Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Cítim sa dosť oklamaný. Dobrý marketing vie spraviť svoje. Trailery navádzali na niečo úplne iné ako sme dostali. Z časti je to super (ustrelená Wanda, zombie Strange, ...) ale inde zavládlo trpké sklamanie. Ide najmä o najväčší ťahák filmu - Illuminati. Za celú sériu marvel filmov/seriálov by sme napočítali snáď na jednej ruke, koľko superhrdinov zomrelo. A tu ich je päť rozsekaných (v niektorých prípadoch doslova) za asi tri minúty.  Tento film slúžil len k predstaveniu postavy America, ktorá vie otvárať portály. Okrem tohto si za týždeň asi na viac nespomeniem.

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Očakávania a potenciál bol veľmi vysoké. Dostávame známe prostredie so známymi postava. K tomu niekoľko nových postáv, z ktorých ani jedna nezaujme. Najmä Reva bola katastrofálne zle spracovaná. Seriál sa snaží budovať napätie, ale ak dáte scénu s piatimi postavami, z toho o štyroch viete, že prežijú, napätie sa ľahko stráca. Postavy ožívajú/prežívajú jedna radosť (a Padmé zomrela na žiaľ). Súboje a strety miniarmár pomerne bez náboja. Zachránil to len záverečný boj bývalých spolupracovníkov. Nemilo ma prekvapila absencia aspoň náznakov hlavných hudobných tém hrdinov - dočkali sme sa ich až v záverečných scénach. Škoda toho, lebo v niektorých scénach by to mohlo navodiť správnu atmosféru. V prvých častiach som bol rozčarovaný z rozhodnutia opätovne privolať voice of Earl Jones. Toto bola dobrá príležitosť prekonať to a nechať už Haydena. Ale v poslednej časti som toto rozhodnutie nakoniec ocenil.  Najväčším tŕňom v päte je logika v sérii. Krížnik impéria nedokáže dohnať obchodnú loďku a následne vyslať sledovaciu loď... Malá Leia dokáže bez problémov unikať  na malých nožičkách nájomným lovcom. Tvorcovia ju nechali uniesť až dva krát aby v nás vyvodili strach?  Obi-wan je super postava s výborným hercom. Smerovanie postáv je obmedzené, nakoľko vieme ako dopadnú, ale napriek tomu cítim nevyužitý potenciál.

Duna (2021)

Vizuálny skvost. Ale najväčšia chyba tohto filmu je, že je to len polovica filmu. To sa skutočne v tejto dobe môže stať, že natočíte pol filmu a počkáte ako zareagujú diváci? A tento fakt sa človek dozvie až na premiére? Dejovo sa táto polovica nedá hodnotiť, lebo sama o sebe nedáva zmysel.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Ak toto autor písal asi desať rokov, mám veľké obavy, čo vyprodukuje za jeden rok, ktorý mu dá Netflix. Súhlasím, že je to parádny námet a z vrtuľníka to vyzerá dobre. Ale ak to začnem rozmieňať, tak to padá na základných bodoch. Krátkozrakosť postáv je do očí bijúca - hry majú takmer celý čas nakreslená na stene. Organizátor si dovolí prehru v najlepšom možno okamihu - čo by asi robil na skle. Hlavná postava sa vykašle na dcéru (ako pri každej príležitosti) a ide rozbiť organizovanú skupinu. Neprekvapivo to vyhrá tá postava, ktorú typujete od začiatku. Atď.

Jozef Mak (2021) (TV film)

Slovenské film veľmi nemusím. Skoro každý je vložený do šablóny nevýrazných dialógov a scén, slabej hudby, divokej kamery atď. Tuto sa to niekedy tiež vyskytlo, ale celkový dojem mi to nepokazilo. Vyťahujú to najmä emócie a to, že film donúti zamýšľať sa nad správaním ľudí (fakt som asi rád v akej dobe žijem). Najskôr som tu nechal 4*, ale čím ďalej tým viac som nad filmom premýšľal a pre mňa je to to najlepšie, čo zo slovenskej dielne vyšlo.

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

Nebolo to zlé, ale onedlho si na film ani nespomeniem. Vo filme nebola postava, ktorej by som fandil alebo ktorú by som si obľúbil. Kingovi a dcéram fandíte aj cez to, že viete ako to dopadne. Časom ale najmä King začne liezť riadne na nervy.

Není čas zemřít (2021)

Daniel redefinoval Bonda skvelým spôsobom. Už to nebol ten sexistický maniak a nezraniteľný hrdina. Prejavuje city a dokonca sa aj zaľúbi (aj 2x). Za to palec hore. Na druhej strane sa ale vraciame k otrepanej forme záporáka, ktorý má jazvu a chce zničiť ľudstvo. Rami vie zahrať asi dva výrazy a dokáže vytvoriť artikuláciu na tej najnižšej možnej úrovni (mimo bruchopluvcov). Filmu by pomohlo ubrať asi 20 minúť. Ako rozlúčka s Bondom to ale bolo celkom dôstojné.

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Prvých 30 minút bolo veľmi príjemných. Keď už išlo do tuhého, kvalita išla dosť dole. Naivita, egoizmus a podrazy možno patria k biznisu, ale nechce sa mi na to pozerať.

Pán tygrů (2020) (seriál)

Dokument natočený na výbornú. Na druhú stranu, niekedy mi bolo ťažko pozerať, akí sprostí dokážu byť ľudia.

Sváteční rande (2020)

Intro bolo riadne uletené, ale potom to spadlo do typickej romantickej komédie podľa známej šablóny.

Ovládací panel
2 body