Narozen 4. července (1989)

Znovu kritika na viacerých frontoch. Stone sa v tejto opäť brutálne dlhej snímke obul snáď do všetkého čo zvieralo americky lud (nielen) v 60tych a 70rokoch. Okrem tých všeobecných spoločenských otázok sa dotkol aj problematiky z mierne iného súdka a toto bolo rozhodne zatial jeho najviac polemizujuce a kritizujuce dielo. Ja som však s toho mal guláš a po tom "silnom" konci som sa vôbec nechytil za srdco a nezložil klobúk. Skôr by som to zaradil medzi priemerne výtvory ktorých veľkoleposť zavraždila vlastná "genialita". Vyzdvihujem scény v ktorých Stone približoval Kovicovu frustráciu, tie skutočne vyčnievali, celkovo však nemôžem dať viac ako tri.

JFK (1991)

Jedna s tých žiarivých stránok Stoneovej tvorby. Pustil sa do skutočne kontroverzného a odvážneho filmu, nešetril kritikou a držal si nadhlad. Výber Costnera bol skvelý krok. Ťahal celý film a tu zanietenosť som mu veril, velmi efektne tam zakomponoval aj filozofiu a kázanie. Aj napriek zabijackej minutáži sa to dalo koncentrovane dopozerať. J.F.K. je hodnotný film.

Město zločinu (2009)

Umiernený akčňák stojací na silných logických základoch pomimo polemizujúci aj o ázijských politických témach. Mňa to rozhodne bavilo, aj keď koniec bol už trochu odtrhnutý z reťaze a Jackie Chan tu tiež nebol úplne doma. Na tri hviezdy to však bohato stačí.

Wall Street (1987)

Všímam si že z výnimkou Doors má Stone velke problémy natočiť niečo čo by malo spád, väčšina jeho filmov z obriou minutážou bola rozvláčnená, prešpikovaná dialógami a rôznymi odbočkami. Neni tomu ináč ani pri Wall Street kde bol ten jeho režisérsky rukopis velmi cítiť, tentokrát to však na mňa nezaúčinkovalo tak mocne ako v iných prípadoch. Áno, uznávam že priblíženie sveta kravaťákov a bigotných obchodníkov s Wall Street zvládol Stone dokonale, no mne tomu chýbalo niečo čo by ma zaujalo a k obrazovke prilepilo, to žiaľ absentovalo a nezachránil to ani skvelý Douglas ktorému milionárske role rozhodne sedia. Silnejšie tri hviezdy, uvidíme čo prinesie pokračovanie, no nevkladám do toho velké nádeje.

Nedodržený slib (2009)

Tak konečne som sa prepracoval k dlho očakávanému Nedodržanému sľubu a musím povedať, že v podstate splnilo očakávania. Tá snaha vytvoriť velkofilm, majestátne dielo tam bola evidentná. Dopomáhala k tomu premakaná výprava ale aj silný námet ktorý predpokladám že prešiel menšími korekciami, aby boli niektoré scény divácky zaujímavejšie. V podstate to spracovanie chválim, rovnako ako väčšinu hercov, trochu som sa obával Spišáka kvôli jeho detskému looku no napokon som mohol byť spokojný, ako sa s tým popasoval. Taktiež Luknár v nacistickej uniforme, hoci bol trochu odveci bol geniálny. Zato Kerekeš či Kříž boli zlé voľby, no bolo to zanedbatelné. Kvalitný štvorhviezdičkový prožidovský film ktorý v svojej druhej polovici nastavoval zrkadlo SNP a hrdinstvu partizánov. Celkovo si však myslím že každý môže byť spokojný a na stredoeurópske pomery je to skvelé.

Proud času (2003)

Triviálne a zo strany hercov preafektované. Pozerať iba v krajnej núdzi.

The Doors (1991)

Bezpochýb bravúrna Stoneova réžia. S kontroverziou Jima Morrisona sa popasoval geniálne, taktiež atmosféra doby a koncertov bola úchvatná, nedá mi však nevyčítať to že nevyužil potenciál skladieb The Doors! Situačne to s nimi nezvládol, boli tam zakomponované výlučne len ako taký podmaz,pričom ak by boli zaradené k scenám významovo určite by podčiarkli ich výpovednú hodnotu. Je to síce dosť podstatné no vzhladom na velkoleposť filmu sa to prehltnuť dá. Ale čo dodať priamo k filmu, asi toľko že to bol jeden geniálny životopis, Jim Morrison prišiel, uvidel a keď už nemal čo zažiť aj odišiel. Stopa ktorú tú však zanechal je velmi hlboká, bez ohladu nato aký život viedol a kolko si s ním jeho okolie vytrpelo, bol pre nich král. Ťažko sa nachádzajú hodnotiace slová, Doors je ako vodopád ktorý vás bude od úvodu unášať a suverénnym spôsobom mu kraľuje Val Kilmer. Jasná päthviezdičková záležitosť celkom určite lepšia ako čata. Transformácia Jima Morrisona od zblúdileho beatnika až na pekelného vyvrhela bola spracovaná dokonale. A na záver sa ešte posťažujem že na koniec filmu mal rozhodne hrať song The End ktorý by bol symbolickou bodkou.

Ro(c)k podvraťáků (2006)

Český pokus o takú ľahko komediálnu, gangsterskú záležitosť typu Podfuck. Chválim no lepšie ako priemer to rozhodne nebolo.

12 opic (1995)

Uff Gilliamovské veci sú brutálne psycho a v jeho prevedení to vždy dá zabrať. Dvanásť opíc rovnako ako väčšina jeho filmov mala opäť tie mnohé svety a dimenzie,špecifickú výpravu, futuristické prostredie a v neposlednom rade dva kráľovské herecké výkony. Pošuka Pitta a Bruce Willisa ktorý ma naposledy takto presvedčil pri Pulp Fiction. Toto podobenstvo je celkom určite najlepší výkon "iluzionistu" Gilliama ktorý necháva nie úplne čitatelný odkaz o ktorom by sa dalo v mnohých smeroch polemizovať. Skutočne náročné umelecké dielo. A ešte dodávam že opice radím spoločne so strachom a hnusom a imagináriom medzi tri najlepšie počiny Terryho Gilliama.

Mechanik zabiják (1972)

Mechanik je béčko? rozhodne by som to netvrdil. Stretol som sa s jedným z najlepších akčných filmov vôbec. Toto nebol len o nejakom zabijákovi, nebolo to len o nejakej akcii. Za celý ten čas ste mali možnosť študovať osobnosť Arthura Bishopa. Čo ho vyformovalo do takej podoby v akej sa nachádzal, všetky jeho špecifiká, dovednosti,rituály,hlášky. Žil v luxuse, izolovaný od sveta, stál nad všetkým a mal nadhlad. Hneď v úvode mohlo šokovať to že bez mihnutia oka odstránil svojho priateľa. Akčné scény adekvátne dobe, pozastavovať sa nad ich kvalitou by bolo scestné. A ten koniec bola ohromná šachová partia. S tvrdeniami že to bol jeden s najchladnejších filmov vôbec asi môžem súhlasiť. Charles Bronson bol na jednotku. Z remaku však mám obavy,zo Stathamom v hlavnej roli tomu nedávam príliš velké šance.