Margerie

okres Praha

4 body

• 7.4.2014  13:24
    Elysium (2013)

Tak zase jednou vybíral film přítel... :-) Kamera je skvělá, příběh mizerný, scénář děravý. Ani ta zakomponovaná lovestory a rádoby dojemný konec mě nechytli za srdce. 40%

• 7.4.2014  13:02
    Dharma & Greg (TV seriál) (1997)

Tenhle seriál mi v něčem připomněl Will a Grace - prvních pár dílů je rozpačitých, říkáte si, že z toho asi nic nebude. Jenže pak se vám hlavní postavy dostanou pod kůži a začnete si to vážně užívat. Dharma a Greg je lehce nadprůměrný sitcom, který vás místy bude dohánět k šílenství. Potkávají se tu totiž lidé ze dvou extrémně odlišných světů - světa bohatých konzervativních snobů a světa ulítlých hipízáků, kteří touží po prapůvodním spojení člověka s přírodou. A že se tohle spojení neobejde bez řady neskutečně vtipných situací, to už snad nemusím dodávat. Po zhlédnutí celého seriálu musím říct, že mi Dharma, Greg a jejich rodiče budou opravdu chybět. 70%.

• 7.4.2014  12:56
    Guys with Kids (TV seriál) (2012)

Průměrný sitcom, který ničím nevybočuje z řady. Jako oddechovka fajn - v každém díle se párkrát zasmějete, nekoná se žádné přehnané drama, prostě takový úsměvný pohled do života tří rodin s malými dětmi. Věřím, že pro rodiče to může mít ještě další rozměr, nereálné mi to totiž vůbec nepřišlo. 55%

• 7.4.2014  12:50
    Srdce temnoty (TV film) (1993)

Co si budeme nalhávat, ona Conradova povídka Heart of Darkness není žádný trhák. Jenže je součástí mého seznamu literatury ke státnicím - a když jsem po jejím přečtení zůstala rozpačitě sedět a uvědomila jsem si, že jsem jí příliš neporozuměla, rozhodla jsem se, že zkusím filmovou verzi. Ta se bohužel knižní předlohy drží jako klíště, takže před sebou máte hodinu a půl africké hudby, záběrů na africkou divočinu a její původní obyvatele a především příšerně konstruovaného monologu hlavního hrdiny, který byl z povídky převzat pomalu doslovně (jistě, námořníci a dobrodruzi ochotní podstoupit takovouhle cestu se přece vždy vyjadřují dokonale vytříbeným jazykem plným metafor). Pořád nevím, co si o knize myslet, pořád mi uniká její poselství. Jestli jím tedy nemá být to, že neprozkoumané části Afriky mohou být zrádné a pro jednoho osamoceného bělocha a jeho duševní zdraví se mohou stát osudnými - jenže k tomuhle zjištění jsem nepotřebovala ani osmdesátistránkový text, ani stominutový film.

• 7.4.2014  12:44
    Jméno (2012)

Francouzi jsou prostě mistři konverzačních komedií. První polovina filmu je naprosto skvělá, nemám co vytknout. Pak ale přichází řada hluchých míst, které celkový dojem trochu kazí. Snímku by slušela kratší stopáž a trochu méně dramatických scén. I tak jsem ale velmi spokojená, herecké výkony jsou parádní, nápad se jménem skvělý. P.S. Pokud neumíte francouzsky a máte film v originálním znění, nečekejte žádnou oddechovku - jako každá konverzační komedie je i Jméno na čtení titulků dost náročné. Zábava je ovšem zaručena. Pepito! :-)

• 7.4.2014  12:40
    Profesionální lháři (TV seriál) (2012)

Sterilní a zoufale nevtipné. Dobrá kamera to nezachrání. Sprostá slova a rychlé dialogy přecpané moudrými slovy nejsou zárukou humoru ani kvalitní oddechové podívané.

