, ale stále výborná zábava. Lepší adaptace Dumasových románů neexistuje neexistuje (a to jsem v jedné i pobíhal po place).

• 14.5.2018  16:26

Čtyři a půl křížku na krku, a pořád jeden z etalonů parádních dobrodružných filmů. Co na tom že z míry nadsázky a až groteskních gagů by se možná Alexandre Dumas obracel v hrobě, co na tom že Michael York je vlastně docela ošklivý chlap - hlavní je kristalicky čistá zábava bez hluchých míst, a skvěle fungující chemie mezi hlavními postavami. A skvadra božsky charismatických záporáků - Christopher Lee, Charleton heston a Faye Dunaway jsou tu tak dokonalí, že až litujete že těch knih s jejich charaktery Dumas nenapsal víc. 9/10

• 25.4.2018  23:20

O čem jsou Avengers: Infinity War? Inu je to hloupá komiksová rubanice, takže o čem to vlastně je tu nikoho nezajímá, stejně všichni ví jak tento první díl musí plus mínus dopadnout aby bylo o čem točit dvojku. Jako u všech komiksových crossoverů je tady podstatné jen to jak se podaří smíchat těch 489 hlavních postav Marvelovského vesmíru, jak spolu budou hláškovat, špačkovat se a z nějakého důvodu se občas i bít, a do toho třeba přijde i velké monstrum proti kterému se budou muset spojit. A to tu funguje kvalitně, hlavně kombo SpiderMan - IronMan - Guardians - Thor je velezábavné. Vážnější dějová linka na Zemi už drhne víc, ale pořád je to k přežití. K bezproblémovému přežití je obecně pak celý film, což je... asi úspěch na Marvelovku, ale dost zklamání na největší film roku. Není tu nic co by se silněji vrylo do paměti, ani ta akce ne, už žádná zajímavá choreografie, žádné nezapomenutelé kamerové oblety válčícím městem jak v prvních Avengers, nic takového. Ze záporáků jsou tu standardní hordy šediváků na porážku, několik většinou nevýrazných bossů a pak Thanos, jehož bojový styl spočívá v tom že barevně bliká a kolem něj se děje digitální bordel. Tříštící se beton, exploze přes celé plátno, ale hlavně aby se nikdy nikomu nic vážného nestalo. Například Captain v choreografii akce vždy exceloval a jsou to právě jeho scény z předchozch filmů které si pamatuji nejvíc, ale tady přišel o štít i o lidské protivníky, a tak se rube jak Nolanův Batman - a hlavně má tak málo prostoru a tak malou roli, že kdyby ve filmu vůbec nebyl, tak si toho nikdo ani nevšimne. Což je dost možná dobře, protože relativní serióznost jeho předchozích dvou filmů je zásadně nekompatibilní s komiksovou nadsázkou a barevnou ujetostí Guardians a teď i Avengers, které ten odlehčený styl do značné míry přejaly (díky bohu, pokusy o vážno ala Age of Ultron už nikdo nechce). A v tomto ohledu je to rozhodně mnohem zábavnější než dvojka Guardians of the Galaxy, a vlastně i než mírně nadpoloviční vetšina všech ostatních Marvelovek. 7/10

• 24.4.2018  22:29

Natočit absurdně komediální satiru z prostředí Stalinských čistek a boje o moc mezi Berijou a Chruščovem, tak to je slušně ostrý - nápad černý jak noc, a řeže do živého pomalu jako by natočili Grotesky z Treblinky. Není divu že se do toho pustili i Steve Buscemi a Michael Palin z Monty Pythonů, protože jen málokdo jiný z komediálních herců má tak velké koule. Perfektně do svých rolí sednou. A funguje to, nejen tím hnusem všude kolem, ve chvílích kdy husina na zádech připomíná spíš dikobraza, ale i v té prolínající se komediální rovině. Mrazivé i když se politbyro hádá o tom kdo bude stát ve Stalinových chcankách, brutálně černočerně vtipné i při posílání desítek lidí na smrt. Samozřejmě o to smutnější je, že v Rusku si ten film nepustili do kin, že Rusové jsou až takovým národem prakokotů, že zase začínají na tyhle podlidi vzpomínat s láskou. Ne že by to už někoho moc překvapovalo.

• 23.4.2018  23:15

Nejvtipnější na tom filmu je že Arnieho vidlácká postava je už tady mezi všemi těmi snoby tou viditelně nejrozvážnější, a že ta vysoká politická kariéra o desítky let později vlastně nemohla být nic nečekaného. Jinak je ten film hlavně o Bridgesovi a jeho "hledání vlastní cesty", což je tady jednak kýč, a jednak spíše nesouvislý sled více či méně zábavných scének co moc nesedí dohromady. 6/10

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59