Vnitřní nepřítel (2005) odpad!

Bravóóóóóó, nič lepšie som ešte nikdy nevidel, úžasná pointa, úžasný herci skvelý scenár, proste super!

Wasabi (2001)

Príjemná komédia so skvelým Renóm.

Tisícročná včela (1983)

Nádherné slovenské veľdielo s fantastyckými hercami, ktorý bol dokonalým opisom Slovenského ľudu. Ja som videl včelu vo forme seriálu a môžem povedať že čím väčšie prestávky medzi jednotlivými časťami boli tým viac ma to navnadilo, i keď úvod nemal taký slávnostný nádych objavoval sa v ňom geniálny slovenský herec Jozef Kroner z ktorého priam srší skromnosť, mierumilovnosť ,ľudská dobrota no najmä veľká hercova charisma. Kroner a Kvietik urobili z filmu parádne herecké vystúpenie ktoré ma prinútilo až si spomenúť na to že som Slovák, včela je jedným veľkým slovenským symbolom, plným metafór a alegórii, a keď som videl tu ideálnu fúziu prostého slovenského ľudu z našou krásnou prírodou, tak som žasol nad tým ako to dokázal Juraj Jakubisko s pomocou Petra Jaroša tak dokonale sfilmovať. Jakubisko dokonale opísal Jarošove vnímanie celého príbehu, ktorý mal najmä majstrovsky napísane charaktery postáv ktoré pasovali k spomínaným hercom ideálne. Včelou Jakubisko iba dokázal ža je veľký filmár a prajem mu ešte veľa takýchto alegórii a podobenstiev ktoré su určite hodnotnejšie ako niekoľko desiatok amerických komerčných trhákov za veľké peniaze a "úžasné" :) efekty :). Navyše v každom jeho doteraz zhliadnutom, filme som niekde v úzadí cítil že Jakubisko chce predovšetkým poukázať na dôvody života na zemi a opisuje ľudské hodnoty ktoré si každý človek nájde v inej scéne, každý inde a toto platí najmä pri včele a konári z ktorých silno páchne jakubiskove špecifické vnímanie sveta. Mohol by som tu síce vypisovať ešte niekoľko hodín no nikdy by som nedokázal presne opísať svoje pocity a postrehy z tohto filmu a tomu sa naozaj hovorí umenie, asi si teda prečítam aj knihu, potom budem možno múdrejší.

Peřinbaba (1985)

Krásna slovenská rozprávka s úžasnou tématikou točená v nádhernej časti Slovenska na Orave a v Tatrách. Jakubisko dal opäť prírode vyniknúť, Perinbaba sa dá považovať ako zpestrenie jeho kariéry, naozaj krásna rozprávka ktorá bola zahalená typickým Jakubiskovým rúškom tajomstva a fantastickou hudbou ktorú som už určite počul v niektorom z Jakubiskových filmov, taká typická Slovenská no najmä trefná a veľmi vhodná, ovšem ruskú Kalinku zo Sedím na konári a je mi dobre neprekoná:). a ten skvelý festival farieb a samotná pestrosť príbehu, Jakubisko musel prežívať asi dosť veselé obdobia keď to dal Perinbabou tak evidentne najavo. Perinbaba je ďalší z Jakubiskových filmov ktorý by som mohol pozerať stále a nikdy by ma neomrzel, tomu sa hovorí majstrovské dielo

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

Fantastické! Perfektný, vtipný a trefný príbeh ktorý mal v sebe isté črty satiry a v úzadí bolo cítiť geniálne podaný režisérov výsmech. Fantastický komik Bolek Polívka zažiaril fakt naplno a jeho hlášky boli originálne a jedinečné. Pri každej jednej scéne sa moje žasnutie gradovalo, už keď som si myslel že lepšie to byť nemôže prišla scéna ktorá predčila predchadzajúcu o niekoľko tried, Jakubisko ukázal že humor sa dá označiť aj nálepkou inteligentný. Skvelý filmový zážitok na ktorý sa len tak lahko nezabúda, je to príbeh ktorý by som bol ochotný vzhliadnuť i viackrát. Neočakával som síce nič podobné , no toto ďaleko predčilo aj moje očakávania.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Tradične som z kina neodchádzal spokojný. Dúfal som že aspoň v piatej časti Harryho Pottera sa tvorcovia vyvarujú už permanentných chýb. Bohužial opäť som však pri niektorých scénach iba bezmocne krútil hlavou. Film mal opäť neuveriteĺne rýchly spád, väčšia časť knihy bola opäť pretvorená, Hlavní predstavitelia, Radcliffe,Watsonová či Grint hrali otrasne. Najmä Emma Watson bola velmi křčovitá a pripadala mi ako keby sa len naučila text a hrať úplne zabúdala.Určite si na tomto snímku ludia ktorí čítali knihu nezgustli, ovšem tí ktorý do nej ani nepozreli možno majú dojem skvelého filmu. Taktiež si myslím že bolo vynechaného veľa podstatného a myslím si že aj keby mal film štvorhodinovú minutáž ľudia by v kine túto dĺžku odsedeli, kedže si chceli z tohto filmu odniesť aj určitý zážitok. Kniha bola o dva stupne lepšia.

