emh

Česko

<< předchozí 1 2 3
    • 21.2.2019  09:43
    The Titan (2018)

Jako kdyby někdo chtěl točit scifi horor s nějakým přesahem a zároveň komorní drama o proměně a vyrovnávání se s ní a pár dalších nápadů k tomu, ale dostal hrozně málo peněz a přesto nechtěl nic vypustit. Tohle si mohl Ruff odložit na lepší časy a ne na první pokus (zase ale lepší, než pak udělat stejné chyby jako del Torro s Tváří vody). Moc rád bych si to přečetl jako knihu.

• 20.2.2019  11:22

Vůbec nefungoval úmysl vzít jednu až dvě třasořitky do války a skrz jejich pocuchané nervy ukázat, jak je krutá. Za scénář nula bodů, protože všechno ostatní byla atmosféra. Ta byla naopak perfektní, ale ve výsledku jsem z toho měl dojem jako z výbornýho intra pro slabou videohru.

• 20.2.2019  11:06
    The Umbrella Academy (TV seriál) (2019)

Na co je dobrý, že to je hezky natočený, když to zase celý je jen natahovaný žvanění o vztazích? Semtam náznaky, že to žvanění povede k odhalení, posune děj, ale ono ne. Děj se posouvá naprosto náhodně a když se stane očekávané, tak jejda, nějak nám to nevyšlo, ale nevadí, zkusíme to v příští sezóně. Náhody jsou naopak naprosto vyloučeny ze schématu: Otec je mimozemský tyran, matka je robot, děti si nerozumí a proto zásadně dělají něco jiného, než na čem se domluvily nebo o čem se přesvědčovaly, ignorují fakta a postava, která nic neumí tutově něco umět bude, spouštěčem budou frustrace a bude to velký. Autorem takhle třeskutě originální předlohy je smažka z emo kapely. Scénka s vyšíváním byl jasný spoiler finále.

• 11.2.2019  14:11

Jsou filmy, které hned za začátku pozornost přitáhnou. Bandersnatch místo toho o pozornost hned od počátku žadoní. Aniž bych předem věděl o co půjde, hned mi rozverně zamkl ovládání a chtěl, abych něco dělal. Právě v tom momentě jsem se rozhodl, že se toho účastnit nechci a film nechal jet jak je. Jak se později ukázalo, udělal jsem dobře a nakonec bych se dostal ke stejným koncům. Jak se ale také ukázalo, spousta scén, nejen rozhodovacích, přestala úplně dávat smysl. Z logiky věci pak, kromě úmorné repetitivnosti, vyplývají další omezení; není jasné, kam se v ději vrátím, jakou volbu kdy dostanu nebo že například nemůžu přetáčet či když už bude konec. Dobrá zpráva je, že na rozdíl od mnoha epizod seriálu, film zapadá do konceptu BM. Ale jinak je to do úmoru opakující se nuda, která předstírá možnost volby, ale zároveň přiznává její nesmyslnost. V téhle podobě by to zabilo i dobrý příběh, natož tenhle.

• 8.2.2019  15:03
    Annihilation (2018)

Dojem spíš jako z oldschool scifi knížky a ne jako z moderního scifi filmu. Moc mile překvapilo. Asi poprvé ve filmu jsou mutace obávané i krásné, ale kazit si to pitváním smyslu nebudu. Méně psychedelie a dal bych plnej počet.

• 29.1.2019  11:00
    Bird Box (2018)

Slušně natočené, odehrané, ale všechno podle velmi bezpečného scénáře, který se realitě ztráty vidění přiblíží až na samém konci, kdy hrdinka konečně poprvé trochu víc zakopne, upadne a všichni se vzájemně ztratí. Ale jen na minutku; jsou tam totiž děti a těm se nesmí nic stát. Bylo to celé tak velice napínavé, že jsem v tom raději hledal podobenství o odtrženosti a slepotě lidí ohrožovaných listím, ale nedovedl jsem se rozhodnout jestli to je metafora pro peníze nebo drogy. Každopádně své bezejmenné děti s klapkami na očích před tím zlem matka hrdinka ochránila, pojmenovala je a uvedla do společnosti. Bezpečný scénář tak dostal příchuť silně konzervativního a klidně to tedy mohlo být i o sociálních médiích. Fandům hororu a nadpřirozena se omlouvám, ale pokud tam vůbec byl, sledovat tenhle alegorický plán bylo zábavnější a hvězda za něj navíc. Pokud nebyl, bylo rozhodně zábavnější si ho tam alespoň představovat, než se u toho pokoušet neusnout.

