Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pitva (2022) (epizoda)

Absolutní král mezi všemi díly. Díl, kde by se samotná atmosféra dala krájet. Díl, jenž je perfektně zrežírovaný, ale i skvěle zvládnutý po straně scénáře. Díl, který párkrát šokuje. Výborná záležitost, kterou si někdy zopakuji. Prior a Goyer zazářili! Luxus. Za mě dávám 9/10 P.S. A ty praktické efekty? Del Toro je král :)

Andor (2022) (seriál)

Tony Gilroy je génius. Vzít totiž do svých rukou projekt Star Wars s vědomím, že natočí špionážní thriller o zrodě povstalců, to chce odvahu. Osobně považuji jeho předešlou účast na filmu Rogue One za velice zdařilou, ten scénář tehdy totiž neměl chybu. A popravdě. Už jsem přejedený dětinským zpracováním tématiky ze světa Hvězdných válek, takže dospělejší nádech jsem přivítal s otevřenou náručí. Seriál Andor se nese v dosti komorním stylu, moc akce zde nenajdete (ale najde se tam, nebojte se). Na druhou stranu, seriál exceluje v tom, co má primárně reprezentovat (nekompromisní špionážní drama). Ke konci ta příběhová linka totiž nabírá takové grády, že jsem se nestačil divit. Celá zápletka točící se okolo imperiálního vězení patří k tomu nejlepšímu, co jsem ve Star Wars za posledních 20 let viděl. V popředí zde kraluje Andy Serkis, to je za mě fakt herecká extratřída. A závěr tomu nasazuje pomyslnou korunku. Chci druhou sérii. A to hned. Dávám silné 4 hvězdy. S trochu rychlejším rozjezdem bych to plnotučné hodnocení udělil. Bez jakýchkoli námitek...Ale i tak parádní drama. Za mě dávám 8,5/10 P.S. Fakt to má tak nízkou sledovanost na streamovacích službách? Smutná realita :(

Rod Draka (2022) (seriál)

Prequel seriálové Hry o trůny dopadl překvapivě na výbornou. Malinko jsem se obával, že se dějem přesuneme o 200 let zpět (tudíž k postavám, které mi absolutně nic neříkají). Ale finální výsledek mě dokázal zaháčkovat, jednoduše bych lhal, kdybych tvrdil opak. Velice se mi zamlouvalo, že seriál nesází na přehnanou akci, ale spíše na skromnější dialogy v uzavřených exteriérech. Sledovat to obří množství intrik a zrad se nikdy neokouká, tohle jsem si zase užíval plnými doušky. Ale samozřejmě i vizuál nabízí super podívanou. Herecky naprosto kraluje Paddy Considine coby král Viserys Targaryen. S takovou bravurou ztvárnit postupně umírajícího člověka na lepru, to jsem čuměl jako puk (jestli za to nepřistane nějaké ocenění, tak se upřímně budu divit). Jinak i ostatní osazenstvo hraje jako o život (Daemon FTW!). Co se týče hlavní zápletky, tak ta postupně slušně graduje, ten duel rodu Targaryen proti rodu Hightower se ke konci rozjel do šílených otáček. Těším se na druhou sérii, závěr neskutečně navnadil. Za mě 8/10

Hra o trůny (2011) (seriál)

