Duna: Část druhá (2024)

Když jsem odcházel z kina, nedokázal jsem si představit že to může pokračování překonat,... a taky že ne. Alespoň ne na první dojem. Část druhá, sice plynule navazuje, ale motor postupně přechází do vysokých otáček, a vytrácí se určitá preciznost, kterou jsem cítil v první části. Nahrazena je velkolepými obrazy, s jakými si předchozí díl v ničem nezadá. Pocitově to musí být velmi blízko tomu co zažívali lidé kolem roku 60 u filmů jako Ben-Hur nebo Lawrence of Arabia. Nečekám že bych se dočkal o půl hodiny delšího Director's cut, který problém s tempem napraví, ale naděje umírá poslední. 95%

Aiyou de Mishi (2023) (seriál)

Přehlížená perla minulé sezóny. Mix snů, halucinací, záhad a nečekaných zvratů mě držel v napětí po celou dobu. Skvěle zpracovaný vizuál a soundtrack jsou třešnička na dortu. Ačkoliv, celé to uběhlo možná až příliš rychle, nepomáhá že několik epizod nemá ani standartní délku. 85%

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Cítím se trochu špatně že vůbec hodnotím film u kterého se mi většinu času klížili oči a nakonec jsem odešel z promítání asi 20min před koncem. Po nepovedené Křišťálové lebce to horší být nemohlo, ale ani tak z toho nejsem nějak extra odvařený. Navíc si nemyslím že chyba je nějak moc na straně filmařů nebo politické korektnosti, ten materiál je prostě jenom vyčerpaný. Kolikrát můžete najít nějaký mýtický artefakt, políbit dívku a zachránit svět, než se tahle formule přejí? U mě je asi holt odpověd že třikrát a dost. 45%

Mashle (2023) (seriál)

Příjemná odpočinkovka kde můžete vypnout mozek a přeskočit všechny flasbacky. Relativně sympatické charaktery zabíjí otřesná forma vyprávění. 40%

Oppenheimer (2023)

Totalitní atmošku USA v období red scare asi děsivěj zobrazit nejde. Jinak ale Nolan opět jede na průměr, takové poctivé filmařské řemeslo dostatečně zjednodušené pro masy. 65%

Rokudó no onna-tači (2023) (seriál)

Styl kresby a zpracování obecně mě neodradilo, vlastně se mi nakonec i celkem líbilo, ale chápu že někdo to bude mít obráceně. Humoru je sice málo, ale je většinou povedený, ačkoliv se nejedná o nic revolučního. Samozřejmě celé to táhne harém ženských postav, mezitím hlavní incel trio nepřínáší ke stolu prakticky nic. Ke konci jsem musel přeskočit spoustu nudných klišé záporáckých příběhů. Celkově mě to moc nepřesvědčilo, takových 45%

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Dlouho mi trvalo si to všechno v hlavě zpracovat, navíc kino jsem opuštěl mírmě rozčarovaný, takhle věci utnout uprostřed toho, jež jsem předpokládal že bude brilantní závěr...? No těžko tak dát 5*, když teď budem x let čekat na rozuzlení. Další velký problém je podle mě tempo. Je to jakoby někdo držel plynový pedál až na podlaze a občas jen tak krátce, ale za to plnou silou, dupl na brzdu. Akce je potom občas až příliš zahlcující, a některé charakterní momenty až příliš roztažené. Nicméně si myslím že tvůrcům se povedlo vytvořit celkem svěží mix komiksových klišé a styl animace nenechá oko se ani chvíli nudit. A až bude pokračování, rozhodně zvážím maraton. Samo o sobě je 85%, nezbývá než věřit že pokračování to posune do kategorie legend.

Avatar: The Way of Water (2022)

Těžko uvěřit že už je to přes 13 let co se celý svět zbláznil a všichni museli vidět Avatara. No,... dvojka je prý zase kasovní trhák, ale zeitgeist už se asi pohnul, protože to obecné nadšení se mi zdá, mě i většinu lidí minulo. Nakonec zvednout prdel a jít do kina jsem se rozhodl, spíše z obecného nadšení pro počítačovou grafiku než nějaký společenský tlak. No, a jako, jo, ta voda se jim fakt povedla, a to 3D je fakt poznat (až moc), a ta vysoká snímková frekvence funguje (většinou). Proti jedničce je to opravdu velký krok vpřed, jenže protože je to na 3h, po čase člověk začne spíše vnímat všechny ty nedokonalosti a limity simulace, a v nějakém momentě dokonce mé oči dokázali vnímat každý obraz zvlášť, takže jsem titulky viděl dvojmo. Když jsem byl dítě strašně jsem žral všechny tady ty milion D zážitky, ale tehdy měli soudnost a myslím že nejdelší na kterém jsem byl měl nějak 30min. No nic doufám že za dalších 13 let to Cameronův mozek v nálevu spraví a tentokrát by to třeba mohl někdo streamovat přes Muskův neuralink přímo do mého mozku po 7G internetu. 50%.

Batman (2022)

Nejsem sice celkově zklamaný, možná proto že jsem nic moc nečekal... jenomže tu třihodinovou stopáž tu prostě nejde nějak opodstatnit. Stylem film navázal na celkem povedený Joker (2019), ale technologicky se posunul příliš do budoucnosti a momenty jako Batman hledá USB port nebo sleduje live stream s emotikony, do filmu vůbec nesedí a navozují stavy kognitivní dissonance. Celkově musím pochválit zpracování hádankáře, konečně se nejedná o špatně hláškujícího tajtrlíka v zeleným pyžamu. A i ten Pattinson tu celkem zapadne. Skutečný kamen úrazu je ale bohužel v nosných myšlenkách filmu a jejich uchopení. Po celou dobu sledujeme disasociovaného milionáře jak nelítostně a extrémně brutálně potírá Gothamskou verbež (jak batman sám říká, on je "pomsta"). Když ale přicházejí na světlo negativní stránky této verze Batmana, film to vždy zamete někam pod koberec. Zlomovým bodem je místo toho závěrečná konfrontace s hádankářem, který zahodí celý svůj motiv "pomsty", a vymění jej za starou dobrou masovou vraždu nevinných. Načež se Bruce obratem mění v nesobeckého lidumila. Navíc jsem teda, snad ani v Hollywoodské tvorbě, ještě neviděl něco tak moc nuceného a neupřímného jako Catwoman mluvit s Batmanem o "bílých, privilegovaných mužích." Za pokus to stálo. 65%

Cyberpunk: Edgerunners (2022) (seriál)

Cyberpunk má být kapitalistická dystopie, ne bezbřehý nihilismus. Panebože ten konec, to mě bude budit ze spánku ještě dobrou chvíli. 75%