• Pohádka

Případy bratra Cadfaela - The Sanctuary Sparrow (1994) (epizoda)

Po přečtení knihy musím uznat, že se jedná o velmi vydařené zpracování smutného příběhu o jedné majetné měšťanské rodině. Drobné odchylky od předlohy nevadí. I casting se tentokrát povedl. Hned se chystám rozečíst a samozřejmě i zhlédnout další díl (myslím, že je to Ďáblův novic). Jen doufám, že se vyvedl podobně.

Případy bratra Cadfaela - The Virgin in the Ice (1995) (epizoda)

Knižní předloze to odpovídalo zhruba asi jako Svatopetrský jarmark, ale tady mi to tolik nevadilo. Snad jedině, že podle knihy se to odehrává mimo opatství v Shrewsbury, takže bratr Jerome tam nemohl tolik prudit. Vůbec mu seriál (stejně jako bratru Oswinovi) přisuzuje mnohem větší úlohu (a tím i význam) než předloha...

Romulus (2020) (seriál)

Trochu mě mrzelo, že jsem nebyla schopná sledovat v původní archaické latině, ale s mluveným slovem mám stále ještě problém i v té klasické, natož abych (byť s titulky) stíhala řeč, kterou se mluvilo v Latiu v 8. stol. př. Kr. Docela zajímavé zpracování příběhu, který známe úhledně zabalený a převázaný růžovou mašlí od historika doby Caesarovy a Augustovy - Tita Livia v jeho „Ab Urbe condita“ (případně zkrácené z doby pozdější od pánů Eutropia a Festa). Starý Řím mě už od dětství fascinuje, (spolu se starověkým Řeckem, a nejen proto, že jsou kolébkou evropské civilizace) takže jsem si mnohokrát kladla otázku, jak asi doopravdy vznikla společnost, kde zazdívali zaživa zamilované panny vestálky, bičovali odsouzence něčím velmi ohavným, co podle nich dostalo i název (flagrum romanum), přibíjeli nepřátele národa na kříž, vraždili si své čelní představitele a říkali tomu spravedlnost a zabíjeli v cirku jen tak pro pobavení mas… (ale ne, tohle všechno jsem od dětství nevěděla, nejprve byly mé znalosti poněkud sporadičtější) Jak? Jelikož o tom víme úplný kulový, tak třeba klidně i takto. Napřed jsem si sice říkala, že Aeneas by se asi divil, co se stalo s jeho celkem vyspělou hrstkou lidí, co si přivedl od Tróje, ale… my víme, že je to jen báje, kterou si Vergilius …  inu vybájil. První díly totiž  byly takové pomalé a občas i nudné (a to i přes veškeré násilí, jehož tam bylo opravdu  přehršel, a lásku, která nedošla naplnění) a asi tak u čtvrtého dílu jsem zvažovala, že to přestanu sledovat. Ale pak se objevila ona pověstná Lupa, tedy vlčice kapitolská, a tentokrát nám zachránila nejen „chlapce“ ale i celý seriál (nejen proto, že tam k naplnění pár lásek došlo). Jednání těch lidí mi sice i nadále připadalo dost zcestné a mimo mé chápání, ale to je asi z hlediska rozdílu jejich a mé (nebo naší) mentality asi správné. Závěr byl rozhodně zajímavý a i docela překvapující, a pokud se objeví pokračování se Sabiny a Sabinkami, bude mě určitě zajímat. Jsem zvědavá, jestli už se tam setkáme třeba s Numou Pompiliem, který dal Městu jakýs takýs zákon a řád. Před tím asi znovu zhlédnu i tuto první řadu (třeba se už odvážím i v tom originále) a ohodnotím i jednotlivé díly (jejichž děj mi trochu splývá, zhlédnuto totiž v kuse), ale celkově musím říci, že se mi tenhle koprodukční počin zamlouval. PS: Pro mira007: středověk začíná až min. tisíc let poté, co se tohle odehrává, možná to mohlo připomínat některé filmy ze středověku, ale obě období se dost liší ( i když třeba já jsem zase na začátku měla pocit při pohledu na (exteriér) Alby Longy, že vidím středoafrickou vesnici z dob královny Viktorie, byť teda interiéry při záběrech vypadaly o dost lépe ;-))

Případy bratra Cadfaela - The Leper of St. Giles (1994) (epizoda)

Jak už jsem uvedla v komentářích k předchozím, rozhodla jsem si přečíst jednotlivé knihy a následně zhlédnout jejich adaptaci. S předchozí (St Peter's Fair (S03E02)) jsem měla docela dost problém, i když bez znalosti předlohy se mi dříve líbila. Bála jsem se, aby se to nezopakovalo i u Malomocného u sv. Jiljí. Leč tyto obavy se ukázaly být liché. Ačkoli i tady došlo k několika úpravám dle předlohy a Hugh Beringar sem patřil asi tak, jako slečna Marplová do Nekonečná noc, přesto jeho přítomnost obrousila hrany, a tak ani tolik nevadilo nahrazení opata Radulfa, jeho předchůdcem na opatském stolci - Heribertem. Ačkoli Radulf by sem díky svým vlastnostem lépe zapadal, vzhledem k časovému řazení adaptací (odlišnému od pořadí knih) to nebylo možné. A jelikož jsme tu měli jsme asi nejhezčí pár celé série (Jonathan Firth, už po svém úspěchu v Covington cross, a Tara Fitzgerald, ještě úplně mladinká) moje jediná větší výtka směřuje k zapojení do děje Brana, chlapce od sv. Jiljí, který v knize sehrál mnohem větší roli.

