Jiná země (2011)

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno měl tu možnost shlédnout "I Origins", druhý film M. Cahilla, bylo mi po pár minutách jasné, že ani tento snímek nebude nikam kvaltovat. A opět se Cahillovi u mě povedla jedna věc - držel mě dlouhé desítky minut v takovém zvláštním druhu napětí (ne z toho, jak to skončí, ale jak to na konci bude vypadat), aby to celé zakončil velice silnými posledními vteřinami, které jsou k doslovnému vysvětlení všeho, co film obsahoval, na hony vzdálené. A to je dobře. Stejně jako vtipy, tak ani filmy podobného ražení by se neměly doslovně vysvětlovat. Pochopíš - fajn, nepochopíš - domysli si (a nebo si smysl vymysli sám). Ano, je to rovněž, mimo jiného, i hodina a půl čistokrevné deprese.. ale film vám zůstane dlouho v hlavě, a to nikoli kvůli oné depresi. A to není vlastnost, která by byla zas tak běžná. >|

Predestination (2014)

Predestination je pro mě výjimečný film. Výjimečný v tom smyslu, že se mi vlastně líbil i přes mnohé nelogičnosti. Líbilo se mi, jak to bylo natočené, líbila se mi hudba, líbily se mi jednotlivé scény, líbili se mi herci a herečky, líbily se mi dialogy, líbila se mi atmosféra... ale pokud se vrátím, zase zpět na začátek - ony nelogičnosti jsou ve své podstatě natolik markantní, že se nemohu zbavit dojmu, že nosná idea celého příběhu samotné autory scénáře natolik pohltila, že nevěnovali (nebo nechtěli věnovat) pozornost tomu, aby odpověděli na tu nejzákladnější a nejotravnější otázku - PROČ? Existuje mnoho chvil, kdy jsem si tuto otázku kladl a povětšinou na ni nenalezl odpověď (myšleno v chování hlavní postavy v určitých situacích). Nehledě na to, že samotná existence hlavního hrdiny není v tomto případě časovým paradoxem, nýbrž doslova časovým nesmyslem. Z těchto důvodu dávám pouze tři hvězdičky a zároveň celé krásné tři hvězdičky. Závěrem však chci říct, že rozhodně stojí za to tento film vidět. Postupné rozplétání oné zapletené nosné myšlénky, kdy film nejprve nadhodí nápovědu, dá divákovi čas si to domyslet, a teprve pak karty zcela odkryje, je v tomto filmu z mého pohledu zvládnuto dokonale. >|

Korunní princ (2015) (TV film)

Doteď jsem si myslel, že neexistuje horší "žánr", než komediální pohádka. Ale v tomto případě, kdy se nejednalo o švitořivý kýčovitý humor, jak je u našich pohádek v posledních letech zvykem, nýbrž o humor vcelku inteligentní, to u mě zafungovalo. V období Vánoc velice příjemné. >|

Já, Tonya (2017)

Mě to prostě nebavilo.. nebyl to ani dokument, ani sportovní film, ani komedie, ani drama, ani akční film.. a zároveň to bylo všechno dohromady. Já takovéhle směsi obecně moc nemusím a doslova nesnáším, když se film snaží do sebe zakomponovávat dokumentaristickou složku tím, že příběh neustále přerušuje rozhovory na kameru, aby právě onen dokumentární žánr částečně simuloval. Nicméně brak to není, to ne.. jen se mi to netrefilo do vkusu. >|

Noc na Zemi (1991)

Pokud by bylo všech pět příběhů tak vtipných, jako druhý příběh s Helmutem, pak bych klidně uvažoval i o pěti hvězdičkách pro výbornou komedii. To opravdu nemělo chybu a jako komedie by to bylo parádní. Ovšem zbylé čtyři příběhy pro mě byly značně průměrné (na čistokrevné drama, jelikož o komedii se zde již mluvit moc nedá) a napsat scénář k jednotlivým povídkám, které spolu nejsou ani minimálně provázané, je vždy o hodně jednodušší, než sestavit smysluplné dvouhodinové drama. Proto tento (byť rozhodně ne nudný) počin nemohu stavět na roveň skutečných dramatických pětihvězdičkových filmových děl. >|

Lynč (2018) (seriál)

