Nikdo nevyvázne živý (2021)

Tento britský horor z koprodukce Netflixu dozajisté není takovým propadákem, jak zde většina uživatelů zmiňuje. Technická stránka je totiž na vysoké úrovni, takže nějaké přemírné lacinosti se nemusíte bát. Herecky by to mohlo být asi vydařenější, hlavní hrdinka si odehrála své, ale v pár scénách šlo jasně vidět, že jí na ten pomyslný herecký vrchol něco málo schází. Co ale filmu upřít nelze, je celková tajemnost a slušně nastolená mrazivá atmosféra. Na všechny otázky se divák v průběhu bohužel odpovědí nedočká, což malinko naštve (možná by pomohla stopáž třeba o 20 minut delší?), na druhou stranu to zachrání ta hutná závěrečná dvacetiminutovka. To slizké, hlavy ukusující, monstrum mělo něco do sebe, tady se tvůrci po stránce designu dost vyblbli. Takže nečekejte bůhvíjakou kinematografickou událost, ale spíše solidní žánrový příspěvek. 6/10

Lajna - Série 2 (2019) (série)

Oproti první série menší propad dolů, v těch jednotlivých scénách ale seriál opět v té komediální rovině vévodí. Langmajerovi je tato role Luboše Hrouzka šitá jako na míru, jeho herecký talent zraje podle mě jako víno :) Staronové postavy zaválely, Wagnerová jako Denisa opět boží. Ale charakter Václava Neužila, Robin Guha, za mě asi tím nejzářivějším elementem druhé řady, ty jeho hlášky protkané tou vtipnou angličtinou a narážkami na samá hokejová esa, to jsem si z pozice diváka užíval plnými doušky. A Míra Kouřil taky nezapomenutelný. Ty prostřední epizody docela výplňové, třeba díl o Stanley Cupu naprosto o ničem, ale závěrečný dvoudílný finiš to nakonec vytáhl na těch poctivých 7/10. V této době už vycházejí díly nové sezóny, tak uvidíme. Rozhodně si to ujít nenechám.

Lucifer - Série 6 (2021) (série)

Tak nám, přátelé, Lucifer už bohužel skončil!  Tento projekt došel ke svému závěru! Musím tedy říct, že jsem strašně rád, že si taková oddechová zábava našla cestičku k tolika divákům. Ty postavy jsem si za ta léta neskutečně zamiloval (a kdo by taky ne, že?) a mnoho mi jich přirostlo k srdci. Závěrečná série sice nepatří k těm nejlepším, na druhou stranu ty samotné finální díly zacloumaly s mou emoční stránkou jako s nějakým hadrem, takové citové vydírání jsem rozhodně neočekával :D Tom Ellis už pro mne zůstane napořád tím charismatickým protagonistou, doufám, že ho v budoucnu budou obsazovat čím dál tím více do celovečeráků. Příběhová linka s Danem uzavřena stylem, že ani jedno oko nezůstane suché. Nápad s dcerou Rory fajnovou záležitostí. Trochu zamrzí, že zde nefiguroval nějaký záporák, takže se z pozice diváka nedočkáte nějakých potyček. Ale vsadit na drama zabývající se vztahy se té finální řadě za mě vyplatilo (pomohlo tomu jen těch 10 dílů). Ta poslední pětiminutovka mě nakonec přesvědčila o té čtvrté hvězdě. 7,5/10

Lucifer - Série 5 (2020) (série)

Jak jsem psal u komentáře k osmému dílu, že doufám ve zlepšení v druhé části páté série, tak naštěstí k tomuto došlo. Nástup Boha na scénu špičkový, ty díly, kde se tato postava pohybovala v popředí, patřily k tomu nejlepšímu (rozhodnutí změnit se ve smrtelníka, to byla neskutečně vtipná zábava se vším všudy, u pár přesně mířených narážek jsem se upřímně zasmál od srdce). Ale i tak samozřejmě došlo na dost výplňových dílů, v kterých se řešila kupa melodramatu a dalšího zbytečného balastu. Mám rád, když Lucifer přitlačí na emoce, to ne že ne, ale všeho moc škodí. Závěrečné dva díly ale opět seriál vyzdvihli do těch pater, kde by se ideálně tento projekt měl stabilně pohybovat, to je ten pravý kvalitní Lucifer, jak ho známe! Finální bitva v mých očích trošičku odfláknutá, na druhou stranu se jako divák dočkáte plno příběhových twistů. Uvidíme, jak celou tuto ságu autoři zakončí.  Pětka za mě opatrných 7/10 P.S. Michael za mě trestuhodně nevyužitý :(

Severní Marseilles (2020)

Pokud jste viděli francouzské Bídníky z minulého roku, tak čekejte podívanou s podobným zaměřením. Osobně se divím, že se Francouzi nebojí natočit film, kterým si tak trochu v očích svých sousedů podkopávají nohy. Tady se opět zobrazila ta nemohoucnost policejních složek v těch nejproblémovějších čtvrtích (a to není samozřejmě jen otázka města Marseille). V pár momentech mi bylo z té všudypřítomné beznaděje, v které se hlavní hrdinové doslova a do písmene topí, fyzicky špatně. Jinak Jimenez si u mě díky filmu La French vybudoval jméno, i zde prokázal své nesporné kvality na poli režie i scénáře. Gilles Lellouche skvělý! Ten 20minutový zátah na ghetto uprostřed filmu asi patří k nejvyhrocenější části BAC Nord, chvílemi jsem zapomněl dýchat :D Druhá půlka se nesla ve volnějším tempu, pořád ale měla co nabídnout. Závěr potěšil. Filmařina jako řemen. 7,5/10

Zpátky v gangu (2021) (seriál)