• 7.4.2014  11:47
    Labyrint (2012)

Na české poměry překvapivě koukatelné, v celosvětovém měřítku to ovšem neobstojí. Dvě hvězdičky jsou za super využití možností Prahy a místy skvělou mysteriózní atmosféru. Snaha očividně byla, my ale na takovéhle věci nemáme ani herce (co si budeme nalhávat, Luciin výkon je prostě jalovej), ani režiséry, ani scénáristy. Bohužel.

• 6.4.2014  12:27
    Nadějné vyhlídky (TV seriál) (2011)

Chudák Dickens se musí obracet v hrobě. Na tomhle seriálu je totiž jediná krásná a povedená věc - úvodní titulky. (1) Velmi špatný výběr herců. Dospělý Pip působí jako latentní gay, dětská i dospělá Estella mají do oslnivé krasavice opravdu daleko, kovář Joe má přece vypadat jako prostý muž s dobrým srdcem, ne jako přitroublé prasátko ze střední třídy, a k slečně Havishamové se snad i bojím vyjádřit - Andersonová neumí hrát, její maska je přehnaná a nevěrohodná, celé to působí, že si spletla žánr a drží se role ledové královny z nějaké béčkové pohádky s honosnými kostými. Ano, kulisy jsou skvělé, hlavně dům sl. Havishamové se povedl, ale toť vše. (2) Ponurou atmosféru opravdu není vhodné zachovávat po celou dobu! Použité filtry sice jsou v některých scénách působivé, ale Dickens opravdu nenapsal dílo, které by po celou dobu bylo naplněné jen mlhou nad blaty či v Londýně. Když má někdo nadějné vyhlídky, svět tak nějak zrůžoví, a to je patrné i z knihy. Ze seriálu má ovšem celou dobu člověk pocit, že to skončí špatně, je to vlastně takový spoiler. Respektive byl by to spoiler, pokud by seriál končil stejně jako kniha. Jenže tvůrci se z toho po vzoru Hollywoodu rozhodli udělat takový menší happy end. (3) Na rozdíl od filmových adaptací velkých knih mají ty seriálové obrovský potenciál v tom, že nemusí docházet k přílišnému zplošťování a zjednodušování děje. Tady je to ovšem využito v takové míře, až je mi z toho do breku. Tolik vynechaných důležitých scén, tolik zbytečných scén přidaných. Je mi jasné, že ani do tohohle seriálu nebylo možné narvat vše, ale tohle bylo opravdu moc. Vztahy mezi postavami nebyly prokreslené, nebo byly dokonce zcela zrušené. Řada dickensových důležtiých zvratů byla sice zachována, ale bylo zcela změněno to, jak k nim dojde (např. odhalení toho, kdo jsou Estellini rodiče). Když si k tomu přidáme špatně vykreslené charaktery hlavních postav, je jasné, že už pomalu hovoříme o odpadu. (4) Dávám jednu hvězdičku za celkem povedený první díl, propadák jsou až zbylé dva díly, a další hvězdičku za místy perfektní atmosféru a kulisy a za perfektně zahraného Magwitche. Víc opravdu nemohu. P.S. Ještě si neodpustím malou doušku pro uživatele ondrula: Jedním dechem říct, že se zajímáš o Dickensův život a že tě překvapilo, že hlavní postavou je tu opět sirotek, to je mírně řečeno na pováženou. A označit dokonale propracovaná velká díla 19. století, která jsou schopna pojmout lidských život v celé jeho šíři a zachytit obrovské a ironické zvraty, k nimž v našich životech dochází, za kraviny a debilní zápletky, to je opravdu známka vysoké vzdělanosti.

