AndreyCSFD

Andrea

<< předchozí 1 2 3 4
    • 8.4.2019  21:19
    Shazam! (2019)

Vidět tenhle film jako děcko, byla by to jasná pětihvězda. Nářez se sympatickými postavami. Jako dospělákovi mi to přišlo místy prvoplánovité až hrůza. Je už taková tradice, že hrdinové DC jsou mnohem méně uhlazení a vtipní než jejich kolegové z Marvelu, nicméně Shazam se snaží vyrovnat krok. Obsadit do hlavní role Zacha "Chucka" Leviho byla super volba. Působí dostatečně prdle, aby vyvolal dojem, že je jenom kluk. Paradoxně ale v Chuckovi předvedl mnohem širší herecký rejstřík. Tady si jel jen to jeddno. Děcka byly multi kulti dle požadavků dnešní doby. Od malé černošky přes Asiata až po obtloustlěho Hispánce. Nepůsobily však díkybohu přehnaně roztomile ani otravně. Jediné, co fakt zamrzelo byla linie s matkou hlavního hrdiny, kdy jsem čekala nějakou matčinu katarzi. Padouch odpovídal dětskému filmu a navíc se jménem Tadeáš toho stejně moc nenaděláte. Soundtrack sází na staré pecky a nejenom Eye of tiger připomeme Rockyho. Výprava je na superhrdinslý film skromná. Soustředí se čistě jen na Filadelfii příp. jeskyni čaroděje. Prostě tenhle film byl plný nedostatků a dost toho šlo vymazlit a udělat líp, ale dětskýma očima, které ty nedostatky nevidí, je to hodně podařený film. Osobně se mi nejvíce líbily animované titulky na konci, kde byl Shazam takový miniDeadpool DC a dělal lumpárny ostatním suprákům.

• 17.3.2019  07:02

Závěrečný díl mé srdcové trilogie. A taky ukončení celého mého oblíbeného univerza, kdy na tenhle film nenaváže žádný seriál. Co k tomu říct. Příběh je vskutku nejslabší z celé trilogie, ale to byl neduh i série BTTF, jenže i tak je to pořád kvalitka. O nádherné animaci, kdy vidíte každý Škyťákův rašící vous, asi nemá smysl mluvit. Nemá smysl mluvit ani o výtečném soundtracku, který obsahuje známé motivy. A dechberoucí létací scény, kdy vrcholem je Škyťákova a Astridina návštěva Skrytého světa, ani nezmiňuji. Humoru je taky dost, i takového na hraně (Valka je trochu jako Stifflerova máma), Rafana zas puberťácky prudí, s Bezzubkou cloumá láska. Holt nám hrdinové dospěli a hormony pracují... Akce závěrečné bitvy je přehledná, ovšem ne tak velkolepá jako v jedničce. Má totiž jiný cíl než ukázat jen velkolepý boj. U tohohle filmu šlo totiž především o emoce a důstojné zakončení příběhu. A emocí je na konci hodně - každý najde své místo, kam patří, ukončí se příběhové linky a jedna z nejkrásnějších filmových sérií se uzavře dokonalým záběrem na to, jak to má být a jak je to správně. A vy jenom zamáčknete slzu, protože to bylo naposledy, kdy na vás Bezzubka mávla z plátna křídlem. Tak jsme zvědaví, co Dreamworks, kteří touhle sérií převálcovali v mých očích Pixar, vymyslí dál.

• 27.2.2019  19:44

Do kina jsem šla s tím, že Spielberg má nový film a bude to sci-fi. Tak by to mohlo být fajn. Jenže už za půl hodiny od úvodních titulků jsem věděla, že tenhle film bude jeden z mých nejoblíbenějších (a to ještě nebyla scéna s Chucky). Prostě vizuál, soundtrack, humor, příběh - všechno bylo vyvážené a dokonale vybroušené bez jediné chybičky. Spielberg ze super knihy udělal úžasný film, který musí milovat každý, kdo vyrůstal v 90. letech.