Top 10 starověkého světa (2016) (seriál)

Viděno Top 10 diktátorů. A už u desátého místa nám vyprávějí pěkné nesmysly, protože za Caliguly Koloseum ještě vůbec nestálo. Ohledně Nerona a Kleopatry to všechno jsou kombinace spekulací a bulváru. Autoři asi zapomněli, že dějiny píší vítězové (zde Augustus prostřednictvím Suetonia, Tacita a dalších), a tak u Antonia a Kleopatry to platí dvojnásob. Navíc komentář mluví o G. Iuliu Caesarovi a ukazují nám hlavu Pompeia Magna. Et cetera, et cetera, dál to asi nemá smysl komentovat...No a s tím Džingischánem tomu nasadili korunu. Prej starověk, v roce 1206! To je i na americký seriál popularizující historii příliš 😂

Případy bratra Cadfaela - St Peter's Fair (1997) (epizoda)

Moc mě mrzí, že jsem u svého oblíbeného seriálu musela snížit hodnocení, ale nedalo se jinak. Dokud jsem nepřečetla knihu, byla jsem spokojená. Bohužel po jejím přečtení jsem byla zklamaná nejen absencí Beringarovy manželky Aline, která v knize krásně propojovala děj, ale i doplněním nadbytečného zohavení mrtvol etc. Zdálo se snad tvůrcům seriálu, že se do téhle epizody, kde se pro splnění cíle jde doslova přes mrtvoly, nehodí mateřství a oddaná láska? Ovšem Derek Jacobi jako vždy vynikající, to se musí uznat, i když jeho úloha oproti knize dost zveličena (a to tento sympatický mnich a bývalý křižák nepotřebuje). Tak snad další díl se mi bude líbit více.

Komisař Montalbano - Tvar vody (2000) (epizoda)

Díl o tom "Jak Salvo potkal Ingrid" je sice prodchnut jistou dávkou smutku, stejně jako závěr,  z nějž vyplývá, že spravedlnost si vždycky nějak najde cestu, i když se jí z různých důvodů brání. Hodně zajímavý díl. A ta první Livie byla zdaleka nejlepší, škoda že herečka nezůstala.

Případy bratra Cadfaela - One Corpse Too Many (1994) (epizoda)

Dost zhuštěné zpracování knihy (jak píšou mí spolukomentátoři níže či výše - dle řazení příspěvků uživatelů), ale celkem hezké. Jediné, co podle mě drhne, je casting, přičemž problém mám především s výběrem „světských“ postav (především Adam Courcelle, zčásti i Hugh Beringar), ale zase to vyvažuje mistrný Cadfael Dereka Jacobiho.

Případy bratra Cadfaela - A Morbid Taste for Bones (1996) (epizoda)

Sice docela zhuštěné, ale velmi pěkné zpracování prvního knižního případu bratra Cadfaela. Po několika zhlédnutích jsem se konečně totiž pustila i do četby (kniha se mi líbila asi více, což je jen správné) a pak epizodu znova zhlédla. Kvůli délce jednotlivých epizod (a i kvůli tomu, že to bylo zařazeno někde doprostřed seriálu) vypuštěna jedna romantická linie a zbytečně došlo ke změně některých jmen (nechápala jsem), ale jinak  celé (kupodivu) odpovídalo představě, již jsem si v průběhu četby vytvořila, včetně Anny Friel v roli půvabné Sioned. Hned jsem se pustila do další knihy, takže brzo zhodnotím i Jeden mrtvý navíc...

Na krok od nebe - Tajemná dívenka (2021) (epizoda)

Říkala jsem si, že s příchodem Emmy (mimochodem stala se mou oblíbenou postavou) se nám to ve čtvrté sérii lehce "ztelenovelilo". Tak teď nevím, co mám napsat, že se se seriálem stalo s jejím odchodem. Snad, že doufám, že to touhle šestou sérii už skončí, protože nové zápletky už nejsou, co bývaly a ty neotřelé se autorům nedaří a nedaří najít... I když teď trochu předběhnu a půjdu rovnou k finále této řady (jelikož se jedná o mé hodnocení celé série) bylo oproti té předchozí jen slabým odvarem. A když už jsme se konečně dozvěděli, co se skutečně stalo s Emmou, tak vznesu dotaz, co se stalo s Leonardem? Možná ale jsem se jen v této epizodě přeslechla a řekli nám, že nakonec odešel s Klausem a jeho matkou...