Harry Potter a Fénixův řád (2007)

S odstupem času (konkrétně duben 2013) jsem shlédl celou sérii. Musím si sám sobě uznat, že hodnocení jednotlivých dílů nebylo v době natočení filmu objektivní. Sledování částí vždy po roční odmlce uzmulo Potterovi jeho kouzlo, které celá série má. Věřím, že jsou odpůrci této série, možná lidé, kteří hodnotili zaujatě nebo je neokouzlil příběh stejně jako mě, když jsem sledoval jednotlivé díly s nějako roční mezerou. I tak ale v historii filmu půjde vždy o jednu z nejlepších sérií vůbec. V době, kdy film vznikl jsem hodnotil tento díl jednou hvězdou. Po cca 6 letech, kdy se dívám na kompletní sérii, hodnotím tento díl hvězdami čtyřmi. Doporučuji tak těm, kteří HP dříve nemuseli nebo je příběh nedokázal v dalších dílech okouzlit, aby se podívali na celou sérii znovu, když už je možné si všechny části pustit pěkně za sebou :-)

Nesmiřitelní (1992)

Tak tenhle starej western jsem si mohl klidně odpustit. Jeden z těch filmů, který mě lákal vysokým hodnocením zde. Jenže jen výjimka, která mě zklamala. Western postrádá jakoukoliv šťávu a akčnost. Je to hodně sucharská záležitost, stojící na nevýřečném a nudném výkonu Clinta Eastwooda. Kdo jeho styl herectví miluje a kdo je jeho fanda, tak chápu, že je milovníkem i tohohle jinak nezáživného westernu. Ale je to alespoň jeden z mála filmů, v kterém jsem viděl Morgana Freemana dělat něco jiného, než mluvit. K tomuto herci jsem neutrální, ale říkám mu oprávněně "kecací herec". Filmů, kde se dá do pohybu je pomálu :-) NESMIŘITELNÍ tedy u mě díru do světa filmu neudělali. Příběh je hodně pod úrovní ostatních westernů a atmosféra je tu taková nicneříkající, nijaká.

Pěsti ze železa (2012)

Prostoduchý mix samurajských filmů a jakéhosi westernu. Až okatě film napodobuje styl "KILL BILL". Jeden z těch filmů, kterej sice může nalákat dost diváků, ale po pár dnech si na něj 100% ani nevzpomenete ;)

Tanec s vlky (1990)

Co k této klasice dodat. Jeden z nejlepších dobrodružných, romantických a indiánských filmů. Je to krásná záležitost s vynikajícím Kevinem Costnerem, silnou atmosférou, emotivním příběhem a nádhernou hudbou Johna Barryho.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Nudná hovadina, která se ani náhodou nepřibližuje seriálovým špičkám. Děsné herecké výkony střídají nesmyslný žvásty o prdu, který mají navodit nějakou hutnou atmosféru. Bohužel je to jen slabej odvar zombie žánru. Stylem bych to přirovnal k dalšímu seriálovýmu braku: LOST. Seriál tak možná pro nenáročný americký publikum, který by při žvejkání hamburgerů čučelo na cokoliv!

JFK (1991)

K tomuhle filmu se nechci moc rozepisovat, protože není co dodat a je zbytečné si hrát na chytráka. Je to perfektní filmařská práce spojená s podloženými fakty. Viděl jsem kdysi dokument o událostech kolem zabití amerického prezidenta Kennedyho, kde vyšetřovatelé předložili veřejnosti všechny důkazy, vyvraceli podstrčené hypotézy aj. Tenhle film je pak dokonalým dějovým doplňkem - je to vlastně podložený dokument, doplněný o herecké špičky a filmovou atmosféru. Kevin Costner zde předvedl jednu ze svých nejlepších filmových postav. Filmy Olivera Stona nemusím, ale tenhle patří mezi mé nejlepší (spolu s: ALEXANDER VELIKÝ). JFK na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou, má své tíživé a napínavé kouzlo.

Zpátky ve hře (2012)

Průměrně kvalitní sportovní romanťáček, který rozhodně neurazí. Celkově film vyzní, jako kdyby ho režíroval sám Clint Eastwood, věřím, že minimálně do režírování Robertu Lorenzovi asi hodně kecal :-D Sympatické herecké obsazení, prostředí baseballu, to vše funguje velmi dobře. Clint Eastwood tu jak jinak hraje nevrlého starého otrapu, kterému nakonec srdce přeci jen roztaje :-) Konec je pak klasickou happyendovou limonádkou. Film neurazí, ani nějak extra nenadchne, ale kdo má rád romantiku, sportovní žánr nebo jen některého z hlavních představitelů, tak si přijde na své. U mě čistý průměr, na který si nemohu nijak moc stěžovat, ale není ani co nějak přehnaně pochválit :-)