• 28.1.2019  12:47
    Polar (2019)

Když si koupil psa, chtěl jsem to vypnout. Pes ale nebyl problém a ani šlapka s dítětem z toho neudělali sentimentální podívanou. Najednou tam ale místo toho překáželo všechno to komixový a raději bych koukal jen na Duncanovu práci, jeho učitelování a linku s Camille.

• 25.1.2019  15:21
    Sex Education (TV seriál) (2019)

Podle slov autorky je Otis teenage girl wet dream a proto, logicky, její nejlepší nápad co s takovou postavou udělat je nechat ho zamilovat do promiskuitní spolužačky po potratu, která se k němu chová jako k hadru a píchá s klukem, kterému Otis radí, jak na ní. Drama. Holky, budete brečet. Před koncem prvního dílu to bylo na odpad, pak to chvilku vypadalo nadějně, ale na konci čtvrtého s tím končím. Děj naprosto náhodnej, postavy se chovají, řekněme přirozeně nezrale, ovšem znají svoje chyby a moudře o nich promlouvají, zábava nikde, pitvání vztahů. Pokud jste se právě proklubali do puberty a řešíte co s pudy, tak by vám to mohlo pomoci se orientovat.

• 11.1.2019  12:15
    Lost in Space (TV seriál) (2018)

Řada nešťastných příhod, trochu narušená, ale jinak pospolitá rodina a nešťastný antagonista jako hlavní šablony. Jako kdysi. Díky tomu při modernizaci nebylo třeba šablonovitých alfa jedinců rozdělujících soustavně osazenstvo a vytvářející malicherné konflikty, jako je to ve většině současných seriálů, ale silnější postavy si tu rozdělily role, jde jim to v nich a pomáhá to posouvat děj. A tady skutečně jde o to dostat se pryč a ne jen přežít vztahy. Měl jsem ruku na páté hvězdě, fakt mě to bavilo a nenudil jsem se ani u, hurá, jen sporadických flashbacků. Smithová má "nově" spíš jen zle narušenou osobnost, oportunistického Oldmana tu občas naznačuje Serricchio, Stephens se ještě nestihl okoukat a dětské role neškodí. Pět nicméně nedám, protože seriál nabral na rozpočtu a tempu zřejmě i proto, aby nebylo třeba se při sledování zabývat chováním a nápady postav, především v případě výprav za dobrodružstvím po okolí a čemukoli, co provedla Smithová a každý, kdo jí uvěřil a hned nezamordoval.

• 2.1.2019  15:10
    Česká soda (TV seriál) (1993)

Diváka, zvyklého na léty zdokonalované a propracované humoriády zavedených bavičů, tenhle pořad nutně zaskočil nepřipraveného, vychrlil na něj hromady drobných anekdot od piva, zpracovaných do krátkých scének, proložil je naprosto náhodnými klipy a montážemi různě prdících a blekotajících představitelů, parodiemi na reklamy a slovními hříčkami a na konci je po německu seřval. Zjednodušeně řečeno, pokud namalujete brejle a fousy na fotku, nevznikne parodie ani satira, ale přesně tohle se v tom pořadu dělo a lidi tomu tak říkali a milovali to, protože to bylo nové, neomezované a politici to tak moc neměli rádi, že tomu nechtěně dělali reklamu. Soda mě bavila při samotném vysílání jako televizní punk, ale vznikl kolem ní kult, jehož jediným rituálem a zároveň smyslem bylo citovat hlášky. Jak jsme do té doby měli jen málo prakticky použitelných citátů z českých filmů, které do trapnosti opakovali pamětníci, tak Soda ve své prostotě a nahodilosti přinesla pro každého něco a tak i sucharovi občas ujelo "prosvištění" a kdejaký blbec očekával smích za Čtvrtníčkovu průpovídku. Společně se sílící vulgaritou, doprovázející postupné vyčerpání autorů, je to hlavní důvod mého rozpačítého hodnocení.

