Margerie

okres Praha

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 13.4.2014  03:25
    Pýcha a předsudek (TV seriál) (1995)

Už jsem skoro nedoufala, že vážně potkávám filmovou adaptaci některého z velkých klasických děl 19. století, která by mě neznechutila. Ale ona existuje! Po neskutečném zklamání, které mi BBC připravilo svojí třídílnou adaptací Dickensových Great Expectations, jsem se rozhodla dát přední britské stanici přece jen ještě jednu šanci a konečně jsem sáhla po tomhle téměř dvacet let starém skvostu. Rozhodně jsem neprohloupila. Seriál má všechno, co má správná adaptace klasiky mít. Je mi líto, ale do pouhého filmu prostě takové romány narvat nemůžete. Vždycky tím diváka ochudíte o minimálně polovinu zážitku. Šestihodinová stopáž je naprosto adekvátní hloubce a rozsahu veledíla Jane Austen (a přečíst knihu pořád trvá mnohem, mnohem déle, takže si ti, kteří mají strach z kousnutí knihou a podvádějí při psaní čtenářských deníků s pomocí čsfd, stále ušetří spoustu dalších hodin na tupé zírání na televizní obrazovku). Jen díky této délce mohli tvůrci nechat pod svýma rukama vykvést takovou nádheru. Ano, film přebírá z knihy téměř vše - dialogy jsou proškrtané jen decentně a s velký citem a respektem vůči autorce. Dokonalý výběr herců (Elisabeth, Mr. Darcy, Mr. and Mrs. Bennet, Lady Catherine!!!)), skvělé kostýmy a kulisy, perfektní hudba... ale hlavně!: Tvůrci román skvěle analyzovali a pochopili, takže seriál je stejně ironický a vtipný jako kniha. Mezi Elisou a Darcym to jiskří, že by to neušlo ani slepému, břitký humor a sarkasmus Elisy je prostě k sežrání a ten oheň a jiskry v jejích očích, to se prostě musí vidět. Tady opravdu není co vytknout. Jestli si ještě někdo po zhlédnutí seriálu myslí, že Jane Austen je čtivo vhodné maximálně pro osamělé ženské po menopauze, tak je ten největší kulturní ignorant. Je to společenská satira, které se jen tak něco nevyrovná, plná skvělého sofistikovaného humoru a dokonale propracovaných, silných charakterů. A ona nejslavnější, úvodní věta z románu: "It is a truth universally acknowledged that a single man in possession of a good fortune must be in want of a wife." je opravdu míněna s nejvyšší dávkou ironie. "A truth universally acknowledged?" Ale jděte, Austen přece nebyla postava z pera Boženy Němcové. ;-)

• 31.10.2013  23:25
    Gilmorova děvčata (TV seriál) (2000)

Zaručený lék na depresi, který nikdy neomrzí. Seriál si drží nadprůměrnou kvalitu od začátku do konce a je dokonale vyváženou směsí komedie a drama, což se jen tak nevidí. V Rory jsem se neskutečně našla, Lorelai je vysněná máma, která mluví snad ještě rychlejš než já (a to je co říct!), no a ty jejich žranice - to je prostě něco, co si s nimi musíte čas od času vyzkoušet, to vážně nejde jinak!

• 31.10.2013  23:17

Vezměte dva skvělé herce, hodně černého humoru, trochu té perverznosti, hrstku laskavosti, jeden zelený mozek, pár psychiatrických iracionálních pouček, frigidní snobku středního věku a kotel životního nadhledu, smíchejte vše dohromady, nechte přes noc uležet v lednici... a máte jednu z nejlepších satirických komedií, jaké jste kdy viděli! Harold a Maude jsou excentrickým příběhem o tom, že neexistuje jeden správný vzorec, jak má vypadat láska a kde hledat štěstí. Vezměte si žlutý deštník - a budete vyčnívat z davu. Zamilujte se do něho, i když jste už jsou vaše kroky na téhle planetě skoro sečteny a jeho skutečný život teprv začíná; nebo se zamilujte do ní, i když teprve vyrůstáte z depresí dospívání a ona tropí kousky, které by vzhledem k jejímu věku kdekdo přičetl stařecké demenci - a dav se kolem vás s poklepáním na čelo rozestoupí. Ale co vám je do ostatních, pokud jste dosáhli vrcholu blaha? Takové vrcholy jsou tím jediným, co by nás v životě mělo skutečně zajímat - a já si díky tomuhle filmu jeden z nich neskutečně užila. Aaach.