• 3.4.2014  23:44
    Jana Eyrová (2011)

Film je to krásně natočený, což o to. Při srovnání s famózní knižní předlohou vás ovšem zarazí, jak moc tvůrci obě hlavní postavy nepochopili. V případě Jany to trochu narovnává skvělý výkon Wasikowsky, která se očividně i přes úskalí scénáře snažila se svojí postavou co nejvíce ztotožnit. S Rochesterem je to však horší, jeho povaha nebyla vykreslena ani z poloviny tak dobře, jako se to podařilo Charlotte Bronteové. I tak by to ovšem byla čtyřhvězdičková podívána - nebýt toho zpackaného, osekaného konce, v němž se úplně ztratil smysl knižní předlohy a zbyla pouhopouhá sladkobolná viktoriánská romance, nad jejíž dojemností možná uroníte slzu, ale víc to s vámi nehne. Škoda, možná by stačilo přečíst si knihu ještě jednou a měli bychom před sebou jednu z nejpovedenějších adaptací kanonického díla.

• 3.4.2014  01:52
    Návrat mrtvých (TV film) (2009)

Je to spíše úsměvný film, žádné velké strachy a děsy od něho nečekejte. Nicméně Michelle Dockery podala úžasný herecký výkon... A navíc je to pořád o dost zábavnější i hororovější než Jamesova novela (bohužel). 50%

• 2.4.2014  23:16

Sám o sobě by snímek nebyl špatný. Jako zfilmovaná verze McEwanovy Betonové zahrady ovšem neobstojí. Scénář je místy děravý, některé věci oproti knize příliš zjednodušuje. Na rozdíl od ženských postav neměli u mužských herců tvůrci zrovna šťastnou ruku - Robertson je nepřesvědčivý a do role Jacka se nehodí. Ani Horst mi do filmu příliš neseděl. Celkově tedy pouhopouhý průměr.

• 23.1.2014  23:14
    Takoví jsme (2013)

Na tenhle film jsem se podle traileru opravdu těšila. Což o to, atmosféru z traileru si film zachoval po celou dobu, i ten vizuál byl celkem povedený. Scénář je ovšem děravější než cedník z roku raz dva; hraje si na něco smysluplnějšího, hlubšího, intelektuálního, ale vůbec tomu tak není. Film nemá pointu, nemá vlastně ani pořádný děj, protože člověk už po prvních pěti minutách ví, co že se to kolem té divné rodiny vlastně děje, a pak už jen tupě zírá a čeká nekonečně dlouho, až nám to herci a režisér konečně naservírují. A ten konec? Škoda mluvit, ale nic filozofického bych v tom opravdu nehledala. Veliké zklamání.

• 23.1.2014  23:10

1. série je celkem povedená, bavila jsem se a mělo to smysl. 2. série už jenom tupě kopíruje tuny seriálů o povrchních blondýnkách, které z paty vyškrabávají drobečky své inteligence, aby ji aplikovaly na svůj milostný život a zajistily si tak lepší budoucnost. Celkově tedy průměrné tři hvězdičky.

• 23.1.2014  23:07

Velmi slabý film, ve kterém vám po chvíli začne lézt na nervy i jinak skvělá Julianne Moore. Hlavní děj je snadno prokouknutelný, hry na hodné a zlé poldy otravné a snaha hlubší smysl filmu v podobě konfliktů mezi černými a bílými naprosto zbytečná. Odfláknuté, hloupé, škoda času.

• 20.1.2014  21:27
    Sherlock (TV seriál) (2010)

První dvě série naprosto brilantní - excelentní herecké výkony, skvělý vizuál, vynikající kamera, zajímavý scénář, propracované dialogy i monology. Nevadí mi, že se tvůrci od předlohy odklonili trochu více, však je to seriál na náměty. Oproti předchozím dvěma filmům se Sherlockem zasazeným do moderního prostředí, které mě opravdu neuchvátily, jsem spokojeně předla a vrněla. Tedy až do třetí série, která je maximálně na tři hvězdy. Kde se najednou vzalo tolik sentimentu? Kam se vytratil perfektní scénář? Opravdu doufám, že čtvrtá série to napraví, protože na tohle bych se dále dívat nechtěla. Možná by nakonec přece jen neškodilo trochu více se inspirovat knižní předlohou a vrátit se zpět do zaběhnutých kolejí. Ono čeho je moc, toho je příliš, a hranice mezi "zamotaným a překvapivým" a "neuvěřitelným a překombinovaným" je opravdu tenká...