Hra o trůny se za těch pár let stala obrovským pojmem na poli kinematografie jako takové. Byly i doby, kdy se o ničem jiném v zásadě v kuloárech nehovořilo. Seriál jsem si poprvé pustil až teď (sice jsem toho měl hodně vyspoilerovaného za ty roky od přátel, ze sociálních sítí atd., ale chtěl jsem si udělat ucelený názor na tuto 8 sérií dlouhou ságu, takže asi tak :D). Knihy jsem nečetl, takže srovnávání je automaticky ze hry.  Ani pořádně nevím, kde má člověk začít. Prvních 6 sérií nastavilo kvalitu doopravdy vysoko. Sice jsem si asi nejvíce užil první kvarteto řad, ale všech šest přináší silné okamžiky. Tak skvělé dialogy, exteriéry, bezchybný audiovizuál, nadpozemské herecké výkony...Tím vším se GOTko ve světě proslavilo. Jako divák oceňuji, že si tady každý najde tu svou oblíbenou postavu (je jich zde opravdu spousta - za mě vede asi John Snow a Tyrion Lannister). Fakticky se jedná o nezaměnitelný kus televizní historie. Mohl bych zde vypisovat nekonečný souhrn všech scén, které se mi svým precizním zpracováním navždy vryly do paměti (poprava Neda Starka, Červená svatba, smrt Joffreyho, soud Tyriona, duel Oberyna s Horou, Bitva u Tvrdodomova, Bitva Bastardů, pomsta na rodině Freyů atd.), ale to bych si musel vzít dva týdny volno. Trochu tedy zamrzí, že se sedmou řadou a dále ta kvalita o pár příček propadla. Scénáristické duo Benioff a Weiss začalo vařit z vody a na výsledku to bylo znát (tolik kiksů na tomto poli je neomluvitelných). Bohužel. Ale ten enormní celkový zážitek mi to nedokázalo zkazit. To ne. Jen tomu nemohu dát s čistým svědomím pět hvězdiček. Přes to nejede vlak. Za mě dávám hodně silných a právem zasloužených 8,5/10 P.S. Nebýt toho posledního paskvilu z roku 2019, dal bych pět :(

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Takto rozpolcený výsledek jsem od Del Tora fakticky nečekal. Jako hororový tvůrce ne již hodněkrát osvědčil, ale bohužel, jeho Kabinet Kuriozit se ve výsledku nezapíše do kronik jako něco přelomového. Jistě, pár příběhů bych vyzdvihl, protože se mi osobně dosti zamlouvaly. Jako nejlepší bych označil epizodu 4 (PITVA). Něco tak skvěle napsaného, zrežírovaného, zahraného jsem dlouho na seriálovém poli neviděl. K tomu přidejte hutnou atmosféru, úžasné praktické triky (na to si Toro potrpí) a parádní zakončení. Tento namixovaný koktail prostě a jednoduše špatně dopadnout nemohl. Dále jsem si dost užil i epizodu 3 (HŘBITOVNÍ KRYSY). Jinak se spíše jedná o průměrnější epizody či o výtvory, které asi ani neměly spatřit světlo světa (epizoda 8 s přídomkem ŠUM KŘÍDEL byla ukrutná nuda). Takže. Pokud mám něco doporučit, tak si asi pusťte ty dvě zmiňované epizody, na ty ostatní se vykašlete. 6,5/10

Ztracená kulka 2 (2022)

Film, u kterého bych za žádných okolností neočekával pokračování. Na druhou stranu, jednička měla své kouzlo, tudíž i dvojka ode mě dostala šanci. Francouzi se zde zase naplno vyřádili, takto adrenalinovou jízdu jsem asi po dlouhé době potřeboval. Skvěle natočené honičky s parádními praktickými efekty, následně i vydařené souboje jeden na jednoho (ta na policejní stanici stejně jako v prvním díle na plné čáře vítězí, tam se choreografové vyblbli). I proto ve výsledku zamrzí, že příběh stagnuje a přešlapuje na místě. A to hodně. Člověk na první pohled pochopí, že autoři neměli dvojku původně v plánu, takže často vaří z vody. Scénáristická rozhodnutí tak bohužel nedávají smysl, což zamrzí. Když se od tohoto divák oprostí, tak má Ztracená kulka 2 co nabídnout. Jen v tom nesmíte moc šťourat. Ale nalijme si čistého vína. Pořád lepší než americké Rychle a zběsile (kromě toho vystřelování aut 10 metrů do vzduchu :D). Za mě dávám 6/10

Barbaři - Série 2 (2022) (série)

Přišlo mi, že žádné zásadnější změny oproti první sérii nenastaly. V nitru jsem doufal, že se druhá řada urve daleko více ze řetězů...Prostě jsem očekával krvavou lázeň s důrazem na odvetu římských legií. Bohužel, tento scénář zůstal pouze v mých snech a představách...Pořád ale Barbaři nabízí obstojnou a kvalitní zábavu. Audiovizuál opět špička ve svém žánru, ať už mluvíme o kostýmech, zvolených lokacích či samotných akčních sekvencích. Z příběhového hlediska jsem přivítal novou postavu Římana Germanika, to byl takový slizoun, že mi vždy i při pouhém pohledu na jeho obličej stoupal tlak. Jak jsem již zmiňoval, tak se i druhá řada nese v komornějším duchu. Aspoň ten závěrečný díl přinesl bezkompromisní řežbu, kde se krví a silnými emocemi nešetřilo. Plus závěrečný cliffhanger navnadil na další pokračování. Takže...Suma sumárum...Nejedná se o žádnou oskarovou záležitost, ale tato tématika má prostě něco do sebe. Němci umí. Za mě dávám 7,5/10

