Pád anděla (2019)

Rád jednou za čas přivítám akční film z béčkových vod na poli kinematografie, jenže jak se říká......vše má své meze. Sice mám Gerarda Butlera v takových rolích rád, ale to jeho místy přestřelené herecké přehrávání mě dohánělo v mnoha momentech k šílenství. Příběh sází opět již na minimálně tisíckrát ohranou písničku, všechny zvraty se snaží diváka přesvědčit, jak je film důmyslný, ve výsledku si ale jen řeknete, že jste to už někde viděli a že vás to vlastně již tak nemůže překvapit. Po stránce herecké taktéž nemá film moc co nabídnout (kromě výtečného Nolteho, jehož pár minut na plátně bych osobně označil za ten nejvydařenější aspekt tohoto snímku), tudíž zbývalo jediné záchranné laso - akce. A ta mě také tolik nenadchla. Sice scénka v lese s tatíkem Nickem Noltem mě něčím zaujala, jenže ostatní přehršel digitálu mi tento pozitivní dojem zkazil, no a přemíru hollywoodský závěr už tomu nasadil jen pomyslnou korunku. Asi další díl popravdě nechci. za mě dávám 55 %

Král (2019)

Řemeslně špičkově zpracované komorní drama o strastiplných začátcích vlády Jindřicha V. na anglickém trůně, které sází zejména na poodhalení různých intrik a také na to, že býti králem rozhodně nepatřilo k něčemu, za co by jste byli doopravdy vděční. Chalamet začíná fakticky projevovat svůj talent naplno, v různých slovních přestřelkách ukazoval, že se v budoucnu v Hollywoodu nemusí bát, neboť oplývá velkým nadáním. Kromě výborných hereckých výkonů mě zaujala kamera, která až na tu jednu bitvu není moc dynamická, což mě ale neskutečně sedlo. Sáhodlouhé záběry na krajinu či hra se světlem a stínem, to vše mě dokáže přesvědčit, že tvůrci fakticky vědí, jak diváka něčím uchvátit. A závěrečná špinavá bitva jen můj kladný názor na tento film potvrdila. Neříkám, že z toho bude bůhvíjaká pecka, o které se budou vést debaty ve filmových kruzích ještě za 20 let, nicméně jako nadprůměrný film s neokoukaným námětem to funguje bez výhrad na jedničku. Za mě dávám 79 % P.S. Už jen kvůli Pattinsonovi si film pusťte. Sice se na obrazovce ukáže tak na pět minut, ale v tomto krátkém bloku mě naplno přesvědčil, že se jeho pojetí Batmana bojím o pořádný kus méně

Le Mans '66 (2019)

Film viděn v rámci projekce ČSFD.......OK. S komentářem jsem si dával skoro týden práci, vůbec jsem nevěděl, kde mám začít svou recenzi o tomto majstrštyku. Všechno indikovalo tu věc, že z toho bude slušná podívaná, ale že se to podaří až takovým způsobem přetavit v tak úžasně fungující snímek ? Jsem přímo unešen. Mangold si vzal na starost velice zajímavé téma, přihodil k tomu víc než ucházející herecké obsazení a vytvořil z toho bezchybný mix po všech stránkách. Duo Bale + Damon zde rozehrálo neskutečně parádní podívanou, zejména Bale si se svým anglickým přízvukem a hláškami jde minimálně pro nominaci na Oskara (Ale Damon mu víc než jen zdatně sekundoval, skutečně se ve svých rolích oba dva našli). Dále musím pochválit tvůrce za to, jak vybalancovali dva žánry (drama X komedie), neboť že nejvtipnější scéna roku přijde v závodním filmu o počátcích Fordu GT40 ? To jsem fakt nečekal, sice přišel náznak v trailerech, ale nebudu vyzrazovat více, ať si ji užijete jako já......Film funguje na všech frontách, ať už na obrazovce probíhá nějaký ten závod či normální dialog mezi postavami ze života, všechno vypiplané do posledního detailu. Ale samozřejmě zejména ty momenty plné smradu spálených gum jsou hlavním lákadlem, úžasná kamera podpořená ještě lepším střihem z toho dělá adrenalinovou pecku. Kdo si něco přečetl předem, tak ho konec asi tak nepřekvapí, ale i tak věřte, že emoce z vás vyždímá i jako coby připraveného diváka. Teď nevím, jestli by v duelu proti Rush vyhrál tento film......Asi srovnávat nebudu, oba patří k tomu nejlepšímu. A v rámci roku 2019 společně s Jokerem nejspíše adept na film roku. Filmařina jako hrom. Za mě dávám 92 %

