Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Animovaný
  • Drama
  • Dobrodružný

Poslední recenze (1 004)

plakát

Dotek zla (1958) 

Působivý noir s odpudivým Wellsem a poutavou atmosférou. Rozjezd měl film sice trochu unylejší, ale posledních zhruba 40 minut nabere pekelné obrátky, které pomalu, ale velmi jistě gradují do atmosférického finále. Doporučuju každému, kdo chce vidět základy noiru a thrillerového žánru. Viděn director´s cut.

plakát

1984 (1984) 

K mrazivé, vizionářské a geniální předloze pana Orwella film nemá moc daleko. Atmosféru se filmu podařilo vystihnout vcelku trefně, a všechny emoce fungovaly přesně tak, jak měly být načasovány. Znepokojivá a depresivní vize, kterou Hurt s Radfordem rozjeli skončila smutnou katarzí, která je jen o drobet slabější, než samotné vyznění knihy, které mě po dočtení sestřelilo na kolena. Film doporučuju každému, kdo nečetl předlohu. S tím, že dohnání tohoto knižního veledíla je nutnost. Čtěte, dokud existuje. Kór v současné době, kde se kolem svobody slova a cenzury na internetu začíná tvořit obdobná squadra, kterou by se opatrně dalo ideopolicií nazývat. Snad se této Orwello/Radfordo/Winstonovi vize, nikdy nedožijeme ani my, ani naše děti. P.S. To, že se Orwellovo dílo dostalo na další seznam, jen dokazuje, jak důležité je, aby se zachovalo pro další generace. S tím, jak se dnešní společnost zjednodušuje a dochází k de-individualizaci by měla být celá situace s historickým povědomím a celým tímhle literárním skvostem prvním zdviženým prstem, že by věci mohli jít velice rychle do hajzlu.

plakát

Bony a klid (1987) 

Klady filmu - gradující atmosféra, která s postupem stopáže jen hořkla, sednoucí herci (vyjma Romana Skamene, který mě prudil svým "Klídek" už od začátku) a poutavý děj. Zápory - repetitivní, dorudavytáčející hudba, Roman Skamene. K tomuhle snímku se těžko staví jasný názor. Dobu jsem nezažil, mám to jen z vyprávění. Ale z toho, co vím, mi přijde že to Olmer dokázal vystihnout v dost pravděpodobném světle. Bůh ví, kolik takových Holců, co chtěli rychlý prachy bylo. Hodně hořká záležitost.

Poslední hodnocení (2 140)

Ztracené město (2022)

15.05.2022

Vychováni vlky - Série 2 (2022) (série) (S02)

05.05.2022

Peče celá země (2020) (pořad)

01.05.2022

Kouzelná chůva Nanny McPhee (2005)

18.04.2022

Polosvět - Polosvět sexklubů (2022) (epizoda) (E06)

22.02.2022

Tři tygři (2019) (seriál)

22.02.2022

Polosvět - Polosvět olejů smrti (2022) (epizoda) (E05)

21.02.2022

Devadesátky - Přiznání (2022) (epizoda) (E06)

15.02.2022

Devadesátky - Sudy (2022) (epizoda) (E05)

06.02.2022

Reklama

Poslední deníček (8)

Liga spravedlnosti Zacka Snydera

„Not us united.“ Tak je to tu, Snyderova vize se dočkala světla světa, a byť ji minuly kinosály, tak i tak je to zázrak, že se film objevil jako plnohodnotná komiksárna. Za ty 4 roky, co film budil obří vášně, dal vzniknout prakticky kultu releasethesnydercut. Mohlo se odehrát hodně a řekl bych, že mimo snahy fanoušků, vzniku pomohla i obrovská vlna nově vznikajících stream služeb a přetahování se o předplatitele, díky omezenému pohybu lidí skrz pandemii. Ať už je důvod vzniku snyderovy vize jakýkoliv, tak se celé situaci musí nechat její výsledek, protože, co vím, tak v historii kinematografie se nikdy kvůli filmu nezdvihlo takové šílenství, aby se prakticky za miliónové dotáčky popředělával a pustil, po prakticky čtyřech letech, znovu do oběhu. A jak celá slavná Liga dopadla oproti Wheddonově family-friendly verzi?