• 17.2.2019  09:04

Bylo to vizuálně hezké, ale. Ale prostě mě to nebavilo, a to se u sci-fi prakticky nestává. Jak jsem psala - vizuál pastva pro oči, souboje přehledné, Alita je milá a tam kde má být zase ďábelská (jako ten fialový skřítek v Kick ass), jenže to je asi tak všechno. Prostě film nemá pořádný dramatický oblouk, obsahuje plno nelogičností, které až nasírají (proč proboha Hugo a ten týpek, co vypadal jak Feri, při potyčce, kdy se všechno podělá, neutekli? A proč tam Hugo vůbec lezl?). Romantická linka byla milá, ale Tom Hanks kdysi řekl - sebelepší animace nezachytí esenci polibku - a měl kluk ušatá pravdu. Nezachytí. Dalším nedostatkem byl timing scén - něco se táhlo a něco zbytečně odhrkalo, např. výprava do Pustiny si zasloužila třeba i scénku nějakého blbnutí party...a bylo toho víc. Prostě mi to přišlo jako ze seriálu udělaný film, kdy tu vatu, co navozuje realičnost a díky nímž si utváříte k postavám vztah, vypustíte a necháte jenom nosné prvky, což při 2 hodinovém filmu fakt není třeba. Zkrátka - technicky dokonalé, ale emočně ploché.

• 20.1.2019  21:21
    Bumblebee (2018)

Nejsem žádný superfanda Transformers, vlastně znám jen 1 a 2 a na Bayových filmech mě nejvíce bavily military scény a fotogenické záběry Shii a Megan. Na tenhle film jsme šli jen z nudy a ono to bylo fakt dobré. Jednak mi vyhovuje retro 80's filmů a druhak prostě film s broukem. Žlutým. I kdyby to bylo supertupé, tohle auto je roztomilost sama. Už od Herbieho mám pro něj slabost. Nicméně k filmu. Děj svižně odsýpal, výprava fajn, CGI fajn, soundtrack musím sehnat. Některé scény a postavy byly trochu navíc. Hlavní hrdinka sympaťanda a dal se zkousnout i ten její parťák s účesem a la Feri. Matka a bratr mírně šustili papírem. A mohlo být víc scén se spolužáky. Nicméně po celou dobu tam byl cítit tak nějak Spielberg, jako v Ready player one, což se mi potvrdilo hned jak naběhly titulky... Prostě poctivá osmdesátková věc, kdy to ve vás vyvolá takový ten pocit - jo, takhle se to má dělat

• 20.4.2018  20:37
    Tomb Raider (2018)

Filmy s Angelinou mám ráda. No, možná ten druhý moc ne, ale ten první je moc fajn, takže jsem byla zvědavá, jak se role Lary zhostí Alicia. A nebylo to dobré... Lara je tady ťunťa, která sice boxuje s vervou Eda Sherana, krade jabka a jezdí na kole jako Sagan, ale chybí jí vzdorovitost, drsnost, nadhled, ironie... Takové to, když Angie zvedne jedno obočí a protivník ví, že má problém. Alicia je charakterní herečka, ideální prototyp do kostýmních dramat, ale prostě tu akční hrdinku jí nevěřím, což je problém ve filmu, kde to na charismatu hrdinky stojí. Navíc ten scénář - jedincům s průměrným IQ bylo jasné od úvodních titulků, co byl hlavní problém Himikó, takže žádné překvapení v hrobce se nekonalo. Motivace postav a jejich jednání je nelogické, zápletka vylhaná, humoru poskrovnu a výprava bohužel nevyužitá. Úžasným momentem je ovšem scéna, kdy Lara s nataženým lukem míří na pilota helikoptéry, přes sklo. Jedna hvězdička, protože jsem se v kině fakt nudila.

• 18.4.2018  20:37

Nejsem žádný milovník zombie filmů. Opěvovaný Zombieland byl v mých očích trapárna, takže tohle veledílo jsem pouštěla se značnou skepsí. Ale tak, když se trailer líbil velkému Spielbergovi, snad to nebude tak blbé. A ona se z toho vyklubala jedna z těch opravdu vtipných komedií, co jsem měla tu čest vidět. Příběh je prostý - tři přerostlí skauti bojují proti městu plnému zombíků za pomoci fešné strip..eh..servírky a samozřejmě s využitím svých znalostí a doveností, které načerpali ve skautském kroužku při plnění bobříků. Casting se nadmíru povedl, kluci jsou příjemně civilní s dobře napsanými dialogy, hlášky i vtípky fungují dokonale, dramatický oblouk funguje skvěle, zombíci nechutní přiměřeně. Jen nevím, jestli byla lepší scéna s trampolínou anebo se zpěvavým zombíkem.

