Operace Brothers (2019)

Film, u kterého je škoda, že si ho na Netflixu pustilo tak úzké spektrum diváků. Rozebírá zde zajímavou historickou událost s dopadem na tisíce životů. Samozřejmě mě nalákalo zejména obsazení (Chrise Evanse po zhlédnutí Defending Jacob už plně uznávám jako herce s mimořádným talentem), ale nejenom to...chtěl jsem se o této operaci dozvědět více. To srovnání s Argem je na místě, to se kvalitou pohybovalo trochu výše, ale i tohle dokázalo divácky strhnout. Ten nápad s tím hotelem a následná realizace plánu působily ve svém zárodku nesmírně šíleně, jít do toho chtělo obrovskou porci odvahy. Film dokáže dobře balancovat mezi různými žánry, chvíli to působí jako skoro až komedie, aby se v následně přešlo k nervy drásajícímu momentu. A ten konec, tam se mi doslova v žilách vařila krev. Doporučuji. Za mě 7,5/10

Rudá volavka (2018)

Film, který trpěl jednou věcí: stopáží. Fakticky se s těmi 140 minutami zbláznili, tohle mělo mít maximálně o 30 minut méně. Jinak se ale jedná o vydařený film, Francis Lawrence je řemeslně zdatný režisér (Constantine se mi z hlavy už nevymaže) a zde to opět ukázal. Jasně, mohlo to být více vygradované, malinko akčnější, to ve výsledku zamrzelo, ale sázka na Jennifer Lawrence se vyplatila. Vždy mi přišla jako herečka s minimem vykazovaných emocí a na tuhle chladnou postavu se to hodilo. Nepříjemných scén (mučení se škrabkou na kůži, to bylo silné sousto i na mě) a erotiky se film nebojí, méně výrazná hudba Howarda se sem taktéž hodila. I ten konec mě zaujal. Tak proč tak nízké hodnocení ? Příběhově to obsahuje dost nepodstatné vaty, kterou bych, jak jsem dříve zmiňoval, vyškrtl. Takto jen 6,5/10. I tak bych filmu dal šanci :)

Krvavě rudé nebe (2021)

Upírských žánrovek je jako šafránu, doopravdy si za poslední roky nevzpomenu na moc titulů. Blood Red Sky nabídne fakticky zajímavě rozehranou zápletku. Za mě bych si osobně film užil daleko více, kdybych si nevyspoileroval ten hlavní zvrat v trailerech, těm lidem, kteří tak neučinili, tiše v koutku duše závidím. První půlka za mě dost fajn, stísněná atmosféra v letadle měla své nefalšované kouzlo, masky super, parádní hudba celý zážitek jen umocňovala. Ale druhá půlka začala postupně drhnout, scénář tady už nepůsobil tak pevně jako v první části. Chování postav dost nelogické, ten malý uřvaný klučina mě doháněl k šílenství. Potěšilo, že se to snažilo minimalizovat digitální triky, v tomhle ohledu palec hore. Na vyplnění volného odpoledne ideální podívaná. Za mě 6/10

Black Widow (2021)

Tak tohle se nepovedlo dle mých ideálních představ! Asi se film měl natočit ihned po Občanské válce, tehdy za mě postava Black Widow frčela v trendech, teď už z ní je jen stín původního úspěchu. Ale on i ten film nemá co nabídnout. Prvních třicet minut asi nejvydařenějších, potěšila mě kontantní bitka v Budapešti a celkově to mělo nádech Zimního vojáka z roku 2014 (plus ty boží úvodní titulky). Ale pak se přešlo do klasického Marvel rodinného módu okořeněného nesmyslným množstvím použitých digitálních triků (co měla třeba znamenat ta umělá automobilová honička, z které fakt bolely oči?). Jestli první půlka pokukovala chvilkami i po čtyřech hvězdách, tak druhá na konci málem spadla i do kolonky dvou hvězd. Záporák dost slabý, ten přestřelený konec jsem fakt nepochopil (pád z volné výšky a přistane bez padáku zdravotně v pořádku? what?). Škoda. Měli to pojmout více agentsky, to se k té postavě hodí. Tohle ne. Za mě hodně slabé tři hvězdy, časem se možná uchýlím níže. Za mě 5/10 P.S. Florence Pugh překvapila se svou rolí, jedno z mála pozitiv :)

Nechte ho jít (2020)

Tak výsledek předčil má očekávání v plné míře! Pomalu plynoucí film jako ze staré školy, který se v některých chvílích dost vleče (zejména první polovina budiž zářným příkladem), na druhou stranu se ale drží pořád ve vodách nadprůměru, za což může poděkovat perfektní chemii mezi hlavní hereckou dvojkou (Costner a Lane). V rámci zápletky se nejedná asi o žádnou inovativní podívanou, ale i tak jsem se jako divák dočkal jedné šílené situace, kterou jsem fakt nečekal. Jinak od večeře na začátku druhé půlky (což je za mě nejvydařenější sekvence celého filmu, tam se dala ta hutná atmosféra doslova a do písmene krájet) se film rozjel do slušných obrátek, dialogy strhující. Vše to zakončil vydařený katarzní a zároveň smutný konec. Dokážu si představit, že v rukou schopnějšího rejžy bychom se možná dočkali i filmu roku. Ale spokojenost i tak převládá. Za mě 7,5/10

Rédl (2018) (seriál)

