Niles

Nevermore

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 2.1.2017  23:28
    La La Land (2016)

Očakávania som mal po nadšených ohlasoch vysoké a La La Land ich ešte prekonal. Je to príjemné osvieženie v čase, keď z Hollywoodu prichádza samý remake či sequel. Spojenie úžasnej hudby so silným príbehom dvoch ľudí, ktorých stretnutie obom navždy zmenilo život. Na záverečných 10 minút budem ešte dlho spomínať, to bola čistá radosť z filmu a ja som dúfal, že ani neskončí. Tak krásne a kruté zároveň. Mám chuť si to dať celé ešte raz. Pre mňa hneď na začiatku roka zážitok, ktorý len ťažko niečo prekoná. A ide sa počúvať soundtrack.

• 16.6.2014  22:07
    Temný případ (TV seriál) (2014)

Woody a Matthew, táto dvojka mi bude chýbať. Zo začiatku to nevyzeralo ideálne, prvé tri diely som v podstate "pretrpel". Veľa rozprávania a minimálny posun v deji. Zlom prišiel v diele štvrtom, ktorý bol majstrovsky natočený a z posledných 10 minút som mal takú radosť ako naposledy z posledných dielov Breaking Bad. Odvtedy mal seriál moju plnú pozornosť. Herecké výkony ako z učebnice herectva, skvelá hudba, scenár a prostredie, vzbudzujúce hrôzu. Úvodnú zvučku si budem ešte veľakrát púšťať. Určite si vyhľadám aj druhú sériu, dúfam, že s rovnako silnými postavami ako boli Rust a Marty.

• 24.5.2014  20:33

Každý film žánru romantickej komédie, ktorý by náhodou mal viac príbehov, ktoré sa na záver popreplietajú je automaticky napodobeninou Lásky nebeskej. To je logika. New Year's Eve pre mňa nebol nič viac, než filmom, pri ktorom som na chvíľu vypol a oddýchol si. A bol som prekvapený koľko známych ľudí sa dá vtesnať do niekoľkých minút.

• 24.4.2014  22:23
    Zbytečné zločiny (TV film) (2002)

A ja som si myslel, že slovenská polícia je najneschopnejšia.

• 11.4.2014  22:42

Až pri záverečných titulkoch som uveril, že Dawid Ogrodnik je v skutočnosti úplne zdravý. To s akými neuveriteľnými detailmi zahral postihnutého je obdivuhodné. Opäť jeden z tých silných filmov, pri ktorých si uvedomíme, že môžeme byť vďační za to čo máme a že nemá zmysel trápiť sa hlúposťami, ktoré za to nestoja.

• 23.1.2014  22:23

Štýlové, divoké, občas nechutné, vtipné, dramatické. Vlk z Wall Street ma po dlhom čase prinútil ísť opäť do kina a mnou otriasala široká škála pocitov. V prvej polovici bolo tých šialených párty možno až príliš veľa, tá druhá, o niečo pokojnejšia, sa mi páčila viac. Herecké výkony výborné a tak reálne, až som mal podozrenie, že to čo tam šňupali bol skutočný kokaín a všetci si pri natáčaní trochu dali. Neviem odkiaľ vytiahli krásnu Margot Robbie, ale tá má pred sebou ešte veľkú budúcnosť.

• 20.1.2014  23:09

Je to silná téma, surovo podaná, človeku pri pohľade na niektoré veci zviera žalúdok a zo Solomonovho príbehu vás zaručene zamrazí. Ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že to bolo až príliš zjavné, počnúc postavami, ktoré sú buď len čierne alebo biele (a to nehovorím o farbe pleti) a končiac samotným príbehom, ktorý si pomaly kráča do cieľa bez jediného momentu, ktorý by sme už nevideli niekde inde. Nedokázal sa mi dostať pod kožu a zasiahnuť ma tak, ako napríklad McQueenov predchádzajúci počin Shame. A Zimmer vykrádajúci Zimmera sa mi tiež tentokrát nepáčil.