• 18.4.2018  19:44

Tenhle film jsem viděla coby malé pískle v rámci nedělního bloku hraných disneyovek a kdo ví proč mi nikdy nevypadla z hlavy scéna hraní piškvorek. Bohužel mi vypadl z hlavy ale název filmu, takže jsem se k němu dostala po mnoha mnoha letech pěknou oklikou (více o té srdceryvné události najdete v deníčku). I po letech film baví a i po letech je aktuální téma, které řeší, a to že technologie jsou sice fajn, ale nejlepším počitačem zůstává lidský mozek (bohužel ne u všech) a že válka je hra, kterou můžete vyhrát pouze v případě, že s ní ani nezačnete. Navíc pohled na mladinkého roztomilého Matta Brodericka je srandovní, vtipy i po letech fungují, prostě za 4.

• 20.5.2017  09:36

Temný fantasy nářez, po kterém se budu pavilonu slonů ještě dlouho vyhýbat. Ale od začátku - po brutus úvodu, kde si nešlo nevzpomenout na LOTRa, následoval originálně řemeslně provedený příběh Artušova dětství a dospívání, na jehož konci je chlápek se sympatickým kukučem ne nepodobný toho času Bradu Pittovi, který odmítá (překvapivě, haha) osud , k němuž byl předurčen. Příběh není vyprávěný klasicky lineárně - je plný kudrlinek v podobě flashbacků, střihů, které příběh zrychlují, což na některých místech ovšem zamrzí. Umělecký dojem tyhle věci ale plní dobře. CGI je slabší než je dnešní špička, výprava mohla být lepší - občas jsem čekala, že za umělou kulisou projde rekvizitář, humor potěšil, obsazení pobavilo (tak gendrově a rasově vyváženou fantasy jsem ještě neviděla - asiat, černoch, hispanec, žena v klíčové roli a dokonce tlouštík) - těžko říct, jestli to bylo myšleno vážně nebo se jednalo o režisérský sarkastický pomrk. Jinak překvapenim byl Charlie Hunnam, ten zahrál přechod z mladého drzého a sebejistého mafoše do krále Anglie parádně - zatímco celý film byl za ukázkového drzého frajera, na konci z něj šla sakra autorita.

• 13.9.2014  13:08

Ptačí úlet je prvním celovečerním dílkem malého animačního studia a je to vidět - kostrbatý scénář a animace o několik tříd horší než pixarovský průměr. Příběh má celkem zajímavý námět, dva krocani se vydávají časem zpátky do minulosti, aby zabránili tomu, že se z jejich druhu stane tradiční večeře na americký Den díkuvzdání. Pod tímto originálním nápadem je ale ukryt tolikrát provařený příběh outsidera, který je předurčen k velkým věcem a který nakonec ke štěstí dojde. Při sledování filmu se vám proto vybaví jiné snímky - např. na začátku si nelze nevzpomenou na krysáka Remmyho z Rattatouile. Zdejší hlavní hrdina ovšem kromě toho, že je looser toužící po uznání, nemá žádné další dovednosti či zajímavý osobnostní rys, a proto není nějak extra důvod mu fandit. Jeho kámoš Jake je větší sympaťák, nicméně i kouzlo této postavy brzo pomine. Scénáristicky a dramaturgicky je příběh velmi nevyvážený a zbrklý, kdy ke konci máte pocit, že autoři si asi uvařili houbový čaj. Silné momenty snímku nevytváří požadovaný efekt, neboť snaha vyvolat divákovu emoci je velmi prvoplánovitá. Relativně velkou nevýhodou filmu v našich zeměpisných šířkách je jeho teritoriální zaměření, kdy bez znalostí amerických reálií nemá člověk šanci pochytit, o co to vlastně jde. Kdo ví, jak by se Američané tvářili na film, kde proti proudu času plavou kapři Míša a Ríša. Pozitivem je ovšem skutečnost, že vedle Pixaru a Dreamworks jsou tady i ostatní animační studia, která se nebojí pustit na tenký led 3D animáků a přijít s neotřelým nápadem. Jen jej trochu lépe rozvinout.

