Posel budoucnosti (1997)

Ďalšie filmové spracovanie postapokalyptického obdobia čo je veľmi plodná téma no ako Posol Budúcnosti v Costnerovom podaní zároveň aj nevyužitý potenciál. S výpravou a technickou stránkou bolo rozhodne všetko v poriadku no z môjho pohľadu to postrádalo hlbšiu myšlienku, čo chcel autor tým snímkom povedať, chcel poukázať na súdružnosť ľudí v ťažkých situáciach a využil tradičné klišé o tom ako treba spomaliť a prehodnotiť svoje hodnoty alebo čo bolo meritom veci. Vŕtalo mi to v hlave celú dobu a nebyť toho "famózneho" konca plného amerického pseudopatriozmu ktorý to úplne zaklincoval by mi nevadila ani tá minutáž ani celková zmätočnosť príbehu bez nejakých hlbšie objasnených súvislosti dokonca ani Costnerov narcizmus ktorý krásne dokumentoval pomník ktorý si pán režisér zakomponoval do dejovej línie pre svoju slávu a počesť. Môžem teda konštatovať že celkový dojem pokazil najmä koniec pri ktorom určite americké ovce z nadšením vstávali a tlieskali, pre mňa smiešne a nechutné, zostanem pri troch hviezdach.

Hvězdná brána (1994)

Váhal som medzi tromi a štyrmi no po zvážení roku vzniku som sa priklonil k tejto variante z hľadiska výpravy to bolo zvládnuté na jednotku,najpodstatnejší však bol samotný námet viem si predstaviť jeho využiteľnosť aj dnes tá audiovizuálna bašta ktorú by remake hviezdnej brány predstavoval by si určite našla početnú skupinu obdivovateľov. Môžem povedať že vo mne prevláda spokojnosť, ovšem Kurt Russell bol veľmi zlý vtip.

Mechanik zabiják (2011)

Jason Statham ako Mechanik to znelo ako veľmi dobrý námet pre komédiu a možno aj tým smerom sa mohli tvorcovia uberať. Ale ak to mám poňať vážne tento prídel necenzúrovanej permanentnej akcie bol od pôvodného Mechanika na míle vzdialený. Statham postrádal Bronsonovu eleganciu,remeselnú zručnosť,charizmu a predovšetkým mu chýbala uveriteľnosť. Statham je pózer a tak to aj vypadalo,remake Mechanika je porovnateľný z väčšinou akčných filmov súčasnosti, bol len bezduchou akčnou oddychovkou na odľahčenie, pôvodná verzia však mala v sebe viac.

Čti mi ze rtů (2001)

Cassel ako vykupiteľ zo všednosti a bezradnosti E.Devos ktorá až masochistickým spôsobom odmietala dať voľný priechod svojim citom a akceptovať realitu ktorú odmietala z akousi hrdosťou no nakoniec dala Casselovi priestor na jej vyslobodenie zo stereotypu a apatie. Čitaj mi z pier som vnímal ako príbeh nádeje a zrady z happyendom, správne okorení o pútavú krimi zápletku z reálnymi kontúrami. Cassel bol ako zvyčajne famózny navyše mu skvelo sekundovala Devos, celkový dojem je viac ako dobrý.

The Ledge (2011)

Čisto úvahový snímok ktorý podnecuje k zamysleniu, nastavuje zrkadlo charakteru a konfrontuje hodnoty. Nesnaží sa odpovedať nato čo je správne iba tú otázku otvára a dáva priestor širokej verejnosti nech sa s ňou individuálne vysporiada. Pre splnenie takéhoto cieľa to bolo príliš sentimentálne a primálo filozofické, určite to však prinútilo nachvíľu sa nad tým pozastaviť.

Captain America: První Avenger (2011)

Nemal som moc veľké očakávania no až taký prepadák som nečakal. Pre mňa plné hnusu a neznesiteľného amerického patriotizmu, plné hrdinov a uvedomelých kladných postáv ktoré obetujú všetko pre vyšší cieľ. Aj z prihliadnutím nato že išlo o sfilmovaný komiks ktorého vnímanie sveta bolo poznačené atmosférou v dobe vzniku nemôžem dať viac ako dve. Nenadchla ma ani technická stránka filmu ani modifikovaná história a nenašiel som si ani cestu ku klišovitému charakteru postáv. Celkovo tieto nové hollywoodské veľkovýpravné filmy vo mne zanechávajú skôr zhnusenie ako silný filmový zážitok. Slabšie dve hviezdy.

Náš den přijde (2010)

V podstate mizantropický manifest v ktorom sa vzbúrili duše odsúdencov pre mňa jedinečné takmer 5hviezdičkové veľký podiel mal na tom najmä vždy geniálny Vincent Cassel

Takoví normální zabijáci (1994)

Na začiatku boli veľké očakávania. Po pár úvodných minútach prišlo mierne rozčarovanie zo štýlu akým bol film poňatý rovnobežne s ním i sklamanie a viacmenej nuda, postupom času som však tomu prichádzal na chuť stále viac a viac. Tarantinova vložka tam smrdela z každej jednej scény a ja som si iba užíval pravú bezstarostnú jazdu, slobodu na kolesách a maximálny úlet kombinovaný z filozofickými debatami. Tarantino a Stone vytvorili špecifický film,obaja tomu dali vlastný rukopis a splodili absolútnu nekonvenčnú anarchistickú antikapitalistickú a antikonzumnú psychotinu ktorú som si nesmierne vychutnal. Spolu z Doors najlepšie čo Stone vypustil zo svojej dielne.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Budem tým pohanom ktorý pôjde proti prúdu, na mňa nedoľahla sila príbehu tak intenzívne a žiadne nadšenie či iný hlboký a trvalý zážitok sa nekonal. Uvidíme možno časom.

Občanská výchova (2004)

Ja osobne som výpoveď filmu nevnímal ako ideologickú,filozofickú či politickú. Videl som to skôr ako konfrontáciu naivných ideálov humanizmu a tolerancie spojených zo všetkými aspektami mladosti z tvrdou realitou, no nejasným otvoreným koncom ktorý nemoralizuje, nesúdi a nehlása čo je dobré a čo zlé. 127 minút debát o niečom a o ničom zvažovanie pre a proti no rozhodne nemožno povedať že doba venovaná Občianskej výchove bola zabitým časom. U mňa na štyri.

Ovládací panel
15 bodů