• 26.7.2013  14:41

Na film jsem se podle traileru hodně těšila, hodnocení mě pak trochu znejistělo, ale nakonec jsem dostala snad i víc, než jsem čekala! Stokrát ohrané téma podané s takovou lehkostí a grácií, až mám pocit, že se vznáším na růžovém obláčku značky Populaire.Můžete namítat, že tohle už tady bylo tisíckrát... ale napadlo už někoho, co všechno se nechá vytlouct z tématu psací stroj v padesátých letech?! Dobové zasazení perfektní, volba herců nemá chybu, romantika zabalená do mnoha vrstev vtipů vás nenechá smíchy oddechnout. Všechna ta klišé, která vidíte u sportovních zápasů a utkání, promítnutá do soutěže v psaní na stroji, to byla prostě lahůdka! :-) Bravo!

• 30.6.2013  23:13
    Sedm (1995)

Tohle je dokonalý příklad toho, jak má vypadat kvalitní a atmosférická detektivní podívaná. Nic proti běžné produkci krimi filmů, dostat pokaždé, když mě přepadne chuť na nějakou tu vraždičku, takovýhle obrovský talíř nejvybranějších delikates, asi by to moje tepny dlouho nevydržely... ale tohle je prostě kalorická bomba od začátku až dokonce! Ale dost těch gurmánských přirovnání, abyste si nemysleli, že vás po tomhle filmu nepřejde chuť k jídlu. Na nějakou chvíli totiž jo. Je to dsné, chladnokrevné, skvěle natočené a zahrané a já nemůžu dát nic jiného než plný počet. 100%

• 29.6.2013  02:26

Asi jediný film, kde mi šedá nevýrazná myš jménem Gwyneth vůbec nevadí, ba právě naopak. Dokonalá vražda je skvěle promyšlená, plná chladnokrevných pomstychtivých plánů a děsivé životní pravdy. Ani při druhém zhlédnutí jsem se nenudila a to si zaslouží plné hodnocení.

• 29.6.2013  02:19
    Zodiac (2007)

O Fincherově talentu se tady nemá smysl bavit. Jeho styl je prostě jedinečný. U tohohle filmu jsem pouze vzdychala blahem, jen mě po jeho skončení přepadl náhlý smutek nad tím, že takových detektivek není víc. Je to napínavé, má to spád, je to logické, s propracovaným scénářem, skvěle vykreslenými postavami a dobrýmoi herci. Co víc si přát? Zodiac prostě patří na hvězdnou filmovou oblohu.

• 29.6.2013  00:03

Základní instinkt je stěžejním dílem mezi thrillery a kdo ho ještě neviděl, nemůže tvrdit, že se v tomhle žánru vyzná. Sharon Stone nikdy nebyla víc sexy a nikdy nepodala lepší herecký výkon (kdo viděl například Nůžky, určitě mi to potvrdí). Tohle je filmová extáze, která se prostě musí zažít na vlastní kůži. Takže se pohodlně usaďte, dejte si nohu přes nohu, zapalte si cigaretu a nechte se unášet až k orgasmu... (Opakujte dle potřeby.)

• 28.6.2013  23:58
    12 opic (1995)

Bruce Willis pro mě dlouho byl pouze tupým akčním hrdinou, který si sice na chvíli odskočil zahrát do geniálního Šestého smyslu, ale jinak o něj příliš nestojím. Dokud jsem neobjevila 12 opic. Tahle podívaná opravdu stojí za to. Je to originální, skvěle zahrané i natočené, ve scénáři není díra ani na jeden opičí chlup. Jeden z těch snímků, které můžete vidět stokrát a pokaždé si v nich najdete něco nového, co vás naprosto ohromí.

• 28.6.2013  23:55
    Insomnie (2002)

Tenhle film je nezapomenutelný. Originální prostředí Aljašky s úžasnými výkony Al Pacina a roztomilé Hilary Swank tomu dodává ten pravý šmrnc. Od začátku do konce jsem byla napjatá a u scén jako je ta v mlze jsem ani nedýchala. Ano, takhle nějak si představuju kvalitní mysteriózní krimi.

• 16.6.2013  01:37

Na Temné stíny jsem se hrozně těšila, kvůli zdejšímu hodnocení jsem ale do kina šla s lehkými obavami. Naštěstí se nevyplnily. :-) mTim Burton mě opět nezklamal - ne že by to nemělo nějaké ty mouchy, ale já se celou dobu neskutečně bavila, nadchly mě kostýmy, prostředí i atmosféra, vtipné narážky na současnou i minulou kulturu a celkové zpracování upírského tématu, které se tak strašně moc liší od všeho, co nám dnešní konzuní Holywood servíruje (jak jen filmy typu Twilight nazvat - já bych věděl, ale to nemůžeme použít ;-)). Je to zkrátka pastva pro oči i uši. Abych pravdu řekla, pokud bych si měla vybrat z Burtonovy produkce za rok 2012, pak pro mně Temné stíny vedou, trošku mě zklamal spíš Frankenweenie. Doufám, že se nejedná o poslední spolupráci dua Burton-Depp, protože se jedná o snad nejúžasnější spojení režiséra a herce všech dob. 85%