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Páni, tak to bylo teda něco ! David Leitch si od Deadpoola odskočil a natočil ženskou verzi Johna Wicka, nutno ale uznat, že v mnoha ohledech stylověji a hlavně propracovaněji. Zasazení do Německa do doby pádu Berlínské zdi osobně považuji za perfektní nápad, prostředí a reálie docela neokoukané, tím pádem pro diváka atraktivnější. A Charlize Theron zaválela ! Nejenom že hýří obrovským sex - appealem skoro v každém záběru, ale taktéž bylo v mnoha momentech jasně vidět, jakou fyzickou přípravou si musela projít, když přijmula tuto roli. Smekám klobouček, fakticky. Špičkový soundtrack ve všech ohledech, já coby divák jsem hltal snad každou skladbu bez výjimky. Co se týče akční stránky, tak tam asi nemám sebemenší výtku. Bitka na schodech si již za ty dva roky vydobyla legendární status v hollywoodské kinematografii, plus po připočtení všech těch kontaktních soubojů a přestřelek se film skoro vůbec tempem nezastavil, jen se to stupňovalo. A příběh přijde s hodně slušnými zvraty, které by mohly býti spíše na škodu, nicméně tady to vše do sebe ve výsledku zapadlo jako fungující skládanka perfekcionalistická v každém ohledu. Úžasná audiovizuální pochoutka s poctivým jádrem jako ze staré školy. 9/10 P.S. James McAvoy si film kradl pro sebe, bezchybný kasting

Eli (2019)

Netflix se vytasil s příjemnou změnou, horory u něj tak často nezaznamenávám. Eli mě nalákal zejména na zajímavý příběh o nemocném chlapci, jenž ve mně vzbuzoval touhu zjistit víc a tím pádem tento film nutně vidět. Obsazení je taktéž nadmíru slušné, hlavní klučina Lili Taylor dokázal i v emocionálně vypjatých momentech předvést, že hrát rozhodně umí a ve filmu fakticky není jen pátým kolem u vozu. Nabídne to i pár slušných lekaček, bohužel se tyto situace drží ve střídmějších vodách, takže krvavých sekvencí se zde diváci nedočkají. I tak se ale najdou chvíle, které dokážou tak trochu vystřelit vaši tepovou frekvenci skrz střechu vašeho domu :D.........Jak se postupně film chýlil ke svému konci, tak spíše narůstal počet otázek, začalo se to slušně zamotávat a já jsem pomalu ale jistě ztrácel naději v nějaké vydařenější rozuzlení. Jenže pak TO přišlo !!! Konec, který jsem ani v koutku duše nepředpokládal, zamíchal kartami opravdu hodně, došlo i výměně žánrů. Hezky si to tvůrci na nás přichystali, to se jim musí nechat. Za mě dávám 78 %

Zátah: Vykoupení (2011)

Film, jenž se během těch let stal kultovním počinem. Když se řekne to nejlepší z akčního žánru za 21. století, první se mi vybaví Serbuan Maut. Nikdy bych to do indonéského filmu předtím neřekl, ale je to tak. Američané by si měli vzít z tohoto zpracování příklad. Možná v tom má lví podíl Iko Uwais, jenž mě svým sympatickým vzevřením dokázal o své roli přesvědčit, to samé se ale dá říct i o ostatních, zejména takový "Mad Dog" ztvárněný Yayanem Ruhianem se mi do paměti zařezá na hodně dlouhou dobu. Je až neuvěřitelné, jak může tak jednoduchý námět (barák obsazený grázly) zaujmout, jindy bych to asi vytýkal, ale v tomto případě mě to překvapivě nevadilo. Film sází zejména na kontaktní akci, jasně, přestřelek se zde takdy dočkáte, ale mačety, různé ostré předměty všeho druhu či holé ruce zde mají výsostné postavení. Takovou choreografii jsem nikde jinde nezaznamenal, kamera se snaží být pořád v klidu, tudíž ve výsledku si vychutnáváte dění na obrazovce dvojnásob (narozdíl od většiny západní konkurence, kde se všechno rozklepe a vy z toho nemáte nic). R přístupnost asi nemusím připomínat, nic pro slabé žaludky. Konec také slušně vygradovaný. Nemám ani jednu námitku. Za mě dávám 91 %

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Což o to, v dnešní době asi neexistuje moc jiných filmů, které vám nafaří větší dávku adrenalinu jako tento snímek, ale ve výsledném součtu mi to vůbec nestačí. Popravdě mi taky hlava nebere, kam se za ty roky tato série posunula. Začínalo to přímo tak nevinně, dnes už hrdinové této ságy běhají po oknech mrakodrapů a celkově z toho musejí mít diváci fyzikáři slušné noční můry.......Ale teď již k hodnocení.........Na dvojku Johnson X Statham jsem se z trailerů dost těšil, říkal jsem si, že to jejich popichování možná dokonce dá filmu šmrnc kvalitní buddy komedie, ale moje přání se nevyplnilo, zadrhlo se to někde na půli cesty. Když funguje tak čtvrtina ze všech vtipů, tak se asi někde stala chyba (i tak se ale zabavíte, neboť ta kadence je úctyhodná, takže dojde i na opravdu zábavné humoreskní situace, ale je jich prostě a jednoduše málo). Elba nepřesvědčil, vtlačení Reynoldse a Kevina Harta tlačené moc na pilu. Nejvíce pobavila asi sekvence, kdy Rock přijel za svou rodinou na Samou, tam se nedá moc vytýkat. Závěr neskutečně přepálený (vlastně jako celý film?). Suma sumárum, najdou se zde zářivější chvilky, ale za pár let si na tento film nikdo nevzpomene. Škoda. Za mě dávám 65 %

