pytlik...

pytlik...

Vatikán

• 19.1.2013  19:55
    Smolaři (2009)

Nevím, proč se takové filmy vůbec točí... Sledovat každodenní život bandy primitivů, kteří bez milosti stáhnou zpět každého, kdo se snaží v záchvěvu pudu sebezáchovy alespoň trochu odpoutat z toho zničujícího prostředí, je čiré utrpení. Nevím, asi jsem se díval na jiný film, když se tady v komentářích dočítám, že se jednalo o "tragikomedii". Já tam žádné komické prvky neviděl, mně zrovna chlastací tour de france nebo sprosté písničky moc vtipné nepřijdou. A na nic jiného, co by alespoň z velké dálky mělo připomínat humor, si nevzpomínám. A když "oficiální distributor" píše, že se jednalo o "typicků veselů flámsků rodinů", tak to mně tedy podrž voči, do Belgie radši nikdy nepáchnu.

• 19.1.2013  10:01
    Hospoda (TV seriál) (1996)

Jo jo, jak se člověk mění... před patnácti lety v raném mládí mi tento seriál připadal nesnesitelný. Divil jsem se, jak může někdo takhle zbůhdarma trávit čas v hospodě, proč radši něco zajímavého nedělá, něco netvoří? A Kanyzovy a Menzelovy řeči mi připadaly nesnesitelně rádoby intelektuálské a rádoby nad věcí. No a roky se sešly s roky a já se teď při sledování výborně bavím, zejména dialogy mezi Nárožným a Dvořákem, příp. panem domácím, jsou geniální. Potměšil a Poloczek působí tak přirozeně, ti snad už za školku chodili sem. I ta nechuť k doktorským výrokům se výrazně zmírnila. Na to, že něco v životě dokážu, jsem už totiž taky rezignoval...

• 19.1.2013  09:43

Nejvíce zkonzumovaných párků na délkový metr filmu, buben, co toho hodně zažil už u majora Zemana, Satinského antierotický knír, který znechucoval veškeré scény se sekretářkou a tou čechofrancouzkou, a to není zdaleka všechno. Děj poněkud nelogický - Satinský se bojí, že ho vyhodí z onoho skvělého místa obchodního zástupce, "protože by nic jiného nesehnal" (v socialismu? s jeho univerzální větou "nejsou lidi"? kdy větší plat než on měla i prodavačka na benzínce?). A proto uplácí i tisícovkou, aby udal představení, za které dostane tak maximálně stovku ve výplatě. A bojí se výhrůžek člověka, který ho chce udat pro přijímání úplatků, které mu sám dával. Poněkud směšné. A nenapadne ho nejjednodušší řešení, když nemůže za boha nikomu prodat skvělé představení "Humor na cestách", proč s ním nejde k čertu? V pekle by tuhle produkci brali ďáblíci všemi deseti, minimálně 60 představení do měsíce by pořádali, protože jen máloco dokáže nešťastníkům dále zpříjemnit pobyt v kotlech jako toto.

• 13.1.2013  08:50

Futurista je pro mě vzorem, jak se vypořádat se životem, Hrušínský už poněkud méně, ovšem nad vším ční Kohoutova kongeniální věta: Však vy kdybyste byl jen o trošku hezčí, tak byste nebyl tak ošklivej!

• 12.1.2013  16:59

Jednoznačné zklamání. Na to, že mládež vděčně brala sebemenší záminku k vyklopení z kánoí, bylo ve filmu hodně málo svlíkaček. Navíc jsem až do konce nepoznal, která z těch holek byla Brožová. A to přitom moc možností nebylo, když abstrahuju od kluků, zbyli podezřelí asi tři, z toho navíc tu krátkovlasou vyvinutou bytost šlo poměrně jednoznačně vyloučit.

• 12.1.2013  13:25

Divím se, že se Burian ještě nepřevlékl za malé batole, vždyť vtipy v této komedii většinou nepřekročily dětskou úroveň... Ale zároveň nebyly ani fousaté, aby musel předvádět dědečka. Jediné, co mě fakt pobavilo, bylo experimentální potvrzení, že hlava stojí na stupnici tvrdosti výše než vajíčko, Šléglova rázná reakce na plynulý Jonášův proslov v buriangličtině a dále taneční kreace Hermanové. Vítová opět hrála svým nepříjemným afektovaným způsobem, zato Mandlová nehrála tradičně vůbec nic.