• 14.6.2013  18:16

Další kraťas, který ukazuje život takový, jakí skutečně umít být. Je to americké, sentimální až hrůza, hraje to na každičkou citlivou strunu ve vašem těle... a je to nádherné a stojí to za zhlédnutí... :-)

• 14.6.2013  18:14

Trošku hitchcockovské, nesmírně zábavné a hlavně pravdivé. Bizarní animovaný kraťas, který nám ukazuje, kam až jsme schopní ve vlastním zájmu někdy zajít, a jaké to může mít následky. Vybíráme si naši identitu sami???

• 14.6.2013  18:12

Jednoduše geniální! Na tak malé ploše je zachycen život od začátku až do konce s takovou prozaičností, až se tomu nechce věřit. Ano, takhle to v životě vážně chodí. “The Bible was written by the same people who thought the Earth was flat.”

• 14.6.2013  18:09

Pročítám si tady komentáře a musím se smát. Řada z vás v tomhle filmu hledá hlubší smysl, otázku, na kterou se snažil odpovědět... Ale ono to v každém filmu takhle fungovat nemusí. Ghost World mě uchvátil i jako "příběh o ničem" - je to zkrátka příběh dvou dospívajících dívek, které právě ukončily střední školu a musí najít své místo na tomhle světě. A podobně jako řada z vás v tomhle filmu se prostě ve svém okolí tak nějak nemají čeho chytit. Bavila jsem se, svým způsobem je chápala... Pokud nedokážete číst mezi řádky, pak tenhle film nemá pro vás smysl. Ale pokud ano, pak směle do toho! :-)

• 14.6.2013  18:04

Povinné pro všechny knihomoly! Něco tak nádherného mohl stvořit jen někdo, kdo knihám opravdu rozumí a přistupuje k nim s neuvěřitelnou láskou a citem. A pokud znáte Čaroděje ze země Oz, užijete si to ještě o kapku více.

• 14.6.2013  17:59
    Obloukovi (TV seriál) (2001)

Ujetější Simpsonovi, kteří se s tím zkrátka ne*****. Svým způsobem neskutečně pravdivá satira na dnešní americkou společnost. Bravo! Škoda, že to zůstalo u třinácti dílů...

• 13.6.2013  21:23

Existuje ještě něco, co o tomhle filmu nebylo řečeno/napsáno? Je to prostě skvost, který si nejde než vychutnat a prožít. Ačkoliv osobně S. Kinga a filmy podle jeho knih moc nemusím, tohle je nejsvětlejší výjimka ze všech. Silné, poutavé, dojemné, přesvědčivé, strhující, něžné, zkrátka dokonalé!

• 13.6.2013  21:00

Neskutečná dáma s neskutečným šarmem a talentem, která na pódiu dokáže neskutečné věci a to se skoro nemusí ani pohnout. Tohle vás pohladí po duši, naplní životním elánem i dojme k slzám. To se prostě musí zažít... Paní Hano, děkujeme!

• 13.6.2013  20:45

Werich je zkrátka nenahraditelný. Černý humor v animované pohádce, která osloví děti i dospělé. Perlička československé kinematografie.

• 13.6.2013  20:42

Roztomilé, naprosto neskutečně roztomilé, od samotného názvu přes úvodní znělku až po závěrečné titulky. :-)

• 13.6.2013  20:37

Já se tedy skvěle pobavila! Ano, Shrek má skoro všechny krátkometráže hudební, až to jednomu pomalu leze krkem, ale parodie na American Idol byla podle mě skvělý nápad, Simon je parádní a některá čísla mě opravdu rozesmála. A od toho to přeci je, ne?

• 13.6.2013  20:34
    Katedrála (2002)

Vynikající krátkometrážní animák, o jehož skrytém poselství se asi můžeme jen dohadovat. Správná odpověď stejně neexistuje, každý z nás si to vyloží jinak. Důležité ale je, že se takovéhle kraťasy vůbec dělají - má to hloubku, skvělou grafiku a perfektní hudbu. A o to tady jde...