• 19.1.2014  12:59

Paul Greengrass je majster vypätých situácii. Pri filmoch, ktoré som od neho videl som sa nikdy nenudil, keďže sa v nich každú chvíľu niečo deje a vždy mi poriadne stúpla tepová frekvencia. Na podobnej vlne sa nesie aj Kapitán Philips. Krátky úvod a dostávame sa na loď, kde sa začína veľkolepá jazda, od ktorej som sa nemohol odtrhnúť a vydýchol som si o dve hodiny neskôr. Tom Hanks predviedol niečo famózne, pre mňa najlepší herecký výkon minulého roka.

• 19.1.2014  12:58
    Ona (2013)

Error 404: Girlfriend not found alebo varovanie pred predigitalizovaním našich životov. Jedinečný pohľad do budúcnosti, v ktorej sú počítače múdrejšie a ľudia tupší. S hodnoverne deprimovaným Joaquinom Phoenixom a príjemným hlasom Scarlett. Už teraz niektorí častokrát komunikujú viac so strojmi ako so živými ľuďmi, skutočné city upadajú, a tak už len čakám, kedy sa na trhu objaví nejaký iFriend pre osamelých.

• 19.1.2014  12:58

Pôsobilo to na mňa ako taká pozérska šaškáreň s nie práve mojimi obľúbencami (obzvlášť Jennifer Lawrence asi nikdy neprídem na chuť). No nič, tí sa aspoň snažili čo najlepšie zahrať v daných okolnostiach, ktoré sa mi nepáčili. David O. Russell si zrejme myslel, že keď budú mať herci čo najšialenejšie účesy a kostýmy, budú dve hodiny rozprávať o ničom, použije záber z kufra auta a sem-tam pokus o humor bude z toho druhý Pulp Fiction a Oscary sa len tak pohrnú. Prosím, len nech to žiadneho nevyhrá, lebo zase stratím vieru v ľudstvo.

• 17.1.2014  23:20
    Lásky čas (2013)

Moje romantické ja zaplesalo. Krásny film, ktorý sa vo všetkých smeroch trafil presne do môjho vkusu. Humor, láska, smútok, myšlienka a musím spomenúť aj hereckú zostavu, ktorá nemohla byť lepšia. Som rád, že sa také príjemné filmy, ktoré pohladia na duši ešte stále točia.

• 18.12.2013  22:26
    Gravitace (2013)

Už ako malý som sníval o tom, že raz poletím do vesmíru a teraz sa mi to konečne podarilo. Ďakujem Alfonso, it was one hell of a ride!

• 29.8.2013  17:06
    Moulin Rouge (2001)

Prvých 40 minút som mal pocit, že sledujem treťotriedne divadelné predstavenie plné nevkusných kulís, kostýmov a prehrávajúcich, vyškierajúcich sa hercov. Potom to bolo už len lepšie, páčila sa mi aj verzia The Show Must Go On, v ktorú som tajne dúfal odkedy som túto vetu prvýkrát započul a hlavne celá El Tango de Roxanne scéna bola krásnou čerešničkou. Na torte, ktorá mi bohužiaľ ako celok veľmi nechutila.

• 27.8.2013  19:58
    Podfukáři (2013)

Možné spoilery. Ako sa im podarilo dostať toľko známych tvárí do jedného filmu? A ako bonus ešte aj Conan. Zostava je to kúzelná a rozbeh parádny, no s pribúdajúcimi minútami sa to čaro vytráca a ťaží sa už len z ďalších a ďalších "šokujúcich" zistení. Podfukári sa snažia za každú cenu oklamať diváka, až ich to nakoniec samých odrovnalo. Prekombinovaný koniec a najmä najpodstatnejší zvrat síce prekvapí, ale odporuje celému predchádzajúcemu dianiu a tým pádom znevažuje celý film. Akoby tam chceli dať nasilu niečo najmenej pravdepodobné, len nech z toho všetci padnú na zadok. Takže aby som to zhrnul – štýlový a zábavný film, ktorý som si naozaj užíval kým som veľmi nerozmýšľal, ale keby som o ňom začal hlbšie uvažovať, prídem na to koľko hlúpostí v ňom je. Je to ako Dokonalý trik s nižším IQ. Ale asi sa aj tak prikloním ku slabšej štvorke, keďže som si na začiatku tiež vybral károvú sedmičku. :-)