• 7.1.2013  15:32
    Experiment (1943)

Film mi připadal poněkud divný, ale když se zde dočítám, že byl natočen podle předlohy Matěje Čapka-Choda, který si kvůli odlišení od Josefa Čapka udělil další jméno Karel, jeho zvláštnost se mi rázem objasnila. Od tohoto autora jsem totiž kdysi nešťastnou náhodou přečetl Antonína Vondrejce a to mi úplně stačilo. V tomto snímku si postarší doktor léčí své mindráky z mládí a kompenzuje svou stařeckou neschopnost v sexuální oblasti tím, že psychicky tyranizuje dívku, kterou mu náhoda přivedla do cesty, pod záminkou vskutku velmi logického "vědeckého" experimentu na téma "zkazí zkažená duše i tělo, nebo zkazí zkažené tělo i duši?". Fakt nevím, jak si Čapek představoval Chod lidského organismu. Jak může duše zkazit tělo? A on si snad myslel, že prostitutky podléhají touze svého těla, že to jako dělají rády, že z toho mají požitek? Že tu svou činnost povětšinou nevykonávají pouze mechanicky, bez nějakého kladného vnitřního pocitu, pouze kvůli obživě? No zkrátka, Štěpánkův doktor je hodně nesympatickou postavou, Korbelářův malíř taky nenadchne, protože jediné, co mu na doktoru vadí je, že se po sebevraždě uzavřel do sebe a nezvyšuje tak blaho společnosti prací, Vejražka ohromí tak maximálně drzostí, že se svým vzhledem vezme roli donchuána (a doopravdy ne, pane Vejražko, homeopatický knírek pod nosem to fakt nezachrání), jedině proti Matulové nemohu říct ani ň. Ve filmu se mihne i František Filipovský, který pouhých pět let předtím ještě točil studentské komedie, v epizodní roli pána středního věku, a ta vzhledová proměna je neuvěřitelná.

• 6.1.2013  10:00

Říkal si Mohykán, muž jako žádný jiný... sanitka vzlétla s ním, kdyžsemuvcirkustalanehodaapřitomonbyl nevinný... Marvan tradičně výborný, Dagmar Frýbortová ke krásnému vzhledu už přidala i velmi přesvědčivé a zkušené herectví. Zápletka s dvojčaty více uvěřitelná než vycpaný panák v Posledním muži. Skvělý byl vtip "mám pro tebe ženicha, sice je menší než ty, ale ne o moc, tak o hlavu. Taky má břicho, ale zato velkou hlavu", zato u scénky s věšením obrazu mi trochu vadila zřejmá inspirace Jeromovými Klapkami Jeromovými Třemi muži ve člunu. Film má u mě další nezanedbatelné plusy navíc za to, že poskytl tolik prostoru nádhernému automobilu Aero. A několik mínusů za to, že snažil vsugerovat, že se jedná o nespolehlivý a poruchový dopravní prostředek. A také za to, že protesty proti týrání zvířat nakonec považuje za pošetilost.

• 6.1.2013  09:45
    Říct si to můžeme... (studentský film) (2009)

Myslím, že se ten kluk mýlil, jeho partnerka určitě hysterkou nebyla, když se dokázala uklidnit a smířit s jeho nevěrou po pouhých dvou minutách... My zkušenější víme, že k tomu leckdy nestačí několik velmi dlouhých prodebatovaných večerů i nocí. Několik málo vět bylo vrcholně skutečných, např. to její "doufám, že mi teď dokáže, jak mě miluje" potom, co mu přizná nevěru, a "stejně si za to můžeš sám, protože se mi nevěnuješ", ovšem jinak děj a hlavně konec se zdály býti poněkud nereálnými.

• 6.1.2013  08:48
    Lucie (1963)

V podstatě se jedná o čs.filmový týdeník, jen protažený do hodiny a půl a s lepším, mnohem realističtějším dějem. Budovatelské nadšení vyprchalo, horníci slyší pouze na šustění bankovek a když jim vezmou naturální požitek v podobě uhlí zdarma, neštítí se ani vyvolat stávku. I vyšší komunistický funkcionář, kterého hraje Höger, není zrovna kladnou postavou, ve vypjatějších situacích se snaží zbavit odpovědnosti a převalit vinu na jiné, nejlépe prvorepublikové inženýry. Ve filmu překvapí Moučka jako horník s nevelkými morálními kvalitami, Brzobohatý mluvící slovensky a Matuška do práce se nehrnoucí, zato hodně zpívající.

• 5.1.2013  19:39

Animace pěkná, ale přátelé, tak ODPORNÝ příběh aby člověk pohledal. Od okamžiku, kdy ti bezdomovci našli opuštěné nemluvně, jsem se jenom modlil, aby ho co nejdříve odevzdali na policii. Fakt nemusím koukat na to, jak někdo nevinnému stvoření ničí život, čistě ze sobeckých pohnutek, že chce mít dítě, a vůbec nebere ohled na to, že mu i přes veškerou snahu není schopen zajistit základní životní potřeby. Ale né, ti ztroskotanci musí hodinu a půl koketovat s myšlenkou, že si to dítě nechají, popř. že vyhledají jeho matku, jestli si náhodou to pohození nerozmyslela (mimochodem fakt logické). No a k této samo o sobě nechutné základní dějové lince se přidávají další pěkné motivy, např. zmlácení bezdomovců, sebevražda, sehnání mléka pro dítě na hřbitově, velmi pravděpodobné náhody... A to už vůbec nemluvím o kráse jednoho z hlavních hrdinů, který je sice vysoký, ale zato mu chybí asi čtyři zuby a i kdyby se položil na celou noc do sněhu, byl by stále teplý.

