Deadman Wonderland (2011) (seriál)

[] Opening-Ending [] Opäť anime u ktorého sa mi z prvých epizód chcelo hulákať nadšením, avšak v druhej polovici zažilo rapídny kvalitatívny úpadok... Ani tá brutalita tu nehrá nejakú dôležitú rolu z dôvodu obrazovej (a dokonca aj zvukovej!) cenzúry, ktorá navyše vypadá ako keby ju robil človek ktorý s tým nemá moc skúseností. Z postáv zaujme jedine Shiró, ktorá je strašne milá :), uvrieskaný Ganta a psychopatické stavy niektorých postáv v posledných epizódach idú úplne mimo mňa. Jediný dôvod z ktorého si na toto anime vcelku často spomeniem je fantastický opening, ale bohužial to je veľmi málo.

Higuraši no naku koro ni - Kai (2007) (série)

[] Opening-Ending [] Tak občas aj s menším sebazaprením som dorazil druhú sériu, ktorá ponúka absolútne uzavretie všetkých dejových línií načrtnutých v prvej sérii. Od svojho predchodcu sa líši hlavne tým, že sa tu nedá nájsť ani nejaká snaha o budovanie "hororovej" atmosféry, čo možno nie je až tak na škodu, keďže s postupným odhaľovaním súvislostí sa mysteriózna zložka zo seriálu (skoro) úplne vytráca. Nejaké nadprirodzeno síce funguje ak to beriete ako celok, ale ak si vezmete jednotlivé príbehy/svety, nič nadprirodzené sa v nich vlastne nedeje. Najväčším problémom je, že aj keď sa tvorcovia snažia vytvoriť nejaké napätie, je to márne kvôli neuveriteľnej naivite (príkladom je pár posledných dielov kde je to najvýraznejšie - to už bolo moc aj na anime) príbehu. Za pár hodín nastražiť pasce po celom lese? Žiaden problém! A navyše dobro nerobí ani neustále apelovanie na priateľstvo, ktoré mi doteraz nikde nevadilo, ale tu ma vyslovene iritovalo. Dôvod? Keď predtým v tridsiatich epizódach vidíte, ako sa títo "priatelia" navzájom sekajú sekáčikmi na mäso, či nedajbože si rozbíjajú hlavy baseballovými pálkami, tažko sa nadchýnať nad krásnymi rečami. Hudobná stránka je síce opäť dobrá, a ani animácia mi už tak nevadila (zvykol som si), ale je to málo, a podľa hodnotení nielen tu, ale napríklad aj na myanimelist.net som čakal oveľa viac, ako síce uspokojivé, no naivné a nezaujímavé rozuzlenie. 6/10.

Higuraši no naku koro ni (2006) (seriál)

[] Opening-Ending [] Ako to už býva, prvý príbeh neskutočne navnadil, pretože taká citeľná paranoia a mrazivá atmosféra sa len tak hocikde nevidí. Bohužiaľ, to čo tak skvele fungovalo v prvom arku, v ďaľších stráca na účinnosti, pretože divák už vie, že sa vlastne o postavy nemusí obávať, keďže mu aj tak do ďaľšieho príbehu ožijú :) Čo mi vadilo, boli hlavne veľmi nejasné charaktery väčšiny postáv, prišlo že sa správajú vždy iba tak, ako si to príbeh vyžaduje, tým pádom to nie sú plnohodnotné charaktery, ale iba akési prvoplánové figúrky. To však má jedno pozitívum, nikdy neviete čo sa stane ďalej (aj keď 2 príbehy sú vlastne rovnaké, akurát ich vždy vidíte z pohľadu inej postavy), pretože sledovať motivácie a myšlienkové pochody postáv je takmer nemožné (teda nie že by to bolo nemožné, ale ich motivácie sú väčšinou minimálne "zvláštne"). Jednoznačne najlepší je prvý príbeh, potom ma ešte veľmi bavili tretí a piaty, zvyšok príliš nezaujal (to neznamená že bol zlý). Nečakajte že vám príbeh ako celok bude dávať nejaký zmysel, drobné osvetlenie prichádza až v poslednom arku, ak sa však chcete dozvieť všetko, musíte si nájsť čas na druhú sériu. Navyše mi vôbec nesadla kresba postáv, ktorá mi prišla až príliš zjednodušená. Hudba je veľmi dobrá, a za zmienku stojí aj skvelý opening ktorý zaujal od prvého počutia. Slabšie 4*.

Fate/Zero - Season 2 (2012) (série)

[] Opening-Ending [] Áno, tu bol už potenciál celého Fate Projectu zúžitkovaný naplno, a my si tak môžeme užiť geniálnu, dospelú a emóciami nabitú story plnú nečiernobielych postáv a brilantných dialógov. A Ending je jedným z najlepších ktoré som videl.

Fate/Zero (2011) (seriál)

[] Opening-Ending [] Po všetkých stránkach, od animácie cez postavy až k hudbe, lepšie a drahšie pôsobiace ako predchodca. Jediným záporom je, že sa tu nestane nič príliš dôležité, a celé to pôsobí iba ako predkrm pred vynikajúcim hlavným jedlom ktorým je druhá séria :)

Suzumija Haruhi no júucu (2006) (seriál)

[] Opening-Ending [] Týchto 14 epizód je kvalitatívne o čosi vyššie ako druhá séria z roku 2009 a u mňa za 8/10. Plný komentár k obom sériam tu.

