• Pohádka

Vinnetou - Vinnetou: Nový svět (2016) (epizoda)

Když jsem byla malá, často se mi zdálo, že se proháním s Vinnetouem a Old Shatterhandem po prérii a konáme spolu hrdinské skutky, táboříme pod širákem, jíme sušené bizoní maso a ve světle ohně se rozhoduju, kterého z nich budu milovat radši. Protože přesně tohle bylo kouzlo původní série, kouzlo naivní, dobrodružné romantiky, o níž sní hodně dětí. Tenhle nový Vinnetou není vůbec natočený špatně: přibližuje se tehdejší realitě ne nepodobné tanci s vlky, je korektní, Karel May je Old - což tušil už každý, kdo mayovky četl. Určitě potěší přítomnost Gojka Mitiče a mě osobně se líbil motiv motiv Nšo-či jako moudré šamanky. Jenže.... jenže nemám jediný důvod, proč si film pustit znovu.

Lída Baarová (2016)

Myslím si, že je kolem toho víc poprasku, než by si film zasloužil. Dobře natočeno, tedy pokud jste příznivci bulváru, senzacechtivosti a velkých emocí. Je to dynamické, barevné, stále je na co koukat. Některé scény jsou tak kýčovité, až je to legrační. Zaujal mne Pavel Kříž, i když nevím, zda Hitler takhle prskal opravdu, či je to básnická licence. Zpočátku mi vadilo celkové nadabování do češtiny, ale na druhou stranu: proč se s tím v bulváru párat, netočíme přece pro intelektuály a vyjde to levnějc. Co mi naopak přišlo velmi zajímavé a film to jednoznačně připomněl, že k této aféře došlo už před válkou, zatímco v povědomí lidí je, že to bylo za války. Když o tom tak přemýšlím, je bulvární zpracování vlastně dobrým východiskem (a možná jediným), jak se tohoto tématu zmocnit, protože těžko dneska někdo může celou situaci objektivně posoudit a natočit to reálně. Samozřejmě další otázkou je, zda vůbec je tohle téma k natočení hodné. Jsem ráda, že jsem film viděla, protože mám splněno a už to nikdy vidět nemusím. P.S.: Odjakživa jsem fandou filmů pro pamětníky.

Domácí péče (2015)

Uf, proč motiv rakoviny? Každý den nás sdělovací prostředky masírují zvěstmi o tom, že nám hrozí rakovina, infarkt a mrtvice a že jedině pouze díky speciálním drahým centrům a děsně drahým lékům máme šanci přežít. Takže, který režisér by si dovolil natočit film o tom, že by snad někdo mohl být vyléčen alternativně? Tím je rámec filmu bohužel jasně daný: klasická medicína nemá lék, alternativa je blbost, takže halt šlus. Přijde mi to škoda, protože skvostné Aleně Mihulové by slušela hořkosladká komedie o těžké a blbě placené práci zdravotní sestřičky, která navíc trpí ztrátou sebeúcty - takových lidí je spousta... Jinak je to natočeno citlivě, bez zbytečného patosu.

Maigret - Maigret klade past (2016) (epizoda)

Že Atkinson umí i navážno, ukázal už třeba jako reverend v Univerzální uklízečce. Dal to skvěle. Jasně, Gabin byl vynikající i díky své postavě, která přesně odpovídá Simenonově předloze, a Bruno Cremer šel důstojně v Gabinových šlépějích. Ale proč to nenatočit pro současného diváka? ... Velmi oceňuju, že se tvůrci nenechali zlákat podbízivostí a nevpašovali do toho akční scény. Všechno krásně pomalu plyne, a přesto to není nudné. Fiona Shaw je živel, které bych se nechtěla dostat do drápů, a Lucy Cohu je krásná, chápající a podporující paní Maigretová. Pěkné to bylo. Škoda, že se to Britům nepovedlo v cyklu o slečně Marplové.

Svět pod hlavou - Stín kapradiny (2017) (epizoda)

Fakt mě štve, že porevoluční kulturní počiny zobrazují život za socialismu strašně schématicky - buď, že všichni jsou děsně pro, nebo děsně proti. Ani tenhle seriál se tomu bohužel nevyhnul. Rok 1982 je sice tři roky před nástupem Gorbačova, ale nejsou to ani 50. léta, ani hluboká normalizace. Takže nástup vesničanů je sci-fi, stejně jako představa, že policajti na potkání kdekoho mlátili, že za každým slovem se říkalo "soudruhu". Na druhou stranu: díl majora Zemana "Studna" byl nesmírně populární a nahrazoval nám neexistující horory. Zatím mi to celé přijde spíš jako drsná komedie, a i když Trojan je tradičně výborný, mohl by se dát prostor i jiným. Navíc mi přijde divné, že si tady u prvního dílu každého nového českého seriálu říkáme "zatím nevím, uvidím dál" - není něco špatně?

