Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Dobrodružný
  • Krimi

Zajímavosti k filmům (36)

Lawrence z Arábie (1962)

Herec Roger Moore po zhlédnutí filmu prohlásil, že na něj snímek tak zapůsobil, až na chvíli uvažoval o zanechání herectví.

Lawrence z Arábie (1962)

Ve filmu se poslední rozloučení s T. E. Lawrencem (Peter O'Toole) koná v katedrále sv. Pavla v Londýně. Ve skutečnosti proběhlo v mnohem skromnějším duchu v kostele ve vesnici Moreton v Dorsetu, poblíž které v té době žil. Přesto se jeho pohřbu zúčastnilo mnoho významných osobností, včetně Winstona Churchilla.

Stopaři (1956)

John Wayne vyjádřil ve filmu svou osobní poctu tehdy již zesnulé legendě westernu Harry Careymu. V úplně posledním záběru si předtím, než se otočí a odejde, dá levou ruku na pravý loket. Jedná se pózu, kterou Carey používal ve svých filmech.

Benzin a olej (1955)

Jean Gabin ve filmu řídí v té době zbrusu nový náklaďák Willème LD 610. Gangsteři jezdí v automobilu Ford Vedette z roku 1949. Dalšími vozidly v rukou přátel hlavního hrdiny jsou Berliet GDM a GLR 8, Ford 3T5 (1946), Renault ADR (1936) a AGR 2 (1937). Vozy policie představuje Renault 1000Kg (1950) a Citroën 15 Six D (1951).

Případ doktora Laurenta (1957)

Na konci filmu je věnování „průkopníkům psychoprofylaktické metody bezbolestného porodu, poprvé aplikované v Paříži roku 1952“.

Případ doktora Laurenta (1957)

Jedná se o první komerční film v dějinách, který ukázal nijak necenzurovaný detail porodu dítěte.

Irčan (2019)

Filmový (i skutečný) Frank Sheeran (Robert De Niro) je ve válečných vzpomínkách příslušníkem americké 45. pěší divize. Ta se za války dopustila masakru válečných zajatců v koncentračním táboře Dachau, který je zobrazen v jiném Scorseseho filmu Prokletý ostrov (2010). Sheeran byl tomuto masakru také přítomen.

Kellyho hrdinové (1970)

Během natáčení v Jugoslávii přišel Clint Eastwood sdělit Donaldu Sutherlandovi, že jeho manželka Shirley Douglas byla v USA zatčena při pokusu koupit ruční granáty pro hnutí Černých panterů. Ve chvíli, kdy mu líčil fakt, že za výbušniny chtěla zaplatit podepsaným šekem, se Clintovi smíchy doslova podlamovala kolena, pročež ho Sutherland musel zvednout a podpírat, aby se vůbec udržel na nohou.

Příliš pozdní hrdina (1970)

Natáčení probíhalo převážně na Filipínach a to na americké námořní základně Subic Bay. Menší část scén v džungli pak ve studiích v Hollywoodu.

Příliš pozdní hrdina (1970)

Mnoho herců v hlavních rolích mělo válečné zkušnosti. Nejsilnější patrně Percy Herbert, který sloužil u Royal Army Ordnance Corps v Pacifiku a strávil 4 roky v japonském zajateckém táboře. Cliff Robertson (Lawson) sloužil za války u obchodního loďstva, Denholm Elliot (Hornsby) jako navigátor bombardéru RAF, Harry Andrews (plukovník Thompson) si odbyl válečnou službu u dělostřelectva. Henry Fonda (kapitán Nolan) sloužil 3 válečné roky u amerického námořnictva. Michael Caine (Tosh) si prožil bojovou zkušenost ve válce Koreji.

Příliš pozdní hrdina (1970)

Cliffu Robertsonovi byla zamítnuta účast na předávání cen Akademie, kde měl převzít Oscara za hlavní roli ve filmu Charly (1968). Oficiálně režisér Aldrich toto rozhodnutí zdůvodnil přílišným zdržením natáčení vlivem jeho absence na place. Neoficiálně se však mělo jednat o jeho pomstu studiu ABC za vnucení Robertsona do hlavní role.

Příliš pozdní hrdina (1970)

S rozpočtem zhruba 6 250 000 amerických dolarů a výdělkem přibližně 1 590 000 dolarů se film stal jedním z největších kasovních propadáků historie studia ABC.

Magnum Force (1973)

Honička s važdícími policisty na motorkách se odehrává na dvou vyřazených eskortních letadlových lodích USS Rabaul a USS Badoeng Strait odstavených v Kaiser Shipyard v Richmondu. Obě byly v čase natáčení již vyřazené a čekaly na sešrotování.

Magnum Force (1973)

David Soul, hrající jednoho z vraždících policistů, byl díky této roli angažován do role Kena Hutchinsona v seriálu Starsky a Hutch (od r. 1975).

Waterloo (1970)

Ačkoliv je ve filmu naznačneno, že generál Cambronne (Jevgenij Samojlov), který uprostřed poslední formace staré gardy odmítne kapitulaci slovem „hovno“ a zahyne, ve skutečnosti zemřel dlouho po bitvě v roce 1842.

Opice v zimě (1962)

Albert (Jean Gabin) si v jedné scéně prohlíží na zdi svého pokoje fotografie z mládí. Jedná se o koláže, na nichž je vyfocen Gabin během své válečné služby v silách Svobodných Francouzů.

Člověk bestie (1938)

Lokomotiva „Lison“ se v reálu jmenuje celým označením „Pacific 231.592 D-D“. Gabin si celé číslo pamatoval až do vysokého věku, což svědčí o dojmu, jaký v něm role strojvůdce zanechala. [Zdroj: André Brunelin - Gabin]

Člověk bestie (1938)

Gabina za ztvárnění hlavní role ocenil tajemník svazu francouzských železničářů předáním čestného diplomu strojvůdce a tradiční mazničky. [Zdroj: André Brunelin - Gabin]

Člověk bestie (1938)

Jean Gabin si tímto filmem splnil jeden ze svých dětských snů, kdy v mládí toužil být strojvůdcem. [Zdroj: André Brunelin - Gabin]

Reklama

Reklama

Reklama