• 13.12.2018  12:22

Trochu mě to vrátilo do devadesátek, kdy jsem si občas půjčil náhodně z katalogu vhsku a pak byl doma nadšenej, když to nebylo úplně blbý. Na monstrum je dobře vidět, Stathamovi to jde dobře od ruky i od huby, cgi není ani zdaleka tak trapné jako u Marvelu, takže to možná mohlo dostat čtyři hvězdy... ale pak se tam znovu objevil ten pes a bylo po náladě.

• 6.12.2018  15:17
    Toman (2018)

Macháčka jsem viděl omylem v jinak celkově slabších Vratných lahvích a vědomě naposledy jako jednoho ze Samotářů. Tak pěkně na mě před těmi 18 lety zapůsobil. Nebyl samozřejmě sám a někdy tou dobou jsem ztratil o české filmy zájem. Nedávno mě ale naťukl David Ondříček s Duklou, objevilo se pár docela uspokojivých seriálů a když přišla žena s přesvědčivou výmluvou, že jí je "Toman" tematicky milejší, než "Vdovy", které běžely ve vedlejším sále, podlehl jsem a šlo se. Macháček, který byl na plátně skoro pořád, paradoxně skoro nehrál. Nedělal Macháčka, držel se role, dokonce i v několika opileckých scénách udržel obličej. Film bych si asi užil víc se skutečným hercem a chtít od Macháčka utáhnout v jedné poloze hlavní roli dvou a půl hodinového filmu by za jiných okolností nefungovalo, nicméně dal se v tom dal najít záměr znemožňující si k postavě vytvořit vůbec nějaký vztah. Toman je totiž film pro lidi, kteří sice mají alespoň přibližný přehled o vedoucích postavách naší země v období od konce války do komunistického puče, ale ne zase takový, aby věděli, co se ve filmu stane. A skutečně se v něm povedlo udržet si od většiny postav odstup a zároveň se neztratit v popisnosti (jmenovky byly nutné zlo, protože představovat všechny skrz dialogy by zdvojnásobilo délku filmu), udržet pozornost Tomanovým využíváním příležitostí a schopností manipulace a ke konci všechny postavy a vztahy zužitkovat k vybudování solidně napínavého finále. Nikdo na vás nezkouší nějaký emoce, jdete se podívat na historický obraz rozkladu a ztráty hodnot.

• 3.12.2018  15:24

Film měl s knihou trochu podobné postavy a děj, ale jinak nic. Nadabovat do slovenštiny, pouštět v pondělí v osm a nikdo by si ničeho nevšiml.

• 28.11.2018  14:48
    10x10 (2018)

Opět ten druh filmu, který moc nedává smysl a je úplně jedno kdo, co a proč, hlavně, aby se tam něco dělo a divák by u něj měl být překvapován. A to se filmařům povedlo; jen asi trochu jinak, než původně zamýšleli. Ještě se mi asi nikdy nestalo, že bych se těšil, kdy se situace zase otočí. Protože právě o tom je celý film. Obě postavy si, ve své snaze mít navrch, počínají poněkud nedůsledně, oponenta nikdy dostatečně nedorazí, a i když se třeba zdá, že už je konečně je po všem, během následující minuty se dočkáme hned několika dalších zvratů. Nakonec se to rozhodlo tak nějak náhodou, ale dál natahovat už by to nemělo moc smysl a film tak nakonec docela rychle uběhl. It's just one of those days, you know?

• 16.11.2018  15:35
    Ostrov pokladů (TV film) (2012)

Málo Glenisterova Smolletta, kvůli kterému jsem to chtěl vidět, v rámci diverzifikace postav posunutý a na konci už úplně hnutý Trelawney, špatně obsazený, ale oproti originálu asi logičtější Ben Gunn, přesvědčivý, ale nezábavný Silver a někde mezi těmi všemi zmatený Jim. Vymyšlené to bylo dobře, inovace originálu mi nevadla, ale něco to mu chybělo. Podobně jsem to měl s Barronovými Arabian Nights. O pouhé dva roky později jsme tu měli Black Sails.