• 27.8.2013  15:15

Posledná polhodina je skutočne geniálne spracovaná. Vďaka neuveriteľnému odhodlaniu pasažierov a obrovskej porcii emócií v tejto časti som takmer ani nedýchal. Potešilo ma, že Greengrass sa zaobišiel bez otravného citového vydierania a patetických činov postáv aké už v takýchto filmoch bývajú. Zobrazuje len obyčajných ľudí v jednej veľkej tragédii a práve pre svoju realistickú podobu je to ešte väčšia sila. Hviezdu musím ubrať za začiatok a i niektoré neskoršie pasáže, kedy bolo toho ustavičného prekrikovania sa v kanceláriách veľa a nebavilo ma to.

• 29.7.2013  23:05
    Sloní muž (1980)

Nemám slov. Jeden z najúžasnejších filmových zážitkov v mojom živote.

• 23.7.2013  13:10
    Nařčení (2012)

V Amerike majú takú televíznu reláciu, volá sa What Would You Do?. A v nej vždy nafingujú situáciu, s ktorou sa môžeme v každodennom živote bežne stretnúť (často napríklad šikanovanie slabších, postihnutých) a sledujú ako na ňu zareagujú ostatní ľudia. V jednej časti si nimi nastrčený muž odchytil na ulici náhodných okoloidúcich a ukázal im asi na sekundu nejaký hračkársky odznak s tým, že je agent FBI alebo policajt, už ani neviem. Podstatné je, že keď im povedal, že sledujú nejakého zločinca (takisto len herec) a potrebujú pomoc, každý jeden spravil bez akýchkoľvek rečí všetko čo mu bolo prikázané. A takto jeden išiel a tomuto fiktívnemu zločincovi zobral peňaženku, iný kočiarik s dieťaťom a ďalší mu dokonca nasypal niečo do nápoja, keď sa nepozeral. Keď sa ich potom opýtali prečo to urobili, každý odpovedal: „Veď mi ukázal odznak, celé sa to zdalo byť také skutočné.“ Preto verím, že všetko je to reálne a bežne sa to môže stať, akokoľvek sa nad tým rozum zastavuje. Ľudia často nerozmýšľajú a uveria všetkému. Film má svoje kvality, keď už nič aspoň možno niekomu otvorí oči, ale je to niečo, na čo sa nepríjemne pozerá a čo vás ultimátne naštve.

• 21.7.2013  23:27
    Move On (2012)

Áno, je to len jednoduchá špiónska road movie o tajomnom kufríku, cestujúcom po Európe. Ale ja mám proste rád takéto filmy, na ktoré sa príjemne pozerá a i niečím malým ma zaujmú, aj keď sa v nich toho veľa nedeje, a tento som si užíval. Páčila sa mi samotná myšlienka ôsmich menších častí, ktoré sa odohrávajú v ôsmich krajinách (medzi inými aj na Slovensku) a na ktorých sa mohli podieľať aj fanúšikovia. A samozrejme hlavná dvojica, jednak charizmatický Mads Mikkelsen, ktorý by mohol aj hodinu len sedieť a hrať šach a mňa by to aj tak nenudilo a jednak naša krásna, talentovaná Gabriela Marcinková, ktorú snáď ešte niekedy uvidíme vo väčšom projekte. Objektívne je to možno tak na tri, ale tú jednu hviezdu už len za Madsovu slovenčinu s radosťou prihodím. :-)

