AndreyCSFD

AndreyCSFD

Česko
Andrea

9 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Návrat do budoucnosti (1985)

  Vtipné, chytré a i po x zhlédnutích neskutečně zábavné. Jeden z mých prvních US filmů viděných po revoluci. Bylo to jako z jiné planety, tak odlišné od toho co se točilo tehdy (ehm i dnes) u nás. I po letech ten film neztrácí na kvalitě - výborný scénář, skvělé obsazení, kterému vévodí frajer M.J. Fox a správně trhlý Chriss Lloyd. Navíc ty technické vychytávky, DeLorean a soundtrack vybraný s tou největší péčí. Navíc po letech v něm vidím i to, že Zemeckisovi se Spielbergem nešlo jen o to natočit popcornovou zábavu. U všech Skotů, tenhle film by měl být zapsaný ve filmových dějinách zlatým písmem.

 • poster

  Návrat do budoucnosti II (1989)

  Jeden z nejlepších Zemeckisových nápadů bylo natočit pokračování BTTF. Všechno podstatné už bylo uvedeno v komentáři u BTTF I, kterou dvojka úžasně doplnila o nové nápady, kterým vévodí honička na antigravitačním skateboardu (o ano, už se blíží doba, kdy je Mattel začne prodávat :-)).

 • poster

  Něco na té Mary je (1998)

  Milá, vtipná a svižná komedie, kterou nezkazil ani dabing (geniální překlad písniček - Láska to je bol, teskná písen v moll). Štavnatá Cameron Diaz a sympatický looser Ben Stiller jsou ideální volbou. Farellyovi mají zkrátka talent dělat si legraci z postižených, looserů, důchoců a přitom to není nevkusné nebo trapné. Současně ocenuju, že se nebojí poukázat na skutečnost, že i tito lidé mají špatné vlastnosti. Etuda Matta Dillona s pejskem Puffym a výslech Bena Stillera dělají z tohoto filmu klenot mezi moderními komediemi.

 • poster

  Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

  Nejtemnější část Star Wars a taky nejlepší! Prostě jízda, kdy je vám Lucasův vesmír servírovaný s takovou samozřejmostí, že chvílemi zapomínáte na to, že sledujete sci-fi. Děj je úžasně našlapaný a ani chvilku se nenudíte. Po Nové naději, která byla spíš takovým úvodem, kde byly vztahy mezi postavami nekomplikované a dobro se zlem bylo jasně vymezené, přišlo Impérium a obrátilo všechno o 180°. A právě zde zazněla nejslavnější věta z celých Star Wars :-)

 • poster

  Hvězdný prach (2007)

  Ukázkový příklad toho, jak má vypadat moderní pohádkový příběh - překrásná výprava, perfektní obsazení a výborný soundtrack. Schválně nepíšu pohádka, protože humor a zlo zde balancují na samé hranici pohádkovosti a mnohdy ji i mírně překročí. Postavy jsou obsazeny sympatickými a typově přesnými herci a mezi ústřední dvojicí to nejiskří ba přímo září. Nadmíru povedené jsou i vizuální a hudební prolínací přechody. Adaptace knihy Neila Gaimana zkrátka nemohla dopadnout lépe a všechna čest Neilovi, že pochopil, že plátno není papír (narozdíl od J.K. Rowlingové) a že přistoupil na určité změny, které příběhu jenom prospěly.

 • poster

  Jak vycvičit draka (2010)

  Po dlouhé době animák, který není nacpaný popkulturními odkazy a hláškujícími zvířátky či přehnaným moralizováním. Příjemným osvěžením je i animace, která není tak přehnaně líbivá a naleštěná jako u Pixaru. Příběh je prostý, ale díky chytře napsanému scénáři nenudí ani minutu. A navíc pasáž, kdy Škyták sveze Astrid poprvé na drakovi za doprovodu hudby Johna Powella je milionkrát dokonalejší než obdobná scéna letohrátek z Pearl Harboru, kde spolu skotačili Josh Harnett s Kate Beckinsale, a to je Bay zatraceně dobrý vizuální režisér.

