Je s námi konec? (2016)

Leonardo DiCaprio poutavě vypráví o problémech moderního světa, zejména pak o průmyslové devastaci přírody člověkem a klimatických změnách. Jistě, je to všechno velmi alarmující, nicméně zde není vytyčeno žádné konkrétní řešení, takže se zde, stejně jako v mnoha dalších dokumentech, pořád chodí jenom kolem horké kaše, která má navíc jen minimální dopad na samotného diváka.

Doktor Strange (2016)

V místech, ve kterých se hranice mezi naší a alternativní realitou smývají, se zrodil nový hrdina, jež se po svém vlastním dobrodružství v rámci MCU připojí k Avengers - Dr. Stephen Strange. Doctor Strange ve své konceptuální podstatě nijak zvlášť nevybočuje ze zadaného schématu všech originů od Marvelu. Je zde objevení schopností, zaučení, souboj s následovníky hlavního záporáka a následná konfrontace s hlavní zápornou postavou. V tomto ohledu není vážně nic, v čem by tento snímek vybočoval z řady. Ale pokud na film nahlédnete skrze tuto šablonovitou oponu, objevíte úžasně natočený a vizuálně vypiplaný film, před kterým i "Inception" Christophera Nolana bledne závistí, jelikož takové kamerové "veletoče" jako jsou k vidění zde, v Nolanově filmu z roku 2009 jen stěží najdete. Skrze úchvatný vizuál se "dere" do popředí i výborný herecký výkon Benedicta Cumeberbatche, který mi do role arogantního doktora objevivšího sebe sama sedl výtečně. Tomuto herci zdatně sekunduje i zbytek celého hereckého ansáblu. Jediný atribut, který mi v celém filmu občas neseděl, byl humor. Občas se totiž zdálo, jako by byl do scény násilně "vecpán" i přes odpor logiky celé scény. Ale nechápejte mě špatně - u scén s paličatým pláštěm jsem se smál s celým kinem! Takže, co dodat na závěr? Doctor Strange je skvělým začátkem Fáze 4 MCU, a zároveň i skvěle odsýpajícím a vizuálně vtahujícím originem, který mé nejoblíbenější komiksové stáji ostudu rozhodně neudělá. Jsem moc rád, že si Marvel v tomto ohledu drží laťku pořád vysoko a nebojí se posouvat své vlastní hranice. Skvělá práce! PS: Ten plášť, společně s Rachel McAdams chci letos najít pod stromečkem! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Heroes like the Avengers protect the world from physical dangers. We safeguard it against more mystical threats.“

Pan Church (2016)

I když už od samotného začátku víte, jak snímek dopadne a jaké dějové zvraty budou přibližně následovat, budete si i přesto celý film užívat plnými doušky. Mr. Chruch je totiž úžasně pohodovým a dojemným filmem, který pohladí po duši téměř každého diváka, který není "citů prost". Přičtěte si k tomuto všemu i výborné herecké výkony Eddieho Murphyho a Britt Robertson, a dostanete film, od kterého jsem já osobně nic moc nečekal, přičemž mě ve výsledku zcela ohromil. Skvělá práce! PS: Doufám, že Eddie Muprhy v tomto skvělém výběru rolí bude pokračovat dále. Už je načase aby se opět dostal na výsluní!

Sedm statečných (2016)

Celý film je neskutečně roztahaný a s množstvím záběrů na zachmuřené tváře snad všech lidí ve městě. Je zde také přemíra dialogů a berliček, které mnohdy zkazí slibně se rozvíjející dějovou konfrontaci. V tomto bodě už není vážně těžké celý film "odstřelit". Ale ta přestřelka na konci! Už dlouho jsem v žádném westernu neviděl tak propracované, nápadité a dynamické finále. Je velká škoda, že Antoine Fuqua si tuto laťku neudržel po celý film. Takto se The Magnificent Seven řadí k dalšímu průměrnému westernu, který kromě úžasného finále nenabízí nic, co by diváka zaujalo. „What we lost in the fire, we found in the ashes.“

Matky na tahu (2016)

Pár vtipných gagů zde sice je, avšak ani toto nezakryje fakt, že se jedná o plytký, nudný a zmatený film, u kterého se mi v 99% času promítala 3 písmena: WTF.