• 31.3.2013  21:01

Předposlední díl potterovské ságy a příprava na velké finále byla sterilní jako operační sál před transplantací srdce. Film byl až příliš komorní - většinou byli v záběru jen Emma, Radcliffe a Grint. A tahle trojka není rozhodně tak herecky vyzrálá, aby takovou situaci utáhla. Scénář jim navíc nedává ani možnost více se rozehrát. Co se týče humoru, tak je to jako obvykle - funless. Přes rádoby vážné vyznění filmu je zde ale pramálo silných scén, resp. jsou tu scény, které mají takový potenciál, ale jsou natočeny civilně a emočně ploše filmem jen nevýrazně prošumí. Snímek navíc postrádá jakýkoli dramatický oblouk, pořád se putuje a v podstatě nic z toho. Pořádná výprava se nekoná, neboť exteréry jsou vyloženě hnusné anebo je obraz přes tmavé filtry tak ponurý, že vytváří pocit nějakého tunelu v Gotham City. Ústřední trojka je otravná - Emma neustále háže nešťastné kukuče a rozumuje jako pětatřicítka, Radcliffe je toporný a Grint dávno ztratil klukovskou jiskru a jenom se filmem povinně plouží. Jejich herecký projev nejednou připomene Stmívání a viteál na řetízku je jedna velká kopie Pána prstenů. Zodpovědnost kladená na mladého Harryho mi však chvílemi příjde až úsměvná, v každé fantasy vede kroky mlaďochů starší mentor a tady nic, mládežníci si poradí sami.

• 31.3.2013  19:25

Alfonsa vystřídal Mike Newell a potterovská série upadla opět do apatie. Humor, uvěřitelnost jsou opět pryč a milý Harry a spol. se opět plácají s dětským rozumem v dospěláckých resp. až osudových záležitostech. Radcliffe začal opět polenovatět a Emma s Grintem se omezili jen na naučené a osvědčené kukuče. Samotný film balancuje neuměle na hranici filmu pro děti a odrostlejsí mládežníky, což však není jen Newellova vina. Ono samotná knižní předloha se právě tady definitivně vyřadila z oddělení literatury pro děti a Rowlingová zahájila likvidaci kladných postav. Literatura pro děti může být o tom, že dětství není vždy veselé, ale nepamatuji si, že by některý autor nechal dětského kladného hrdinu odejít za světlem, a to bez nějakého vážného důvodu. Takový Neil Gaiman byl celý špatný z toho, že ve Stardust nechal uhořet jednorožce. Film je proto dost rozpačitý, Newell jako by nevěděl, pro jakou cílovou skupinu jej točí.

• 31.3.2013  18:59

Konečně díl, který si pustím klidně i podruhé. Alfonso je borec, Rowlingovou odstřihl v nejvyšší možné míře od scénáře a filmu to jenom prospělo. Konečně aspoň nějaký humor a nějaké emoce. Radcliffe konečně hrál a nepůsobil jako poleno, Emma zklidnila projev a stala se z ní sympatická mladá dívka. Zlepšila se i kamera, kdy detailní záběry podbarvené filtry vystřídala tradiční kamera využívající tyto filtry pouze tam, kde bylo třeba. Casting byl taky mimořádně povedený - taková Emma Thompson byla přesně podle mých představ. Alfonso zkrátka umí natočit film o dětech, které nemají příliš šťastný osud, bez zbytečného patosu či budovatelských keců a přitom tak, že přesně víte, co daná postava cítí. Perfektně to předvedl už v Malé princezně. Jen je škoda, že tohle byl jediný potterovský díl, na kterém se podílel.

• 31.3.2013  18:33

Další díl, tentokrát o tajemné komnatě, ve které přebývá bratranec žížaly Jůlie a není radno se s ním střetnout pohledem. Film je opět o trochu víc roztáhlejší a Columbova režie o hodně víc znuděnější. Dětští herci se od prvního dílu příliš ve svém hereckém umění nezlepšili, jen trochu povyrostli. Jejich neumětelství ale vyvážil Kenneth Branagh, který si svoji postavu narcistického Zlatoslava vyloženě užíval, někdy až příliš. Filmařsky však dvojka trpí stejnými neduhy jako jednička - absence humoru a dětského pohledu. Silně pochybuju, že by si britské děti nedělaly legraci z učitelů, neříkaly si přezdívkami a občas jim neujely nervy. Filmu chybí právě ty odlehčující momenty a vedlejší linky, díky nimž by byl uvěřitelnější.

