Šílená noc (2022)

Tak za mě se z toho vánoční klasika nevyklube. Velká škoda! A to první upoutávky slibovaly naprosto dokonale ustřelenou černohumornou komedii. Film sází na dva výborné aspekty (to mu jednoduše upřít nemohu). David Harbour si roli přisprostlého Santy užíval plnými doušky, sežral jsem mu to i s navijákem (a pobavil i jeho background story....tématiku točící se okolo vikingského PTSD jsem rozhodně nečekal ani v těch nejdivočejších snech). A druhým aspektem je ucházející akční stránka, kde zejména jedna inkriminovaná scéna ve stodole stojí za to (to si čas od času pustím....zajímavé využití bruslí :D). Naneštěstí ale film nefunguje vůbec po příběhové stránce. Ano, v rámci žánru jsem ochotný odpouštět ledacos, ale nesmí se to nelogičnostmi přehánět. Leguizamo mi jako záporák nesedl, stejně tak ta hlavní rodinka s malou holčičkou. Jisté produkční kvality to má (produkce se ujal David Leitch), takže propadák neštěstí nenastal. Na druhou stranu...na víc než ucházející jednohubku to osobně nevidím. Za mě dávám 6,5/10 P.S. Při druhém zhlédnutí bych tolik kritický nebyl. Jasně, je to blbina, ale pekelně zábavná. David Harbour se pro tu roli narodil. Jo a CZ dabing kvalitní. Ale hodnocení i tak nechávám na stejné úrovni :D

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Čekal jsem teda podívanou, která by se úplně vyrvala z řetězů zažitých konvenčních vod krvavých a explicitních hororů! Evil Dead Rise ale tohle nesplnilo. Neberte mě ale špatně....Po technické stránce se jedná o naprosto bezchybný snímek, tentokrát zasazený do atraktivního prostředí omšelého paneláku kdesi v LA. I hlavní hrdinku jsem si za tu příjemnou hodinku a půl stihl oblíbit. A když přijde na gore, tak se též jedná o naprostý luxus (na mé poměry je ho ale tady žalostně málo...trailery slibovaly větší nášup). Jenže ten příběh mě prostě ve výsledku zklamal...Když k tomu přičtu pár nelogických situací (zejména to prapodivně fungující přenášení/nepřenášení nákazy krví) a stupidní chování pár postav, tak se to na žánrový vrchol prostě nemůže vyšplhat. Na druhou stranu, Alyssa Sutherland si roli démonické matky střihla na výbornou...A závěrečná sekvence s motorovkou? Tam jsem si nefalšovaně chrochtal blahem :D Těch slabších 7/10 si to nakonec odnese :)

Banshee (2013) (seriál)

Sakra. Proč to muselo skončit už po 4 řadách. Já jsem si totiž celé herecké osazenstvo zamiloval. Už chápu, proč ten seriál dost lidí velebí skoro až k nebesům. Nabídne to bezpočet kvalitních aspektů. Zejména Antony Starr tady zářil na všechny světové strany (ale až role Homelandera mu přinesla slávu....škoda)...Když to shrnu...Banshee mě uhranulo svou přímočarostí. Nikdo se tady s ničím nemaže, na seriálovou produkci místy dosti brutální podívaná. Trochu mě ale štvalo, jak autoři museli do každé série narvat tolik sexuálního obsahu. Pochopím sem tam něco, ale chvílemi jsem si říkal, na jaký žánr to vlastně koukám :D Každopádně, třetí řada asi nejlepší, indián Chayton se mi svou rolí nemilosrdného zabijáka zapsal už natrvalo do paměti. Závěrečná řada optimálně uzavřena, lépe bych to asi nezakončil. Fakt jsem za ten čas, co jsem tomu věnoval, velice rád. Za mě dávám 8/10 P.S. Job jako výřečný sidekick jedním slovem skvělý :)

MR 73 (2008)

