American Crime Story (2016) (seriál)

Bezkonkurenčných 5 hviezdičiek!!! Tento seriál sa u mňa zaraďuje medzi TOP seriály aké som videl. V prvých dvoch epizódach prvej série ma vytáčalo hysterčenie C. Gooding Jr. s tým hlasom. Dramaturgia tu je dovedená do takej dokonalosti, že hoci som vedel, ako celý prípad O. J. Simpson dopadol, bol som v záverečnej epizóde v napätí do posledného momentu. To naťahovanie v sieni pri podávaní obálky s verdiktom. Chcelo sa mi kričať "ku*va, veď to už otvorte!!!!!!!!" Tento seriál je dôkazom toho, že kvalitná seriálová produkcia, to už nie je len Netflix, HBO, Amazon. Myslím si, že tento seriál FX je dokonca lepším, než čo zatiaľ ponúkli tieto spoločnosti (ak sa bavíme z hľadiska žánru). Ďalej má tento seriál akúsi "normatívnu" rovinu. Pre náš stredoeurópsky priestor je príznačné, že tu prevláda kontinentálny právny systém a v seriály ukázané prvky angloamerického právneho systému len dávajú za pravdu, že laické prvky v podobe porotného systému v trestnom konaní by nemali byť. Neviem si predstaviť, že by laici mali rozhodovať o vine, či nevine obžalovaného. Prípad O. J. Simpson je len jeden z mnoha prípadov, kedy porotný systém zlyhal, a to tento seriál vykresľuje bravúrnym spôsobom.

Aquaman (2018)

Efekty jak na Hallmarku v roku 2002

Bába z ledu (2017)

Herecký koncert Krónerovej, ktorej som až doteraz nevedel prísť na chuť. Ukazuje nám to, že starší človek v rodine akoby postupujúcim vekom strácal na vážnosti a je odsúvaný na druhú koľaj. Hlavnej hrdinke sú neustále hádzané polená pod nohy, miestami je ponižovaná, Otužovanie som vnímal ako paralelu s pre mňa silným charakterom postavy Krónerovej. Aj som sa pobavil, aj vo mne film vyvolával pocity hnevu pri tých jej synoch. Za mňa 4 hviezdy.

Beautiful Thing (1996)

V prvej polovici sa tam v podstate nič nedialo, druhá polovica už lepšie a záver obstojný. Film ukazuje klasické klišé LGBT filmov - problém coming outu a vzťah syn-matka. Klasický priemer "teplej kinematografie".

Dej mi své jméno (2017)

SPOILER: Taká gay verzia Lolity, kde hostiteľom je "talianský ekvivalent" Joaquina Phoenixa (Eliov otec sa mi naňho strašne podobal v tomto filme). Veľmi pekne, citlivo natočené, až do momentu keď prišla scéna s broskyňou, ktorá ma z toho pekného rozcíteného pocitu myšlienkovo vrátila k blbej scéne s matkiným jablkovým koláčom v American Pie. Prišlo mi to totálne cringe. Tento film sa zaiste zaradí medzi top "LGBT movies" a LGBT komunita si v tom nájde svoje, najmä vďaka postoju Eliových rodičov po "nechcenom coming oute". Po takej reakcii v skutočnosti túži nejeden gay/lesba, takže sa osobne stotožní s týmto filmom. Za mňa 4 z 5.

Dravci (1999)

Jedno z najväčších prekvapení. Pamätám si, že film som videl prvýkrát ešte ako násťročný a bol som teda riadne posratý a do toho vynikajúca hudba Michaela Nymana. Taký mix hororu so štipkou čierneho humoru. Napriek tomu som sa miestami riadne bál.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Rozhodne najslabsia tarantinovka. Klasicke dialogy...ale az moc urozpravane a o nicom, takze clovek sa zacne dost rychlo nudit. A na tak rozsiahlu minutaz malo akcie. Tri hviezdicky aj to len vdaka poslednej nahanacke.

Jim a Andy: Život po životě (2017)

Azda väčšine je jasné, že Jim Carrey to nie sú len opičky a imitácie. Je to jeden famózny herec, čo dokazujú viaceré jeho filmy (Truman Show, Večný svit nepoškvrnenej mysle) nevynímajúc Muž na Mesiaci. Išiel som sa smiechom roztrhať z tohto skvelého making of. Miloš Forman a štáb museli mať veľmi veľa trpezlivosti s "prevtelením" Jima Carreyho do Andyho a jeho altereg.

Ovládací panel
2 body