Bohemian Rhapsody (2018)

Jsem duší rocker. Mám metr 72, nekouřím a nechutná mi pivo. Takže možná nejsem z nejvostřejších, ale rocker rozhodně ano. Proto jsem si musel BR dát. Když si vybavím ten hype, který kolem snímku byl, tak se musím oklepat. Byl to důvod, proč jsem se k tomu nehnal. Sobotní nuda tomu ale dala a O2 mi Queen s Malekem nabídl. Přiznám se, že mi zpočátku vadila zkratkovitost ve vyprávění. O těch začátcích bych chtěl vědět i víc. Postupně jsem ale začal chápat , proč se tvůrci hnali do určitého období. Děj pomalu gradoval a proměna FM byla vystavěná chytře a společně se sílou davu zakončena sprintem mrazu po mých zádech a to hned několikrát. Miluji živé koncerty a jestli mě něco dokáže spolehlivě dojmout je to síla davu. Pokud bych měl hodnotit jen film dal bych pět kytarových strun z pěti, ale to nejde. Mrzí mě totiž dvě věci. O zbytku kapely vlastně nevím z hola nic. Fakt škoda. Ale to hlavní je zaměňování některých faktů. A jeden je vůbec zásadní a filmaři si ho až příliš překroutili pro své potřeby. Každopádně ale BR zanechá stopy ne jen ve vašich očích a uších, ale kdo má rád ne jen rychlejší a drsnější tóny, tomu i na jeho zádech. 85 procent.

Tombstone (1993)

A cenu za knírek měsíce získává... Film stojí a naštěstí do prachu nepadá s hereckými výkony. Ty jsou naprosto skvělé. Kurt si to dává levou zadní s dvěma výrazy za celou stopáž. A není to výtka. Když na to ten chlap jednoduše má, tak proč ne. Divácky nejvděčnější je ovšem postava Vala Kilmera. Jeho Doc Holliday je svým způsobem hybatelem událostí a je zahraný fakt dokonale. Tím ale za sebe se superlativy končím. Ne že by děj a vše okolo nebylo fajn. Ale asi mi nesedí to z mého pohledu civilní pojetí. Zkrátka jen málo která situace mě donutila se do snímku jak se říká ponořit. Ti zlí byli zlí. Ale když padali držkou k zemi necítil jsem takové to zadosti učinění, které prostě cítit chcete. A pokud ne, je lepší pustit si dokument. Cítím vzhledem k obsazení a síle materiálu mírné zklamání. ale přesto 70 procent.

Spolujízda (2019)

Příliš se mi do toho přiznám se nechtělo. Náčrt je jasný. Dva rozdílní hrdinové, jak povahou tak vzezřením, postupem času a během řešení různých a často vtipných situací, k sobě najdou cestu a stanou se z nich přátelé na život a na smrt. Vyčerpávající věta. Pokud to není blbě napsaný vždy to funguje. No nic. Je sobota večer tak sedám do elektromobilu společně s Dejvem a Stubem. Překvapení v podobě Ika jako záporáka je fajn a pomalu se to rozjíždí. Pochválit musím, že se jede rovně a neuhýbá se ani doleva ani doprava. Jede se na trojku, ale není to žádná utahaná jízda. Vtipné situace střídají akční kousky a vše ubíhá dobře. Občas se zařadí čtyřka a eRko filmu zatraceně sluší. Protože když to sviští, kompromisy nechcete. Škoda jen, že jak se blížíte k horizontu, na pětku se zařadit nepodařilo. Myslím, že za rok si na cestu nevzpomenu. I když hláška: Postřelili mě! Do toho místa jak mi teče krev. Mě rozesmála ještě druhý den ráno . 70 procent za svižnou ale ničím nevyčnívající cestou se dvěma sympaťáky.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Jeden z těch rozporuplných snímků. Klidně by se daly dát 4 hvězdy. Sice by to bylo s odřenýma hranama ale dalo by se. U týmovek mám ale jedno pravidlo. Buď mi jsou jeho členi čí členky sympatické a nebo je to hvězda dolů. A to nemluvím o holčíně co byla pod ochranou HQ. Mohl bych to zaplácnout univerzální trojkou. Vždyť jsem se přece nenudil. Jenže celé to pozlátko a rozpočet nedokázali schovat to, že se jedná o naprosto prázdnou schránku bez obsahu. U akce jsem se dokonce vlastně chvílemi i bavil. Jen mě štvalo, že se neustále musela pokoušet o nějaký cool a in momenty. Chtě nechtě jsem se dostal k těm dvěma hvězdám a i když jsou přísné, víc dát takto ambiciózní popcornovce nemohu. 49 procent za film, který není vysloveně průser, ale zklamání téměř ve všech směrech cítíte.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