 • poster

  Kiss Kiss Bang Bang (2005)

  Old school krimi detektivka, která místy paroduje sebe sama. Filmem provází přituplý zlodějíček Harry v podání RDJ, který roli neurotického a věčně vyjukaného Harryho zvládl na výbornou. Zdatně mu sekundují buzík Val Kilmer a padlý anděl Michelle Monagan. Ve filmu je plno dobrých nápadů a hlášek (nejednou si vzpomenete na Quentina Tarantina), které mohly být kultovní, ale nestalo se tak. Částečně jednak proto, že film měl tak malou popagaci, že světovými kiny více méně vyšuměl (ČR se pro jistotu vyhnul úplně) a částečně také vinou tvůrců, kdy se báli dotáhnout některé nápady do konce - možná z obavy, aby film nepůsobil příliš tarantinovsky.

 • poster

  Dannyho parťáci (2001)

  Smart guys are cool. Tak tohle platí pro celý film, který vás přinutí fandit zlodějům. Skvěle obsazena krimi-komedie v čele s charismatickým Georgem Clooneym. Přes pomalejší začátek, kde se postupně představují jednotliví členové jedenáctky, se film rozjede a frčí jako nablýskané Ferrari, Zlodějům pod vedením Dannyho Oceana nejde nefandit a brzo zjistíte, že pořádná zlodějina je pěkná dřina a že být bohatý je moc fajn. V centru pozornosti je vedle Clooneyeho i Brad Pitt , který si roli věčně nacpávajícího se kamaráda skvěle užívá. Ostatní postavy jsou sice krapet upozaděny na úkor dvou hlavních hvězd a po skončení filmu nebudete schopni říct ani jak se jmenovali, ale důležité je, že jako tým fungují skvěle a jednotliví členové se úžasně doplnují. Nutno říct, že Andy Garcia byl jako Terri Benedict solidním protihráčem. Škoda jen, že Julia Roberts má ve filmu čistě dekorační účel.

 • poster

  Blízká setkání třetího druhu (1977)

  Můj první film Stevena Spielberga, který zapříčinil moji zálibu ve sci-fi. Spielberg musí být génius nebo emzák, protože natočit film, který byl v té době revoluční ve vnímání mimozemského života a udělat z něho kasovní trhák, to se jen tak někomu nepodaří. Skvěle budovaná atmosféra, kdy ani pět minut před koncem nevíte, jak to všechno dopadne, je působivá ještě dnes a co víc tenhle film stále ještě nevyvolává ten nostalgicky připitomělý úsměv nad tím, co se nám kdysi líbilo.

 • poster

  TRON: Legacy 3D (2010)

  Tenhle film je fakt zážitek. Od vymazleného vizuálu, přes charismatického Jeffa Bridgese a krásnou Olivii Wilde až po promakaný soundtrack. Jedinečný vizuál není ale zdaleka jediným kladem filmu. Příběh je chytře načasovaný, kdy stárnoucího Jeffa Bridgese (Flynna) v hlavní roli nenásilně nahrazuje Garrett Hedlund (synátor Sam - po tátovi kompjůtrový expert), který je bohatý a nespokojený. Jednoho dne se stejně jako jeho otec dostane do systému, kde zjistí, že Flynnovi staršímu se jeho dílo trochu více nepatrně vymknulo z ruky. Od tohoto okamžiku se film rozjede svižným tempem - at už jde o souboje na plošinách, závody na motorkách či rychlá a zběsilá jízda Quorry, přičemž každý tento okamžik je pečlivě podbarvený abnormálně zdařilou hudbou z dílny Daft punk. Film zvolní až před nevyhnutelným závěrečným soubojem, který působí proti zbytku filmu až nečekaně skromně a i scénář byl v této scéně kostrbatější. Přesto všechno je snímek více než důstojným nástupcem původního TRONa. Režisér Kosinski měl štastnou ruku i při výběru představitelů Sama a Quorry - Garrett Hedlund přesně vystihl bohatého osamělého týpka bez smyslu života a Olivia Wilde byla zase odpovídajícím způsobem dokonalá. Ve filmu potěšili i drobné vtípky - Sam a domnělý světelný meč a slovo user vyslovované záměrně jako looser. Kdyby natočili pokračování, budu stát na lístky ve frontě jako první.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace