pytlik...

pytlik...

Vatikán

• 5.11.2011  20:50
    Muž na radnici (TV seriál) (1976)

Vydržel jsem jeden díl, jak mám slabost pro staré socialistické seriály, tak tohle je teda megasračka, to se jinak nedá říct. Nikdo mi nevymluví, že Buchvaldek není sadistický úchyl - přeci není možné, aby někdo tak přeslazený, odpovědný a hodný ve skutečnosti existoval. Určitě si svůj vzorný veřejný život kompenzoval nějakými drasťárnami někde v mučírně ve sklepě, ale Sokolovský to v konečné verzi ze seriálu vystříhal.

• 5.11.2011  20:38
    Dobytí severního pólu (divadelní záznam) (2006)

Tuto hru jsem slyšel nejprve na kazetě, kde hrál ještě zdravý Kašpar a živý Vozáb, takže to muselo být hodně staré představení. A bylo to úžasné, geniální, zkrátka neměl jsem slov. Pak jsem viděl představení novější, a ani jsem to nedokoukal - pánové už byli starší, z jejich hraní se vytratila energie, Penc při vší snaze charizma vůdce nemá. Ale možná křivdím, že je to jen tím, že jsem zvyklý na jinou verzi, že ty dvě pojetí by byly pro nezaujatého diváka rovnocenné...

• 5.11.2011  20:29
    Transformers (2007)

Film byl dost dobrý a vtipný až do doby, kdy se ukázalo, že to auto je přítel hlavního hrdiny. Pak došlo k prudkému zlomu v kvalitě a stala se z toho podívaná tak maximálně pro desetileté kluky. Spousta všelijakých soubojů, dialogy jak ze želvů nindža apod. Vrcholem byl závěr. Nemám nic proti tomu, když i akční film dodržuje dogma 95 (byť je toto dogma samo o sobě poněkud slabomyslné), ale i v roztřesenosti kamery by měla být míra. Ani případný epileptický záchvat kameramana není omluvou, při tak velkém rozpočtu zkrátka musí zbýt peníze na prášek. Navíc nebylo v některých chvílích zřejmé, co se vůbec na scéně děje, pouze neustálé výbuchy, létající součásti robotů, aut, lidí, budov, země, člověk nevěděl, kdo se pere s kým, takže mě to vrcholně nudilo. I přímý přenos z pletení by byl vzrušivější.

• 29.10.2011  17:38
    Botostroj (1954)

Nedělám si iluze, že by Baťa nebyl tvrdý podnikatel, ale soudruzi, tohle jste přehnali. O tom, nakolik byl film natočen podle skutečnosti, svědčí to, že při promítání v Gotwaldově udělali místní takový brajgl, že se film nedohrál. Jinak herecky to nebylo podáno špatně, ale ani tu jednu hvězdičku nedám, a to kvůli tomu konci... Říct, že se Baťa zabil, když letěl do Německa popřát Hitlerovi, je taková špinavost, že by se za ní měl T. Svatopluk pěkně rožnit v pekle. Mimochodem, ten hlavní kladný komunistický hrdina taky stál za to - místo aby pomáhal své staré, udřené matce, akorát ji vyžíral a roznášel letáky.

• 28.10.2011  18:41

Tenhle film jsem chtěl vidět od té doby, co jsem v dětství četl Dobrodružství šesti trampů, kde bylo řečeno zhruba toto: "Osada mladých snů byl román, co ovlivnil celou jednu ženskou generaci a dorazil i mužskou, byv zfilmován drtivým způsobem. Bill Stín a jeho přítel Sam ničili diváky svými marnými pokusy vtěsnat svá objemná břicha do kajaku." Takže jsem si myslel, že to musí být ohromná bžunda. Tak nějak nebyla, jako parodie mi to nepřišlo vůbec, a svou úrovní tento film nevybočuje z řady předválečných "vážných" filmů (samozřejmě komédie jsou úplně někde jinde). Dal bych tomu tři hvězdičky, nebýt následujících věcí: 1. věku hlavních hrdinů - ta dívka ještě šla, ale ti ostatní čtyřicátníci moc mladých snů mít nemohli 2. postavy víceméně všech mužských hrdinů slibovaly mnoho zábavy při nasedání do kajaku, já jsem však tyto scény buď prošvihl, nebo ve filmu vůbec nebyly 3. ten závěr tak nějak už moc velká síla

• 22.10.2011  18:06
    Inženýrská odysea (TV seriál) (1979)

Pro tenhle seriál mám slabost. Pomalu melancholicky ubíhá, i přes občasné Kostkovy výbuchy trpí naprostým nedostatkem energie... takže ji vysává z diváka a ten je pak pomalu propracováván do stavu vyrovnanosti a klidu, který nabývají jogíni až usilovným dlouholetým cvičením. U nás toho dosáhnou Sokolovský s Dietlem už po pár minutách. Dalším plusem tohohle seriálu je, že hlavní představitel vypadá jako můj táta za mlada a že je absolutně neagresivní a pozitivní, místo aby se v něm řešily hovadiny jako to bývá dnes, řeší se v něm zásadní a vážné věci.