• 31.3.2013  18:15

První film o Harry Potterovi natočený podle knihy, která prý opět přivedla děti ke čtení. Nebudu zastírat svůj názor, že úspěch díla paní Rowlingové je postaven na velmi velmi zdařilém PR obsahující i téměř popelkovský příběh o tom, jak chuděrka psala knihu po kavárnách na ubrousky. Ke knize jsem se shodou okolností dostala dříve než vypukl celý mumraj okolo a o její existenci nevěděl v té době asi ani pan Medek, Kniha byla relativně čtivá, ale nezapůsobila na mě příliš pozitivně - děti v ní totiž nejsou dětmi. Ve vztazích, emocích i dialozích chybí takový ten naivní dětský prvek. A takový je i film, který se drží (dle pokynů Rowlingové) až příliš křečovitě předlohy a ani ostřílený Columbus nedokázal vytvořit plnohodnotnou uvěřitelnou pohádkovou fantasy. Sáhodlouhé repliky a detailní nájezdy kamer jsou až otravné a zbytečně film roztahují. Absence humoru a uvěřitelných dialogů ve filmu pro děti také zamrzí. Obsazení hlavní trojky se také příliš nezdařilo - Radcliffe je toporný a repliky odříkává jako básničku od Hrubína a Emma je zas afektovaná. Jediný Grint má jiskru a snaží se. Z celého filmu se mi líbily tak dva záběry, ostatní byla kvalitní ale rutinérská práce.

• 29.3.2013  20:37
    Gremlins (1984)

Moc příjemná hororově laděná pohádka, která patří do vánočního programu hned vedle Popelky. Jen mi vždycky bylo záhadou, proč ji dávají v telce tak pozdě v noci. Nikdy mi totiž nijak strašidelná nepřišla. Spíš jsem si přála mít taky takového malého Gizma. Snímek je typická osmdesátková produkce pro mládežníky, ovšem u nás to byla společně s Critters v raných devadesátých pecka. Dnes už je na Gremlins sice patrný zub času, ale právě díky tomu mají pořád kouzlo poctivých osmdesátkových filmů zobrazujících atmosféru Émeriky přesně tak, jak jsme si ji představovali.

• 29.3.2013  19:55

Na Madagascaru mě baví čtyři věci - odborářské opice, tučňáci nemající slitování se seniory, hlášky, které nemají v animáku co dělat a povedený Zimmerův soundtrack. Nejnudnější na celém filmu jsou paradoxně jeho hlavní postavy a jejich dějové linky. Mnohokrát má člověk pocit, že právě příběhy Alexe a jeho bandy jsou jen indiferentním nosičem pro podařené vtípky a hlášky vedlejších postav. Nevím jak tenhle film vnímají děti, ale pochybuju, že poberou ty nejvtipnější scény a přitom ta, kde tučňáci ktadou auto má zatraceně dobrý odpich. More than feeling!

• 22.3.2013  17:48
    Jak vycvičit draky (TV seriál) (2012)

Neskutečně pohodový seriál, který mi zvedne náladu už od úvodních titulků. Guilty pleasure? Možná, ale tahle dračí parta mě dostala už ve filmu a navíc mám na draky zkrátka slabost. A v Dreamworks ji mají asi taky, protože ,,drakovi" věnují kvalitnější péči než kdy věnovali jiným projektům (už vánoční kraťas byl o několik tříd lepší než bratrská Shrekoleda, Panda nebo Madagascar) a tenhle seriál to jenom potvrzuje. Vyžloidní Viking s drakem za sebou s přehledem nechává debilní Tučňáky z Madagascaru i nudnou Kug-fu Pandu. Každý díl má dvacet minut , kde je každá vteřina pečlivě využitá a děj šlape příjemným tempem. Soundtrack není žádný recyklát, hudba je sice vystavěná na té filmové, ale obsahuje spoustu nových povedených nápadů. Fajn je i to, že Škyťáka namluvil opět Jay Baruchel. Animace je sice o poznání horší než ta filmová, ale v rámci produkce Cartoon Network se jedná o špičku. Musím říct, že Cowellová může být spokojená, protože její dílo dovedli v Dreamworks k dokonalosti.

• 22.3.2013  17:01

Podle názvu by si mohl člověk myslet, že půjde o životopisný snímek o utajovaném přátelství moderátorských bardů Edy a Leoše. Bohužel tomu tak však není, protože to by mohla být alespoň trochu sranda. Tenhle Mareš a Hrubeš jsou zoufale nevtipní a jestli má být vtipné právě ono zoufalství a loserovství, tak to se panu režisérovi taky nepovedlo. Samotný film je tak nějak o ničem. Na komedii zoufale nevtipné a na drama trapné. Stopáž je neúměrná scénáři, jenom letmo napočítáte nejméně dvanáct scén, které měly opustit střižnu v odpadkovém koši (nejvýraznější zbytečná scéna byla ta, kdy si Krajčův Mareš ošetřuje krvácející nos v koupelně). Navíc se není ani na co dívat - Budař je tradičně za sociální případ a Krajčo má výzor plesnivého knedlíku.

