Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Dokumentární
  • Horor

Oblíbené seriály (10)

Perníkový táta

Perníkový táta (2008)

Seriál Breaking Bad zaujme především svým tématem a zpracováním, jež je v rámci seriálové tvorby něčím naprosto ojedinělým, přičemž by se dalo říct, že i jedinečně exkluzivním. Seriál rovněž zaujme propracovaným, chytře navazujícím a výbušně gradujícím scénářem, který dává zasloužený prostor charakterovému a bez debat i děsuplnému vývoji hlavní postavy s mimikrami výtečného Bryana Cranstona. Vince Giligan tedy stvořil seriálový epos s hořkou příchutí krystalicky čistého pervitinu, jež díky svému uchopení bez debat aspiruje na jeden z nejlepších po roce 2000. Pokud stále váháte, zda si "perníkové příhody" Waltera Whitea a Jesseho Pinkmana pustit, už vážně nemusíte. Směle do toho! „I am not in danger, I am the danger!“

Volejte Saulovi

Volejte Saulovi (2015)

Když jsem poprvé viděl dnes již bezesporu legendární seriál “Breaking Bad”, postava Saula Goodmana, frenetického právníka s hodně pružnými zásadami, mě okamžitě velmi zaujala a chtěl jsem vidět jeho charakterový vývoj. Naštěstí to samé napadlo i tvůrce v čele s Vincem Gilliganem, jelikož nám naservírovali epický prequel, který funguje od první do poslední řady jako precizně sestavený stroj. I zde totiž nalezneme výbornou práci se všemi charaktery, jež se v průběhu celého seriálu přirozeně vyvíjejí, což jde také ruku v ruce s propracovaným scénářem, který se organicky posouvá vpřed, přičemž i na některých místech krásně navazuje na již výše zmíněný “Breaking Bad”. Co se hlavní postavy týče, tak vězte, že Bob Odenkirk se pro roli morálkou nesvázaného právníka opravdu snad narodil. Sluší se zde také zmínit, že v jeho hereckém koncertu mu zdárně sekunduje herecký objev Rhea Seehorn. Co tedy dodat na závěr? Pokud jste, stejně jako já, fanoušky “Breaking Bad”, tak návrat do tohoto světa mohu jen a jen doporučit. Všechno zde totiž dokonale funguje, takže Vám všech šest řad uteče až znepokojivě rychle. Tohle se totiž vážně opravdu moc, moc povedlo. Výborná práce! (Netflix) „I'm number one on your speed dial right next to your weed dealer.”

Gangy z Birminghamu

Gangy z Birminghamu (2013)

Cillian Murphy absolutně vládne v této uhlazené a oku lahodící gangsterské seriálové záležitosti, jejíž hlavní doménou jsou propracované postavy, dechberoucí interiéry či exteriéry a především příběh, u něhož jsem v žádné z řad nenalezl jediné hluché místo, jelikož je dávkován s neuvěřitelným důrazem na detail. Peaky Blinders slovutného Stevena Knighta se na seriálovém poli řadí mezi absolutní špičku. Je to dáno zejména již výše zmíněným příběhem, jež se opírá o reálné základy gangu z Birminghamu, který nosil na čepicích šikovně všité žiletky. Na každém díle je tedy znát, že tvůrci zasadili nosný příběh do něčeho, co velmi důvěrně znají, pročež máte jistotu, že k tomuto budou přistupovat s určitou pokorou a seriál díky tomu neutrpí na poklesu kvality. Rovněž zde musím zmínit excelentní akční stránku, která dokonale navazuje dojem těch divokých let Průmyslové revoluce, ve které se to gangstery stylově popíjející whiskey jenom hemžilo. Za zmínku také stojí i precizní hudební stránka, především pak úvodní píseň, jež je jakýmsi etanolem a neodmyslitelnou součástí tohoto velkolepého díla. Na samotný konec jsem si nechal herecké výkony, jelikož právě ty jsou po úchvatných exteriérech výkladní skříní Peaky Blinders. Všichni zúčastnění herci ve Vás navozují dojem, že skutečně v těch letech žili a že si vážně prošli vším co jim osud v seriálu přichystal. Byť jsou ale všichni herci výteční, jeden pořád stojí hodně nad nimi. Ano. Cillian Murphy, člověk s nejjemnějším obličejem na světě se v této brutální gangsterské operetě, v níž se to kulkami, chlastem, cigaretami a krví jen hemží skutečně našel. Jeho projev Vás dokonale ohromí, když budete sledovat, čím si jeho postava prochází a co musí podstoupit, aby se dostal až na úplný vrchol. Co tedy dodat na závěr? Peaky Blinders je seriálem, který své kvality potvrzuje každým dílem. Každý díl je totiž chladně načrtaným nádherným obrazem toho, jak se jedna rozvětvená rodina snažila dostat na vrchol, nicméně se vždy našel někdo, kdo jim házel klacky pod nohy. Tohle je zkrátka záležitost, kterou byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít. Výborná práce! „By Order of the Peaky Fookin Blinders!“

Banda

Banda (2019)

Vytříbená seriálová dystopická záležitost, která nahlíží na superhrdiny diametrálně odlišnou optikou. Zde se totiž pod naleštěnou heroickou slupkou skrývají zkažené plody deviace, narcismu, božského komplexu či třeba úchylky na sex s chobotnicí. Právě díky těmto věcem působí všichni “hrdinové” mnohem více uvěřitelněji (Homelander kraluje!) a právě o to více děsivěji. Jako protipól zde pak dokonale září Karl Urban, jehož postava drsného lovce superhrdinů, jenž nešetří údery pěstí ani suchými hláškami pronášenými epickým přízvukem, patří dozajista k jeho nejlepším rolím. V tomto bodě je záhodno zmínit, že víceméně všechny postavy, ať už hlavní či vedlejší, jsou výtečně napsané a zahrané, takže organicky a bez problémů zapadnou do tohoto šíleného alternativního vesmíru. Toto všechno v kombinaci s hravým scénářem, černým humorem, poutavým příběhem a brutální syrovou akcí činí z tohoto seriálu “must see” zážitek, který byste rozhodně neměli minout - stojí totiž opravdu za to. Výborná práce! (Prime Video) „Fucking diabolical!”

Stranger Things

Stranger Things (2016)

Bože, tohle chtělo moje tělo! Chtělo ten nádherný hororový a sci-fi mix jako vystřižený od slovutných režisérů Johna Carpentera, Stevena Spielberga či spisovatele Stephena Kinga, chtělo tu boží atmosféru, jež je posílena dobovými písněmi a skvělými úvodními titulky. Tohle všechno se dokonale snoubí v této seriálové pecce jménem Stranger Things, která Vás již od samotného začátku zaujme svým příběhem a originálním přístupem k dané látce. Všechno od prvních vteřin stopáže první epizody funguje na 100 %, takže se před Vámi rozestře skvěle odsýpající podívaná, kde po každém skončení epizody neodoláte okamžitému puštění té nadcházející.Tento fenomenální úspěch by nebyl takový bez ústředních dětských herců, kteří Vám téměř ihned přirostou k srdci jak stylem vyjadřování a osobností (Dustin!), ale také svými popkulturními narážkami a různými hláškami ze slavných filmů či her. Co tedy dodat na závěr? Stranger Things je na seriálovém poli rozhodně velkým překvapením, které strhne téměř každého. S každou další sérií a s každým dalším dílem se v tomto tvrzení více a více utvrzuji. Doufám tedy, že tato originalita a svěží přístup zůstanou tvůrcům i nadále. Výborná práce! PS: Kniha "Stranger Things: Temný Experiment" už má čestné místo v mé knihovničce! (Netflix) „Friends don't lie.”

F1: Touha po vítězství

F1: Touha po vítězství (2019)

Dynamicky natočený a sestříhaný seriál, který ve mně opět zažehl lásku k Formuli 1, jež byla uhašena ve chvíli, kdy odešel Michael Schumacher a formule začaly znít jako laciné vysavače. Drive to Survive nám především ukazuje, že jezdec a jeho auto je jen špička ledovce. Seriál nám totiž velmi důkladně umožňuje nahlédnout za oponu, za níž vidíme, že tým tvoří mnohdy i několik set členů, díky kterým celé toto olbřímí soukolí funguje na 100%. Drive to Survive je rovněž provázán medailonky jezdců či členů týmu, což v kombinaci se skvěle natočenými závody, kolizemi, kvalifikacemi či jen zastávkami v boxech vytváří z tohoto seriálu vysokooktanovou podívanou, kterou by si žádný fanoušek F1 rozhodně neměl nechat ujít. A je vážně jedno, zda se jedná o současného diváka či třeba jen někoho, kdo se ke sledování tohoto motorsportu vrací po několikaleté pauze. Výborná práce! (Netflix)

Papírový dům (Netflix verze)

Papírový dům (Netflix verze) (2017)

Precizně vysoustružený seriálový klenot ze Španělska, který Vás od první vteřiny vtáhne přímo doprostřed dění a už nepustí. Tak asi nějak takto lze velmi stručně popsat seriál La casa de papel, který mimoto zaujme také vrstevnatým komplexním scénářem, barvitými charaktery (Nairobi, Denver, Helsinki) či třeba úderným ikonickým soundtrackem. Tvůrci ze všech těchto ingrediencí vytváří chytrý a neuvěřitelně vtahující seriálový koktejl, u něhož budete po většinu času v němém úžasu nad propracovaným plánem loupeže v režii geniálního Profesora. Celý seriál je navíc koncipován tak, že si po skončení dílu zkrátka MUSÍTE pustit díl další, takže se mi mnohdy stalo, že jsem začal sledovat po obědě a končil až ve čtyři ráno. Ale nelituji, jelikož La casa de papel je na seriálovém poli neotřelým a dominantním hráčem, kterému byste měli věnovat svou pozornost. Vážně za to totiž stojí. Výborná práce! (Netflix) „Bella Ciao!”

Mandalorian

Mandalorian (2019)

Po rozpačité, neřku-li katastrofální trilogii snímků pod hlavičkou Disney se Star Wars univerza konečně chopil někdo s jasnou vizí a správným přístupem. Ano, The Mandalorian od Jona Favreaua v sobě snoubí všechno, po čem fanoušci již dlouho volali. Je to totiž kombinace hutného příběhu, jež působivě doplňuje původní trilogii, pevného scénáře bez zbytečných a rušivých odboček a brilantních hereckých výkonů, na nichž je hned vidět, že herci spolu s tvůrci tento projekt doslova vydupali ze země. Na první dobrou Vás rovněž zaujme a nepustí celková atmosféra, která si bere za inspiraci některé slavné "spaghetti" westerny, což důrazně potvrzuje i úderný soundtrack. Co tedy dodat na závěr? Pokud stále ještě váháte, zda si "Manda a jeho příhody" pustit, vážně už nemusíte. The Mandalorian je totiž přesně tím, čím měla být nová trilogie - totiž inovativní a neokoukanou podívanou, jež Vás od začátku chytne a již nepustí. Tohle se zkrátka moc, moc povedlo. (Disney+) „This is the way.“

BoJack Horseman

BoJack Horseman (2014)

Břitká satira holywoodské smetánky plná drog a alkoholu, která je ale ovšem také překvapivě vyzrálá, citlivá a místy i nečekaně depresivní. Tak takto nějak bych popsal tento animovaný seriál z dílen Netlfixu BoJack Horseman, jež nám představuje hvězdu jednoho sitcomu devadesátých let, jeho přátele a další postavičky ze seriálové, potažmo filmové branže. Seriál rovněž zaujme i přirozeným vývojem téměř všech charakterů, které se navíc vracejí k činům a rozhodnutím z dřívějších sérií. Vznikne zde tedy celistvá příběhová mozaika, od níž se díky vtahujícímu scénáři nebudete moci odtrhnout. Rovněž stojí za zmínku fakt, že díky užití zvířat a jejich smísení s lidmi zde dochází k naprosto absurdním, chytře vypointovaným situacím s pořádnou špetkou černého humoru, u nichž se budete lámat smíchy a zároveň nevěřícně kroutit hlavou. Podstatnou částí tohoto všeho je i dabing, jež propůjčuje postavám koňskou (haha) dávku charismatu a emocí, z nichž markantně vyčnívají Will Arnett a Aaron Paul (Todd!). Tohle se zkrátka moc povedlo, pročež byste tomuto osvěžujícímu seriálovému počinu rozhodně měli dát šanci. Výborná práce! (Netflix) „BoJack Horseman! What is this, a crossover episode?“

Kancl

Kancl (2005)

Brilantně vysoustružená seriálová záležitost, k níž se díky její neskutečné komediální stránce a praštěným charakterům vždy velmi rád vracím, přičemž mi pokaždé spolehlivě zvedne náladu a koutky úst. Seriál The Office stojí a padá na šílených a trapných situacích, zoufalých a pobavených pohledech do kamery či třeba na vyčnívajících a svým způsobem podivných postavách, jež se Vám po několika dílech zaryjí hluboko pod kůži. Styčným charakterem je zde pak postava Michaela Scotta v podání výtečného Steva Carella, který je snad ten nejsympatičtější kretén, jakého jsem kdy v seriálu, potažmo i filmu viděl. Jako frenetický, nekorektní a servítky si neberoucí šéf pobočky papírenské firmy působí jako jakési pojivo mezi jednotlivými postavami, jejich interakcemi a vlastně i mezi jednotlivými díly, takže celý seriál díky tomu působí více jednolitým dojmem. Co tedy dodat na závěr? The Office je na seriálovém poli nepřehlédnutelným hráčem, kterému byste určitě měli věnovat pozornost. Nic tak střeleného, bláznivého a nekorektního tady už asi (bohužel) nikdy nebude. Jedná se zkrátka o kultovní záležitost, o níž se jednou v učebnicích filmového a seriálového umění bude psát zlatým písmem. Výborná práce! „I am running away from my responsibilities. And it feels good.”