• 20.7.2013  16:35

No to bol teda epický film o niekoľkých chlapoch s tráviacimi a vylučovacími ťažkosťami, ktorí kráčajú po poli, utekajú po poli, plazia sa po poli a v strhujúcom vyvrcholení vykopú veľkú jamu v poli. Neviem čo bolo Wheatleyho zámerom, či natočiť autobiografickú snímku o zážitkoch zo svojho prvého tripu alebo len zmes nezmyselných, nič nehovoriacich záberov, v ktorých sa s trochou predstavivosti a domýšľavosti dá vidieť omnoho viac, než to naozaj je. Ale treba uznať, že vizuál, niektoré scény a hudba celkom ušli.

• 17.7.2013  20:03

O prípade šialenej matky Baniszewskej som pred týmto filmom nič nevedel, čo bolo zrejme dobré, pretože som ostal až do konca v napätí, nevediac čo sa ďalej stane. Bol to intenzívny zážitok, ktorý vo mne vyvolal mnohé emócie a iste mi ešte dlho ostane v pamäti. Už dlho som necítil takú bezmocnosť a chuť postrieľať polovicu postáv na obrazovke. Keby som nevedel, že je to natočené podľa skutočnej udalosti, poviem si že toto je prehnané, takto by sa to určite nemohlo stať (hlavne pokiaľ ide o zapojenie detí do celého mučenia). No smutné je, že takto sa to naozaj stalo, dokonca podľa toho, čo som si neskôr o tomto príbehu prečítal, niektoré situácie tu boli vyobrazené ešte dosť mierne a osadenstvo domu (aj len 12-ročné decko John) páchalo na Sylvii ešte horšie veci. Páčilo sa mi spracovanie (prelínanie minulosti so súčasnosťou), celková gradácia a famózna Ellen Page.

• 11.7.2013  12:35
    Domek z karet (TV seriál) (2013)

Zatiaľ mám za sebou len prvý diel a pocit z mimoriadne profesionálne odvedenej práce všetkých tvorcov. Najviac ma zaskočili pohľady a prehovory Kevina Spaceyho do kamery, čo by som v tomto type seriálu vôbec neočakával. Ale je to perfektný ťah pre bližšie spojenie s divákom a jeho intenzívnejšie vtiahnutie do deja. Takto to nepôsobí len ako fiktívny seriál z prostredia veľkej politiky, ale tieto dokumentárne prvky mu pridávajú ešte viac na realistickosti. Pilot sľubuje ešte poriadne pútavé sledovanie.

• 7.7.2013  22:57
    Zlo (2012)

Bol som zvedavý čo nového naši filmári vytvorili, dokonca v žánri horor, ktorý u nás nie je ešte ani v plienkach, a tak som siahol po tomto kúsku, ktorý vôbec nie je taký zlý. Na naše pomery je to hotový trhák. Hneď na úvod ma prekvapilo, že som tu nevidel Kramára, Studenkovú, Vajdu a podobných, pretože som si myslel, že oni sú už naozaj všade. Neopozerané tváre každopádne potešili. Má to atmosféru, zopár ľakačiek, pri ktorých som skoro zinfarktoval a nenudilo ma to. Škoda, že na logiku v scenári očividne pozabudli.

• 5.7.2013  19:15
    Peacemaker (1997)

„Hovoríte po anglicky? Áno, študoval som na Harvarde.“ – pri tomto rozhovore som sa úprimne zasmial, aj keď to asi nebolo jeho zámerom. Bolo pekné a nezvyčajné vidieť Slovensko v hollywoodskom filme, Ľuba Pauloviča ako strieľa na Georgea Clooneyho. Občas to má dokonca solídne akčné pasáže, na ktoré sa dá pozerať. Inak to je len rutinné naháňanie teroristu (s neschopnými policajtmi a ešte neschopnejším teroristom) a so všetkými klišé, aké si len v tomto žánri dokážete predstaviť.

