Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dobrodružný

Recenze (1 761)

plakát

Agatha Christie: Proč nepožádali Evanse? (2022) (seriál)

Adaptace knih Agathy Christie je náročná disciplína. Evans je tak trochu na chvostu a jeho filmová zpracování také. Dokud se ho neujal Hugh Laurie. V jeho podání je příběh strhující. Navíc krásně nasnímaný, sympaticky obsazený a doplněný parádní hudbou. Tleskám.

plakát

Dva mezci pro slečnu Sáru (1970)

Už při úvodních titulcích je zřejmé, že půjde o exkurzi do ZOO. Mezků je tam spousta. Jeden mezek je tak trochu osel, druhý mezek neodkládá cigáro ani při bitvě a širák neodhodí v dál ani ve vaně. Pak je tu pár čistokrevných mezků a celá stáda francouzských a mexických kopytníků. Plus nějaký ten chřestýš, puma a jiná havěť. Drsňák a jeptiška jsou pozoruhodná dvojka, ale překvapivě to klape i šlape. ;) Jejich slovní přestřelky jsou ostré, třaskavé a vybroušené, a mnohem lepší než nezáživná finální bojůvka se spoustou ohňostroje, trochou řevu, minimem kečupu a nulovým napětím. Ale ten závěr je prostě boží. :D

Bledý jezdec (1985)

Podobně jako uživatel sud žasnu, kolika lidem unikla pointa. Nestává se mi to často, ale teď mám ohromnou chuť si zaspoilerovat, aby se bojovník za spravedlnost spravedlnosti na ČSFD dočkal. Tak alespoň zlehka: Eastwoodův Kazatel, který jede bomby a metá citáty ;), sice nepřijede z širých plání, ale z nádherných horských masivů, avšak podoba tu je; zjeví se na koni sinavém při čtení příslušné pasáže z Apokalypsy; má výmluvné jizvy a tajemné narážky; vypadá to, že tento bludný rytíř zákona a msitel bezpráví je nezranitelný; padouchům se z něj ježí srst, i když s nimi jen klábosí; se Zubem si poradí jako nic... už svítá? A ještě pro ty, co kafrají, že závěrečné zúčtování není pořádnou přestřelkou - jasně že ne, Kazatel chce ukázat, kým ve skutečnosti je. Jednu hvězdičku strhávám za ženské postavy, za ty mi bylo hodně trapně.

Jezero (1999)

„Je napůl mrtvej!“ „Né, je napůl živej!“ Tak jsem se konečně odhodlala podruhé podívat na film, který mě v dětství traumatizoval. (Byla jsem přecitlivělé dítě, rozporcované postavy mi trochu vadily). A zjistila jsem, že nejde o banální příběh typu povídám, povídám pohádku o velkém hladovém zvířátku, ale o skvělou komedii s partou knedlíků, rajskou omáčkou a medvědím česnekem. ;) A kupodivu se zajímavým ekologickým přesahem a na dobu vzniku slušnými triky. I postavy se v rámci žánru docela povedly. Hezká, ač trochu neurotická paleontoložka („Pořád na mě padají hlavy!!!“), trochu neurotický profesor, neurotický šerif, co by rád novou krokokabelku, a neurotický ochránce přírody (existují nějací jiní?). A jedna naprosto pohodová babča.

plakát

Jacques Brel - Olympia 1966 (1966) (koncert)

Snorlax to vystihla přesně. Jediný zpěvák, jediný mikrofon, jedinečný talent a jednoznačně fantastický koncert, od kterého se nedokážete odtrhnout.

plakát

Stahující se smyčka (1984)

Clint Eastwood je skvělý režisér. A na něčem se to naučit musel... :-)

Železný stisk (1977)

Nic strhujícího, nic logického, nic hlubokomyslného, ale je to docela zábava. Která se těžko hodnotí. Bod za "bondovský" duel motorky s helikoptérou. Mínus bod za nesmyslný závěr (ta armáda ozbrojenců na konci byla vycpaná nebo co?). Bod plus za několik hlášek, u kterých jsem se smála ("Mám tenhle odznak a tuhle pistoli. A z mých krásných očí září láska pro Ježíše.") Mínus bod za to, že hlavní ženská postava je hysterická fúrie a Clintův stabilní callahanovský výraz chvílemi přechází v monumentální nasranost. 50 %. Plus mínus.

plakát

Vraždy v Midsomeru (1997) (seriál)

Série 1-13: 80 %. Anglický venkov se vším, co k němu (tedy aspoň ve filmech) patří. Pavučiny vztahů, skryté hříchy, tajemno, suchý humor, mordy, úchylky, intriky, bručounský detektiv a jeho zábavní Watsonové. Ale jedna ze záhad zůstává nevyřešená. Jak to, že když je v každém dílu tolik mrtvol, není už z Midsomeru dávno pustina a urbex?

Na nože (2019)

Láskyplně vypiplaná pocta těm nejklasičtějším detektivkám. Má šmrnc, vtip, zajímavou kameru, příjemné obsazení, krásné kulisy a nezbytnou zašmodrchanou zápletku. Oddechovka to ale není ani náhodou. Jakmile vaše pozornost přeřadí jen o jediný rychlostní stupeň, jste ztraceni, protože přehlédnete jednu z tisíce směrovek. Ty vedou tam, jiné jinam a většina někam. ;) Je to prostě jízda.

Lovec (1980)

Akční? Thriller? Ušlo mi něco? Bála jsem se v jedné jediné scéně, a to když ten zlý hoša šeptá za dveřmi. Většinu času jsem si kladla otázku, na co se to dívám. Z úcty ke Stevovi jsem vydržela do závěrečných titulků, a i když jsem u nich už byla stejně vyhořelá jako hlavní postava, nelitovala jsem. Steve podpírá zoufalý scénář a zmatenou režii ze všech sil a do kaskadérských kousků jde naplno - nemoci navzdory. Taková profesionalita se jen tak nevidí.