• 22.10.2011  17:58

Na svou dobu patrně odvážný film, ale proč bych měl hodnotit díla z tohohle pohledu? Dnes už je to o ničem. Ta poslední pasáž v nebi už je pak jen taková hodně zčervivělá třešnička na zkyslém dortu. Ani množství skvělých herců to nemá šanci vylepšit, když není co hrát...

• 5.10.2011  10:33

Vynikající komedie. Jak pravil klasik, polonahého Švarcíka viděti a zemříti. Pak mě ještě výborně pobavil ten meditující mnich, který pomocí soustředění přišel na cokoli. "Kde je princezna?" "Bllllllll - támhle".

• 4.10.2011  20:00

Z "umělecké" stránky je ten film klasická americká slaďárna, podbarvená sentimentální hudbou jak ze svatby v tisícím díle jihomerické telenovely. I když narozdíl od telenovely nějaké to poučení skrývá, např. že je v jejich vlastním zájmu nepomáhat postiženým - oni dokážou vše sami. Jaksi z "lidské" stránky mě přístup toho hlavního herce ke svému osudu nechává chladným - stejně hodnotnou variantou mi přijde sebevražda, o kterou bych se nejspíš na jeho místě snažil já.

• 4.10.2011  15:36
    Rio (2011)

Příjemný film, při jehož sledování se ani dospělý a velmi chytrý člověk necítí trapně. Jen těch neustálých honiček a pronásledování, tak typických pro američany, by přeci jenom mohlo být míň.

• 4.10.2011  15:25

Nemám rád, když je zápletka filmu postavená v lehkém tónu na množství mrtvol. Ale dávám za tři za ten nápaditý námět na pornofilm a policajta, co evidentně netrávil moc času na střelnici.

• 16.9.2011  14:07
    Black Button (2007)

Kdybych byl na místě pokoušeného, bych se akorát zeptal, jestli ten, kdo umře, umře nějakou bezbolestnou smrtí, a v případě kladné odpovědi bych asi neváhal. Protože víceméně bych onomu neznámému prokázal dobrodiní (bůhví, jak by normálně umřel, třeba v bolestech, nebo opuštěný v domově důchodců apod.). Samozřejmě blbé by bylo, kdyby to byl rodič od nezaopatřeného dítěte nebo tak něco. Navíc by tu byl fenomén toho tlačítka - pokud člověk nezabije někoho přímo, nemá takové zábrany. Např. američtí letci taky klidně stiskem tlačítka vypustili atomovou bombu na Japonce, zabili desetitisíce lidí a žádné trauma z toho neměli, zatímco kdyby měli každého zastřelit jednotlivě hezky zblízka, těžko by to přežili ve zdraví po psychické stránce.

• 14.9.2011  20:59

Hrůza, aneb jak vlezdoprdelka ke štěstí přišel. Nevím, co jsou Amíci za lidi, ale myslím, že každého normálního člověka by to jeho vychvalování čehokoli nerozesmálo, ale naopak pekelně znechutilo.

• 13.9.2011  15:23

Pěkný western, až tedy na ty "trikové" pasáže a závěr. Lezení na skálu mi ani tak nevadilo, i když mi není jasné, proč ti kladní hrdinové nepoužili v nestřežené chvíli radši koně (samozřejmě ne k výškrabu na skálu, ale k opuštění zlatého ráje tím samým otvorem, kterým tam přijeli). Co mě ale naštvalo, je ta závěrečná bourací scéna, kdy všechno padá (některé skály i několikrát, patrně pro velký úspěch). Já nevím, co mají tihle autoři za zvyk, počínaje Batličkou přes tenhle western až třeba po Karla Maye, že vždy když nějaká výprava po dlouhém a strastiplném putování najde poklad a bohatství, nikdy si ho neužije, vždy ho jen tak zahlédne, maximálně v případě, kdy je autor milosrdný, si ho i na chvíli polaská a vzápětí je poklad navždy v čudu, pohřben kamením či vodou. Proč to nemůže mít šťastný konec, že se všichni napakujou, zloduši se ve světle třeba i napraví, páč už mají všeho dost a vědí, že už nemusí dělat lumpárny?

