Recenze (837)
Vlny (2024)
Kdybych chtěl být zlý, tak napíšu něco ve smyslu, že je to furt myšlenkově podnětné jako Přemluv bábu (a že tam jednoho dědka zrovna přemlouvají). Ale nebudu. Ono je to totiž furt ta stejná historická exploatace, jako každý rok v kinech. Havel, Mašíni, Horáková, já už nevímcoještě. Líp po srsti to vlastně ani být nemohlo. Hodní novináři, státotvorné instituce, zlý Rus. A ani to by nevadilo, kdyby to opravdu fungovalo jako thriller. Jenže od půlky filmu začnou drhnout motivace postav a na konci jenom kroutím hlavou a nechápu, proč proboha činí tak jak činí. PS: Najednou se i ta Volha vedle Vln zdá jako nedoceněný a subverzivní masterpiece. Doceňuji zpětně.
Jerrod Carmichael Reality Show (2024) (pořad)
Ge-ni-ál-ní. To skoro ani nejde vypovědět. Sleduji to v takovém transu a úžasu, že až v pátém díle si konečně uvědomím, že ten týpek na začátku byl Tyler, the Creator. Ty vole.
Bez kalhot: Poslední tanec (2023)
Hollywoodský civilismus.
Úsvit (2023)
Tak tohle mi hnulo žlučí. Parta pražských hipstrů točí o velkých myšlenkách a idejích, jenže ani jednu z nich nedokáže pořádně domyslet, a tak se Úsvit točí neustále kolem pohlavních orgánů. Panebože, vražda, modernita, emancipace, feminismus, všechno tam je a my furt dokola posloucháme klopotnou přednášku o tom, kdy přijede šéf a co je to intersexualita. Dlouho jsem neměl tak velký problém u takhle vážně se tvářicího filmu s motivacemi postav. Proč a čeho chtějí vlastně dosáhnout? A na ty falešně obviněné dělníky pak všichni svorně zapomenem, stejně jako na pozemky okolo fabriky - která je očividně postavená na zelené louce? Šak i ten bača tam působí jako papundeklový trapoš. Achjo.
Anatomie pádu (2023)
Tak takhle se dá natočit Dostojevskij v 21. století. Chirurgicky přesné, smekám.
BANGER. (2022)
Marcel Bendig je král!
Angličanka (2022) (seriál)
Ze začátku nejlepší Leone za poslední roky, aby se to pak přehouplo do té nejryzejší romance, co může western nabídnout. Konečně revizionistický pohled nejen na divoký západ, ale i na celý filmový žánr.
Lékořicová Pizza (2021)
Paul Thomas Anderson vede svoje herce s takovou bravurou, že se jen dívat na detaily herců je filmová extáze. Co potom když uprostřed filmu najednou vybuduje takový couvací thriller, tak to už rovnou ležím na márách a je mi ukrutně blaze. Chemie, vztahy, náznaky, nedořečenosti, všechno šlape v tak rozkošnickém rytmu. Převeliká nádhera.
Grand Prix (2022)
Chovám Jana Prušinovského ve vřelé lásce. Obdivuju na něm upřímný zájem o společenskou periferii a taky obdiv k jurodivým figurkám. Jenže i když Prušinovský nakoukával Coeny jak mohl, tak moc se to do filmu nepropsalo. Celému tomu spektáklu totiž chybí jakékoliv tajemství, nějaká nedořečenost, něco co nevíme a chceme se dozvědět. Ta polopatičnost je dusivá až smrtonosná. Ostatně ta domácí linka s vyšetřováním je úplně nefunkční, protože už dávno stejně všechno víme. Takže ani ryba ani rak. Navíc ruku na srdce, nesřihnout do filmu archivní záběr té nehody, když je to pro oba protagonisty tak zásadní a dojemná věc, je vyloženě hřích. Obvzlášť když už jste stejně za ty práva zacvakali. Kroutím hlavou a nesouhlasně podtrhuji červenou vlnovkou.
Athena (2022)
Když pohyb kamery zastírá jakoukoliv režijní a inscenační bezradnost, tak prostě ani já nemám kde brát. Kdyby to byl desetiminutový videoklip k M.I.A., tak super, ale tady nefunguje ani ta hudba. S tou by se totiž se zlou potázal i na klauzurách FAMU. Romaine tak moc tě mám rád, až je mi z toho nějak prázdně.