• 5.1.2014  02:24
    Obviněn (2000)

Nechápejte mě špatně - zamotané krimi thrillery já tuze ráda, záporáky s vizáží Billa Pullmana vlastně též, nešťastné milostné pletky mě lákají a klidně mi navrch můžete přihodit i nějakého toho dosud nepoznaného vlastního synka, proč ne... Jenže čeho je moc, toho je příliš. Těšila jsem se na průměrný odpočinkovější thriller s klasickou zápletkou vlivného muže-parchanta a mladé ženy-ustrašeného neviňátka (nebo klidně i naopak). Místo toho jsem dostala překombinovanou příšernost s nepříliš přesvědčivými hereckými výkony a s tak trapným koncem, že to snad svět neviděl. Jo, pokus o ironii. Aha.

• 22.11.2013  23:58

Hloupé, trapné, nevtipné, neromantické... Špatná kamera a hudba tomu jen nasazují korunu. Jedna hvězdička za krásný úsměv Marie Gillain, jejíž herecký výkon ovšem také nepatří mezi nejlepší. Tohle že je francouzský film?!

• 31.10.2013  23:25
    Gilmorova děvčata (TV seriál) (2000)

Zaručený lék na depresi, který nikdy neomrzí. Seriál si drží nadprůměrnou kvalitu od začátku do konce a je dokonale vyváženou směsí komedie a drama, což se jen tak nevidí. V Rory jsem se neskutečně našla, Lorelai je vysněná máma, která mluví snad ještě rychlejš než já (a to je co říct!), no a ty jejich žranice - to je prostě něco, co si s nimi musíte čas od času vyzkoušet, to vážně nejde jinak!

• 31.10.2013  23:17

Vezměte dva skvělé herce, hodně černého humoru, trochu té perverznosti, hrstku laskavosti, jeden zelený mozek, pár psychiatrických iracionálních pouček, frigidní snobku středního věku a kotel životního nadhledu, smíchejte vše dohromady, nechte přes noc uležet v lednici... a máte jednu z nejlepších satirických komedií, jaké jste kdy viděli! Harold a Maude jsou excentrickým příběhem o tom, že neexistuje jeden správný vzorec, jak má vypadat láska a kde hledat štěstí. Vezměte si žlutý deštník - a budete vyčnívat z davu. Zamilujte se do něho, i když jste už jsou vaše kroky na téhle planetě skoro sečteny a jeho skutečný život teprv začíná; nebo se zamilujte do ní, i když teprve vyrůstáte z depresí dospívání a ona tropí kousky, které by vzhledem k jejímu věku kdekdo přičetl stařecké demenci - a dav se kolem vás s poklepáním na čelo rozestoupí. Ale co vám je do ostatních, pokud jste dosáhli vrcholu blaha? Takové vrcholy jsou tím jediným, co by nás v životě mělo skutečně zajímat - a já si díky tomuhle filmu jeden z nich neskutečně užila. Aaach.

• 30.10.2013  22:44

Atmosféru by to mělo slušnou, místy je to opravdu děsivé; herecké výkony ovšem lehce pokulhávají. Stokrát omletá zápletka mne opět svojí pointou překvapila, jsem prostě nepoučitelná... když mě tyhle filmy vážně baví a ráda se nechám chvilku tahat za nos. :-) Chování Joshe Brolina coby nejlepšího přítele Ewana McGregora teda mohlo být trochu racionálnější, nebo aspoň dovysvětlené - netvrďte mi, že takhle se vážně chovaj prakticky dospělí chlapi a že jim to navrch přijde vtipný! Nebo jo? Asi jako ženská nedokážu posoudit. Nicméně Nightwatch mě celkem mile překvapil a možná, že kdyby nebylo právě toho Joshe, šla bych klidně s hodnocením ještě o hvězdu výš.