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Z Marvelu se od Endgame stala ve většině případů pouhopouhá sterilní podívaná bez nějakých inovativnějších nápadů. Fakticky za mě začala tato značka dosti stagnovat. Proto oceňuji, že se někdo snažil přijít s něčím absolutně nezapadajícím do celkové konceptu. Pro mě je o to větším překvapením, že se režie chopil tvůrce excelentních soundtracků Giacchino. Vlkodlak sází zejména na špičkový audiovizuál, který vás (nejenom díky použitému černobílému filtru) přenese do 30.let minulého století. Práce s kamerou, luxusní střih, to vše z toho vytváří nevšední zážitek. Trochu tedy ve výsledku zamrzí, že příběh nikam nevybočuje.  Jeden zvrat sice nastane, ale nikterak přemrštěně se mnou nezamával. Nejspíše si tento hodinový snímek znovu už nepustím, ale jsem rád, že film vznikl. Za mě fajn dílko. Hodnocení: 7/10

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Nejsem zase nějakým ortodoxním fanouškem původní Jacksonovy trilogie, ale dokážu její kvality naplno ocenit, v rámci žánru fantasy nic lepšího není (a asi dlouho ani nebude). Knižní předlohy ale nemám načtené. Takže někdo možná bude považovat můj názor za bezduché tlachání laika, ale co už. První fotky, zákulisní informace a trailery na nejdražší seriál v celé historii kinematografie mě nestrhly. Něco mi tam prostě nesedělo. A to vůbec nemluvím o tom všude omílaném kastingu, to vidím jako nejmenší problém celého výsledku. Jenže když se na poli 7 dílů skoro nic zásadního nestane a tvůrci se snaží dohánět vše v závěrečné epizodě, tak se někde stala asi chyba. Herecky většinou průměrné až podprůměrné, představitelku Galadriel vidím jako největší slabinu (stejně tak i to, jak z ní udělali namyšleného fracka, co by si zasloužil pár facek). Příběhově to též nemá čím překvapit, celou linku s Chluponohými bych ze scénáře vyškrtl (absolutní zbytečnost). Všude chválený audiovizuál většinou působí na první dobrou pro divákovo oko líbivě, ale při důkladnějším prohlédnutí to přemrštěné CGI ze seriálového LOTRa dělá sterilní podívanou (tu monumentálnost LOTRa od Jacksona jsem nepocítil ani v jediném momentě). A i bitev se člověk moc nedočká. Pár pozitiv se najde (hudba, ztvárnění skřetů a vztah elfa Elronda s trpaslíkem Durinem), ale za takovou sumu peněz to je extrémně málo muziky. Za mě 5/10

Athena (2022)

Tady se dá bezpochyby říct, že forma jasně vyhrála nad obsahem. Fakticky, po technické stránce jsem toho moc lepšího ze země galského kohouta doposud neviděl. Už jen ta úvodní chaotická 10minutovka bez jediného střihu, to jsem čuměl jako puk. Takových scén ale film nabídne více, audiovizuálně fakt extratřída. Jenže ta odosobněnost tomu velice škodí. Ono s nějakými postavami film vyjde na povrch, ale nedokáže je vůbec důkladně prokreslit (a to si dokážu představit, že s větší péčí celé bratrské trojici mohl film dopadnout mnohonásobně lépe). I proto mě konec nezvládl tak emocionálně odrovnat, jak tvůrci asi původně zamýšleli. Na druhou stranu, stopáž není přemrštěná, na obrazovce se stále něco děje a hlavně vám to umožní nahlédnout pod pokličku pořádných nepokojů ve Francii. Víc než ale obstojnou jednorázovou podívanou nečekejte. Za mě 6/10