• 5.7.2013  15:53

Umenie slova je v tejto unikátnej, takmer dvojhodinovej konverzačke dotiahnuté k dokonalosti. Andre Gregory a Wallace Shawn sa stretnú v reštaurácii a rozprávajú sa. To je všetko. I napriek tomuto najjednoduchšiemu možnému námetu si nepamätám, kedy mi naposledy film tak rýchlo ubiehal. Ako som sa stále pozornejšie započúval do toho veľkého dialógu, už som sa od neho nemohol odtrhnúť. Na konci mi vírilo v hlave množstvo myšlienok, ale zachytiť všetky po jednom pozretí rozhodne nie je možné. Film kladie veľké nároky na diváka, hlavne tým, že sype jednu za druhou a nedáva možnosť si ani na chvíľu vydýchnuť. Múdre slová a myslím si, že každý si tu nájde to svoje, čo naňho zapôsobí.

• 3.7.2013  17:11
    Černé zrcadlo (TV seriál) (2011)

Black Mirror je nadčasová britská miniséria, pozostávajúca zo šiestich od seba nezávislých príbehov. Každý z nich ponúka veľkú dávku emócií a podnetov na zamyslenie, a každý ma v sebe ukryté nejaké posolstvo. Rozoberajú vždy závažné otázky ohľadom morálky v spoločnosti, ktorá sa výrazne mení pod vplyvom veľkého technologického pokroku a vývoja nových IT hračiek, ktoré sa nakoniec vždy obrátia proti nám. Nebudem používať žiadne spoilery, ale najlepšie urobíte ak nebudete o jednotlivých dieloch vedieť vôbec nič, len si ich pozrite, popremýšľajte a vyvoďte si svoj vlastný záver. The National Anthem: Ako prvý je tu tento desivo reálny príbeh, v ktorom mi chýbalo akurát nejaké šokujúcejšie zistenie na konci, ktoré by to celé podčiarklo. Okamžitá celosvetová informovanosť nie je vždy na úžitok. 95 %. Fifteen Million Merits: Začalo sa to miernym šokom z nezvyčajného prostredia a deja, keď sa dosť dlho nič zaujímavé nestane, no vyústilo v môj najobľúbenejší diel prvej série. Geniálne vykreslenie stále pohodlnejšieho a prázdnejšieho života v súčasnosti a zároveň varovanie toho čo ešte horšie nás môže čakať v budúcnosti. Vynikajúci výkon Daniela Kaluuyu. Jeho záverečný monológ je jeden z naj momentov celého seriálu. 100 %. The Entire History of You: O veľmi aktuálnej téme. S príchodom Google Glass to nemusí byť až také sci-fi. Ako mínus sa mi zdal príliš priamočiary dej. 90 %. Be Right Back: Technika nikdy nenahradí pravé emócie, ale inak bol toto pre mňa ten menej zaujímavý diel. 85 %. White Bear: Dokonalosť sama. Jednoznačne najsilnejšia zo všetkých častí. Celý čas len pozeráte čo sa tam deje, snažíte sa v tom nájsť nejakú logiku, aby vás potom záver totálne položil. 100 %. The Waldo Moment: Verím, že niečo také nie je úplne nereálne, vlastne sa to už deje. Takýchto Waldov vídame na našich obrazovkách stále častejšie. 90 %. Na záver snáď už len citát Carla Sagana. „We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.“

• 1.7.2013  09:59
    Šmejdi (2013)

Smutný pohľad na hyenizmus toho najhrubšieho zrna. Predvádzacie akcie s cieľom manipulácie a vymývania mozgov seniorom. Ono je ľahké povedať, že je to čiastočne ich chyba, že na podobné akcie jazdia dobrovoľne a niektorí opakovane, ale predstavte si, že ste dôchodca žijúci úplne sám v starom rozpadajúcom sa paneláku a odrazu vám príde ponuka na podujatie plné zábavy a jedla zdarma. No nešli by ste? Týchto si potom firmy pozbierajú a ťahajú z nich peniaze tými najhnusnejšími praktikami. Palec hore za to, že sa točia takéto dokumenty, ktoré rozprúdia diskusiu a snáď prispejú k zlepšeniu situácie a všetci takýto šmejdi aj s ich šmejdmi skončia v base, kam patria.