Opravdová kuráž (2010)

Jak to, že do dnešního dne jsem k tomuto filmečku nenapsal pár kloudných vět ? Tak to fakticky nepochopím. Osobně zařazuji True Grit mezi nejvydařenější počin bratří Coenů.....Proč?......Pojďme si na to tedy na následujících řádcích odpovědět. Začnu tím nejjasnějším, což je přímo luxusní herecké obsazení. Duo pořád pesimistického maršála Cogburna a rangera LaBoeufa (Damon) přímo ukázkově doplňuje Hailee Steinfeld coby Mattie, jež toho Oskara měla jednoznačně vyhrát. Ona si tu roli fracka užívala plnými doušky a v mnoha emocionálních momentech ukázala, že v ní dříme přímo ohromný talent. A nesmím ani opomenout ty, kteří si střihli roli padouchů (Pepper a Brolin). Na minimálním prostoru se také vůbec herecky neztratili, ba naopak. Dialogy vypointované do posledního detailu, žádná scéna mě nenechala chladným, ať už šlo o nějakou komediálněji pojatou momentku či chvíli, kdy se divákovi musela tou hutnou atmosférou přímo vařit krev v žilách. Vše to podpořil nádherný hudební podkres Burwella doprovázený skvostnou kamerou mistra Deakinse (takové bezchybné souznění obrazu a zvuku se často nevidí). Závěr přímo chladnokrevně zavraždil mou citovou stránku, doopravdy scéna, kdy maršál Cogburn (nejvíce mě film asi získal v tom, jak si během filmu maršál vybudovával vztah k hlavní hrdince.......na konci to z jeho jednání musí pochopit každý sledující, to vytvořené pouto vážně bralo dech) jede na Vraníkovi a snaží se najít Mattie lékařskou pomoc, neboť ji uštknul had, nemá na kinematografickém poli tolik soupeřů. A epilog po dvaceti pěti letech tomu dal tu pomyslnou třešničku na konec. Paráda se vším všudy. Za mě dávám 9,5/10

Roztříštění (2019)

Po zhlédnutí traileru osobně můj nejočekávanější film tohoto roku, co se týče internetové stanice Netflix (samozřejmě s Irishmanem). Kombinace velice nadaného a zručného Brada Andersona a Sama Worthingtona slibovala velké věci, a teď mohu s čistým svědomím říct, že FRACTURED se povedlo po všech stránkách. Film se soustředí na herecké výkony, které samozřejmě táhne zejména již zmiňovaný Worthington, ten zde podal doopravdy nadmíru uvěřitelný a v některých chvílích až mrazivě přesvědčivý výkon. Plusem filmu je promyšlený scénář, jenž válí jak po dialogové stránce, tak zejména sází na nepředvídatelnost následujícího okamžiku. Ty obraty v ubíhání zápletky jiným směrem mě nenechávaly chladným, tvůrci mi zamotali pořádně hlavu (to ale nepovažujte za výtku, právě naopak.....na konci jsem už sám nevěřil, komu tedy mám věřit). Přičtěte k tomu úctyhodně zahrané vedlejší postavy a dunivé tóny hudebního podkresu (ten se vám zaryje hluboko pod kůži) a máme zde prostě a jednoduše zaděláno na thriller roku. A konec špičkový, takto to uzavřít, to člověk hned pozná, že na tomto projektu nedělali nějací nýmandi. Nadprůměrně tučné čtyři hvězdy. Za mě dávám 8,5/10

Odstřelovač (2007)

Film, jenž většině publika musí připadat jako béčkový produkt po všech stránkách, ale já osobně si ho vždy dokážu užít. Zápletka sice není absolutně v ničem inovativní, té akce ve výsledku také moc film nenabídne.......ale pokaždé mě ta jednoduchost Odstřelovače něčím zaujme a mou pozornost coby diváka si to už udrží. Wahlberga bych zařadil mezi své herecké oblíbence, takže asi i subjektivní pocity zde hrají svou roli, Boba Lee Swagera bych si dnes nedokázal představit jako postavu ztvárněnou odlišným hercem. Příběh fakticky nepřichází s nějakými promyšlenými zvraty, ten hlavní twist asi odhadne každý sledující. Na druhou stranu někdy absolutně ten nejpřímočarejší scénář přináší to nejlepší ovoce, slušně to odsýpalo a nabídlo to dost úderných momentů plných šťávy, takže vlastně proč ne..........Herecký ansáml na vysoké a kvalitní úrovni, Glover mi zde neskutečně seděl, stejně tak i Kate Mara, která si nejspíše tímto snímkem otevřela vrátka do Hollywoodu. Trošku srdcovka film, na nějž nedám dopustit. Má své chyby, to bezesporu, ale vždy se zabavím a ty menší kosmetické vady hodím za hlavu. Za mě dávám 85 %