Leclerq a Bouajilla opět spojili své síly! Drsné francouzské detektivky můžu vždycky, za poslední roky je upřednostňuji před Hollywoodem, který se v tomto žánru docela vyčerpal! Ale tady jsem se trochu obával toho seriálového formátu, na tomto poli s tou "Francií" moc zběhlý nejsem. První díl dost navnadil, úvodní akce měla šťávu, přesně to jsem od toho očekával. Jenže jak čas plynul, tak se čím dál tím více ukazovalo, že zejména scénář nepatří mezi ty vydařenější aspekzy, v tomhle směru mě to zklamalo. Herecky OK, každý se popral se svou rolí na jedničku. Výsledný dojem vylepšila osudovost závěrečného dílu, jenž se s ničím nemazlil, to jsem si užil (kromě toho uspěchaného konce).  Ve svých představách jsem doufal v o kus lepší výsledek, pořád ale jde o koukatelnou zábavu. 5,5/10 P.S. Proč ta digitální krev? Ozvučení zbraní ušlo společně s těmi fajn automobilovými naháněčkami, ale ty CGI stříkance, to je výsměch :D

Godless (2017) (seriál)

Za poslední roky jeden z nejvydařenějších westernů! Z těch novodobých mám na absolutním vrcholu pořád Opravdovou kuráž (a myslím, že se pořadí hned tak měnit nebude), na druhou stranu Godless tomu nepříjemně dýchá na záda! Líbila se mi naturalističnost a špinavost na každém kroku, z pozice diváka jsem fakt věřil, že jsme se ocitli na konci 19. století. Herecky excelentní záležitost, Jeff Daniels tady všem vládne, z jeho Franka Griffina vyzařoval nezměrný respekt. Potěšila i Michelle Dcokery ve větší roli. Hudební doprovod též patřil k těm nejlepším aspektům tohoto projektu, ta úvodní znělka se mi vryla na hodně dlouho do hlavy! Na plné hodnocení mi chybí přecejen rychlejší spád v prostředních dílech. Ale pořád se jedná o kus poctivé filmařiny, která se nemá zač stydět, ba naopak. 8/10 P.S. Ta závěrečná přestřelka ve finálním díle měla koule, to bezesporu :D

11. září: Ten den v Americe (2021) (seriál)

Po zhlédnutí této šestidílné ságy mohu říct jen jednu věc: Za mě už nemá cenu točit další dokumenty, protože tohle nemá konkurenci!...Dvacet let po tomto hrozivém teroristickém útoku se samotné National Geographic rozhodlo dát dokupy něco, co vás emočně složí, ať už jste křehká dívenka či statný dřevorubec. Jako divák jsem ohromně překvapen, kolik nového materiálu se dostalo na světlo až díky tomuto počinu. Ta hromada autentických záběrů z 11.září, to bylo fakt něco! Kdyby člověk ty jednotlivé dílčí příběhy viděl napsané jen někde na papíře, tak by tomu za žádných okolností ani nemohl věřit, ale když máte tu jistotu, že se VŠE stalo, tak jen nevěřícně kroutíte hlavou. Tolik srdceryvných příběhů vylíčených do posledního detailu dělají z tohoto dokumentu nezapomenutelný zážitek a něco, co by se mělo povinně promítat ve školách! Nemám slov! 10/10

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Nečekaná pecka, jež mi naprosto vyrazila dech! A tuto zmiňovanou dušnost ještě pociťuji teď, pár hodin po zhlédnutí! Jako od jihokorejských filmařů vždy čekám vyšší úroveň kvality, ale tato multižánrová devítihodinová podívaná absolutně rozmetala na kousíčky svou konkurenci. Funguje to jako černohumorná satira na dnešní společnost, drsný atmosférický thriller i jako nekompromisní a brutální vyvražďovačka, která se s ničím a nikým nemaže! Postavy za těch devět epizod projdou neskutečným vývojem, není neobvyklé, že se z nějakého zamlklého outsidera vyklube pěkný šmejd či právě naopak. Scénář se pyšní zajímavými a různorodými hrami, na kterých je vystavena celá premisa seriálu (plus k tomu přičtěte vymakané dialogy). A ta audiovizuální stránka ? Tak do detailů zpracovanou podívanou asi čekal málokdo. Z těch letošních novinek jednoznačně nejlepší "Netflixárna". Pořád jsem v úžasu. Teď mi jen výsledný dojem nezkazit a nesnažit se vsadit na pokračování. Obávám se, že zde by se dost recyklovalo, což upřímně nechci. Hra na oliheň si odnáší suprových 9/10 P.S. Šestý díl mě úplně odrovnal, bezkonkurenčně nejpropracovanější epizoda s šokujícím závěrem :)

Matka (2009)

Jméno Džun-Ho-Pong v dnešním světě kinematografie znamená už fakt hodně, po úspěchu Parazita z roku 2019 by bylo ode mě hloupé se nezaměřit na jeho předcházející tvorbu. Dramata z Jižní Koreje mají většinou co nabídnout, takže jeho dílo "Matka" jsem si nemohl nechat ujít. Herecky opět neuvěřitelně zvládnutá záležitost, zejména Bin Won (známý z Muž odnikud) se popral s tou rolí mentálně zaostalého syna na jedničku. Trochu mě mrzí, že film nenabere ve druhé polovině rychlejší spád, ten náběh na poctivý thriller tam byl, ale tvůrci ho bohužel nerozvinuli. Jasně, ten konec tento slavný režisér uzavřel způsobem, že si asi nemůže žádný divák stěžovat. I tak to ale dnes na 4 hvězdičky nebude, třeba se zadaří příště (Vzpomínky na vraha čekají :D). 6,5/10