• 30.10.2013  13:39

Silně podpůrměrná detektivka, která se snaží nabídnout něco mysteriózního navíc, ale vůbec se jí to nedaří. Eliza Dushku se celou dobu tváří jak boží umučení, což možná sedělo do Domu loutek, ale tady to působí spíš směšně a neskutečně vás to celou dobu rozčiluje. Ve výsledku vlastně nemáte komu fandit, protože ona si vás jako hlavní hrdinka rozhodně nezíská. Neztotožníte se ani se zavražděnými dívkami, protože vám je nikdo pořádně nepředstaví. Pointa s vrahem je sice zajímavá, ale neurčitý konec to úplně zazdí. Takže suma sumárum to není na víc než 40%.

• 30.10.2013  10:26
    Goldbergovi (TV seriál) (2013)

Ano, je to stejně tristní jako celý plakát. K tomu snad není co dodat.

• 30.10.2013  10:23
    Millerovi (TV seriál) (2013)

Zatím to vypadá na průměrnou sitcomovou záležitost, která neurazí, ani nenadchne. Uvidíme, s čím přijdou další díly.

• 30.10.2013  10:22
    Wilfred (TV seriál) (2011)

Někdy to snad zkusím ještě jednou, po požití většího množství alkoholických nápojů nebo snad spíš zelené rostlinky zamotané v papírku... jinak to totiž asi pochopit nejde... Elijah hraje skvěle, o tom žádná, ale jinak je to takový ještě pitomější Donnie Darko- a to opravdu není můj šálek čaje. 30%

• 30.10.2013  10:19
    Todd and the Book of Pure Evil (TV seriál) (2010)

Jeden z těch seriálů, u kterých by mělo být velkým písmem uvedeno "Pouze pro teenagery do 15 let". Pak už totiž ztrácí svůj nucený půvab a zbyde vám jen kupa trapných fórků, naivní a děravý scénář, nuzné herecké výkony a zastaralé filmové triky... 10%

• 30.10.2013  10:17
    Brooklyn 99 (TV seriál) (2013)

Místy neskutečně trapné a dětinské, místy celkem fajn. Tomuhle seriálu musí dát člověk pár dílů na rozjezd, pokud ho po pilotu nechce rovnou hodit mezi odpad. Ne že by se pak konal nějaký extra zázrak, ale koukatelné to je.

• 30.10.2013  10:15
    Five Daughters (TV seriál) (2010)

Jo, věděla jsem, do čeho jdu, ale stejně mě mrzí, že to nebylo trošku víc krimi. Připadá mi, že potenciálu na slušnou detektivní až thrillerovou minisérii tam bylo víc než dost. Dramatické zpracování to celé trochu zplošťuje a ubírá tomu jeden podstatný rozměr. Ne že bych se vyloženě nudila, ale být to delší, asi by mě nic nenutilo koukat až do konce. 60%

• 30.10.2013  10:09
    Zajatci předměstí (TV seriál) (2011)

Mezi sitcomy posledních let zaujímá tenhle počin docela vysokou příčku. Nechybí samozřejmě přeslazené scény a morální poučení v každém díle, ale jinak je to vtipné, má to spád a život v amerických stereotypních předměstích to vykresluje opravdu dokonale. Takže za mě 70%.

• 30.10.2013  10:04
    Kopačky (2008)

První polovina filmu je nudná a zbytečně natahovaná, v druhé půlce se to ale slušně rozjíždí a já se opravdu bavila. Mila Kunis je jako vždy rozkošná, Jason Segel překvapivě snesitelný. A naučila jsem se nové slovo! Humuhumunukunukuapuaʻa je prostě nejlepší ryba! :-D

• 30.10.2013  10:00

Červený "mysteriózní" filtr mě teda spíš štval, klidně bych ho z filmu vypustila. Jinak to byla celkem slušná detektivka, proč ne. Jen si proboha nepouštějte český dabing - ten, kdo je zodpovědný za překlad věty "You!re welcome, Tom" jako "Jsi vítán, Tome", by si vážně zasloužil oprátku.