• 3.1.2013  21:08
    Cena života (amatérský film) (2012)

Chudák kluk, co ten musel zažít bolesti... Podle 0:09 je zřejmé, že se o sebevraždu pokoušel několikrát. Nejdříve se na hlávě škrábl nehtem, pak špendlíkem, pak zkusil nůž a když ani tak se mu usmrtit nepodařilo, sáhl nakonec po té nešťastné pistoli.

• 2.1.2013  17:44

Jak praví klasik, o čem nelze mluvit, o tom je třeba mlčet. A protože (téměř) absolutní krása se nedá slovy vyjádřit, nezbývá mi nic jiného než nepsat žádný komentář.................................................anebo přece jen: Kresbou nejlepší anime, které jsem doposud viděl, a to mám za sebou všechna Miazakyho díla. Děj za výtvarnou stránkou také nijak nezaostával. Film mě ani na chvíli nenudil, klidně by člověk snesl další hodinu(y) navíc. A navíc obsahoval patrně nejroztomilejšího tvora v dějinách kinematografie - tu malou kočičkoveverku.

• 2.1.2013  10:07
    Tetička (1941)

Tak si udělejme menší inventuru. "Vždyť já jsem vdaná" (Služebná Futurisovi na jeho oznámení, že bude dělat médium). "Co tu chcete bílit, od toho jsme tu my". (Kreuzman Smolíkovi). "Vždyť já nejsem zvědavý, to víš z domova" (Marvan Šlemrové na její požadavek, ať se jde podívat, co se děje). "Já, komerční rada?" (Nedbal Baldové na její příkaz Jdi tam!). "Tím se Felixovi chlubit nemůžou." (Šlemrová při vyzdvihování Dohnalových předností). Jinak Futurista bohužel opět nedostal moc velký prostor, co se týče vtipů, Dohnal mě překvapil svým svěžím zjevem, na 36 let nevypadal, zvlášť v porovnání se svým filmovým otcem Marvanem, který byl o pouhé 4 roky starší, nemluvě pak vůbec o jeho filmovém skorotchánovi Nedbalovi, který byl o celý jeden rok mladší. Nasková se na svou roli hodila perfektně, neboť svým tradičním poněkud neživotným výkonem vystihla polomrtvou tetičku dokonale. Abych se přiznal, zezačátku mi byla celkem protivná, jak pořád fňukala, že je sama v tom svém velkém zámku, a přitom to byla pouze její vina. Kdo nechce být sám, kdo chce mít kolem sebe spoustu lidí, musí pro to něco udělat, a né dvacet let jen pasivně vzdychat před obrazem své dávné lásky. Naštěstí to na konci pochopila. Dohnal mě taky naštval, ačkoli ve vztahu k ženám a vzhledu a chování jsme na tom podobně, jeho uháněly a mě dosud né!

• 1.1.2013  19:07
    Vinnetou (amatérský film) (2008)

Hvězdička za poníky a za to, že hercům nebylo moc rozumět, takže jsem pochytil pouze půlku vtipů o Bursíkovi apod. Mohlo to být horší.

• 1.1.2013  10:24
    ZMRD (studentský film) (2012)

Ze začátku jsem měl obavy, že se bude jednat o zjednodušující klišé revizor = název filmu, ale naštěstí tomu tak nebylo. Klobouk dolů před režisérovým výběrem herců, pro toho otce snad neexistuje lepší představitel než Eck. Bohužel, nechutnější než jeho zub, zvráskovaná tvář, hulení, chlastání a žraní byla ta ve vypjatých momentech drásající "hudba", při které jsem si musel tlumit repráky. Taky mi nepřijde logické, aby ten otec ukradl hlavnímu hrdinovi peněženku tak brzo, ještě před tím, než syn zaplatí to pohoštění. Leda že už od začátku počítal s předčasným vyhazovem.

• 31.12.2012  14:38
    Zaražený vítr (amatérský film) (2008)

Minimálně polovina Veselých filmů obsahuje vyměšování, což je sice zajímavé z psychologického hlediska, ale tak nějak ne moc vtipné.

• 31.12.2012  14:36
    Musíš to uhasit! (amatérský film) (2008)

Hasičům zabavit hadice, jak koukám, úplně postačí být pořád napitý.