Obr Dobr (2016)

Po vizuální stránce se jedná o naprosto vytříbenou záležitost, avšak po stránce scénáristické už to taková sláva není. U The BFG jsem měl po většinu času pocit, jako by Steven Spielberg většinu svých umných režisérských schopností zcela zapomněl. Jistě, chápu, že tato látka je určena primárně pro dětské publikum, nicméně by zde mohl být alespoň lehký náznak pevnější kostry příběhu a lepší filmový spád. Je totiž docela na pováženou, když je u filmu režiséra takového formátu nejvtipnější a nejpamětihodnější scéna s prděním. „Never get out of the bed. Never go to the window. Never look behind the curtain.“

Tohle je náš svět (2016)

Aragorn se dal na alternativní hippie styl? Tak přesně tohle mě v prvních minutách napadlo, nicméně postupem času se pod touto slupkou "vyloupl" nečekaně silný a zároveň citlivý film, který za doprovodu skvěle vybraného soundtracku nahlíží do duše poněkud odlišného způsobu života, než v jakém žijeme my. Captain Fantastic u mě osobně způsobil nadšení nad zvoleným tématem a provedením, ale zároveň i lehké zděšení nad tím, jakým způsobem otec v podání výborného Vigga Mortensena vychovává své ratolesti. Ale toto možná bylo dáno tím, že jsem byl vychován v rámci všudypřítomného konzumu, pročež se v tomto způsobu života a výchovy zdaleka tak dobře neorientuji. Ale nechápejte mě špatně - film je pěkný na pohled a nabízí neotřelou filmovou podívanou, která ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. „If you assume that there is no hope, you guarantee that there will be no hope.“

Nerve: Hra o život (2016)

Solidní příběh a skvělá atmosféra, za nimiž značně pokulhává celkové zpracování a rozpačité herecké výkony. Nerve by byl pravděpodobně lepší jako krátkometrážní film na Youtube, protože 96 minut je zde vážně až moc. Film je totiž značně roztahaný, což má za následek spoustu hluchých míst, které kazí celkový dojem z jinak působivého provedení. Snímku také moc nepomáhá finále, které je, mírně řečeno, prostě praštěné. Nicméně, na některé úkoly a zvláště na Emmu Roberts je prostě radost pohledět! „Are you a Watcher? Or a Player?“

Infiltrátor (2016)

Bryan Cranston exceluje v tomto jinak průměrném a hodně nataženém snímku. The Infiltrator ve srovnání s jinými filmy podobného ražení těžce zaostává rozpočtem, umnějším scénářem či lepším dějovým spádem. Je to veliká škoda, jelikož toto téma zůstává atraktivní i po tolika letech a nesčetných filmových zpracováních. Tak snad příště Brade Furmane - pořád totiž věřím, že Lincoln Lawyer nebyl pouhá šťastná náhoda!

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Zprvu jsem byl šokovaný, že si Tim Burton ke svému dalšímu filmu nepřizval Johnyho Deppa v nějakém šíleném kostýmu, avšak když jsem tento Burtonův "trademark" vypustil z hlavy, před očima se mi rozprostřela fantastická dějová výprava, která je obohacena o skvělé triky a vizuál pěkný na pohled. Miss Peregrine's Home for Peculiar Children mi chvílemi přišel jako jakási Burtonova osobitá variace na X-Meny, kdy si v některých částech filmu nezadá s filmem "First Class". Toto všechno dokonale lícuje s perfektními hereckými výkony Evy Green, Samuela L. Jacksona, na němž je vidět, že si svou zápornou roli velmi užívá, a vlastně i zbytku celého osazenstva. Snad jediná vada na celém snímku je jeho délka, což mělo za následek pár hluchých a zbytečných scén. Až na tento detail jsem s výsledkem velmi spokojen, pročež snímek mohu s klidným svědomím doporučit. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „You don't have to make us feel safe, because you've made us feel brave.“