• 28.2.2013  20:36

Takové nemastné, neslané a až příliš pozvolné. Nebýt milé Reese a sympaťáka Ruffala, ani bych tenhle film nedokoukala. Nápad s poloduchem mladé doktorky a jejího živého šamstra sice není špatný, ale veškeré nápady a vtípky se docela rychle vyčerpají a potom už se film jen tak tak doplácá do povinného happyendu. Mimochodem takový byt se střešní zahradou bych taky brala.

• 26.2.2013  21:16
    Partička (TV pořad) (2011)

Upřímně, radši budu civět na reklamu na XXXLutz než na tenhle rádobyvtipný frc a zcela upřímně nechápu ten kult, co kolem těch čtyř obstarožních páprdů vytvořil. Tahle partička je totiž v porovnání se vzorovou Whose line is it anyway? hooodně slabý odvar s věčně vyřehtaným Danglem, který má pod stolem asi zavedenou infuzi s vodkou, protože jinak si ten jeho smích opravdu nedovedu vysvětlit. Z pánů improvizátorů vyniká pouze Ondřej Sokol, Genzer a Suchánek jsou pořád stejní a pan Chmela by si měl za honorář pořídit deodorant anebo nosit košile, na kterých nejde vidět ta Pangea s Pleistoceánem.

• 16.2.2013  20:45
    Cestománie (TV seriál) (1999)

Unikátní projekt Febia, který divákovi dává možnost poznat cizí země formou zábavných a poučných dokumentů, které natáčí opravdoví cestovatelé a dobrodruzi a ne nějaký napomádovaný pablb s dvacetičlenným štábem za zadkem, resp. za kamerou (zde zdravíme pány Corwina, Gryllse a jim podobné). Co díl, to jedna země (popř. oblast), o které se dozvíme komplexní informace včetně mnoha zajímavostí a postřehů. Díly mají příjemné tempo, přesto se však za půl hodinky o dané zemi dozvíte víc než z hodinových dokumentů plných dlouhých záběrů na kopce s komentářem čteným monotonním hlasem. Tím jsme se dostali ke komentátorům - Miroslavu Vladykovi a Báře Štěpánové. Sice nevím, zda jejich obsazení napadlo přímo Fera Feniče, ale byl to geniální tah. Věčně mutující Vladyka a Bára s vyštěkaným hlasem se skvěle doplňují a jde vidět, že čtení komentářů je fakt baví. Cestománie znatelně utrpěla přechodem na komerční Novu, přesto však pro mě zůstává tím nejinspirativnějším cestopisem a jedním z nejlepších pořadů, co v našich končinách vznikl.

• 16.2.2013  20:22
    Ulice (TV seriál) (2005)

Seriál, který už určitě nebaví ani ty, co ho natáčí, a k cestě do práce je motivuje už jenom výplata. Přiznávám, že z Ulice znám jenom fragmenty, když na ni občas omylem přepnu jakmile jde na jiných programech reklama, ale co vidím za těch pár minut mi stačí. Herci jsou znudění, neupravení a monotonním hlasem odříkávají úplně debilní repliky. Na to se zkrátka nejde dívat ani při domácích pracech, protože jinak hrozí televizi nebezpečí úrazu dopadem žehličky nebo vysavače. Takové plýtvání filmovým materiálem a energií se zkrátka nehodí.

• 16.2.2013  20:04
    Búrlivé víno (TV seriál) (2012)

Doktoři a jejich pitomé příhody už netáhnou, takže bylo zapotřebí vymyslet něco z jiného soudku. Jak to ale udělat, aby to sice zase bylo o vztazích (protože to diváky přece baví), ale aby to lidi chytlo. Takže vezmeme něco z německých romantických seriálů (nuž, obsadíme mladé líbivé ksichtíky vedle bardů tv tvorby), pak si něco půjčíme z argentinských telenovel (třeba nablýskané interiéry) a taky přidáme trošku Rosamulde Pilcher (prosluněné vinice, rozmáchlé záběry podbarvené hudbou) a nakonec to všechno okořeníme starou křivdou, která bude tak trochu souviset s komunisty, protože to vždycky zabere. Hlavně tam musí být hodně lásky, nejlíp té zakázané...a doktor. Asi tak nějak se v Bratislavě zamysleli, napsali scénář, obvolali herce a začalo se točit. A výše uvedený recept funguje - líbivé slunné záběry vinic, přepychové vily vinařů, upravení herci a líbivá ústřední dvojice - na denní seriál k žehlení celkem slušné. Scénář je odpovídající žánru, herecké výkony taktéž, kamera standard, střihač místy chybuje a občas se stane, že mu scény na sebe nenavazují, jinak je to v rámci novodobé slovenské seriálové tvorby to lepší, co lze v televizi vidět.