 

Z mého úhlu pohledu se jedná o megalomanskou exhibici, kdy se Snyder definitivně urval ze řetězu a svému sáhodlouhému vyprávění, bez rozumného určení mantinelů, dal téměř naprostou volnost. Ve filmu sledujeme víceméně origin Cyborga, kterého je tu oproti Wheddonově verzi o dost víc. Víc prostoru taky dostává Flash, u kterého se rozkrývá jeho soukromí život a jeho charakter tu je podstatně míň ubohý a nanervylezoucí, oproti jeho působení ve Wheddonově verzi. Naopak bych právě Flashe, jako jednu z pár věcí z filmu, opravdu vyzdvihl a docela mě celé jeho zapracování do příběhu navnadilo na jeho vlastní sólovku od Muschiettiho. Celkově je ve filmu dost věcí, které opravdu mohli skončit jako příjemný bonus v duchu vystřižených scén na nosičích. Ve filmu byly pasáže, kterých opravdu nebylo potřeba a které, za mě, nesmyslně protahovaly, už tak dost dlouhý film. Pokud někomu vadilo, že na konci BvS byl souboj Batman/Superman/WonderWoman x Doomsday předigitalizovaný, tak nevím, co poví na Ligu, protože tady se jedná o prakticky nonstop CGI zápřah. V tomhle všem informačním zápřahu motivací všech zúčastněných, nemůžu bohužel opomenout to, že přes rozmělňování příběhu bylo místy skoro nemožné si uvědomit, o co že tam všem vlastně jde. Snyder se moc nepoučil, a byť si informační zkratkovitost z kinoverze Bvs napravil prodlouženou verzí, která byla dost dobrou komiksovou, tak u Ligy udělal obdobnou chybu a upřímně doufám, že pokud bude chtít znovu tvořit verzi verze, takže mu tentokrát někdo bude pomáhat s kompozicí příběhu tak, aby byla stravitelná. Další věc byla, že byť mi slow-motion scény až tak nevadí, a u Snydera jsem si na jejich přítomnost +/- zvykl, tak za polovinou filmu už mě to dost ubíjelo a místy, emotivní, osudové zpomalování scén dost uspávalo a působilo přesně pravým opakem, kdy se nedostavilo napětí a zvýšený tlukot srdce, ale naopak zavírající víčka.

 

Co se mi na filmu ale velmi líbilo, tak byla úryvek vize budoucnosti, kterou viděl Cyborg v kryptonské lodi. Nově upravený Steppenwolf, který tu už konečně působil jako záporák, co se nebojí a jde si dost tvrdě za svým cílem. Překvapilo mě charisma Darkseida, a bylo by zajímavé vidět Ligu a ho v přímé konfrontaci. Velmi příjemný byl upravený závěrečný souboj Ligy se Steppenwolfem, který už nebyl souboj jednotlivce, ale o zapojení opravdu všech členů Ligy. Podtrhlo to jen fakt, že Steppenwolf, nebyl jen tak nějaký čajíček, ale charakter, který není jednoduché zabít. Tohle byl jeden z největších kamenů úrazu Wheddonovi verze. Samotný humor nebyl ve filmu tak moc, jak pěst na oko, v porovnání s předešlou verzí. Takže sečteno podtrženo, Snyderova vize je fajn, je mazec, že celá situace kolem jeho díla se dočkala takového finále, ale osobně asi nebudu ten, který si Snyderovu Ligu někdy ještě jen tak pustí, právě díky výše zmíněným mínusům, které mi film dost bouraly.

 

Přál sem Snyderovi úspěch, tleskám za snahu, fandím autorské práci, ale jeho megalomanství přemohlo ho samotného a vyhrála, bohužel forma nad samotným obsahem, který je zajímavý, ale zabalený do dost těžko stravitelného hávu. Věřím, že některé lidi asi nadchne, věřím že místní fanatiky, to pokope takovým způsobem, že budou po zhlédnutí říkat jen frázi „Snyder je Bůh!“, a přeju jim to. Za mě by bylo, pro případné příště, protože předpokládám, že film zadělá na pokračování, fajn ubrat na „epické“ teatrálnosti, upravit si harmonogram příběhu a rozvrhnout si, co je pro příběh opravdu stěžejní, podstatné a důležité. Jde to, a podle mě, prodloužená verze BvS, je toho v tomto případě relativně pěkným důkazem.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera

Reklama

Reklama