Nazítří (2004)

Na tomto snímku bolo vidieť najmä veľké chcenie pána Janischa o vytvorenie dokonalého mysteriozného prostredia. O atmosfére to však neni ani reči, opraty do rúk mali brať dialógy no najmä tiché scény. Taktiež sa snažil o to aby jeho príbeh vyznel veľmi tajomne, snažil sa vytvoriť zápletku a logicky poskaldať neposkladatelné. Ešte viac chcel tajomnosť príbehu podfarbiť akýmsi negatívnym vyžarovaním všetkých vedlajších postáv, čo sa mu i dokonale podarilo, herci sa však s ich postavami nestotožnili zrovna ideálne. Mimo iného sa snažil zachytiť i maďarské pusty s ktorých bol cítíť silný rešpekt a samotným bonboníkom mal byť istoiste pokus o umelecké spracovanie celého príbehu, rozdelil si svoje rozprávanie do epizód ktoré mali určite každá svoju hodnotu i význam, avšak štýlom akým film natočil bol amatérsky. Jednotvarnosť deja opakovaná v každej sekci, miernym oživením bol pokus o rozšírenie radov vedlajších postáv, avšak Attila Janisch nemal príbeh nejak extra bohatý a i preto by bol v skutočnosti velmi krátky, no svoj nápad zúžitkoval tým že film rozdelí medzi dni v ktorých tápa hlavný hrdina, bol to však len lacný trik bez ktorého by bol film dosť holý a zúžil by sa len na okruh dráma/thriller. Mrzí ma však len to že som nezistil čo bolo skutočným odkazom tohto filmu, i keď to bol film v prvom rade veľmi premyslený , mal určite i svoju hodnotu a práve na tú som neprišiel. Škoda, ak by som tam niečo našiel hodnotenie a môj pocit by boli určite lepšie.

Apocalypto (2006)

Mel teda opäť krvou nešetril no pravdepodopbne potreboval vychytať práve tieto rituálne, obradné, krvavé scény. Aj keď koniec objasnil dobu v ktorej sa film odohrával stále musím Gibsonovi vyčítať slovnu zásobu domorodcov, oni sa do príchodu lodí nestretli zo žiadnou inou civilizáciou preto je vylúčené aby sa rozhovory medzi nimi niesli v takom duchu ako sa niesli, dobová reč bola tam nie je dôvod vyčítať ale ako som už povedal chýbalo mi tam zúžiť pojmy. Čo sa však týka ostatného Mel brutálne presvedčivo znázornil tábory, otrokov, stavby či lov. Gibson by mohol od týchto exotických filmov prejsť k jeho rannej tvorbe k filmom ako Muž bez tváre bol by som radšej.

Madagaskar (2005)

Animáky vždy pobavia, to je zaručené len otázkou je ktorý viac, Madagascar by som zaradil skôr do kategórie menej vtipných, taktiež my vadila aj ta animácia no vyskytli sa tu aj originálne veci ako postavy tučniakov či lemurov, ale ináč z hladiska filmu priemerné.

Cesta na Měsíc (1902)

Bola to vlastne divadelná hra prevedená pred kameru, divadelné kulisy, myšlienka obmedzená na divadelné priestory a aj typické divadelné prevedenie. Jedna hviezda za rok vzniku, druhá za fakt že cesta na mesiac je jedným z prvých filmov sveta a až ta tretia za samotný dej. Možno ma ukamenujete že znevažujem hodnotu jedného z najstarších filmov sveta no snažím sa byť objektívni.