Trpaslík - Pondělí (2017) (epizoda)

Tak zatím nějak nevím. Na dvojici Kolečko - Prušinovský slyším a Nymbursko vyloženě miluju. Postrádala jsem chytrý humor, vlastně humor vůbec, místo toho se mi dostalo laciných, trapných situací (čůrání při otevřených dveřích; jadrná mluva, a to i dětí vůči rodičům; akce "kondom", apod.). Předpokládám, že půjde o řetězec přání, kdy následující přavec místo aby napravil přání předešlého, bude si sobecky přát sám. Ale potěšilo mne, že do role profesorky obsadili Janu Matiáškovou. No, uvidím, co dál, zatím jsem optimista.

Legenda o drakovi (2015)

Výtvarně moc hezké, zejména vesnická scenérie (kontrast mezi bílou zimou a rudou barvou na kostýmech), sympatičtí herci, příjemná hudba. Děj v "modré laguně" je pro mne příliš dlouhý a nezáživný, ale drží si jistou úroveň a nesklouzne do sladkobolného kýče. Oceňuju i to, že tvůrci nepropadli konzumní podbízivosti a místo lascivity nabídli cudnost. A určitě velké plus za to, že drak zůstane i drakem. Ta digitální potvůrka byla taky kouzelná, škoda, že jí nebylo využito více. I když je to spíš romantická pohádka než fantasy, určitě stojí za shlédnutí.

Zázračný nos (2016) (TV film)

Absolutní absence zkratky. Usínali jsme u televize, očima popostrkovali hodiny, po 50 minutách sledování jsme nabyli dojmu, že to bude zřejmě na díly. Spousta zbytečných scén, které se daly vyřešit jinak, elegantněji a hlavně krátce, drobné nelogičnosti (Jak mohli udělat z růže esenci, když měli jediný květ a ten natrhali do karafy? A kde sehnali růži pro další vaření parfému?). A proč se řešil princeznin jen trochu povyrostlý nosík, když Miro Noga má nos nejmíň dvakrát větší? Jinak česko-slovenským projektům moc fandím. I když nechápu, proč ve společné pohádce nemůžou čeští herci mluvit česky a slovenští slovensky. Krásné lokace (lednický zámek se zahradou a skleníkem je paráda), výprava. Roztomilé princezny, stále krásná Anna Javorková, charismatický Ivan Romančík. "Princ Velen" nebyl moc k poznání, ale potěšilo mne jej po letech zas vidět. Pěkné efekty v kouzelníkově stanu. Janžurka standardně dobrá, chyběl humor. Ach jo.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Strašně mě to nebavilo. Nebylo mi totiž jasné, oč tam vlastně jde. A mám pocit, že to nevěděli ani sami tvůrci, jinak by nechali starého a mladého rytíže společně pracovat na vyřešení úkolu, což se jednoznačně nabízelo. Filosoficky by z toho jasně vyplynulo, že nic není černobílé a že "staré" rytířství není jen špatné a "nové" rytířství jen dobré. Takhle z toho vznikl galimatyáš a vítězství dobra nad zlem bylo prakticky souhrou náhod. Ani tahle pohádka se bohužel nevyhla lascivitě typu "dal bych si říct" a stylistika vázla. Je to škoda, protože výprava, lokace, hudba a obsazení hlavních rolí bylo velmi dobré. Jsem zklamaná, protože fakt nemám jediný důvod, proč bych se na to podívala znovu.

Slíbená princezna (2016) (TV film)

Podle mého možný prototyp moderní pohádky 21. století. Dobrodružný pohádkový příběh šmrncnutý steampunkem, bombastický nástup, až na výjimky velmi dynamické. Na rozdíl od mnoha pohádek předchozích let je příběh logický, kompaktní, jednoznačný děj i postavy, dotažení vedlejších motivů. Kluk a princezna jsou z masa a kostí, aktivní, jdou si za něčím, funguje mezi nimi chemie. Nechybí nadsázka a humor. Neokoukané tváře hrají solidně. A zaplaťpánbu, zlo je na konci potrestáno nekompromisně, avšak bez zbytečné dramatičnosti. Doporučuju zkrátit stopáž o 15 minut (hlavně scéna princezen a pirátů na lodi), vyvarovat se jakékoli lascivity, přidat na nonverbálním půvabu a zvýšit o stupínek jazykovou úroveň (zejména vyčistit stylisticky, domyslet vtípky a hlášky). Dobrý to bylo.