• 25.6.2013  03:47

Jeden cholerický, životom unavený psychopat sa prechádza po Francúzsku a všetko nenávidí. Ja mám zvyčajne takéto temne ladené filmy rád, ale tu som nezachytil žiadnu výraznejšiu myšlienku. Nielenže mi z niektorých scén bolo pomaly až fyzicky zle, ale to neustále sťažovanie sa a opakované nenávistné monológy začali byť po hodine dosť únavné. So žiadnou postavou sa nedá ani len trochu sympatizovať, a tak je to len čakanie na to, či si už konečne preženie guľku hlavou alebo to spraví s niekým iným.

• 23.6.2013  18:34
    Knír (2005)

Veľmi zaujímavý francúzsky film, v ktorom absolútne nič nie je také, aké sa zdá. 80-minútová psychologická hra s divákom, ktorú si každý môže vyložiť po svojom. Doprevádzané krásnou hudbou, Philip Glass opäť nesklamal.

• 16.6.2013  19:25
    Scrubs: Doktůrci (TV seriál) (2001)

Scrubs je v prvom rade neskutočne vtipný seriál, ktorý ale nie je len o humorných situáciách. Má úžasnú schopnosť priniesť v jednej minúte tie najbizarnejšie, najsmiešnejšie výjavy a hneď v ďalšej nás potom dojať až dohnať k slzám. Sú tu perfektné postavy, každá úplne iná a so správnou dávkou bláznivosti. Avšak seriál neťahajú len tie hlavné, ale aj veľa vedľajších postáv. Taký Janitor – to je asi jediná seriálová postava, u ktorej stačilo, aby sa čo i len na chvíľu a bez slov objavila na scéne a už tu bol výbuch smiechu (hlavne v prvej sérii). Najviac ma asi bavil JD, so svojimi šialenými predstavami, ktorého by nikto nezahral lepšie ako Zach Braff. Ale aj všetci ostatní mi časom prirástli k srdcu. Vysokú úroveň si drží veľmi dlho, až v siedmej a ôsmej sérii to začne trochu upadať, hlavne kvôli množstvu nových otravných postáv. Finále je však viac ako uspokojujúce. A deviata séria je už niečo úplne iné, odporúčam ju vôbec nespájať s ostatnými. V diele My Life in Four Cameras som si naplno uvedomil, v čom sa líši od ostatných bežných sitcomov a prečo ho mám tak rád. V Scrubs nepúšťajú žiaden umelý smiech, ktorý by nám hovoril, kedy sa treba zasmiať, nekončí sa vždy dobre, je to zábavná a múdra séria, ktorá má veľa pekných myšlienok a poučení o živote. „Eagle!“

• 12.6.2013  18:52
    Den cvoka (2002)

„Nikto a nič už na mňa nečaká. Nevidím žiadnu budúcnosť.“ Nadmieru výstižný, kritický obraz dnešnej modernej doby, kedy sú ľudia väzňami svojich stereotypov, len tak rezignovane prežívajú zo dňa na deň a všetky sny a nádeje, ktoré kedysi mali sa odrazu rozplynú. Hlavná postava je zatrpknutý muž v strednom veku, ktorého jediným zmyslom života sa stali tieto nezmyselné rituály. Prenasledujú ho len tie najotravnejšie spoločenské javy, ktoré nenávidí. Snaží sa pred nimi utekať, chytá sa slamky pri spomienkach na niečo, čo by to všetko mohlo zmeniť. Beznádej a depresia. Deň cvoka to všetko servíruje so značnou dávkou nadnesenosti, niektoré situácie sú dohnané až do absurdnosti a dávajú nám možnosť sa aj zasmiať. A pritom je to vlastne také smutné.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6