• 16.2.2013  18:58
    Rebelka (2012)

Mám pocit, že tenhle film měl být prapůvodně o něčem úplně jiném. Protože jinak netuším, z jakého důvodu by se tvůrci namáhali děj filmu zasadit do Skotska a proč by tak lpěli na skutečnosti, aby byla Merida skvělá lučištnice. Ale od začátku - úvodní titulky mi kombinací hudby, slova a přeletu nad lesem ihned připomněly konkurenčního Draka, a tak jsem se těšila na film podobného ražení, čemuž přispělo i to, že za vydatného hudebního podmazu vyprávěl Meridin hlásek zapáleně o osudu a o velkém dobrodružství. Po slibném úvodu, který měl atmosféru, následoval průměrný rozjezd, kde se seznamujeme s Meridinou rodinou a jejím údělem stát se manželkou některého ze tří mladých uhrovitých oblud, které se přijely ucházet o její ruku. Merida se pochopitelně bouří, pohádá se s maminou a utíká z hradu, a právě tady mělo začít to velké dobrodružství avizované na začátku. A tak čekáme, kam tajemné bludičky Meridu zavedou. Bohužel to však nebude za dobrodružstvím, ale za psychopatickou babkou, která je šikovná stejně jako Merlin ve Shrekovi Třetím.... Rebelka totiž není dorodružný animák, ale animák o komplikovaném vztahu dospívající dcery a matky, které k sobě postupně hledají cestu. Situace je sice komplikovanější o to, že Meridina mamá není jaksi ve své kůži (což se taky nějak musí řešit), ale jinak je děj dost předvídatelný a místy evokuje disneyovku Medvědí bratři. Takový příběh bylo celkém zbytečné zasazovat do Skotska, mohl se odehrávat kdekoli jinde. Animace je ovšem pixarovsky vymakaná - jenom ty dokonalé Meridiny vlasy jsou pecka. Přešlapem bylo ovšem zbrklé tempo a zpracování filmu, kdy se Pixar přiblížil až příliš klasickým disneyovkám - groteskní babka, hopkající němá trojčata. Co ale zamrzelo nejvíc, byl ten nevyužitý potenciál - sympatická odvážná hrdinka, tajemstvím opředené Skotsko, zapomenuté časy a oni jdou moralizovat se sentimentálním rodinným příběhem. Tak snad příště.

• 15.2.2013  20:25

Stopařův průvodce je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Je úžasně vtipná a inteligentní a bohužel nezfilmovatelná. Její kouzlo a vtip totiž nespočívá ani tak v příběhu, jako spíš ve způsobu jakým ten příběh Adams vypráví. Přesto i on si přál, aby byl Stopař zfilmován a docela určitě by tenhle film vypadal jinak, kdyby měl šanci podílet se na něm více. Takhle se do filmu přenesla z jeho knihy ,,jenom" ta příjemná pohodová atmosféra, i když se scénáristé snažili a ještě společně s Adamsem přinesli do filmu i několik dalších nápadů a postav. Casting se také povedl - všechny postavy jsem si víceméně tak představovala, Ford je sice oproti předloze tak trochu černoch, ale zase má ten správný ,,mám to v paži" výraz. Co však nechápu je ta místy skromná výprava, která u takového filmu zamrzí. Je sice zřejmé. která část filmu spolkla nejvíce peněz, ale přesto mám pocit, že dost se jich ztratilo někam na vzdálenou planetu, kam mizí ztracené propisky. Možná ale kdyby z téhle knížky udělali blockbuster, zmizela by ta pohodovost a atmosféra britské nízkorozpočtovky, což by bylo snad ještě horší. Kniha není pro každého a stejně je to i s filmem - je spíše pro fanoušky - trhlý, vtipný, nápaditý a hlavně good feeling. Základní otázku života, vesmíru a vůbec se z něj sice nedozvíte, ale odpověď na ni určitě ano.

