• Krátkometrážní

Úkryt (2011)

There's a storm coming, Mr. Curtis. Komentár obsahuje spoilery. Curtis má znepokojivé nočné mory, pričom každá sa začína silnou búrkou. S pribúdajúcim časom sa stupňuje jeho strach a paranoja. Aby sa ochránil pred búrkou a tým aj utiekol pred svojím ochorením začne stavať bunker, ktorým sa stane posadnutý. Stratí prácu a zhorší sa jeho vzťah so ženou. A divák je stále na pochybách ako to v skutočnosti všetko je. Film má unikátny záver, ktorý sa dá interpretovať viacerými spôsobmi a nedá sa povedať ktorý je ten správny. Prvá možnosť je, že scéna na pláži je len ďalší Curtisov sen. Jeho choroba sa prehlbuje, ale vidíme tu rozdiel – búrku vnímajú už aj jeho žena a dcéra. Znamená to, že ho milujú a podporujú, čelia búrke (jeho chorobe) spolu s ním. Druhá možnosť je tá, že sa blíži skutočná skaza a Curtis nebol až tak úplne pomätený. Jeho sny boli akési predtuchy toho, čo príde. Take Shelter vyniká excelentným Shannonovým herectvom, výraznou hudbou a tiesnivou atmosférou s niekoľkými emotívne vypätými pasážami.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Na úvod musím povedať, že nikdy som nijak zvlášť nevyhľadával horory a tento žáner som vlastne úplne ignoroval. American Horror Story som začal pozerať len zo zvedavosti a netušil som, že ma to tak chytí. Zatiaľ boli natočené dve série, každá má niektorých rovnakých hercov, ale totálne odlišné príbehy, ktoré spolu nesúvisia. Niečo však majú obe spoločné – výborné herecké výkony, mrazivú atmosféru, kopec šokujúcich rozuzlení a zvratov, perfektný scenár a hudbu. A teraz k jednotlivým sériám. 1. séria: Príbeh v strašidelnom dome, v ktorom prebývajú duchovia sa môže najprv zdať trochu nezrozumiteľný a chaotický. Každý diel odhaľuje niečo z minulosti, prináša kúsok skladačky a na konci to do seba všetko zapadne. Plusom sú jedinečné postavy a štipka čierneho humoru. 2. séria: Prvá je v porovnaní s touto rozprávka od Disneyho. V druhej sérii je všetkého viac. Viac napätia, prekvapení, zvratov, ponurejšie prostredie a omnoho viac minút, ktoré som strávil so zatajeným dychom. Dejových línií je taktiež viac, niekomu to vadí, podľa mňa je to len dobré. Postavy sú prepracovanejšie, medzi hercami kraľujú hlavne Jessica Lange, Zachary Quinto a Joseph Fiennes. Už teraz sa teším na tretiu sériu. PS: Nutnosť pozerať osamote a v úplnej tme. :)

Terapie láskou (2012)

Táto podivná love story ma nechala úplne chladným. Prvá polovica je ukričaná až z toho bolí hlava. Vzťahu hlavnej dvojice a ich citom sa nedá veriť ani chvíľu. Čo mi asi najviac liezlo na nervy bola Jennifer Lawrence, na mňa pôsobila hrozne otravne a nesympaticky. V zaujímavostiach čítam koľko herečiek sa uchádzalo o jej rolu a pravdupovediac asi každú by som tam uvidel radšej. Inak pekné výkony od Roberta De Nira a Bradleyho Coopera, no pri toľkých pozitívnych ohlasoch a 8 nomináciách na Oscara som čakal viac.

Hledám přítele pro konec světa (2012)

Seeking a Friend for the End of the World určite nie je komédia, ako by sa mohlo zdať aj podľa obsadenia Stevea Carella. Má niekoľko viac či menej podarených vtipov, ale je to skôr romantická dráma s hlbšou myšlienkou. Pre čo sa skutočne oplatí žiť? Aký má zmysel všetko čo robíme? Carella som rád uvidel v trochu inej role, Keira Knightley bola taktiež fajn, hoci nič výnimočné nepredviedla. Záver ma dojal. Z kategórie filmov o konci sveta jeden z najlepších aké som videl. A keď už nič iné, aspoň vás donúti zamyslieť sa nad tým, ako by ste vy strávili posledné tri týždne vášho života.