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Naprosto šílená komerční pakárna, u které tvůrci použili název klasické pohádky a udělali akční "béčko" slátaninu, bez příběhu (samozřejmě tu je, ale tak jednoduchý, že snad originální pohádka proti tomu byla hlavolam). Jak se tomuhle může někdo propůjčit, netuším. Zhovadilý mix filmů jako: VAN HELSING, KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ a do toho pár efektů ala MATRIX a hopsající souboje jak z nějakého asijského kung-fu filmu. No prostě děs běs. O nějakém herectví nemůže být ani řeč. Příběh, i když se nedrží ani za mák nějaké dětské pohádky (snad jen v úvodu) je předem průhledný víc, jak křišťálová studánka. Souboje, kde se čarodějnice řežou, jak Neo v Matrixu a lovci (Jenda a Mářa) používají vytuněné střelné zbraně (ať už megální brokovnici, která má lauf v průměru požární hadice nebo kuši, která, když není zbytí, dokáže střelbu do třech stran - jen škoda, že ne i do té čtvrté, nemusel bych trpět oněch sice krátkých, ale tady šílených 83 minut), mě nemá opravdu čím zaujmout. Jediné, co mě utěšuje je pocit, že tady jsem už z traileru nic jinýho nečekal. Kdo si tohle dokonce pořídá např. na Blu-ray za u nás nabízených cca 600Kč (ve steelbooku dokonce nabízí prodejce za cca 710Kč), tak je u mě dokonalej sebevrah :-D Takový filmy bych prodával max. za 200Kč a nebo je dával v trafikách jako přílohu do filmovejch časáků :-D Hrůza!

Bídníci (2012)

Naprostá hudební a muzikálová hrůza. Pokud jste někdo žil v domnění, že se bude konat další MOULIN ROUGE nebo CHICAGO, tak omyl.....tohle s tím nemá vůbec nic společného. Tady není žádná chytlavá melodie, žádná melodická píseň. V Bídnících je snaha přezpívat naprosto všechno. Každá věta je tu písničkou a jak jistě tušíte, nelze přezpívat vše a tak i BÍDNÍCI vypadají a působí. Je to útrpná snaha o něco originálního, která končí v naprosté křeči, nudě a zoufalosti. Písně nejsou melodické, krom pár míst to se zpěvem nemá ani nic společného. Ani jeden hlavní představitel neumí zpívat, většina je jen odříkaný text s jakousi prázdnou snahou o melodii a naladění se. Za co dostala Anne Hathaway Oscara, netuším, když je ve filmu jen pár minut a nepředvádí nic herecky, ani pěvecky ohromujícího. To pak vyvolává pocit, že Oscara už může dostat téměř každý. Vrcholem je pak na nervy lezoucí pisklavý zpěv Amandy Seyfried, který je vysloveně hrozný a dle mého je drzostí si vůbec něco tak otravného ve filmu dovolit :-( Pokud bych se měl vyslovit o zpěvu Jackmana nebo Crowa, pak s čistým svědomím musím uznat, že se oba opravdu snažili, ale bohužel u té snahy zůstalo. Podobně si zazpívám i já ve sprše, abych tím neotravoval nikoho jiného :-D Minutáž 157 minut je v tomhle případě otravná a tristní. Pro mě velké zklamání a jediní, koho mohu opravdu pochválit, jsou Sacha Cohen (ač ho nijak nemusím) a Helena Bonham Carter (stejně tak), kteří ve svých scénách i zpěvu vnesli do filmu aspoň trochu zpestření a melodie. Jinak obrovská katastrofa!

Sugarlandský expres (1974)

Na dobu natočení (r. 1974) určitě dobrý film. Ono hodnotit takové filmy po tolika letech je vždy nespravedlivý úkol. Jeho kouzlo už je utopené v moderním stylu natáčení. Téměř nic se už nedělá jako tenkrát a pro diváka, který neměl tu čest (či smůlu, jak se to vezme) není absolutně možné se k hodnocení postavit objektivně. Příběh podivného milujícího se páru, který po cestě za záchranou svého syna unese policejní auto i s policistou je místy až komický a roztomile nevinný. Stejně působí mladá Goldie Hawn, která byla okouzlující :-) Film samotný je pak celkem dlouhou scénou krátké epizody. Dovolil bych si tvrdit, že kdyby existovala kniha, stačilo by jí možná tak 100 stránek (pokud existuje a je obsáhlejší, pak se jí omlouvám). Kdybych film náhodou neobjevil, tak bych ani netušil, že S. Spielberg mohl něco podobného natočit. Sice nejsem Spielbergův kdoví jaký fanda, ale určitý styl se u určitého režiséra jednoduše neočekává. Jak je vidno, jeho budoucí styl se měl teprve začít utvářet a tak je SUGARLANDSKÝ EXPRES oproštěný od všech Spielbergových, pro dnešního diváka známých stop. Tak mi to aspoň přišlo a jestli je to pro vás dobře nebo ne, nechám na vás :-) Minimálně doporučuji těm, které zaujal film režiséra R. Scotta, THELMA A LOUISE. Není to sice tak vážné, ale pár společných maličkostí tu objevíte.