• 29.12.2012  21:06

Dobrých vtipů ve filmu by i nepříliš zručný truhlář hravě spočítal na prstech jedné ruky. Nejlepší postavou byl jednoznačně ten pes, to taky o něčem vypovídá.

• 29.12.2012  20:48

Tohle ještě celkem šlo. Horší by byly horory "O punčoše, které uteklo oko", nemluvě pak vůbec "O pneumatice, které ušla duše".

• 29.12.2012  11:39
    Automobilová rychlovka první modrá (amatérský film) (2009)

Dávám jednu, neb je mi sympatické, že se jedná o výchovný film s poučením, že než-li nechat stát auto na silnici, je lépe ho bezpečně zaparkovat do pole.

• 29.12.2012  11:35
    Klasik (amatérský film) (2010)

Víc hlav víc ví, ale tohle by nepochopil ani sedmihlavý drak. Buď si měl už v úterý nařídit budík o pět minut dřív, anebo v pátek už neměl kam spěchat, z práce/školy by ho vyhodili.

• 29.12.2012  11:18
    S-Hitparáda (TV pořad) (2012)

Dávám čtyři, i když by jeden nevěřil, jaká zuřivá a vytrvalá bouře se může spustit v domácnosti, když jeden nevinně prohlásí, že ta o chlup přitažlivější půlka pěveckého dua "Katka a Jindra" by se v nejhorším případě i dala.

• 29.12.2012  08:14

Poněkud slizký a nechutný Höger je naštěstí vyvažován mladou a pohlednou, byť trochu neobratně hrající Frýbortovou. Klobouk dolů před Schránilem, muselo to stát hodně úsilí a sebepřekonávání udělat ze sebe takové individuum!

• 28.12.2012  13:07
    B*A*T*M*A*N (amatérský film) (2011)

Čekal jsem nějakou veselou cejpovinu a ono tohle...

• 28.12.2012  13:06

Příběh o tom, jak to vypadá, když se řemeslníkovi vzbouří pracovní nářadí a zákazníci odmítají dodržovat otvírací hodiny.

• 28.12.2012  09:26

Kdepak Amerika se svým snem, kdepak SSSR se svými neomezenými možnostmi, kam se hrabou na Čechy před pár desítkami let. Tam se mohl stát věhlasným lékařem i havíř, co neuměl číst a psát a měl poněkud svérázné představy v oblasti porodnictví. A to navíc Dařbuján prokázal i slabší úsudek, neboť proč by měla být Smrtka spravedlivější než bůh či čert? Vždyť někdo zlý a bohatý umře bezbolestně a vesele ve vysokém stáří, zatímco jiný, třeba dobrý člověk zahyne za velkých bolestí v mladém věku. Jinak jsem rád, že mi první půlka filmu otevřela obzory. To jsem nevěděl, že nejen princezna, ale i Smrťák nosí hvězdu na čele a že jisté gesto, které mi často ukazují řidiči, když okolo nich profrčím na kole, není neslušné, ale naopak uznalé, že jezdím jak čert! Vzhledem k tomu, že jsem potom přepl jinam, dopíšu tenhle komentář příští rok, až budou tuhle pohádku dávat znovu.

• 28.12.2012  09:09

Přesvědčivě a dovedně natočené, to se v české kinematografii jen tak nevidí. K oboum obětím jsem ale moc lítost necítil, zejména Hanzlík v roli krajského tajemníka KSČ ať nevykládá, že nevěděl, co je jeho rodná strana zač. Stačí si přečíst proslovy zapáleného arcilotra Slánského v dobách, kdy ještě netušil, jak skončí, o nutnosti čistek a nápravných táborů. Mimochodem je hodně smutné, že zaslouženě potrestat několik málo vrcholných komunistů, byť z jiných, vymyšlených důvodů, dokázala jen sama KSČ právě v oněch zinscenovaných procesech v 50.letech. Od té doby až dodnes nic. A v budoucnu už nic dalšího ani očekávat nelze.

• 27.12.2012  12:07

Co se týče kvality, dvojka rozhodně nezaostává za jedničkou. Culkin se za ty dva roky v herectví určitě nezhoršil, jeho výkon tak potěší milovníky pomalých pohybů a ochotnických výrazů postaviček z prvních 3D animovaných filmů. Snímek je jako dělaný pro Novu a Primu - jen málokdy člověk s radostí odpočítává minuty, které ho dělí od odpočinku v podobě reklamních bloků, a s bouřlivým nadšením vítá i taková zjevení, jako je ten uječený alzovský žabinec. Škoda, že těch reklamních pauz je tak málo... No a když člověk vidí, jak dokážou Američani i do rodinného filmu procpat tolik násilí, tak nezbývá než si pomyslet cosi o setí hromu, že.

• 25.12.2012  10:05

Zajímavé dokumentární video o prastarém způsobu výroby kysaného zelí - šlapáním.