• 12.9.2011  21:10
    Plastic Bag (2009)

Forrest Gump přetavený na igelitový pytlík. Naivita hlavního hrdiny mi roztomilá či dojemná nepřipadá, namluvený je příšerným způsobem a to ekologické poselství, které je ve snímku patrně ukryto, mě nějak vůbec neoslovilo.

• 12.9.2011  20:58

Předvídatelné, prvoplánové, nerealistické.

• 27.8.2011  21:12
    Hop (2011)

Ze začátku mi to přišlo přeslazené k nesnesení, ale od té doby, kdy hlavního nekresleného hrdinu vyhodí z domova, to nabralo grády a já se výborně bavil. Marsden to hrál pěkně a je dojemné sledovat, jak si splnil sen všech správných malých kluků - stát se velikonočním zajíčkem.

• 20.8.2011  22:07
    Krkonošské pohádky (TV seriál) (1974)

Čím jsem starší, tím víc je mi Trautenberka líto. V každém díle byl dětem sypán do hlaviček metaforicky zpracovaný Vítězný únor, kdy hnusný kapitalista (Trautenberg) čelí a následně podléhá soustředěnému tlaku stran Národní fronty (dělnická třída - Kuba, Anče, zemědělci - sojka, hajnej, pracující inteligence - Krakonoš). Uznávám, že zařazení Krakonoše mezi pracující inteligenci je sporné, možná by to byl spíš zemědělec. Ale zase na druhou stranu, to čarování určitou inteligenci vyžaduje. A podobně jako byl problematický skutečný Únor, i v tomto Večerníčku je buržouství Trautenberkovo problematické, není to žádný drsný kapitalista, vždyť on je v podstatě chudák. Doma si nemůže ani pípnout, aby ho Anče dost nevybíravě neusadilo nějakou peprnou odmluvou. A Krakonoš je taky pěkný ptáček, dobrý je ten díl, jak říká, tak co bych dnes Trautenberkovi provedl...

• 20.8.2011  21:49
    Glee (TV seriál) (2009)

Zpívání ve filmech nesnáším, muzikály jsou pro mě zbytečný žánr, takže mě nijak nebere ani tohle dílo. Až do vyvrcholení té pěvecké soutěže to ale celkem šlo, avšak poté, co soubor slavně fakticky i morálně vyhrál nad hluchými dětmi a mladými kriminálnicemi, se to zvrhlo v absolutní mišmaš. Připadá mi, jako by ten seriál měl původně skončit po tom vítězství, ale pak si režisér řekl, že mu ještě v kameře zbyl nějaký film, takže ještě pár dílů naplácá. Scénář těchto dalších dílů patrně vznikl z brainstormingu momentálně zaostalých, jinak si to vysvětlit nedokážu. Z postav se tak staly karikatury, v lepším případě s chováním směšným, v horším nepochopitelným. Jedinou sympaťačkou zůstává Sue, jedině kvůli ní se možná mrknu na další díly. Momentálně je v seriálu možné všechno, i kdyby tam přistáli Marťani, celkem by to zapadalo do děje.

• 15.8.2011  11:38
    Mrňousci (TV seriál) (2006)

Mnohé příběhy skvělé, mnohé poněkud nudné a předvídatelné. Moji hrdinové jsou beruška (berušák?) a pak hlemýžď. Nekonečné záběry na jeho kývající se oči a přemýšlející hlavičku jsou zřejmým remakem westernu V pravé poledne.

• 4.8.2011  18:57

Tenhle příběh dojal i mé mnohými filmy ošlehané a okoralé srdce. Mladá dívka, která navíc vypadá hodně k světu, zastaví svou absolutní neagresivitou a maximální dávkou empatie valící se hordy brouků a nepřátelské techniky... Jen ta Pustina má kapku krkolomnou funkci. Zezačátku to vypadá, že je hlavním zlem, pak ale hrdinka objeví, že je naopak požehnáním, protože čistí půdu a vodu. Z čehož vyplývá, že lidé žijí na znečištěné půdě a pijou špatnou vodu (=neb je Pustina ještě nepohltila a tedy nevyčistila), ale přesto se to na jejich zdraví nijak neprojevuje... Naopak Pustina vyrábí z té znečištěné země, která sama o sobě lidem neškodí, jedovaté póry, které naopak lidem škodí. Takže vlastně nic dobrého nedělá.

• 4.8.2011  18:31
    Panika v městečku (TV seriál) (2000)

Úžasné. "To je koza, ta kráva." "Ano koni".

