Silo (2023) (seriál)

Silo mě již zaujalo v prvotních ukázkách, těšil jsem se, co se z toho nakonec vyklube (knižní předlohu neznám). A musím teda říct, že Apple se opět trefil do černého. Skvěle gradovaná scifi skrz naskrz prosáklá nepříjemnou, pod kůži se zarývající postapokalyptickou atmosférou. Audiovizuál zase naprostá špička (i leckteré AAA filmy by mohly závidět), peníze v tom člověk poznal na každém záběru. Ústřední hudební motiv též skvělý. A co se týče příběhu...Jasně, ty prostřední díly se chvílemi docela vlekly...Na druhou stranu, závěr přidal do pedálů a vytasil se s parádním výsledkem. Fakticky mě zajímá, jakým směrem se zápletka v budoucích řadách vydá, protože ten závěrečný plot twist se mnou slušně zamával. Jo, tohle jsem nečekal. Uvidíme. Za mě dávám solidních 8/10 P.S. Rebecca Ferguson jedním slovem výtečná. Bez ní bych si to představit nedokázal :)

Flash (2023)

Tragédie se naštěstí nekoná. Trochu jsem se toho obával, téma multiverza a paralelních realit se už podařilo mnoha tvůrcům úplně zprznit, ale Andy Muschietti si to docela uhlídal. Ezra Miller je dost kontroverzní postavou v šoubyznysu, to se všeobecně ví. I proto mě překvapilo, že si svou roli obhájil. Jinak Flash mu docela sedí, on to ulítlé chování má v krvi. A ostatní též překvapili, zejména Michael Keaton, který si roli Batmana zopakoval po více jak 30 letech! Mrzí mě, že drsňácký netopýří muž v podání Afflecka nedostal tolik prostoru (on si zasloužil svou vlastní sólovku). A Sasha Calle mě dost zaujala. Vůbec jsem o této půvabné herečce doposud nevěděl, ale myslím, že si tímto otevřela dvířka k dalším projektům. Jinak akce docela zaujme, místy to má snyderovský nádech Muže z oceli. Na druhou stranu, chvílemi to nabídne odporné CGI (viz. padající mimina). Tak si vyberte :D Když to shrnu. Lehce nadprůměrný film, který nemá asi moc čím vyloženě urazit. Za mě dávám 6,5/10 P.S. Dát tak skvělému záporákovi v podání Shannona tak minimální prostor? Ale no tak!!!

Úsvit mrtvých (2004)

Po mnoha letech jsem si pustil Úsvit mrtvých...A musím uznat...Mít tak povedenou filmovou premiéru v Hollywoodu, to se jen tak nikomu nepovede. Ale Zack Snyder se touto prvotinou zapsal nesmazatelně do historie. Úsvit mrtvých totiž těží zejména ze dvou aspektů. Nabídne to strhující atmosféru, která chvílemi přiková diváka naplno k sedačce. A též to je natočeno tak bezchybně...Fakticky se na to krásně dívá (tohle Snyder umí, audovizuál je jeho doména). Jinak si neskutečně oblíbíte všechny charaktery, každý vyčnívá něčím jiným (u mě vede asi Michael Kelly, ale i bad ass policista s brokovnicí Ving Rhames má něco do sebe). Akce je špičková, správně krvavá. A hlavně se drží při zemi (žádný CGI bordel), což naprosto kvituji. Jasně, zápletka nemá asi čím moc překvapit, moc příběhových zvratů se tady nedočkáte. Ale co s jistotou mohu říct...Nenapadá mě žádný jiný snímek, který by měl originálněji vyřešené závěrečné titulky. Z toho běhal až mráz po zádech. Nejlepší film se zombie tématikou v celé kinematografické historii. Za mě dávám 9/10

Vyproštění 2 (2023)

Sam Hargrave si v Hollywoodu pomalu ale jistě buduje kvalitní značku. Moc takových kaskadérských frančíz na dnešním trhu nenajdete, notabene tak podařených (JW je pořád strop, co si nebudeme nic nalhávat). Od Extraction 2 jsem si sliboval hodně. Tak nějak jsem počítal, že posunou tu akci zase o kus dále. A to se jim vydařilo. Ta sekvence na jeden záběr brala dech, tam se kaskadéři a hlavně kameramani naplno vyblbli. Nejlepší část za mě jednoznačně sekvence s přistávajícím vrtulníkem na jedoucí vlak, to jsem čuměl jako puk (s nestandardními nápady se tady popravdě fakt roztrhl pytel). Jinak kromě bezchybné akce se přesunulo i zasazení, podíváme se tady zejména do Gruzie a Vídně. A nevím, čím to je, ale to prostředí Indie v jedničce mě více zaujalo. Příběhově to nemá čím zaujmout (Indie i v tomhle lepší)...Ten otravný kluk Sandro mě bude pronásledovat snad ještě ve snech :D Hrozná postava...Na trojku se těším, to ne že ne, ale jednička zatím vede. Za mě dávám 7,5/10

AKA (2023)

Alban Lenoir si na poli francouzské kinematografie začíná dělat jméno coby ten správný drsňák se vším všudy. Fakt jsem si ho už stačil za těch pár filmů oblíbit....Ale zpátky k recenzi...Samotný film nemá po stránce příběhové moc co nabídnout, jedná se o kombinaci infiltrace do podsvětí s následnou záchranou uneseného chlapce. Ale Francouzi se v těchto vodách dokáží pohybovat neskutečně ladně, takže i tak na papíře standardně vypadající námět ve výsledku vůbec neurazí! Všechno krásně odsýpá, nedošlo k žádnému balastu navíc, který by vše jen zbytečně zbržďoval. A akce též neurazí, zejména ta závěrečná sekvence v opuštěném komplexu (plus vybíjená s mačetami, ta též překvapí :D), tam se všichni zúčastnění naplno vyřádili. Pokud vám tedy takové typy snímků nevadí, tak mohu jen doporučit. Já se bavil dostatečným způsobem. Za mě dávám 7/10 P.S. Eric Cantona v roli mafiánského kápa potěšil :)