Po prvním díle jsem se obával čistokrevné agitky na to, jak je "většina" nespravedlivá vůči "menšině". Následující díly mě však z obav vyvedly a začal jsem si říkat, že to je vlastně velmi kvalitní seriál, který sice poukazuje na jisté nešvary páchané většinovou populací, nicméně nikterak násilnou formou a ani zástupce menšiny nezobrazuje jako čistokrevné andílky. Kromě zajímavého příběhu, dobře vykreslené lokality a poměrně solidní atmosféry, se mi líbily i některé postavy. Úchylný otec/děda svého novorozeného syna/vnoučete Pavel Kříž byl tak slizký, až byl zajímavý. Stejně tak role Pavla - brutálního grázla - byla dobře vykreslená. Rovněž i lehce bláznivý chovatel koček (Jiřího Roskot) byl skvělý. Na druhou stranu postava mladého dokumentaristy byla neskutečně otravná. Osamělý policista byl místama až směšně naivní. Záporné (potažmo rozporuplné) postavy v tomto případě jednoduše natrhly zadek těm kladným. Ovšem poslední tři díly byly tak neskutečně špatné, hrozné, NELOGICKÉ, že jako celek nemůže být tento seriál hodnocen kladně. Od cca pátého dílu se všechny postavy začaly chovat tak strašně nelogicky.. to prostě bilo do očí... to bolelo! A co ti dva týpci z Německa?? A proč tam vlastně byli? Vždyť je poslední díl nehorázně zazdil! Poslední díl celkově udělal z 2.-7. dílu zbytečnou vatu.. škoda, velká škoda. Potenciál to mělo. >|

Rédl (2018) (seriál)

No asi takhle.. tvorba Jana Hřebejka mi, kromě úžasných Pelíšků, nic moc neříká. Ondřej Sokol nepatří mezi mé nejoblíbenější herce. Takže do Rédla jsem šel s tím, že mu "dám šanci". A musím říct, že musím jít proti většině. Sokol mi do této role rozhodně sedl a zahrál to dobře. Vždyť se nemá jednat o akčního hrdinu. Na české poměry skvěle zpracované a rozhodně mě forma potěšila a děj vtáhl. Bál jsem se trochu, jak to všechno vyústí... jestli to nebude nějaká banalita tuctových krimi seriálů. Ale i tady jsem byl spokojený. Jeden z nejkvalitnějších českých počinů poslední doby a už kvůli tomu dávám plný počet. Jen houšť.. >|

V zajetí kouzel (2015) (seriál)

Pokud bych měl hodnotit čistě prvních pár dílů (kromě scény na konci prvního dílu, která je skvělá), pak bych hodnotil docela nízko a v tomto kontextu i dokážu pochopit, že se zde v komentářích objevují věty typu "po pár dílech vzdávám". Já jsem ale vydržel. Teď jsem na konci třetí řady a musím konstatovat, že The Magicians je seriál, který je díl od dílu lepší a lepší. Neotřelý vtip, celkem zajímavé postavy (postava Eliota je prostě fantastická..), velmi zajímavé nápady, které jakoby neznaly hranic - dost často vyvedeno ad absurdum, ale takovým způsobem, kterým vnitřně tleskám... jo.. tohle se povedlo.. důležitý je nevzdat to po prvních několika dílech a vězte, že budete odměněni velmi zajímavou a neortodoxní zábavou.. >׀

Trestanec (2017)

Tak tohle bylo hodně silné. Pro mě zatím nejlepší film roku 2017, a to mám za sebou filmy, o kterých bylo za rok 2017 slyšet mnohem více (Tři bilboardy, Dunkerk, Star Wars,...). Úplně nechápu, proč je tento film zde tak nedoceněný. V komentářích čtu, že je to nelogické, nereálné, atp. atp... ani o ty svaly a testosteron, který je tu často zmiňován, v tomhle filmu podle mého názoru nejde. Ten film má jasnou pointu a syrovost jeho zpracování je až ubíjející (v dobrém slova smyslu z pohledu diváka). Žádná pohádka s dobrým koncem se zde nekoná. Dramatičnost, herecké výkony, hudba, kamera,... to všechno musím jen a jen chválit. Trochu mi je smutno z toho, že takovéhle filmy haníme a hledáme na nich bezpočet much, přičemž nadšeně tleskáme všelijakým Wolverinům, Thorům, Kapitánům Amerika a podobným zhovadilostem.... >׀

Ant-Man (2015)

A já myslel, že to je ta parodie na superhrdinský filmy.. proto jsem se na to také chtěl podívat. Vědět dopředu, že to je "klasická" Marvelovka, ani bych se neobtěžoval. No, ale za tento svůj omyl jsem v konečném důsledku i docela rád, neboť na tuto Marveovku se dalo i celkem koukat a musím říct, že jsem se nenudil. Dost tomu pomohl i Douglas. Nicméně, pokud to vezmu kolem a kolem, je to stále ten samý koncept pořád dokola a dokola a dokola... >׀