• 4.8.2011  18:19
    České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (divadelní záznam) (2010)

Pro mě spolu s Třídní knihou nejslabší cimrmanovská hra. Když to srovnám s předchozí Afrikou, je to jak (české) nebe a (dejme tomu skotské) dudy. V semináři se autoři snaží ze všech sil poučovat Čechy o jejich historii, takže je plný dat, a na vtipy už nějak nevyzbyl čas. A u hry se člověk taky rozhodně nezlobí, když je odpískán konec

• 4.8.2011  18:10
    Narušení (1999)

Nejdřív jsem měl obavu, že se jedná o remake Přeletu, ale pak se film vyvrbil v trochu jiný příběh. Bohužel, jak film pokračoval, čím dál častěji se také objevovala klasická americká klišé provázená příslušnou hudbou, což nakonec vyvrcholilo v čítankový přerod hlavní hrdinky, která si uvědomila, že hodnoty většinové společnosti jsou ty správné a vrátila se v jejich teplou náruč. Takže srdíčko běžného diváka může zaplesat, jupí! Mimochodem, Angelině ty vlasy vůbec nesekly.

• 3.8.2011  10:00

Texty ve Werichově Fimfáru bych rozhodně neoznačil jako pohádky. Naopak jistým způsobem to jsou spíš horory, na mě z nich čiší chlad, odcizenost mezi lidmi, zlo. Chybí láska, dobro, hřejivost. I ty povídky, které "skončí dobře" tak úplně dobře nekončí, vždy je tam nějaké ale. Z těchto důvodů se mi nijak zvlášť nelíbí ani Tři veteráni, neb o nich platí vše, co jsem napsal výše. V muším království jsou všichni zlí a vyčůraní, tři veteráni se k sobě taky nechovají nijak zvlášť pěkně a dobrý konec v jejich případě znamená, že se budou protloukat světem chudí s flašinetem. Ale zahrané je to pěkně.

• 30.7.2011  21:12

Tahle komedie mě nikdy nezaujala... Třeskuté vtipné situace založené na pádech, nehodách a kořeněné loztomilým dětským žvatláním, to tak nějak nemusím.

• 30.7.2011  16:53
    Máj (2008)

Hovno, tvářící se jako párek. Vydržel jsem jen prvních dvacet minut, možná jsem udělal chybu, když tu čtu, že prý je to nacpané erotickými scénami. Ale nedalo se to, ti vymydlení současní rozjuchaní týnejdžři, zasazení do minulého století, mi lezli děsně na nervy. Stropnický si fakt nemusel tolik bělit zuby, když hraje divokého zbojníka.

• 30.7.2011  16:27
    Čtyři z tanku a pes (TV seriál) (1966)

Tenhle seriál jsem viděl dvakrát, jednou v dětství, kdy na mně zanechal hluboký dojem, pak v dospělosti, kdy na mně taktéž zanechal hluboký dojem, bohužel negativní kvůli otřesnému dabingu, u kterého Řitka studio v plném rozsahu prokázalo, že nomen omen. Mezi dětstvím a dospělostí jsem navíc několikrát četl dvě knížky od Janusze Przymanowského, které podle tohoto seriálu vznikly, takže si dovolím říci, že jsem velký odborník k tomuto tématu. V podstatě je to seriál o tom, jak se díky tanku s polskou osádkou podařilo Rudé armádě vyhrát druhou světovou válku, bez nich by se jim to určitě nepovedlo. Ano, zpočátku byl velitelem tanku Rus, který vše podstatné Poláky (a jednoho Gruzínce - patrně pocta Stalinovi) naučil, ale toho se pak autor zbavil tím, že ho nechal umřít, a nahradil ho nejmladším, nejhezčím (no...) členem posádky, Jendou Kosem. Pak se poměr Poláků v osádce ku ostatním národnostem ustálil na přijatelných 3:1. Autor se taky elegantně vyhnul traumatizujícím okamžikům osvobozování Polska - např., aby nemusel zdůvodňovat, proč sovětská armáda takovou dobu přešlapovala před Varšavou (protože čekala, až Němci utopí varšavské povstání v krvi), nechal celou polskogruzínskou část osádky tanku v rozhodující chvíli zranit a ti pak přečkali osvobozování Varšavy v nemocnici.

• 30.7.2011  16:14

Vtipný příběh, navíc dojímavý... Jak je prostě jedinec, snažící se po všech stránkách vylepšit a začít žít zdravě, nakonec brutálně převálcován nezdravými bílomoučnými a cukernými buchtami a knedlem vepřem zelem. Zejména Jančurová, ta by zasloužila... Prej dej si svíčkovou, ať jsi chlap.

• 22.7.2011  15:43

Na mě ten film působil melancholicky a beznadějně... Panoptikum všelijak postižených a pokřivených lidí a i jiných tvorů, z nichž se člověku dělá fyzicky nevolno, zvlášť nechutně vypadal ten vyzáblý cyklista. Když k tomu přičtu ještě tu nekonečnou délku snímku a blasfémii proti Tour de France, víc než jednu hvězdičku dát nemůžu.