• Reality-TV

Minulé životy (2023)

Napriek tomu, že na filme spolupracovalo Júesej, nemá takú tú typickú sračkosladkú atmosféru. Práve naopak, je tu vidieť kórejskú ľahkosť a nenútenosť tak typickú pre ich romantické filmy. Záver chytil za srdce.

House Party (2023)

Nerozumiem tak nízkemu hodnoteniu. Iste, nie je to žiadne intelektuálne veľdielo. Ide o vtipnú a svižnú komédiu z prostredia čiernej Ameriky s kopou (ne)známych celebrít v cameu, ktorá pobaví a neurazí.

Vyšehrad: Fylm (2022)

Seriál som nevidel, futbal ma nezaujíma a futbalovými fanúšikmi otvorene pohŕdam (zvlášť pre ich schopnosť zaplniť aj s ich pivnými bachormi hromadnú dopravu v zlomku sekundy, totálne ignorovať spolucestujúcich a byť tak hluční, že človek nepočuje vlastné myšlienky). Česká kinematografia je navyše posledné roky až na výnimky des a hrôza. Chcel som ale nenáročnú oddychovku po ťažkom dni a Netflix mi odporučil toto, tak reku prečo nie. Pohodový film, na ktorom sa dalo zasmiať. Občas vtipné, občas blbé, občas fekálny humor, ktorý sa ale dal vydržať. Kontrast medzi vymasteným hlavným hrdinom a jeho intelektuálnym synom nemal chybu.

Probudím se včera (2012)

O filme som prvýkrat počul v súvislostii s Vejškou, kde taktiež hrali Mádl a Podzimková (teda vtedy ešte Josefíková). Feel good film s pohodovým sympatickým obsadením hoci Mádl s tým svojim vyhúleným lobotomizovaným výrazom pôsobí vtipne. Na pomery českej kinematografie posledných rokov sa jedná o nadpriemerný film. Súhlasím s názorom že časti filmu v súčasnosti a v "1989" pôsobia akoby ich režírovali dvaja rozdielni režiséri. Súčasnosť pôsobí silene, s vypatlanými dialógmi, plochými postavami, hromadou okatého product placementu a budí dojem sci-fi Ordinácie v ružovej záhrade, navyše s gýčovitým a nedomysleným záverom (mierna amnézia je jedna vec, ale nepamätať si mená svojich dvoch -násťročných detí?). Po presune do "1989" má film úplne inú atmosféru. Čo sa týka presnosti dobového stvárnenia, do určitej miery sa to podarilo, hoci chýb vo filme je tu uvedených dosť. Taktiež ma vydesil fakt, že Reklama na ticho má takmer 40 rokov.

Klér (2018)

V poslednom čase začínam prichádzať na chuť poľskej kinematografii. Klér bola dobrá voľba a Jakubika som si obľúbil už vo Feedbacku. Katolícka cirkev je mafiánska zločinecká organizácia s vlastnými pravidlami a obrovskou mocou a pod jej svätým povrchom sa skrýva obrovské množstvo špiny. Po Slonovi ide o ďalší na poľské pomery kontroverzný, ale potrebný film. Hutný, znepokojivý a veľmi dobre spracovaný. Prekvapil fakt, že sa film z väčšej časti natáčal v Čechách; na Slovensku by asi naň boli iné ohlasy. Češi si s cirkvou dokázali urobiť poriadky, Slovakistan pomaly ale isto kráča v šľapajách Poľska.

Vzpomínka v mlze (2023) (seriál)

Silný zážitok. Poľskú filmovú / seriálovú tvorbu až na pár výnimiek napozeranú nemám, takže je čo doháňať. Príbeh sa odvíja a odhaľuje postupne a veci sú nakoniec v mnohých prípadoch úplne inak. Mám v rodine alkoholika (stále žije a chlastá a už vyzerá ako mladší brat svojho otca), takže sledovanie seriálu zvlášť v poslednom dieli bolelo. Jakubik ako herec zaujal, určite budem jeho tvorbe venovať pozornosť.

Dao hun (1977)

Asi nebudem fanúšikom wuxia filmov od Shaw Brothers hoci chápem, že sú klasici. Na film sa nepozeralo zle, aj tie choreografie sa dali vydržať (drôty, drôty everywhere). Rádobydrsný unavený dabing a "špeciálne efekty" boli vtipné a v deji som sa miestami strácal.

Zbojník Jurošík (1991) (seriál)

Srdcovka a jedna z rozprávok môjho detstva. Malo to svoje čaro.

Studio 666 (2022)

Nenáročný hororový brak s postupne sa scvokávajúcim Grohlom, na odreagovanie na nedeľný večer ideál. Nie som fanúšik Foo Fighters, poznám od nich tak dve - tri skladby.

Matilda (1996)

Dahl bol jeden z autorov môjho detstva. O filme som paradoxne dodnes nemal ani poňatia (a to už je údajne aj remake). Ak by som bol dieťa, film by na mňa pôsobil "desivo", pre moje dospelé ja je to ale vtipný a celkom chytľavý bizár. DeVito už vtedy pôsobil dobre divne. Z hlavnej záporáčky mi bolo miestami vážne zle.