• 14.11.2018  15:23
    C.B. Strike (TV seriál) (2017)

Burke sice funguje a vypadá o dost lépe, než jak byl popsán Strike v knížce, ale s Graingerovou jim to, stejně jako v knihách, dost ladí a celkově to má ten styl, který po přečtení očekáváte.

• 14.11.2018  12:05
    Tootsie (1982)

Hoffman z Dorothy dovedl udělat uvěřitelnou ženskou bez parodie a vlastně celá linka s Dorothy mohla samostatně fungovat jako výborný film.

• 23.10.2018  14:20

Notně přestřelená akční osmdesátka, kterou jsem v dětství bral možná vážněji, než bylo potřeba a o to víc mě pak pobavila mnoho let poté. Škoda, že Hamiltonovi, režisérovi několika bondovek, nevyšlo pokračování; Remo mohl zabírat místo někde mezi Bondem a Drebinem.

• 23.10.2018  11:05

Kdysi jsem v noci v televizi narazil na film, o kterém jsem předtím nikdy neslyšel, ohromně jsem se u něj bavil a ráno jsem měl dojem, že se mi to snad muselo jen zdát. Nikdo ze známých to tehdy neviděl, ani o něm neslyšel. A nikdo mi pochopitelně nevěřil, že jsem viděl naprosto skvělou českou scifi komedii o cestování v čase. Máme 40 let po natočení filmu a tohle slovní spojení je teď možná ještě větší scifi, než cestování časem.

• 23.10.2018  10:25

Natočené jako podle příručky, přesné až sterilní, takže se na to sice jakoby dobře kouká, ale zároveň je úplně jasné, že nás nečeká nic objevného a že v tom filmu máme hledat jiné věci. Příkladně scéna s bluesovým pohřbem, kde se Solomon postupně přidává ke zpěvu. Většina scén funguje úplně stejně: Graduje a vyšumí. Nic nemá význam a na konci se všechno spraví. Film tedy pro mě nakonec vyzněl tak, že otroci své trýznitele, vylíčené jako naprosté duševní mrzáky, mohli kdykoli umlátit čepicema. Ale nechtěli problémy. Takže těch 400 let možná fakt byla volba, jak nedávno bezelstně prohlásil jeden přední černošský šoumen. Snažil jsem se pochopit, proč je to pořád tak živé téma a jako evropan jsem nutně došel k nevolnictví, robotě a válkám. I my si je připomínáme a stejně tak tu máme lidi, kteří naší společnou temnou minulostí krmí svoji současnou nenávist. Pokud to jednou za čas vyústí v takhle střízlivou, až dokumentární podívanou, tak nemám nic proti. Pro mě to není, ale dotčené davy budou spokojeny a uklidněny. A to je na Oskara.

• 17.10.2018  13:07
    Labyrint - Série 3 (série) (2018)

Výrazně klidnější, než předchozí série a poprvé také už snad i uvěřitelná zápletka a rozuzlení. Bez zásadních zvratů, jen pár lží a poruch, ale žádný idiot plot, všechno dořešeno a semtam lehká moralitka, prostě ideální mainstreamová kriminálka. Po špatné Vilhelmové střízlivější a méně exponovaná Vlasáková, téměř neviditelná Kajnarová vyměněná za podobně neviditelnou Nesvačilovou. Místy to vypadalo, že pro ni se Stachem bude víc prostoru a seriál trochu odlehčí, ale nakonec asi dostali přednost droni a timelapse. Brzobohatého se naneštěstí nezbavíme, ale i tak bych prosil za rok další dávku.

• 25.9.2018  12:45
    Altered Carbon (TV seriál) (2018)

Jako kdyby si někdo řekl hele teď poběží v kině dvojka klasického scifi, to by se dalo roztáhnout na spoustu dílů, sice nemáme žádnou dobrou zápletku, ale když to uděláme ještě pomalejší a dáme tam rozporuplné postavy, tak u lidi u toho budou moci ještě víc přemýšlet a na něco přijdou sami, občas to proložíme akcí a dostane to určitě aspoň 80 % na CSFD. I povedlo se. Na mě unavený, bez invence, tma suplující atmosféru a opět ten typ postav, které sice přijdou vhod, když se chcete zmítat v nejistotě, ale zároveň je vám úplně jedno, jak dopadnou a pak se rozhodnete, že to bylo kontroverzní. Nebo tak něco. Čas vyzkoušet Ulici.

