• Krátkometrážní

La La Land (2016)

Očakávania som mal po nadšených ohlasoch vysoké a La La Land ich ešte prekonal. Je to príjemné osvieženie v čase, keď z Hollywoodu prichádza samý remake či sequel. Spojenie úžasnej hudby so silným príbehom dvoch ľudí, ktorých stretnutie obom navždy zmenilo život. Na záverečných 10 minút budem ešte dlho spomínať, to bola čistá radosť z filmu a ja som dúfal, že ani neskončí. Tak krásne a kruté zároveň. Mám chuť si to dať celé ešte raz. Pre mňa hneď na začiatku roka zážitok, ktorý len ťažko niečo prekoná. A ide sa počúvať soundtrack.

Temný případ (2014) (seriál)

Woody a Matthew, táto dvojka mi bude chýbať. Zo začiatku to nevyzeralo ideálne, prvé tri diely som v podstate "pretrpel". Veľa rozprávania a minimálny posun v deji. Zlom prišiel v diele štvrtom, ktorý bol majstrovsky natočený a z posledných 10 minút som mal takú radosť ako naposledy z posledných dielov Breaking Bad. Odvtedy mal seriál moju plnú pozornosť. Herecké výkony ako z učebnice herectva, skvelá hudba, scenár a prostredie, vzbudzujúce hrôzu. Úvodnú zvučku si budem ešte veľakrát púšťať. Určite si vyhľadám aj druhú sériu, dúfam, že s rovnako silnými postavami ako boli Rust a Marty.

Domek z karet (2013) (seriál)

Zatiaľ mám za sebou len prvý diel a pocit z mimoriadne profesionálne odvedenej práce všetkých tvorcov. Najviac ma zaskočili pohľady a prehovory Kevina Spaceyho do kamery, čo by som v tomto type seriálu vôbec neočakával. Ale je to perfektný ťah pre bližšie spojenie s divákom a jeho intenzívnejšie vtiahnutie do deja. Takto to nepôsobí len ako fiktívny seriál z prostredia veľkej politiky, ale tieto dokumentárne prvky mu pridávajú ešte viac na realistickosti. Pilot sľubuje ešte poriadne pútavé sledovanie.

Gravitace (2013)

Už ako malý som sníval o tom, že raz poletím do vesmíru a teraz sa mi to konečne podarilo. Ďakujem Alfonso, it was one hell of a ride!

Kapitán Phillips (2013)

Paul Greengrass je majster vypätých situácii. Pri filmoch, ktoré som od neho videl som sa nikdy nenudil, keďže sa v nich každú chvíľu niečo deje a vždy mi poriadne stúpla tepová frekvencia. Na podobnej vlne sa nesie aj Kapitán Philips. Krátky úvod a dostávame sa na loď, kde sa začína veľkolepá jazda, od ktorej som sa nemohol odtrhnúť a vydýchol som si o dve hodiny neskôr. Tom Hanks predviedol niečo famózne, pre mňa najlepší herecký výkon minulého roka.

Lásky čas (2013)

Moje romantické ja zaplesalo. Krásny film, ktorý sa vo všetkých smeroch trafil presne do môjho vkusu. Humor, láska, smútok, myšlienka a musím spomenúť aj hereckú zostavu, ktorá nemohla byť lepšia. Som rád, že sa také príjemné filmy, ktoré pohladia na duši ešte stále točia.

Ona (2013)

Error 404: Girlfriend not found alebo varovanie pred predigitalizovaním našich životov. Jedinečný pohľad do budúcnosti, v ktorej sú počítače múdrejšie a ľudia tupší. S hodnoverne deprimovaným Joaquinom Phoenixom a príjemným hlasom Scarlett. Už teraz niektorí častokrát komunikujú viac so strojmi ako so živými ľuďmi, skutočné city upadajú, a tak už len čakám, kedy sa na trhu objaví nejaký iFriend pre osamelých.

Podfukáři (2013)

Možné spoilery. Ako sa im podarilo dostať toľko známych tvárí do jedného filmu? A ako bonus ešte aj Conan. Zostava je to kúzelná a rozbeh parádny, no s pribúdajúcimi minútami sa to čaro vytráca a ťaží sa už len z ďalších a ďalších "šokujúcich" zistení. Podfukári sa snažia za každú cenu oklamať diváka, až ich to nakoniec samých odrovnalo. Prekombinovaný koniec a najmä najpodstatnejší zvrat síce prekvapí, ale odporuje celému predchádzajúcemu dianiu a tým pádom znevažuje celý film. Akoby tam chceli dať nasilu niečo najmenej pravdepodobné, len nech z toho všetci padnú na zadok. Takže aby som to zhrnul – štýlový a zábavný film, ktorý som si naozaj užíval kým som veľmi nerozmýšľal, ale keby som o ňom začal hlbšie uvažovať, prídem na to koľko hlúpostí v ňom je. Je to ako Dokonalý trik s nižším IQ. Ale asi sa aj tak prikloním ku slabšej štvorke, keďže som si na začiatku tiež vybral károvú sedmičku. :-)

Pole v Anglii (2013)

No to bol teda epický film o niekoľkých chlapoch s tráviacimi a vylučovacími ťažkosťami, ktorí kráčajú po poli, utekajú po poli, plazia sa po poli a v strhujúcom vyvrcholení vykopú veľkú jamu v poli. Neviem čo bolo Wheatleyho zámerom, či natočiť autobiografickú snímku o zážitkoch zo svojho prvého tripu alebo len zmes nezmyselných, nič nehovoriacich záberov, v ktorých sa s trochou predstavivosti a domýšľavosti dá vidieť omnoho viac, než to naozaj je. Ale treba uznať, že vizuál, niektoré scény a hudba celkom ušli.

Rectify (2013) (seriál)

Rectify je taký nenápadný seriál, na ktorý ma nalákala najmä veta "Od producentov Breaking Bad". S tým toho však nemá veľa spoločného, takže nečakajte žiadnu veľkú akciu a neustále napätie. Je to v pomalom tempe podaný príbeh Daniela, ktorý sa vracia domov po 19-tich rokoch strávených vo väzení a pre ktorého je odrazu všetko nové a tak si musí hľadať cestu do každodenného života. Realisticky zobrazuje nielen vplyv takejto udalosti na neho samého, ale aj na jeho rodinu a celú spoločnosť v malom meste, kde sa všetci poznajú a nie každý mu dôveruje. Je to seriál postavený na dialógoch, vzťahoch a vnútorných pocitoch postáv. Každý jeden z hercov podáva mimoriadne výkony a sú tak presvedčiví, že sa s nimi môžeme zžiť a sledovať ich vývoj. Posledné dve epizódy sú parádne vygradované a úplne posledný diel už i emocionálne veľmi silný. Prvá séria končí v najlepšom a necháva ešte veľa otázok otvorených, pričom je naozaj nepredvídateľné ako to celé dopadne. Budeme si musieť počkať na tú druhú, na ktorú sa už teraz veľmi teším.