• Krátkometrážní

Jack of the Red Hearts (2015)

Povedený snímek o autismu a nejen o něm. Děj je sice takový "učebnicový" aneb jak se ze zlobivé holky rozumná žena stala, ale je to podané příjemnou formou. Všechno působí reálně, rozhodně to nepadá k nějakým vyumělkovaným klišé, kde myslím docela často filmy s podobnými motivy končí. (Ted teda nemyslím filmy o autismu, ale spíš ty o nějaké "nápravě". ) Děj má spád, člověk se nenudí, občas zazní nějaký vtip, občas jen takový hořko-sladký vtip a občas mi z toho bylo smutno. Moc se mi líbila práce s kamerou a náhledy z pohledu autistické holčičky. Mimochodem Taylor Richardson, která Glory hraje byla skvělá! Za mě to jsou tři a půl hvězdičky.

Já, Earl a holka na umření (2015)

Myslela jsem si, že vím do čeho jdu, ale jak se ukázalo ne tak úplně....:) a to bylo konkrétně tady jedině dobře. Citlivé, ale stejně drsné. Není úplně lehké tenhle film někam zařadit, protože je to tak trochu od každého něco, ale tady to prostě funguje. Moc povedená je nejen kamera, atmosféra a scénář, ale i hudba a obsazení mi přišlo taky fajn. Jediné co mi lehce vadilo byl úplný závěr, ten mi už připadl trochu křečovitý, ale posuďte sami....Je to určitě povedený film. Slabší čtyři hvězdičky. ----"Just let me sit here and regret stuff. I'm just gonna think aboutall the things that I've ever done......and all the things I haven't done and just regret the living shit out of it. Okay?"----

Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Krásná pohádka o velkém snu. Také by se dalo asi říci "to nejlepší z krtečka". A možná nakonec i "to nejlepší z pohádek" (minimálně těch animovaných).

Jako opice (2011)

Originální snímek se zajímavou atmosférou- místy až tajemnou. Pravda je, že můj názor je celkem rozporuplný a během sledování se hodně měnil, protože film má tak nějak střídavě slabší a silnější chvilky. Některé scény byly na můj vkus zbytečně "vycpávací" a bez pořádného smyslu, ale některé scény se mi hodně líbily. Příběhy dvou sester, které jsou tolik odlišné a položené vedle sebe- ať si to člověk vyloží jak chce. Musím se přiznat, že tenhle motiv mě zaujal asi nejvíc....Všechno je navíc podáno takovou lehkou formou, jakoby ani o nic nešlo a nic se nedělo, prostě jen sledujeme fakta, bez nejmenšího náznaku emocí, nebo hlubších vztahů...Prostředí - a to hlavně příroda- když se sem tam objeví je krásná a přidává celému filmu na tajuplnosti a možná by se dalo říct i melancholičnosti.

Jak vycvičit draka (2010)

Krásný příběh, který říká- kašlete nad předsudky a na to, co se říká. Asi z nejlepších animáků, co jsem viděla ( a to já je moc nemusim). A na konci budete chtít určitě domů draka...:))

Jamesy Boy (2014)

Ale tak nebylo to špatné, to zas ne. Na druhou stranu to ani nebyl trhák. Sem tam nějaké to klišé, sem tam tragický dialog, nevydařená hudba, ale hodně povedené obsazení, což bylo pro mě velkým překvapením. Líbila se mi kompozice příběhu, je pravda, že to bylo lehce jednoúčelné a bez překvapení, které se obvykle v těhle "puzzlovitých" filmech koná, ale svůj účel (teda zaujmout diváka a ozvláštnit nepříliš komplikovaný děj) to plní, tak proč ne. Škoda té hudby a škoda, že nebyly víc rozvedeny jednotlivé postavy, snímek by nebyl tak "placatý" a působil by víc reálně i když je podle skutečné události. Ano, a nemuselo to být tak roztáhnuté, ale nenudila jsem se. Silné dvě hvězdičky.

Jana Eyrová (2011)

Ta poetičnost, temnost, syrovost a hřejivost. To je to, co jsem cítila při čtení knihy a to je přesně to čeho se mi dostalo při sledování tohoto snímku. Dokonalá kamera, úžasná hudba (Marianelli opět potvrdil to, že se řadí do naprosté špičky- minimálně té mojí- pokud jde o filmové skladatele.) - to dohromady tvoří nezapomenutelnou střízlivou, ale hřejivou a realistickou atmosféru. Do toho všeho Fassbender (jako vždy dokonalý) a Wasikowska (která mě znovu překvapila a dojala- takže by se dalo říct- jako vždy skvělá). To co by se dalo filmu vytknout jsou odchylky od knižní předlohy, které by mi jakožto čtenáři mohly vadit - a nečtenáři by naopak mohla vadit jistá "slepá" místa ve filmu - bez pořádného vysvětlení a kontinuity v příběhu. Takže nakonec - když se na tenhle film dívám a nesnažím se najít každou drobnou chybu....prostě ten zážitek, atmosféra a pocit jsou tak silné, že hodnotím pěti hvězdičkami- (i když- tak slabými jak jen mohou být.)

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Pokud nic jiného tak je to určitě originální a velmi zajímavé se skvělou hudbou. Na to abych se bavila lépe to bylo pro mě moc poetické, moc symbolické a (říkám to nerada) moc zdlouhavé/rozvleklé. Úplně mi to nesedlo 3 slabší hvězdičky. Ale motiv koloběhu roku/ života je perfektní :)

Jasmíniny slzy (2013)

Cate Blanchett je skvělá od první minuty až do konce. Scénář je neuvěřitelně nadupaný, plný tragikomických momentů, životní ironie, a spousty zajímavých postav, které se všechny povedlo popsat velmi reálně. Slabší čtyři hvězdičky.

Jeden den (2011)

----"I'm not lonely, I'm alone."----Hořkosladký a všedně- nevšední film pojatý totálně originálně, ale přitom naprosto přirozeně s dokonalou hudbou a hereckými výkony. Člověk by těžko hledal film, který lépe zachycuje život takový jaký je a se vším všudy s realistický vývojem postav na až nereálné úrovni (jestli to dává smysl) měla jsem pocit, že postavy znám, že jim v rámci možností rozumím. I když bych dokázala najít pár připomínek, nechci si kazit celkový skvělý dojem. Za mě to je 5 hvězdiček slabších, ale pořád 5. ----"If I can't talk to you, then what is the point of you? Of us?"----