• Reality-TV

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Týchto Básnikov som dopozeral v podstate preto, aby som si uzavrel ságu (posledný diel som videl pár mesiacov pred týmto). Už pri Konci básniků v Čechách som si všimol rapídny pokles kvality, takže tu som už tak nejak vedel, do čoho idem. Kvalita ešte slabšia, než pri predošlom diele, vtipy silené (alebo až nevkusné), postavy ešte viac unavené, karikatúra vietnamského suseda je tak blbá až to bolí, do toho product placement na každom kroku a obsadzovaniu "celebrít" bez akéhokoľvek hereckého talentu už vôbec nerozumiem. A hoci film vznikol v roku 2004, nemocnice stále zostali kdesi v deväťdesiatkach. Jediné pozitívum bola hádam Michaela Badínková v roli už x-tej Štěpánovej neúspešnej známosti.

Kotaro je sám (2022) (seriál)

Navonok nevinný seriál o trochu podivne pôsobiacom chlapcovi, ktorý však postupne odkrýva znepokojivý príbeh a silné témy (či už prostredníctvom hlavného hrdinu alebo iných dôležitých postáv).

Chlast (2020)

Trocha inak riešená kríza stredného veku (v porovnaní s x-krát omieľaným nudným námetom súčasných českých komédií) a pocitu nezmyselnosti v práci. To, čo začne ako nevinný experiment skončí zničujúco ale zároveň pomôže hlavným hrdinom istým spôsobom dôjsť k určitému "prebudeniu". Silný film.

V rytmu srdce (2021)

Film sa v podstate pozeral sám, a to hudobné filmy bohvieako nevyhľadávam. Postavy prirodzené, námet zaujímavý, hudobný doprovod tiež fajn a nevadila ani stopáž. Prekvapilo ma, že ide o americký remake zahraničného fimu. To však nie je pri americkej produkcii nič nové; akonáhle sa niekde objaví úspešný cudzokrajný film, Amíci si zákonite musia urobiť svoju júesej verziu, ktorá obvykle býva výrazne horšia. CODA však bola svetlou výnimkou.

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Tieto "sci-fi" ghibliovky som nikdy úplne nemusel, po rokoch som dal Lapute znova šancu a som bol som veľmi príjemne prekvapený. Dobrý scenár, krásny hudobný doprovod, oku lahodiaca animácia a zaujímavý námet.

Konec básníků v Čechách (1993)

Konec básníků v Čechách a koniec humoru v básnickej ságe. Postavy pôsobia unavene a strhane, Štěpána (znova) opustila žena, Kendy vyzerá ako mafián z výpredaja a Štěpánova priateľka doteraz najmenej sympaticky z celej ságy. Celý film melie z posledného, prostredie sa mení a režisér sa neúspešne snaží zachytiť spoločenské zmeny. Básnici mali skončiť tretím dielom, toto pokračovanie je úplne zbytočné. Ani tie básne už nie sú, čo bývali.

Jak básníkům chutná život (1987)

Nebolo to zlé, kvalít prvých dvoch dielov Básnikov to ale podľa mňa nedosahuje. Štěpán po promócii narazí na tvrdú realitu, kedy ho ako nepohodlného prevedú z nemocnice kamsi do zapadákova. Stretávame sa so známymi tvárami z predošlých dielov, prehnane ambiciózneho Nádeníčka v nevkusnej teplákovke tentokrát nahradil odporný Hájek s úchylnými fúzikmi a v Štěpánovom živote sa zasa mihne nová žena. Kvalitu ako-tak udržujú niektoré hlášky a postava Toničky.

Zachraňte se! (2020)

Dvaja nesympatickí hipsteri na digitálnom detoxe uprostred lesov a mimozemskej invázie chlpatých taburetov. Bolestivá sonda do dnešnej spoločnosti, ktorú (sondu, nie spoločnosť) je potrebné brať s určitým nadhľadom. Akurát ten koniec mi prišiel neodtiahnutý.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Ešte o chlp lepšie, než predošlý diel. Pri sledovaní som si spomenul na svoje roky na VŠ - medicínu som síce neštudoval, no internáty aj po tých desaťročiach od uvedenia filmu vyzerajú stále rovnako smutne komunisticky. Svěrákova prednáška o usporiadaní vecí na pracovnom stole nemala chybu a Masařík mi pripomínal jedného nepríjemného kolegu z práce.

Jak svět přichází o básníky (1982)

Tínedžerská komédia z minulého režimu. Aj napriek tomu však omnoho kvalitnejšia a príjemnejšia, než tie dnešné. Herecké výkony fajn, hudobný doprovod tiež, k tomu zvláštny pocit nostalgie z niečoho, čo som nikdy nemohol zažiť (vraj na to existuje názov). Postava prehnane snaživého Nádeníčka iritovala, zahral ju však dobre.