Ďáblova hodina (2022) (seriál)

Takhle originálně pojatou detektivku jsem fakticky nečekal. Trochu mě tak ve výsledku zamrzelo, že se první řada neprotáhla na víc dílů než jen šest. Amazon v poslední době překvapuje čím dál tím více, přináší nám divákům zajímavé projekty. Herecky nemám sebemenších výhrad. Peter Capaldi coby vrah skvělý, te si svou roli střihl s patřičnou dávkou grácie....Ale přímo obrovským překvapením pro mě byla Jessica Raine. Ta se s rolí starostlivé matky poprala na výbornou. Doufám, že se jí v budoucnu dostane daleko větší pozornosti. Jinak seriál sází dost na mystično a scifi prvky. Prvních pět dílů tak nadhodí nespočet otazníků. A já jsem coby sledující ani nevěřil, že by tvůrci dokázali zodpovědět většinu z nich. Ale mýlil jsem se, a to na plné čáře. Poslední díl mi totiž jednoduše zavřel hubu. Jo, tohle Velké Británii vyšlo. Za mě dávám naprosto zasloužených 8/10

To Catch a Killer (2023)

Divoké historky od Szifróna mám ve svém oblíbeném žebříčku dost vysoko. Takže jsem se těšil na jeho nejnovější detektivku. Popravdě, nečekal jsem až takovou kvalitu. Herecky se jedná o nadstandardní podívanou, zejména Ben Mendelsohn potěší. Ono i to samotné zasazení do zasněženého Baltimoru přidalo filmu nějaký ten bodík navíc, když si vzpomeneme, že ústředním motivem filmu je hledání masového vraha. Ale za mě jednoznačně vedou dialogy. Tak chytře napsané repliky jsem v žánrových vodách krimi dlouho nepohledal. S tím si Szifrón dal obrovský kus práce, za to klobouček...Jasně, závěrečná třetina za mě docela předvídatelná, ale za scénář, chytlavou zápletku a dokonalý soundtrack (Carter Burwell nezklamal) prostě s hodnocením jít níže nemohu, to by mi svědomí nedovolilo :D Za mě dávám 8/10 a upřímně doufám, že žánr poctivých detektivek jako ze staré školy ještě nevymřel. Má to stále totiž divákům co nabídnout (tento film budiž zářným příkladem)

FUBAR (2023) (seriál)

Dal jsem 2 díly. Víc už fakt nebudu schopen. Tento projekt se Schwarzeneggerem mě zklamal na plné čáře. Otřesná akce, infantilní dialogy a pokusy o vtipy. Tohle prostě nevyšlo. Za mě 3/10 P.S. Aspoň Luna ve vedlejší roli potěšil

Citadel (2023) (seriál)

Tohle stálo 300 milionů dolarů? Kam jako ty peníze zapluly? :D Vždyť ten výsledek vypadá strašně lacině. Hnusná digitální akce, která stříká na všechny strany odpudivým CGI (jestli tohle chtělo konkurovat bondovské sérii....tak selhali na plné čáře...fakt otřes). Anthony a Joe Russo mě opět zklamali. Už jejich Gray Man z minulého roku dopadl katastrofálně. Jako jediný pozitivní aspekt vidím obsazení Richarda Maddena. Jeho bych si totiž reálně dokázal představit v roli agenta 007, má k tomu potřebné charisma. Ostatní kasting za mě nudnou záležitostí. A samotný scénář byl sepsán asi někým v dětském věku. Jinak si to nedokážu racionálně vysvětlit....ve výsledku tak absolutně nepobírám, jak si tohle zasloužilo další šanci v podobě druhé série. A dokonce i sequelu. Výsměch do očí divákům. Za mě si první série odnáší 4/10

The Covenant (2023)

Povedený snímek zasazený do války v Afghánistánu, který stojí na důležitosti splácení dluhu. Za mě docela překvapení, že se takového tématu uchopil Ritchie, on mi vždy připadal, že mu žánrově sedí jiné vody (ale třeba to byl jeho vysněný projekt). Herecky naprosto excelentní. Gylenhaal (opět!) předvedl famózní výkon. A Dar Salim mu zdatně sekundoval. Film dost sází na komorno, kde tito dva hlavní protagonisté předvádí, že herecký um jim není cizím pojmem. A Chritopher Benstead se opět vyznamenal. Jeho úderný, ale v jistých situacích dosti emocionální soundtrack tne do živého. Mistrovská práce! Ale zklamal mě jeden aspekt...A to akční sekvence. Trochu mi nejde na rozum, že zrovna při sledování Ritchieho tvorby pociťuji jistou dávku sterility (když si vzpomenu na v tomto ohledu absolutně dokonalého Rozhněvaného muže, tak to fakt nepobírám). Prostě mě ty přestřelky absolutně ničím nezaujaly (aspoň ta AC-130 v závěru potěšila). Na druhou stranu. Zápletka potěší, herci válí jako naprostá extratřída...A dostane se i na Antonyho Starra. Za mě dávám 7,5/10 P.S. Ale takový Lone Survivor od Berga kvalitativně úplně jinde :)