Suzumija Haruhi no júucu (2009) (seriál)

[] Opening 2006-Opening 2009-Ending 2006-Ending 2009 [] Začnem s tým, že Haruhi pre mňa bola dosť nesympatickou postavou, a jej chovanie ku Kjonovi (ale aj ostatným) ma vcelku vytáčalo. Prišlo mi to síce trochu podobné ako tu, kde sa Taiga chovala k Ryjuujimu (hlavne zozačiatku) podobne, ale zatiaľ čo Taiga dávala svoju krehkú stránku najavo pomerne často, Haruhi má takýchto momentov len veľmi málo, a ani zďaleka nemajú taký emočný dopad. Väčšinu času je teda Haruhi otravná a egocentrická mrcha, ktorá čaká že sa svet bude točit iba okolo nej (a že sa aj točí), a čo je na tom najhoršie, vedľajšie postavy jej nemôžu ani len dohovoriť, aby Haruhi nedajbože nechytila zlú náladu, keďže by takto mohli rozpútať hotovú apokalypsu! Čo sa týka zbytku postáv, najviac vyčnievajú samotný Kjon, s ktorým sa snáď žiadny divák nebude mať problém stotožniť (je to proste veľký pohoďák, a v tomto anime ako asi jediný reprezentuje jednoduchý ľud:), a Nagato Yuki, ktorá pre mňa bola bez debaty najzaujímavejším charakterom seriálu (asi pre to že jediná nie je človekom :). Zopár momentov v ktorých dá najavo, že má aj niekoľko (vcelku) ľudských záujmov, a chutí na mňa zapôsobili viac, ako celá story okolo Haruhi dohromady. Príbeh seriálu nemá zmysel rozoberať, akurát podotknem že som to videl už usporiadané v chronologickom poradí (epizódy z 2006 aj 2009 spolu), a som rád, pretože keď si predstavím že by som videl prvú sériu v poradí v akom bola pôvodne odvysielaná, neverím tomu že by som to dopozeral do konca. Avšak spôsob akým som to videl ja má jeden zápor - to najlepšie si užijete na začiatku (prvých 6 epizód by som bez váhania ohodnotil plným počtom *), a na koniec vám už zostanú iba tie menej zaujímavé epizódy. Samostatnou kapitolou je tu Endless Eight, ktorá je nápadom veľmi odvážnym, a som prekvapený že za tých 8 dielov som sa ani raz nepristihol, že by som sa priveľmi nudil, ale dosť to skazila pointa (na to aby si Kjon spomenul, že niečo nemá hotové, skutočne nebolo treba 8 epizód!), kde som si uvedomil, že som si kľudne mohol pozrieť iba epizódy 1 a 8, a o nič dôležité by som neprišiel. Avšak veľké plus majú tvorcovia za to, že som si ani raz nevšimol, že by bola nejaká scéna rovnaká, ako pár dielov dozadu. Rád by som ešte podotkol, že tento seriál je enormne ukecaný, niekedy som sa až strácal v množstve riadkov ktoré na mňa postavy vychrlili, a ich rozhovory sa bohužiaľ veľmi často týkali nejakých rádoby inteligentných vecí, z ktorých normálny človek poberie iba tie najzákladnejšie základy, preto by som ich nazval vcelku zbytočnými. Hudobná zložka je dobrá, ale opäť podľa mňa na samotný posluch nevhodná. No záporov som tu vymenoval celkom dosť, ale nevidel by som to až tak tragicky, seriál zachraňuje množstvo originálnych nápadov, a neopozeraný štýl rozprávania príbehu, takže za mňa 8/10 za epizódy z roku 2006, 6/10 za tie z roku 2009, celkom 7/10 a spokojnosť (aj keď som čakal niečo trochu iné (hlavne jednoduchšie:))

Fate/stay night (2006) (seriál)

[] Opening 1-Opening 2-Ending [] Ako sa to dobre začalo, tak to zle skončilo, akonáhle sa tam objavila Sakura navlečená do latexového oblečku, seriál skoro úplne stratil na dovtedajšej vážnosti. A to je dosť škoda, keďže v prvých asi dvoch tretinách mal na plný počet nabehnuté viac než dobre. To čo ma na tom bavilo, boli hlavne skvelé charaktery služobníkov (predovšetkým archer, saber bola síce veľmi milá, ale svojím správaním šla riadny kus mimo mňa), ich skvele spracované súboje (až na zopár výnimiek) súboj archer vs. berserker je pre mňa vrcholom celého seriálu, a najzaujímavejšia postava seriálu - Rin. Hudobný doprovod nie je ničím extra zaujímavým, ale postačuje, naopak prvý opening patrí u mňa zatiaľ medzi tie najlepšie. Čo sa týka konca, tak samotný záver bol dobrý, bohužiaľ na tých niekoľko posledných epizód ktoré mu predchádzali, sa nedá len tak zabudnúť. 75%.

Gakuen mokuširoku: High School of the Dead (2010) (seriál)

[] Opening-Ending (skladby, každá epizóda ma inú) [] Prvé anime ktoré mi príliš nesadlo, a to aj napriek tomu že zombie filmy mám preveľmi rád. Tomuto seriálu sa proste, nech sa už snaží akokoľvek, nedarí vzbudiť ani ten najmenší záujem o postavy, a kompenzuje to početnými zábermi na mamutie poprsia ženských postáv, vo všetkých možných aj nemožných polohách. A veľmi rady si aj jedna druhej vnady pochvália, či sa posťažujú ak ich majú pomačkané alebo podobne :) Ale verte mi že v skutočnosti to až také zábavné nie je, a ani tie (hlavne v prvých dieloch) často sa vyskytujúce ecchi prvky nie sú až také rajcovné ako sa zdá z tunajšej galérie :) Slabšie 3*.

Kanon (2006) (seriál)

[] Opening-Ending [] Krása tohto anime sa nedá príliš popisovať slovami, toto proste treba vidieť.