Dlouho jsem si odkládal tento Marchalův filmík. Od různých zdrojů jsem slyšel samou chválu, takže očekávání jsem měl nepřekvapivě dost vysoko. A teď mohu s čistým svědomím bohužel oznámit, že režisér oplývá ve své sbírce povedenějšími kousky. Herecky to je extratřída, o tom žádná. Daniel Auteuil se vyznamenal již ve Válce policajtů a zde opět předvedl svou one-man-show. Problémem ale je ukrutně pomalé tempo, kdy se za celou stopáž skoro nic nestane. Čekal jsem napínavé nahánění hlavního vraha, ale na to jaksi vůbec nedošlo. Jasně, vizuál patří do nejužší špičky. Dlouho jsem neviděl detektivku, která by na mě v každém záběru křičela takovým nedozírným pesimismem. I hudba potěší. Ale to tempo filmu odpustid nemohu, fakt ne. Konec se malinko utrhl ze řetězu (tam jsem pocítil starého dobrého Marchala), ale nestačilo to. Za mě 6,5/10

Útok v Salisbury (2020) (seriál)

Nenápadný kinematografický počin z Velké Británie, který ale rozpracovává jednu z nejznámějších mediálních kauz posledních let, a to atentát na bývalého ruského špiona Skripala (a jeho dceru). Do našich končin proniklo pár informací, ale rozhodně jsem si chtěl v této problematice rozšířit obzory. Seriál pojali autoři skoro až dokumentárním stylem. Naštěstí se ale dostalo i na hlavní aktéry v této tragické události. Vůbec jsem doposud nevěděl, že si Salisburský incident vyžádal i život jedné nevinné ženy (tomu se věnuje závěrečný díl, kde dojde i na emoce, tomu věřte). Též i vedlejší linka s detektivem Nickem zaujala. Sice seriál nenabízí nikterak vypjaté akční scény, ale hrozba novičoku sama o sobě funguje jako thrillerový aspekt. Tento neviditelný nepřítel ve mně po celou dobu sledování vyvolával nepříjemné pocity. Takže tohle seriálu vyšlo. Další britský zářez na pažbě. Více takových minisérií. Za mě 8/10

Vzteklina (2018) (seriál)

Jsem trochu na vážkách. Musím teda seriálu jednu věc přiznat. Hrátky s hutnou atmosférou se povedlo autorům vykreslit parádně, místy se mi coby divákovi dokonce tajil dech. Takže v tomto směru Vzteklina zaválela. I herecky má tato tuzemská minisérie co nabídnout. Hlavní role se ujal mladší Hádek, popasoval se s tím obstojně. I ostatní herecké osazenstvo nehrálo druhé housle. Problém jsem měl spíše s gradací samotné zápletky. Ona sama o sobě fungovala na jedničku, ale vše odsýpalo místy až ukrutně pomalým tempem. Ke konci to nabralo dech, to bych lhal, kdybych tvrdil opak, ale už to nezachránilo předchozí dění. Alespoň to odhalení vraha v závěru dokázalo překvapit, fakt jsem to nečekal, za to před tvůrci smekám klobouček. Vyladit tyto menší nedostatky a měli bychom zaděláno na excelentní podívanou. Takto jen solidní nadprůměr. Za mě dávám 6,5/10

Kosmo (2016) (seriál)

Na české poměry vydařený seriál s nádechem satiry, na který jsem narazil tak trochu náhodou a teď jsem za to rád. Mrzí mě, že seriál měl pouhých pět dílů, tak doufám, že se v budoucnu dočkám dalších. Herecké obsazení je perfektně poskládané po všech stránkách, nejvíce jsem byl rád za Davida Novotného, kterého jsem si nesmírně oblíbil u Okresního přeboru. Nejlépe ale asi zahrál Martin Myšička jako ministr školství a Jiří Hána coby jeho mluvčí. Jejich vtipné a zábavné dialogy byly tím nejlepším, co samotný seriál nabídl ve všech dílech. A právě proto je velká škoda, že v závěrečných dvou dílech nedostali tak velký prostor. Ale i posádka vesmírné lodi Říp 1 měla něco do sebe, i když v některých chvílích mi jejich dialogy přišly zdlouhavé a postrádaly větší důvtip. Suma sumárum, ze seriálu by se dalo vymáčknout více, ale svůj potenciál to splnilo bez nějakých větších problémů. Za mě dávám 75 % P.S. Po 7 letech jsem tuto pětidílnou minisérii prosáklou skrz naskrz kritickou satirou směřovanou na vše možné zopakoval. A za sebe musím říct, že mé minulé já bylo docela kritické. Protože Kosmo se za mě řadí mezi žánrovou smetánku. Takovou nálož kvalitních gagů jsem dlouho v našem rybníčku neviděl. Fakt ne :D 9/10