• 20.9.2018  10:12
    Přejděte na druhou stranu (TV seriál) (1988)

Na "nejlepší hajzl v republice" si vzpomenu vždycky, když někde ucejtím maloměšťáctví. Dneska je to trochu exotická podívaná skoro jako z jiné země plné korupce a neschopnosti a ve své době se o ní hodně mluvilo.

• 20.8.2018  09:44

Nejsem úplně zarytý fanda původního filmu, ale společně s Vetřelcem a třeba Mad Maxem zlomil dogma scifi travestií typu Planety opic, Star Trek, Star Wars nebo Superman a moc pěkne se na to koukalo. 2049 není přelom, přestože je v současné produkci scifi ojedinělý, ale taky se na to moc pěkně kouká. Pokaždé, když se to Káčku rozsypalo, když zjistil, že jsou věci jinak, že někdo lže, někdo je naprogramovaný atd., tak jsem z toho dostal chuť si zase přečíst RUR a zkusit si znova nějak přebrat koncept přerodů robotů na lidi (a vynechat přitom Adama a Evu). Nad pátou hvězdou trochu váhám kvůli Letovi, ale přežil jsem ho.

• 19.8.2018  09:51

Na konci jsem si uvědomil, že mi stopáž vůbec nevadila, ten svět jsem si užíval a Vaughn udržel moji pozornost celou dobu; stejně jako u svých ostatních filmů. Jeden z mála režisérů, který nespoléhá jen na kecy a hlášky a tlačí do mě ten zážitek všemi dostupnými prostředky. Včetně hudby. Asi bych se obešel bez rodinné linky, ale za dva golden circles nakonec ten vtip stál. Bude to zase za pět, protože mám moc rád, když se nejede jen na jistotu a vymýšlejí se koniny. Včetně hudby, ano. Btw hrozně bych si přál Eltona Johna do Mortal Kombatu.

• 16.8.2018  20:26
    Terminal (2018)

Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu, nikdy jsem o tom ani neslyšel a od začátku jsem na to koukal překvapeně, až nevěřícně. Ani mi nějak nevadilo, že to celé moc nedávalo smysl a to včetně groteskního rozuzlení. Někdo prostě sobě a mně udělal radost a natočil stylovou žánrovku. Neville Longbottom s kudličkou v ruce mě asi úplně neplánovaně rozchechtal.

• 16.8.2018  10:16

Na začátku bych dal pět, na konci už jen tři a těch průměrných čtyř dosahuje tahle Branaghova libůstka celkem s přehledem hlavně proto, že jsem na tu jeho hru přistoupil a chtěl jsem si ty herce pohromadě užít, v klasickém díle a v dárkovém balení.

• 15.8.2018  10:51
    Poslední chlap na Zemi (TV seriál) (2015)

Jedna hvězda za první a druhý díl. Kdybych nekoukal dál, tak by byly hvězdy tři, ale tu chybu jsem bohužel udělal.

• 13.8.2018  12:00

Pokud většinu času jen tak stojíte, děláte vtipy a nějak se pitvoříte, tak s tím jděte do televize. Tohle není film, to je záznam pitvoření. Něco mi to hodně připomínalo a pak mi došlo, že to jsou stejní lidé, kteří dělali Flight of the Conchords. Ten jsem típl po polovině prvního dílu a tady jsem na tom stejně: nedokoukal, tudíž nula.

• 12.8.2018  19:15
    Tvář vody (2017)

Od začátku jako kdyby nebylo jasné o co půjde, ale vypadalo to tak moc dobře, všichni bezvadně hráli a pomalu tam vznikalo tolik napětí, že jsem moc chtěl vidět, co a jak bude dál. Amerika, když ještě byla great, ale ne úplně pro všechny. Jenže postupně se kouzlo vytratilo a poslední třetina byla tak nějak jen do počtu. Nemám rád samoúčelné zvraty, ale tady se nekonalo vůbec nic, jen to celkem předvidatelně vyšumělo, trochu se u toho umíralo a happily ever after.

<< předchozí 1 2 3