CheGuevara

CheGuevara

Ondřej Šálek

okres Kroměříž
Documentary Guerrilla

homepage

284 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  V nitru Llewyna Davise (2013)

 • poster

  Zázraky (2014)

 • poster

  Břímě snů (1982)

 • poster

  Zamilovaný Shakespeare (1998)

  Hravá romantika, která dá připomenout stejně pohodovému ale hloupějšímu Příběhu rytíře. Film, jenž ví, co je to dobrý a inteligentní vtip, a dokáže udržet divákův úsměv po celou stopáž snímku. Kéž by se Shakespear zamilovával častěji.

 • poster

  Nikdo mne nemá rád (1959)

 • poster

  Láska přes internet (1998)

  V tomhle krámku Nory Ephron se cítím vždy jako v pohodlném křesle u hřejícího krbu, kde sem tam praskne nějaké to polínko - nu, jednoduše jako doma. Každý detail snímku má svůj nekonečný půvab a bezmála každá druhá věta scénáře se hluboko zaryla do mé romantické duše (ať už je to motýl, kmotrovské variace nebo potah jménem "peníze"). Avšak já se ptám: Má tahle moje srdeční záležitost nějaké vady? Já vlastně odpověď slyšet nechci. Chci jen tuhle kosmickou otázku vyslat do prostoru. Takže, dobrou noc, milý Prostore. PS: Tak kouzelný New York nebyl ani u Woodyho Allena.

 • poster

  Zapadákov (1973)

  Už jsem si zvykl, že Terence Malick vypráví své příběhy neobyčejně podmanivým způsobem. Ale i přesto mi Zapadákov vyrazil dech. Antiteze Dostojevského, reinkarnace antické tragédie, šíré pláně jihozápadu a do toho vybrnkává Carl Orff. Je až s podivem, kolik si toho právě ze Zapadákova odnesli jiní a snad i slavnější režiséři. Malickův debut je inspirativní cestou do pekel, která však nikdy nebude lemována dobrými úmysly, což Kit v podání uhrančivého Martina Sheena věděl už od začátku.

 • poster

  T2 Trainspotting (2017)

  Čím míň toho víte, čím míň si toho pamatujete, tím víc si to užijete. Jako by si fandové ani nechtěli připustit, že dvacet let uteklo jako večer na heráku, skéro hraje druhý housle a Edinburghu vévodí spíš korporátní vázanky a domácí cookies. Danny Boyle to vzal za správný konec, a tak si Renton žádá o evropský granty a Begbie vychovává svého syna. Tak krásný film o otcovství, zodpovědnosti a dospělosti tu prostě dlouhé roky nebyl. Co když už je vám 47 let a jediný, co můžete dělat, je vzpomínat na to, jaký jste tehdá byli bouráci. Nic naplat, čeká nás to všechny. Jo a šedesátiletý Danny Boyle se definitivně utrhl ze řetězu a T2 Trainspotting je konečně synergií všeho, co kinematografii přineslo 21. století.

 • poster

  Sacro GRA (2013)

  Týjo, takhle intimní a vřelý dokument, který se snaží provrtat a poodkrýt trochu toho obnošeného "lidství", tu už dlouho nebyl (a nebo vůbec jestli kdy byl). Rosi hledá kvintesenci života, aniž by to dělal nějak opulentně či podbízivě, ale činí tak upřímně a v té nejčistší formě.

 • poster

  Vše pro dobro světa a Nošovic (2010)

  Současná dokumentární tvorba mi začíná připadat jako pohádka o Blanických rytířích. Zatímco český fikční film kulhá na obě nohy a ani technofilní mladá krev nepředstavuje pro něj žádnou spásu, natož naději, můžeme se aspoň upínat k českým dokumentaristům. Vít Klusák může být s klidem v duši v jejich první linii. Za těch pár dokumentárních filmů si stihl vytvořit unikátní styl, který právě v Nošovicích dotáhl až absurdum. V dlouhých záběrech ničí své respondenty pouho pouhou spontánností, která je nutí k nechtěné autenticitě. Nošovice zároveň dokáží pokládat nepříjemné otázky o stavu dnešní společnosti, o kterých leckdy nechceme slyšet odpověď. Klusák provokuje, šaškuje, shazuje, zamýšlí se, ale to vše v hranicích fair play. Ne, všechny jeho argumenty jsou padné, ale nikdy nespadají do laciných kategorií manipulace, podbízivosti nebo televizní reportáže. Nošovice tak mnohem více vybízejí k debatě, dialogu, než k obecně přijímaným pravdám, čehož si na dokumentu obvzláště cením. O tom, že Nošovice jsou vlastně i didaktickým filmem ke studiu filmového dokumentu, protentokrát raději pomlčím. Po dlouhé době mohu říci, že do kina chodím na nového Klusáka, Marečka, Třeštíkovou. Co mají asi společného?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace