vesper001

Je ne sais quoi

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58
    • 4.2.2020  08:36
    Vyznání Anny Elliotové (TV film) (2007)

Vybavil se mi jeden starý nápěv s novými slovy: Plytká, plytká, plytkááá. Anna připomíná životem unavenou ovci, jejíž herecký rozsah se pohybuje od tupého výrazu s pootevřenými ústy a skelným pohledem upřeným směrem k oknu, aby její zornice získaly zdání záblesku (= láska) po tupý výraz s pootevřenými ústy a skelným pohledem upřeným směrem od okna, aby její zornice zdánlivě potemněly (= zármutek). Objekt jejích vybledlých tužeb budí soucit a působí, jako kdyby si před každým setkáním s ní musel šlehnout dávku sedativ. A mě vede soucit k tomu, že se zdržím výčtu dalších hrůz. Řeknu jen, že tento film drží hned dvě malinová prvenství. Nejhorší adaptace Jane Austen ever a nejstrašnější filmový polibek – taky ever.

• 4.2.2020  08:35
    Synův stín (TV film) (2019)

Truchlící mamka adoptuje vycpaného panáka z výlohy secondhandu, který se aranžuje po domě do různých dekorativních póz, mluví jako záznamník, ovládá funkce kuchyňského robota a jen když mu občas zamrzne aktivní okno, obsesivně škrtá zapalovačem. Mamka je novým spotřebičem tak okouzlena, že nedbá o varování zbytku rodiny, že z panáka začínají lítat jiskry. Taktové filmy fakt jednomu vezmou chuť do domácích prací.

• 4.2.2020  08:33
    Ve stínu slávy (TV film) (2017)

Pamatuju si, že jsme v první třídě měla dvě spolužačky jménem Michaela. Hezké, rozdílné, v kolektivu vynikaly a v pravidelných intervalech se měnily z nejlepších kamarádek v největší sokyně. Holt hledání vlastní identity je složité, pro normálního člověka i pro psychopata. Pro toho druhého je ovšem delší, protože prvně zmíněného většinou o dost přežije.

• 4.2.2020  08:32
    Malé ženy (TV seriál) (2017)

Jedna ze všech dobrých adaptací Malých žen. Zvedne Asylum hozenou rukavici a natočí verzi, kde z Jo bude masožravé jojo, z Meg megalodon, a z Beth nemrtvý Beethoven, toužící po mozku pětkrát přeoperovaného transsexuálna Laurieho a živoucí barbíny Amy? Pokud nebude obnovena rovnováha sil kvalitních filmů a humusu, bojím se o osud lidstva.

• 4.2.2020  08:30

Tak jsem si jednoho slunného odpoledne neohroženě řekla, že horůrek pro děti hluboko pod zákonem ještě zvládnu. Jenže to jsem netušila, co dnes rating povoluje třináctkám vidět. Navrhuju zavést rating, který některé filmy povoluje jen otrlým dospívajícím a zakazuje dospělým. Pokud nechtějí na zbytek života ztratit chuť na guláš.

• 4.2.2020  08:29
    Návrat mrtvých (TV film) (2009)

Může se vrátit někdo, kdo nikdy neodešel? Michelle Dockery to v duchařském hororu z prostředí venkovského sídla velice sluší a její výkon posouvá klasické schéma o příčku výš. A vedle zjištění, že aristokraticky vyhlížející brunetka je v boji s duchy mnohem přesvědčivější než prsatá blondýna, jde i poznání, že u zlých harantů je úplně fuk, jak vypadají.

• 4.2.2020  08:27

Atraktivní pohádka o tom, jak černokněžník k princeznám přišel. Vizuálně dokonalý snímek, do kterého vstoupíte s pocitem nevěřícného překvapení, asi jako do galerie moderního umění. A i když to zpočátku nečekáte, mezi spoustou elegantně vyvedených exponátů, o nichž si nejste jisti, co znamenají, objevíte zašmodrchaný, ale do detailu promyšlený příběh, díky němuž budete z galerie s pocitem nevěřícného překvapení i odcházet.

• 17.1.2020  11:33

Znáte ten druh zívnutí, kdy máte strach, že si vymknete čelist? Tenhle příběh je přesně takový a přesně toto vám u něj hrozí. Nezáživná historka o pokladu, zašmodrchaná a vytahaná jako guma u tepláků. A protože vás film nemilosrdně přecpává teatrálně přepjatými výstupy všech zúčastněných, fyzikální zákon velí, že brzy cosi rupne. Buď ta guma nebo vy.

• 17.1.2020  11:30

Nepouštět dětem, může je to inspirovat. Nepouštět dospělým, může je to iritovat.

• 17.1.2020  11:20

Tim Allen je trapný. Když hraje, je trapný, když nehraje, chystá se být trapný. Film je strašný. Sousedi, obléhající dům a domáhající se sněhuláka, mě od teď budou strašit víc než zombíci v mém vlastním sousedství. Ale kniha Johna Grishama je stojí za přečtení.

• 17.1.2020  11:17

Je fakt, že kolem Vánoc lidi stráví skoro všechno. Ale to neznamená, že můžete do bramborového salátu nacpat, co vás napadne. Naopak, když ho uděláte přesně tak jako vždycky, nebudou výhrady. Tady místo aby se tvůrci drželi osvědčeného receptu „rolničky-humor-patos“, pokusili se o umění, a na to je o Vánocích minimum prostoru, do kterého se u většiny našinců vejde jen Popelka a Rybovka.

• 17.1.2020  11:13

Další a trochu delší epizoda, která drží prapor předchozích vztyčený ve stejné výši. Tedy nemůže jít o nic menšího než o královskou návštěvu. Pro fanoušky seriálu třešnička na dortu, pro ty, co seriál neznají… ale ti vlastně ještě batolí. ;)

• 17.1.2020  11:12
    Svobodný mládenec (TV film) (1993)

Velmi dobré, oceňuji casting, prostředí i zápletku. Jen Sherlock Holmes na nervy mi šel trochu na nervy. :)

• 17.1.2020  11:11
    Mistr mezi vyděrači (TV film) (1992)

Se zlem je jistě třeba udělat krátký proces, ale padouchům v některých detektivkách bych popravdě přála trochu delší.

• 17.1.2020  11:10
    Poslední upír (TV film) (1993)

Budu parafrázovat jiného Sherlocka, když řeknu, že inteligentní člověk to má těžké, je-li tupost kolem něj příliš koncentrovaná. Další Doyleova pochmurná vize, černá jak bezměsíčná noc, kde upír působí lidštěji než velký detektiv.

• 20.11.2019  09:44
    Máma (2019)

Partička připitomělých puberťáků si najde pohodlný mama shelter u rozšafné tetky. Nepravděpodobné, ale v rámci příjemného očekávání jejich nepříjemného konce se dá ledacos přehlédnout. Když se ale nakonec nekoná, nelze než konstatovat, že ještě pár takových blábolů a strašidla nebudou mít co žrát, neboť cílová skupina teen vyvražďovaček si začne raději rozdmýchávat tep u Riskuj nebo AZ kvízu.

• 20.11.2019  09:43

Nepřikrášlená sonda do džungle šoubyznysu s nádhernou Sharon Tate, z jejíž smutné krásy mrazí. A poslední lopata hlíny na holčičí sny o hvězdné kariéře na stříbrném plátně a sladkém životě filmové hvězdy.

• 20.11.2019  09:43
    Panství Downton (TV seriál) (2010)

Nejelegantnější seriál, který jsem měla tu čest vidět.

• 20.11.2019  09:42

Film, který by nejspíš už dávno zapadal tlejícím listím nebýt Belmondových fanoušků, kteří ho jednou za čas vyhrabou na světlo. A po zhlédnutí zase uloží a nechají spát. ;)

• 20.11.2019  09:41
    Síla slov (2018)

Tady jsem, stařec v suchém měsíci, chlapec mi předčítá a čekám na déšť. Pro Alana se čas zastavil a pro mě taky, když jsem film sledovala. Možná jediný způsob, jak si ho užít, je přistoupit bez výhrad, předsudků a pokud možno i očekávání na Hunterovu hru. Pod sílou krásných obrazů je ukryto skoro stejně silné poselství. A v přiznání slabosti je zase Alanova síla.

• 15.11.2019  13:35

Oscar Wilde napsal, že romantika je výsadou bohatých. Umět natočit skutečnou filmovou romantiku je zase výsadou talentovaných. Sorry, Tomáši.

• 15.11.2019  13:34
    Den poté (TV film) (1983)

Už nevím, jaká momentální ztráta soudnosti mě přiměla se na Den poté podívat a jaký záchvat autodestrukce mě u něj udržel do konce. Filmům o jaderných katastrofách se vyhýbám stejně úzkostlivě jako otevřeným kanálům. A tohle je otřesný film. Ne že by v něm dnešní člověk, otupělý denními porcemi hrůzy, kterou mu dodávají média až domů, viděl něco, před čím by musel zavřít oči a přidržet žaludek. Bez ohledu na všechny slabiny a nedostatky je Den poté film, u kterého vás přímo na solar zasáhne balvan pochopení, že jsou věci, které je není hrozné jen zažít, ale i přežít. A poslední scéna „to je můj dům“, vám navíc zaručí, že na to už nezapomenete.

• 15.11.2019  13:34

Všichni máme rádi pohádky, ale tahle o princezně divožence a princi hotentotovi je nestravitelná jak v knižní, tak ve filmové podobě. Jistě, láska je slepá, ale hrdinka musela utrpět i poškození mozku. Jedna věc je zatoužit po krátkém dobrodružství s exotickým domorodcem, o kterém bych pak mohla ještě dlouho snít a vyprávět kamarádkám a doktorům na infekčním, druhá je myslet si, že se mávnutím kouzelné hůlky stanu bílou Masajkou, což je mimochodem stejně pravděpodobné, jako že se jednoho rána probudím jako sova pálená. Kniha působí jako slohovka ze třetí obecné a film její styl věrně následuje. Howgh.

Doba ledová (2002)

Ať jste, kde jste, vždycky jste nanejvýš pár metrů od nějakého vola. Občas v rouše veverčím.

• 15.11.2019  13:33

Zapřísahám vás, intelektuální elito – neřešte to! Ano, příběh se logikou nezdržuje, ale na to snad není žádný zákon. Že není zrovna realistický, snad taky není zločin. Pohádky, sci-fi a zpravodajské relace snad jsou? Z filmu dýchá radost a nadšení Jeana Gabina, který to tady opravdu rozjel. A pro mě byla radost se na to dívat, protože ho mám prostě ráda.

• 15.11.2019  09:06
    Osvícení (1980)

Kniha možná patří do mrazáku, zato film na piedestal rozhodně ne. Neděsil mě Nicholson, který od první scény vypadá, jako kdyby inspiroval vznik slova „magorství“, děsila mě jeho příšerná filmová manželka, která se pro změnu celý film tváří, jakoby měla v zádi zakousnutého dobrmana. Nekonečná trapnost scény, kdy místo aby popadla potomka a zdrhala z hotelu s lavinou o závod, úpí před dveřmi špajzky, je k nevydržení. Takové postavy mají mít v hororu nejkratší dobu dožití, aby diváci neodešli z kina. Slavná sekyrková scéna je taky rozporuplná – člověk neví, které postavě fandit. Ale no tak jo, taky jsem se trochu bála. Potkat o půlnoci děcko, hrabající prstíčkem, hodím na něj deku a zdrhám s lavinou o závod.

• 4.10.2019  16:11
    Hastrman (2018)

Jak je možné, že mi tak dlouho unikal tenhle mimořádný film, i fakt, že Karel Dobrý je charismatický chlap – tedy, herec. ;) Mám moc ráda příběhy, kde je fikce s realitou propletena tak šikovně, až si divák říká, proč by to tak vlastně nemohlo být. Člověk je živočich, ať se mu to líbí nebo ne, a stejně jako u ostatních druhů se u něj vyskytují různé anomálie. A zatímco se člověk opájí mylnou představou, že je pánem tvorstva, příroda už píše další kapitolu. Ale k příběhu. Zasazení do prostředí českého venkova podtrhuje autentičnost vyprávění, všudypřítomné lidové popěvky a zvyky, kterým moc nerozumím, mě děsily víc než zuby, drápy a noční hastrmanův tělocvik. Ondřej Havelka naštěstí dobře ví, že méně je více a naznačené budí nejvíc strachu. I když scéna s Moranou je skvělá a osud baronova sluhy se mnou otřásl. Jediné, co bych vytkla, je postava Katynky, z níž se tvůrci kdovíproč snaží udělat emancipovanou vědkyni, ačkoliv se chová jako maniodepresivní blběna. A že by její vzhled mohl vyvolat „stravující vášeň“, z níž místním poživačným samcům žahne, silně pochybuji. Jako mi Dobrý trochu připomínal Lectera, tak Zmrzlá Starlingovou ani omylem. Ale protože je to hodně „jiný“ film v porovnání s planktonem, co v poslední době české rybníky plodí, dávám pět šupin.

• 4.10.2019  16:11

Když ho miluješ, je hodně co řešit. Ale spíš na gauči v ordinaci. Peter Jackson investoval do své opičí lásky jmění a v divácích jeho předlouhá serenáda vzbudila rozporuplné pocity. Jordan Vogt-Roberts se s opičákem taky vyřádil, ale od začátku nezastírá, že mu jde jen o zábavu. Zábavu, pro kterou ale nelitoval vynaložit značné úsilí. Což z Ostrova lebek dělá divácky mnohem silnější zážitek než Jacksonova patetická romantika. Vizuál je super, brutalita úsměvná, špetka lásky přesná a závěr uspokojivý. Dobrou noc.

• 4.10.2019  16:09

Tupoun Cage byl už v mládí nesnesitelný. Role hrdinů se zanedbatelnými mentálními schopnostmi jsou mu šité na míru a tady znovu aspiruje na malinovou nominaci. Kvůli mladé Carrie se na Líbánky dá při žehlení koukat. Když ovšem ovládnete touhu zakrýt obrazovku, kdykoli se na ní objeví Cage v říji, horkou žehličkou.

• 4.10.2019  16:09
    Sněhulák (2017)

Člověk musí mít v hlavě bramboračku, aby dávno před finální pračkou a nadraným detektivem i ve vánici poznal, kdo, co a proč. Ale uvidět ráno sněhuláka, jak mě šmíruje ze zahrady, začnou mi v kouli strachem lítat vločky.

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58