A ono to vlastně funguje, když se chce. Přiznám se, že první polovina a kousek mě bavila opravdu hodně. Vystavění příběhu, představení postav a formování týmu. Z původního sestřihu jsem si nepamatoval lautr nic. Přečetl jsem si tedy svůj komentář a zjistil, že přesně to mi chybělo. Škoda, že se tvůrcům nepodařilo víc polidštit postavy. Vytvořit takový ten urýpaný pár. Jako příklad uvedu Gimliho a Legolase z LotR. Komediální stránka mi tu maličko chyběla. Nechci taškařici ve stylu Thora 3 Ale sem tam nějaký vtípek, který by situaci odlehčil a další vyhrocená by díky němu získala na vážnosti by špatný nebyl. Když jsme u té vážnosti. Celkem značnou část jsem si pustil v černobílé verzi a přiznávám, ta osudovost tam byla několikanásobně vyšší. Závěrem chci říct, že naprosto souhlasím s názorem, že toto přijít o 8-10 let dříve byl by to masakr. Dnes to na úrovni A1 tak tak obstojí. Ale za mě obstojí. 80 procent.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Můj návrat do Středozemě a to po více než dekádě, došel konce. Když se ohlédnu zpět, nejsilnější pro mne bylo asi Společenstvo, které s vystavováním děje pracuje dokonale. Návrat krále je velkolepý. Je tu bitva, která možná stále nemá obdoby. Jsou tu dokonalé dialogy, skvělé herecké výkony spousta akce, ale dovolím si dvě rýpavé poznámky. Základní stavební kámen vítězství v bitvě, nemrtvá armáda, mi přišla jako kdyby mimoděk našroubovaná. Možná má v knize více prostoru, to nevím, ale zde mi to přišlo jako berlička. Druhá věc co si dovolím trošku popíchnout jsou chvíle strávené s Frodem. Odskakování k němu mě chvílemi až rušilo. Každopádně se ale jedná o drahokam ve filmové dnes už trochu historii. A možná jednou přijde den, kdy bych dal skvělému Fantasy filmu méně než plný počet. Ale dneska, dneska to nebude!!! 90 procent. Trilogie celkově 97 procent.

Stráž (2021)

Fakta před: Vycvičená vojanda. Film o pomstě za znásilnění sestry. Stopáž 80 minut. Tak akorát pro akční béčko. Všechno dobrý že? Pocity po: Prvních deset minut slibovalo fajn podívanou. Šlo o úvod a představení postavy Olgy. Takže by nám mělo zbývat 70 minut na vystavění zápletky a pak hurá na cestu za krvavou odplatou a spravedlností. Ještě mi dovolte odbočku. Znáte to když koukáte na předpověď počasí a říkají: Bude 1-3, ale pocitově mínus 6? Tak pocitově ze 70ti minut asi takto: 120 minut sledování Olgy jak chodí nebo běhá po pláži a žere prášky. 5 minut vyšetřování na vlastní pěst. 10 minut akce, 25 vteřin zabití padoucha- konec. Zábavných a neotravných je pouze těch 10 a půl minuty. 40 procent za další zklamání od červeného eNka.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Když jsem se před několika týdny po dekádě a kousek vracel do Středozemě, byl jsem z prvního dílu nadšený. Čekal jsem, že k "Věžím" se dostanu prakticky ihned. Nakonec pauza byla delší než jsem čekal. Když jsem prostřední část trilogie pustil, nějak jsem se do toho nemohl dostat. Ty nejzásadnější věci jsem si totiž pamatoval a proto nebylo snadné se do děje ponořit. Nakonec se to povedlo díky vedlejším nitkám v příběhu. Například zamilovávající se princezna, fanouškům se omlouvám, ale jméno zapomenuto, kdy ji chuděře nejde nepřát a vy víte, jak je to beznadějné. Dilema Pána Elfů, kdy mu rozumíte, že chce to nejlepší pro svůj lid a ví, že ať bude rozhodnutí jakékoliv může mít nedozírné následky. Hněv Entů, kdy zjistili, že i oni jsou součástí zkázy. Ano, opět silný zážitek plný epických momentů a silných pocitů. Druhý díl je o něco slabší než první, ovšem je to stále silné veledílo a i po letech nestárne. 92 procent.

Dračí prokletí (2020) (seriál)

Není to špatné, ale z trojlístku do kterého spadá ještě Diova krev a Castlevania nejslabší. Až příliš se drží video herního náčrtu kdy po cestě za hlavním úkolem splní pár vedlejších. Epizodická struktura celku trochu ublížila. Stejně jako názvy jednotlivých epizod, které vyzradili pointu. Jinak ale nemám problém. Celé je to krvavé, násilné a plné dalších scén u kterých si stále zvykám, že jsou v "animáku". 4 hvězdy nakonec dám, ale jen tak tak. 80 procent.

Cobra Kai - Série 3 (2021) (série)

Třetí série nabízí téměř totéž co předchozí. Jen to překvapivě skvělé, už není překvapivé. To co bylo divné a někdy i špatné zůstává divným a špatným. Jenže člověk už si zvykl. CK ve třetí řadě umí zatlačit na nostalgii. A ne jen na tu karate kiďádskou. Nabídne výbornou týmovku se dvěma naprosto rozdílnými hrdiny. Nabídne 80kové vykonstruované bitky. Nabídne romantické zpátky do minulosti a nebojí se ve stylu filmů o bojových umění nabídnout až magické chvaty. Linky dospělých mě opravdu bavili a užíval jsem si je. Na rozdíl od linek puberťáků. Děcka se chovají jak zvířata a šílenci. trošku to jde do kontrastu a v určitých pasážích mě to nabourávalo ten svět a vlastně i rušilo. A to nemluvím o přerodu jedné z postav. Proměna Daenerys Targaryen z GoT byl proti tomu geniální maratón. Závěr má koule a příjemné vyústění, ale nemohu se zbavit dojmu, že až přehnaně fanboyovské. Každopádně CK opět bavila. O trochu méně než druhá série a o poznání méně než první. 80 příjemných procent a sem se snad poslední sérií.