• 15.2.2013  16:56

Na přelomu 90tých let nebyl větší borec než Tomáš Cruise, který se proháněl ve stíhačce v pomalu kultovním blockbusteru Top Gun. Tomův právě vyrovnaný chrup se bělostně lesknul z plagátů do dálky lákajíc mladé americké jinochy do armády a pan producent Bruckheimer si jenom mnul spokojeně ruce, jak se mu zadařilo. Bylo zapotřebí tu bandu trochu zchladit Žhavými výstřely. I přes švihlý název se jedná o geniální parodii bez hluchého místa, která je vtipná od úvodních nabušených titulků až po ty závěrečné, do nichž jsou tu a tam vsunuté vtípky a blbinky. Perfektní hlášky a vtípky vymyšlené do detailu (bitevník s ubervlasteneckým jménem U.S.S. Essess mě vždycky dostane) a na parodii přepychová výprava ze zamýšlené jednorázovky udělaly film, který obstojí i bez znalosti předlohy. A zatímco na Top Gun už lidi pomalu zapomínají, Žhavé výstřely jsou pořád v kurzu. Jednak je to tím, že po shlédnutí Výstřelů se už na agitní Top Gun nebudete dívat vážně a jednak Měkká Tlapička je prostě lepší než Maverick.

• 14.2.2013  21:24
    Scrubs: Doktůrci (TV seriál) (2001)

No nevím, když jsem se na tuhle partu dívala před lety na ORF, přišla mi neskutečně vtipná a neotřelá. Současně jsem nemohla pochopit, proč takový super seriál nekoupí některá z našich televizních stanic. Nuž po deseti letech (či po kolika?) se stalo, ale už to není ono. Za ty léta se žánr sitcomu a humoru v něm posunul a najednou mi tahle parta felčarů přijde celkem nudná a přehrávající. Situace, kdy seriál vzhledem ke svému zaměření balancoval na hranici vážnosti a komedie, mi dnes přijdou absurdní a bez jakékoli emoční hloubky, jakou umí navodit např. v HIMYM. V době svého vzniku to byla špička, ale sitcom je zboží značně spotřební, právě protože reaguje na podněty, které jsou zrovna aktuální, takže je jasné, že dnes se na tuhle dramataškařici budu dívat jinak. Čest Přátelům a Step by step - ty příliš nestárnou.

• 14.2.2013  21:05

Snímek v podstatě vypráví o tom, že všechno, co člověk dosáhne a na čem léta pracoval, může být během zlomku sekundy pryč. Maggie je dívka, která má ve všem smůlu (je chudobná a její rodina stojí za pendrek), přesto se rozhodne bojovat a jít si svéhlavě za svým snem. Po hodinách makání přichází odměna a Maggie se začne konečně dařit, jenže zase se všechno pokazí a tentokrát definitivně. Maggie se snaží být silná, ale už sama cítí, že je v situaci, kdy pro ni existuje jenom jedno řešení. Clint si pro vyprávění vybral velmi silný příběh a na malém prostoru rozjel vyprávění o dívce, jejíž úděl byl neustále vést značně nerovný boj s těžkým osudem a přestože byla silná, neměla šanci. O tom, kdy a jak tenhle zápas skončí, ale rozhodla ona sama. Castigová výhra - Hilary Swank tady předvedla svůj životní výkon a propůjčila Maggie svůj drsný zarputilý kukuč. Pochvalu zaslouží i kamera, která chytře zachytila malý prostor tělocvičny i ringu a poradila si i se samotnými zápasy. Jeden z filmů, který si sice nebudete pouštět často, ale který si zaručeně zapamatujete.

• 14.2.2013  20:17

Krutý útok na nablýskané baleťáky na ledě, který po slibném rozjezdu ztrácí postupně dech. Nicméně jde o parodii na filmy o krasobruslení a na krasobruslení samo, takže nelze čekat nějaký propracovaný příběh a upřímně jde v podstatě o podobnou skicu jakou známe z Vybíjené či Zoolandera. Takže pokud vám nic neříkal Derek, sotva si oblíbíte Chazze a Jimmyho, protože v debilitě si ti všichni směle můžou konkurovat. Samotný film je přehlídkou narážek a vtípků na všechny možné krasobruslařské klišé - přecitlivělost, emoce, tvrdá dřina ukrytá za třpytkami, drezúrování dětí, konkurence mezi soutěžícími, posedlost vzhledem a čistotou, atd. Není to žádný majstrštyk, ale v rámci žánru se jedná o jeden z těch lepších snímků. Mohl to být ale velký průšvih, nebýt Jona Hedera a Willa Ferella, kteří šli do svých rolí naplno a svým postavám toho dali víc, než scénáristi vymysleli. Navíc krasobruslařská vystoupení mají švih a vtip. No a železný lotos by bylo fajn vidět na olympiádě - ideálně v podání Ženi Pljuščenka a Aljoši Jagudina.

<< předchozí 1 2 3 4