• 13.6.2013  20:21

A pak že se už netočí inteligentní komedie! Nedotknutelní jsou vším, co jsem doposud v novodobých komediích hledala. Trošku jsem se obávala, aby to nebylo příliš sentimentální, ale opak byl pravdou - film si s tématem paraplegie nebere servítky, přesto působí úžasně citlivě. Nepamatuji si, kdy jsem se naposledy u nějakého filmu takhle popadala za břicho, a snad nikdy mě nějaká komedie nepřinutila uvažovat o tom, který film z mé TOP 10 jí uvolní místo. Jedná se zkrátka o filmový skvost s vynikajícími hlavními herci, skvělou hudbou a hlavně nezapomenutelnými vtipy, nad kterými se pochechtávám ještě teď. A rozhodně jsem ho neviděla poprvé a naposled. S P O I L E R ! ! ! Víš, kde najdeš paraplegika? Tam, kdes ho nechal! :-D

• 13.6.2013  17:52
    Očista (2012)

Čtrnáct dní po zhlédnutí mi stále běhá mráz po zádech. A to jsem si říkala, jestli jsem s tím umístěním do Top 10 příliš nespěchala. Vůbec ne! Něco tak syrového, drsného, a přesto zcela uvěřitelného jsem ještě neviděla. Jokinenova Intimní past mě o jeho režisérských kvalitých zrovna nepřesvědčila, po tomhle se ale nemůžu dočkat, s čím na nás vyrukuje příště. Nepočítejte s tím, že si film pustíte jen jako kulisu k nějaké nudné domácí činnosti. Zcela vás totiž pohltí a nepustí ještě pěkně dlouho po tom, co dohrají závěrečné titulky. Vynikající herecké obsazení, skvělá hudba, dva příběhy plné bolesti, které mají mnoho společného, jedinečná režie. Film, po kterém je těžké vrátit se do reality - a ta už vlastně nikdy nebude stejná...

• 13.6.2013  17:20
    The Words (2012)

Dechberoucí podívaná, která vás nenechá odejít od obrazovky. Nádherně odvyprávěné příběhy, které se navzájem prolínají, snad jen Dennis Quaid mi úplně nesednul, a proto mě i trochu mrzel ten konec s ním. Stejně mě to ale neodradilo od pěti hvězdiček, protože film je jako celek opravdu silný a velmi originální. A jako bonbónek spousta záběrů na nádherné oči Bradleyho Coopera. ;-) Rozhodně doporučuju ke zhlédnutí!

• 26.3.2013  21:04
    Zločin (TV seriál) (2011)

Po zhlédnutí obou sérií nemůžu dát nic jiného než 5 hvězdiček. Po velmi slibných úvodních dílech sice přichází trochu útlum, pár dílů bylo tak na 4 hvězdičky a vypadalo to, že se seriál zvrhne do další konspirační slátaniny, ale opak je pravdou! Konec mě naprosto ohromil. Celkové zpracování je vynikající - atmosférické, propracované prostředí, skvěle vykreslené charaktery postav. Jeden z nejlepších seriálů poslední doby. Klobouk dolů před tvůrci, někdy v budoucnu si určitě dám i původní dánskou předlohu.

• 7.10.2012  01:45

Syrové severské drama, které si na nic nehraje, nic nepřikrášluje, nic nezjemňuje, ale žije si svým vlastním životem, který se od toho skutečného (bohužel) v ničem neliší. Dokonale napsaný scénář a skvělá režie vás provedou celý filmem tak, že ani nehlesnete, a jednotlivé zápletky se budou před vašima očima rozplétat stejně hladce a přirozeně jako saténová stuha ve vlasech, když zatáhnete za ten správný konec. Domov šedých motýlů je příběhem ne vždy vlastní vinou zpackaných životů, naděje, zarputilosti, něhy, zmatenosti i životního poznání. Skutečného motýla asi mávat křídly neuvidíte, ale díky úžasné hudbě se můžete nechat spolu s chladným severským větrem unášet i tak - padne totiž filmu stokrát líp než chlapcům jejich pyžama a pracovní overaly. Vynikající výběr herců pro vás pak už bude samozřejmostí...

• 12.9.2012  00:14

Ač nejsem zrovna fanoušek sci-fi žánru, tenhle film řadím do svých Top10 zcela jasně. První, co vás zaujme, je vynikající výkon malého Haleyho, který je prostě nejtalentovanějším dětským hercem všech dob! Celý příběh je úžasně vyváženou směsicí sci-fi a dramatu, zavede vás do fantastického světa, ale zároveň dojme k slzám. Možná že ten konec je trochu přemrštěný, ale mně to prostě celkový dojem z jinak dokonalého filmu pokazit nemohlo. 95%

• 12.9.2012  00:10

Bruce Willis a Haley Joel Osment v duchařském filmu, kterému se jen tak něco nevyrovná. A jejich hereckým výkonům samozřejmě také ne. Tohle je lahůdka, kterou by měli povinně zhlédnout všichni příznivci thrillerů s překvapivou pointou a perfektně propracovaným scénářem. 95%

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12