Z české tvorby za poslední roky jedna z nejlepších detektivek a dost mě překvapuje, že za ní stojí zrovna Hřebejk. Rédl sází na pesimismus a špinavé vyobrazení doby pár dní před vznikem České a Slovenské republiky. Fakticky je tento 4dílný počin dost atmosférickou podívanou s excelentní kamerou, ten devadesátkový feel z toho číší na každém kroku. S hlavní rolí se Sokol popral statečně, v některých momentech to nebylo úplně ono, na druhou stranu převážně toho samotného Rédla ztvárnil obstojně. Nejlepším aspektem tohoto seriálu bezesporu duo Hoffman a Novotný, jejich gangsteři byli správně slizcí, zejména Novotný se ukázal. Poslední díl na českou tvorbu dost adrenalinový (scéna s ruskou ruletou jednoznačně vede). Závěr asi nemusel být tak uspěchaný, to mě ve výsledku malinko mrzí. Jinak kvalitní práce. 7,5/10

Castlevania (2017) (seriál)

Neskutečně vystylizovaný seriál, který mě svým zpracováním zaujal už v prvním díle. Ta nekompromisnost a brutalita na každém kroku totiž seriálu vtiskly punc nevšednosti, což plně kvituji (takže rodiče, dost zvažte, jestli to budete sledovat se svými ratolestmi, s vyhřezlými střevy a podobně se zde nešetří). Hry jsem nehrál, takže příběh pro mě byl jednou velkou neznámou, na druhou stranu jsem byl ušetřen nějakého bližšího srovnávání. Příběh točící se okolo Trevora Belmonta, posledního lovce monster, mě chytl již v úvodu. Přidejte k tomu charismatického Drákulu (anglický dabing se zde povedl na jedničku) a máte zaděláno na úspěch. Co seriál seriál trochu sráží dolů, to je jednoznačně natahování (v tomto ohledu zejména vyhrává prostředek druhé a třetí série). Kdyby to tvůrci okrouhli na polovinu stopáže, tak by to ve výsledku odsýpalo asi více. Přesto se dost těším na čtvrtou sérii, jistou jiskru jsem v tom zaznamenal. Za mě prozatím obstojných 7/10 EDIT Čtvrtá série to mé hodnocení vytáhla na čtyři hvězdy, protože tak akcí napěchovanou podívanou jsem nečekal. Belmont opět hláškuje, ostatní mu zdatně sekundují, souboj se Smrtkou nezapomenutelný. A celkově uzavřeno stylem, že jsem spokojen :) Za mě Castlevania obdrží 7,5/10

Loki (2021) (seriál)

Myslím, že nebudu patřit k menšímu spektru lidí, když řeknu, že postava Lokiho patří k mým nejoblíbenějším charakterům z celého Marvel univerza. A za to je zodpovědný zejména Tom Hiddleston, proto jsem si seriál pojednávající jen o něm nemohl nechat ujít. Na poli těch 6 epizod se rozehrálo dost dílčích zápletek, základní nosný příběh nabídl dosti komplikovanou podívanou se zajímavými zvraty, ale vše se ještě pohybovalo v pro mě normálnějších a pochopitelnějších kolejích. Tom skvělý, tam jsem se ani neobával ničeho jiného, velice kladně mě překvapila postava Owena Wilsona, tady člověk vidí, o jak kvalitního herce se jedná (chtělo by to pro něj častěji dramatičtější role). Audiovizuálně pochoutková záležitost, ten můj pozitivní pohled na seriál jen potvrdil výborně zvládnutý vztah mezi Lokim a Sylvií. Závěrečný díl rozehrál šílenou partii, tak uvidíme, jak ji zvládnou autoři ukočírovat v druhé sérii. Těším se :) Za mě 8/10

Sametoví vrazi (2005)

Tak jsem si po letech dohnal tuhle, pro mnohé, českou klasiku krimi žánru v tomto tisíciletí. Když si člověk načte reálné podklady týkající se orlických vražd, tak musí v tomto ohledu film a především Jiřího Svobodu pochválit, protože se po většinu času snažili držet co nejvěrněji skutečných událostí. Trochu mě zamrzel televizní look, čekal jsem to v tomto ohledu vymakanější (plus mi to vůbec nepřišlo jako z 90. let, takže nevím, kde se stala chyba). Kamera asi na poměry našich končin nadstandardní, těch pár vymakaných střihů mělo něco do sebe. Sametoví vrazi sází zejména na herecké výkony. Dvojka Dlouhý a Dolanský perfektní, výborně se doplňovali a své pravé předobrazy ztvárnili na výbornou. Nabídne to vypjatější chvilky, konec dramaturgicky zvládnutý na jedničku. Suma sumárum...Kvalitní podívaná. Nic víc, nic míň. Za mě 6,5/10 P.S. Je opravdu nutné cpát do toho filmu tolik erotických scén ? To mi přijde obecně jako komplex českých filmů

Kolskaja sverchglubokaja (2020)

Trochu jako celek slabší než Sputnik, na druhou stranu se za Kolský supervrt Rusové stydět fakticky nemusí. Asi bych opět uvítal kratší stopáž, kde by se tvůrci vyvarovali zbytečných sekvencí, u kterých by ve výsledku neuškodilo, kdyby se ve finální verzi neobjevily. Jinak zasazení jsem uvítal s otevřenou náručí, podzemí v hloubce 12 km a k tomu všemu neznámý parazit ? Touhle premisou nemohli trefit vedle. Herecky to asi není v každém momentu hitparáda, ale nikdo zde na druhou stranu nepůsobí jako nějaká pěst na oko. Musím vyzdvihnout dvě věci: špičkový audiovizuál (chválím za využití praktických efektů, to se často moc dnes nevídá) a vykreslení bezútěšné atmosféry. Pokud se vám v hororovém žánru povede skloubit tyto dva aspekty dohromady, máte napůl vyhráno. Za zhruba 50 milionů korun víc než jen koukatelná zábava. Silné tři hvězdy. 6,5/10