Deo Killeo: Jugeodo Doeneun Ai (2022)

Korejci mají filmy s revenge tématikou v malíku, ale je pravda, že už jsem viděl pár vydařenějších kousků než The Killer....Na duhou stranu, film nabízí dva bezchybné aspekty. Tím prvním je hlavní protagonista. Hereckého představitele jsem ještě nikde neviděl, ale svým výkonem mě dost uhranul, s akčními sekvencemi se popral na výbornou (podle mě mu na stole začne přistávat jedna nabídka za druhou). A jako druhou bezchybnou věc mohu s čistým svědomím označit akci. Ta se totiž s ničím nemaže, bitky a přestřelky jsou správně drsné a většinou držící se v reálných kolejích. Malinko mě zklamal příběh (jako chápu, že v tomto žánru musí člověk dělat ústupky, ale i tak), zejména pak závěr, kdy se autorům celý koncept tak trochu rozsypal pod rukama. Na solidní sedmičku to ale dosáhne. Za mě 7/10

Renfield (2023)

Ale jo, jako pořádně krvavá jednohubka to fungovalo na jedničku, jen si od toho neslibujte něco více. Cage za mě coby Drákula kastingovou trefou, to jeho přehrávání zde fakticky sedělo, udělal si z toho svou vlastní one-man-show. Ale i ostatní nezaháleli, třeba taková Awkwafina se svým bezchybným komediálním timingem. Trochu tak ve výsledku zamrzí, že samotný komplikovaný  vztah Renfielda s Drákulou zde byl spíše jen načrtnut, nikoliv do hloubky rozebrán. Akce se zde utrhává ze řetězu, to ano, ale ten přehnaný komiksový nádech k tomu za mě úplně neseděl (jakože horor je zde naplno převážen plnokrevnou komedií). Takže suma sumárum, jedná se o o dílo, jež neurazí, ale po druhé ho vidět popravdě nepotřebuji. Aspoň ten Cage z toho vyždímal (nebo vysál?) maximum :D Za mě dávám 6/10

Papežův vymítač (2023)

Julis Avery opět zabodoval na plné čáře. Už Overlord z prostředí druhé světové války měl co nabídnout. No a teď se vydal na strastiplnou cestu do vod exorcismu. Naprosto brilantním tahem bylo obsazení hlavního představitele. Russell Crowe se s rolí sarkastického a vtipného vatikánského exorcisty (budu si muset o tom člověku zjistit více) popasoval excelentně, celý film jednodouše stojí a padá na jeho výkonu. Za to smekám klobouček....Jinak film nabídne bezpočet scén, kdy vám do smíchu rozhodně nebude, s mými vskutku labilními nervy si autoři hráli precizně :D I po stránce audiovizuální naprostá špička (s přihlédnutím k na dnešní dobu skromnějšímu rozpočtu 18 milionů dolarů bezchybný finální produkt), zvuk též dotažený k dokonalosti (Jed Kurzel nezklamal). A že to na konci spíše spadlo do vod akčního filmu? Proč vlastně ne...Na poli žánrově podobně laděných snímků jsem nic podobného neviděl, takže jsem to přivítal s otevřenou náručí. Tady jsem si pošmákl. Příště jen méně dětí, které vám celý zážitek dokážou šustěním brambůrků a popkornu znechutit. Upřímně nechápu...Za mě dávám 7,5/10 (časem možná půjdu výše...druhá projekce rozhodne)