Noci v Rodanthe (2008)

Muž a žena sa stretnú v penzióne, okamžite sa do seba zaľúbia, pár sekúnd sa pohádajú, potom sú zase šťastím bez seba, jeden má výčitky, druhý má výčitky, navzájom sa utešujú a pri tom vedú nesmierne debilné dialógy. Celé je to strašne umelé a amatérske. Snaha o prekvapenie v závere je, spolu s Jamesom Francom, ktorý sa tam síce objaví asi dve minúty, jedným z pramála pozitív. Mnou to však absolútne nepohlo a to ma dokáže dojať hocičo. Občas som mal pocit, že sledujem film od Rosamunde Pilcherovej.

Osm statečných (2006)

Nie je to zlý film, ale podráža ho jeho vlastná nelogickosť a niekoľko momentov, pri ktorých sa budete sami seba pýtať prečo to preboha robia takto a nie inak. Samozrejme psy sú krásni, príroda tiež, ale nie je dobré znamenie keď zvierací herci prekonajú tých ľudských. Nuda to ale určite nie je a keby niekto náhodou aj zaspával, tuleň ho zaručene prebudí. :-)

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

„You see things and you understand. You're a wallflower.“ Obvykle keď počujem spojenie americký tínedžerský film, automaticky si predstavím tupú bezmyšlienkovitú zlátaninu a radšej by som si niekoľkokrát za sebou pustil Turínskeho koňa ako niečo také pozerať. Perks of Being a Wallflower je však iný a ďakujem pánovi režisérovi za ukážku toho, že sa to dá natočiť aj vkusne a bez nejakých klišé. Veľmi milý a príjemný film, ktorý ma od začiatku chytil za srdce, v hlavnom predstaviteľovi som sa skutočne videl ako už dlho v žiadnej inej postave. Každý z ústrednej trojice stvárnil svoj charakter presvedčivo a ťažko povedať kto z nich hral lepšie. Nechýbajú ani emócie a navyše soundtrack je taký úžasný, že ho počúvam stále dookola.

Zlo mezi námi (2003)

Kvôli Zlu by som sa chcel naučiť po švédsky, aby som nemusel čítať titulky a mohol sa plne sústrediť iba na film. Film presne podľa môjho gusta, nemám čo vytknúť. Vynikajúce herecké predstavenie všetkých zúčastnených (hlavne Andreas Wilson a Gustaf Skarsgård boli skvelí), perfektná hudba, kamera, všetko môžem len chváliť. Niekoľko scén, z ktorých nabiehajú zimomriavky, priateľstvo, láska, hlavná postava, ktorej musí fandiť snáď každý, bojovnosť a zlo, ktoré je všade okolo nás.

The Perfect Host (2010)

O tomto filme som sa dozvedel úplnou náhodou a pozrel som si ho len preto, lebo som bol veľmi zvedavý ako dokáže David Hyde Pierce, ktorého poznám hlavne z môjho obľúbeného seriálu Frasier, zahrať úplne iný typ postavy. A podarilo sa mu to na jednotku. Táto rola mu očividne sadla a teraz už viem, že je schopný zahrať čokoľvek. Nezaostáva za ním ani Clayne Crawford. Film ponúka jeden nečakaný zvrat za druhým a nenudí ani chvíľu. Zakaždým totiž príde niečo nové čo vás šokuje. Miestami trochu bláznivý, ale nadmieru originálny psychologický thriller s kvalitným scenárom.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Veľmi originálne akčné sci-fi s kvalitným hereckým obsadením. Joseph Gordon-Levitt, ktorý sa tu na seba vôbec nepodobal, aj Bruce Willis predviedli dobré výkony. Prvá hodina je výborná, akčné scény sa podarili. Neskôr však začne tempo upadať a tá romantická línia so ženou a jej malým Kevinom mi pokazila skoro celý dojem. Pokiaľ ide o cestovanie v čase, často som bol z toho zmätený. Mám pocit, že viacero vecí bolo nedomyslených, napríklad na taký časový paradox v závere asi nikto nepomyslel. Čakal som trochu viac, takže sú to len slabé 4 hviezdičky. „This time travel crap just fries your brain like an egg.“