• Reality-TV

Krok za krokem (1991) (seriál)

Deväťdesiatková srdcovka, na ktorú vždy rád spomínam. Aj ten dabing bol na pomery slovenského v pohode.  Príbeh americkej patchworkovej rodiny z malomesta, ktorý pôsobil o dosť  uveriteľnejšie než náboženská agitka 7th Heaven. Zamrzela nedávna smrť Suzanne Somers a prekvapil fakt, že veľká väčšina predstaviteľov tejto podarenej rodinky skončila po seriáli s herectvom.

OnlyFans: Láska na prodej (2023) (TV film)

Pri fakte, že je Česko pornoveľmoc s najväčším počtom pornoherečiek na obyvateľa existencia nejakých českých OF tvorcov až tak neprekvapí. Je ale zaujímavé vidieť, že z webu pôvodne určeného pre umelcov sa vykľula zásobáreň softcore porna plná sliziakov na ktorej si nadanejšia a aktívnejšia "herečka" kľudne zarobí mesačne aj štvrť milióna. Fakt, že mnohí zákazníci si na OF chodia aspoň po tú trošku kontaktu a / alebo im simuluje reálne vzťahy, pretože v skutočnom živote sú stratení, je smutný. Škoda, že dokument nebol dlhší a viac prepracovaný.

Pickupeři (2023) (seriál)

S PUA komunitou som sa stretol (našťastie iba knižne a na webe) v období konca puberty a prvého roka na VŠ, kedy som ako panic bez jediného vzťahu hľadal priateľku. Keď som si našiel prvú, tieto nezmysly mi nepomohli ani troška. Dokument samotný ma vrátil k spomienkam na toto obdobie. Z prvého dielu mi bolo smutno a zle, až na nováčika pôsobili účastníci odporne a slizko. Potom sa začal odkrývať smutný príbeh niekoľkých zranených narcisov, ktorí by namiesto pickupingu potrebovali terapiu ako soľ. K tomu dvaja nechutne nesympatickí "koučovia osobného rozvoja" a "legenda" s psychotickým pohľadom, o ktorej som nikdy nepočul. Z toho namakaného "kouča" v tričku Boss sálala arogancia už od pohľadu. Asi najsmutnejší bol príbeh Woodyho s jeho zúfalými snahami osloviť ženy na ulici, ktorý si ani po stovkách oslovenia a tisícoch investovaných do kurzov nedokázal nájsť vzťah. Zlom nastal v predposlednom dieli s "bývalými alfami", kedy Honzovi zjavne začala dochádzať absurdita celej tejto pickuperskej maškarády. Dokument podľa mňa len dokazuje, že pickuping je len o zneužívaní ľudskej dôvery a naivity. Ako oslovovaných žien, tak "koučovaných" mužov. Ak by som ja bol na mieste oslovovaných žien, buď zdesene ujdem alebo dotyčný skončí s peprákom v očiach.

Karaoke blues (2023)

Melodráma na fínsky spôsob o zbližovaní dvoch nesmelých stratených existencií okorenená hromadou suchého humoru. Hollapov kamarát s basbarytónom bol super.

Pravidla lži (2006)

Depresívny a drsný film plný nesympatických postáv s terapeutickým tímom, ktorý pôsobí až nezdravo vyhorene a do toho nevyriešené záležitosti z minulosti. Sám som pracoval v resocializačnom stredisku, kde takmer nič nefungovalo a kde si niektorí klienti otvorene porušovali pravidlá pričom o tom zamestnanci vedeli a mlčali. Takto drsné to ale nebolo ani náhodou.

Svět podle Daliborka (2017)

Dokument, ktorý vo mne zanechal viac otázok, než odpovedí. Príbeh dezolátskej rodinky (ku ktorej sa neskôr pridá rovnako naladený priateľ matky) v hlavnej úlohe s neonáckom žijúcim s matkou v byte kde by sa beznádej dala krájať; ktorý podľa vlastných slov "má 36 a má hovno" a natáča amatérske horory s ksichtom hercov zamazaným Nutellou. Človek, ktorý dal tomuto počinu na Googli žáner "horor / komédia" mal nejakým zvrhlým spôsobom pravdu. Epilóg v Osvienčime, kedy sa náš neonácek snaží natlačiť konšpiračné teórie do hlavy žene, ktorá si zverstvá holokaustu zažila na vlastnej koži, naozaj bolel. Komentár pred titulkami bol snáď zábleskom toho, že sa v hlavnom hrdinovi nakoniec niečo pohlo.

Rok jedna (2009)

Pobavilo. Jackovi Blackovi takéto uletené role proste sedia, Vinnie Jones tu je asi vo svojej najukecanejšej roli, akú som zatiaľ videl a Cera je väčšinu filmu nejaký zakríknutý. Hľadal som nenáročnú komédiu na víkendový večer, dostal som. Akurát tá kamera pôsobila miestami nejak divne presvetlene a epilepticky. Navyše, porovnávať Život Briana s týmto je trúfalosť. Pri všetkej úcte k Blackovi nesiahal Pythonom ani po členky.

Jack staví dům (2018)

Mám rád severskú kinematografiu, hoci je to pre mňa lotéria. Von Trier je ale regulérne divný. Príbeh psychopatickej verzie Jima Carreyho posadnutej umením. Epileptická kamera skombinovaná s ľadovo chladným a kľudným hlasom hlavného hrdinu je len jedna z vecí, pri ktorých mi napadlo "čo to, kurva". Občasná referencia na Bowieho potešila. Božskú komédiu som nečítal, po tomto filme mám ale aspoň motiváciu.

Fotři (2023)

Kríza stredného veku a netflixovská streľba do vlastných radov. Traja "boomeri" vo svete, v ktorom sa človek pomaly bojí ozvať, aby si to niekto náhodou nevyložil ako urážku. Kritický pohľad na prehnane korektnú dobu, avšak podaný vtipne.

Děrsu Uzala (1975)

Krásny film so smutným koncom z drsného prostredia tajgy. Človeka celý život žijúceho v tajge skrátka neprerobíte. Nejaponský Kurosawa bola neobvyklá, ale zaujímavá a príjemná skúsenosť. Prekvapilo ma, že na motívy knihy už skôr vznikol iný film s rovnakým názvom.