SeanLSD

okres Galanta

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 31 41
    • 23.6.2018  23:44
    Melancholia (2011)

Prvý film astronomického leta, v melancholickom čase, keď sú prvé letné dni chladnejšie než celá jar, a ja idem sám do kina v cudzom meste, kde ma všetxi odmietli, s hroziacim Mesiacom visiacim nad plátnom v roztrhaných oblakoch a pri poslednej scéne zaznie z vedľajšieho dvora With or Without You.. ___ urobili pre účinok určite viac než Larsova prekliata roztrasená kamera v naťahovaných scénach, ktoré MELANCHÓLIÍ zbytočne berú značný kus atmosféry.

• 23.6.2018  01:22

Seriál sa zvrháva na fraškuu, ktorej len úplný záver vracia kvalitu. Sledované v priebehu jari 2018.

• 20.6.2018  20:37
    Raná díla (1969)

Marx, blato, humor a blonďatá Miss.

• 20.6.2018  20:35

Myslím, že ak bol niekto s kamerou pri belehradských študentských protestoch v roku 1968,mohol z toho vyťažiť ďaleko ďaleko viac, ale nakoľko nepoznám okolnosti a podmienky vzniku filmu, nezačnem kritizovať tak sofistikovaného a ironického autora, za akého na základe iných jeho diel Želimira Žilnika nepochybne považujem..

• 15.6.2018  01:22

Ďaľší Anderson do zbierky. RUSHMORE má všetky kvality, ktoré sa o ňom píšu, ale...

• 14.6.2018  12:50

Polstoročia je preč, ale problémy mládeže v puberte sú stále také isté.. Hrozne ľahký film, ako je u Paskaljevića zvykom a súčasne jeho najčeskejší, ale pritom aj strašne povrchný. Mne prišiel hrozne doslovný a explicitný, bwz decentnosti a jemnosti najlepších českých filmov tohoto typu. Nuž, Balkánci na rozdiel od našich BÁSNIKOV a pod. idú rovno na vec. Rodinný príbeh nemá takmer žiadnu previazanosť s rokom 1968 a dejinnými udalosťami, ktoré sú na pozadí ukazované, je to iba umelá kombinácia, hlavný hrdina by to isté mohol prežiť o 10 rokov skôr či neskôr v tej istej podobe - len v televízore by bežalo niečo iné..

• 12.6.2018  12:57
    Rane (1998)

Divokejší ako UNDERGROIND, roztrieštenejší ako SUD PRACHU, tragickejší ako ZEM NIKOHO, zábavnejší ako NIE SME ŽIADNI ANJELI a vulgárnejšie ako čokoľvek.. to je zhrnutie ťažko popísateľného videoklipu srbskej reality 90.rokov, ktorý svojou komediálnou prehnanosťou presvedčivo ilustruje vnútorný chaos a spoločenské pomery totálne izolovaného národa vo vojne so všetkými. Úpadok morálky a hodnotového rebríčku je samozrejmý, a efekt na mladých ľudí, ktorí v tom vyrastajú, je prijatie zákona džungle. K slovu prichádzajú inštinkty mladého zvieraťa. Takže násilie, sex, drogy a zbrane.. v tak šialených kombináciách, že šokujú aj skúseného diváka. Subjektívne najznepokojujúcejší bol fakt, že som seriózne rozmýšľal, či v záverečnej replike, že aj tak obišli lepšie než tí, čo tu zostali, nemal hlavný hrdina náhodou pravdu..

• 8.6.2018  01:07
    Nenávist (1995)

Hymna haterstva, ktorá bude mať vždy čo povedať, pretože jej téma je stále aktuálna a nadčasová a jej stvárnenie padá presne ako dobre mierená rana na tvár. Nenávidím ťa, lebo v mojom obmedzenom betónovom vesmíre predstavuješ všetko, čobo sa mi nedostalo... a zrejme som sa o to ani nesnažil. Je to sčasti oprávnený pocit, že za môj stav je niekto zodpovedný.. niekto druhý... a je jednoduchšie kričať, ako diskutovať, urážať, ako dohodnúť sa. Je jednoduchšie mstiť sa prvému, kto sa naskytne, než hľadať príčiny a možnosti úniku zložitejšie ako prchavý účinok drog. Svet je džungľa, v ktorej síce slabý neprežije, ale silný musí neustále zápasiť. A že nie je dôležité, ako padáš, ale ako dopadneš? Ten pád trvá omnoho dlhšie...

• 31.5.2018  18:34

Jednotka je možno kultová a dodnes milo praštená, ale úplne odpálené pokračovanie nedá vydýxhnuť a bavilo ma nepomerne viac.

• 31.5.2018  18:32

V domovine mimoriadne populárna komédia s večnou tematikou, ktorá aj dnes osloví nadsadenou 90tkovou krikľavosťou.

• 26.5.2018  17:29

Totálny konzum.

• 25.5.2018  11:04
    Satyricon (1969)

Ak ma niektorý Felliniho film vyslovene nebavil, tak je to práve SATYRICON.

• 25.5.2018  11:02
    Osm a půl (1963)

Ani ako umelec v permanentnej kríze ani ako veľký milovník Felliniho nemôžem povedať, že by som bol ohromený.. Ťažký film, akurát neviem či preto, že je geniálny alebo preto, že nie je dobrý...

• 16.5.2018  21:47
    Sud prachu (1998)

Pozerám ten film v Belehrade presne 20 rokov po vzniku a rozmýšľam, či sa toho zmenilo až tak veľa...

• 6.5.2018  20:06
    Svaki put kad se rastajemo (TV film) (1994)

Skoro debutant Lukas Nola vytrel svojim mladým televíznym počinom zrak všetkým upätým starcom a prisluhovačom novej chorvátskej štátnej moci bez talentu. Najlepší civilný film o chorvátskom urbánnom zázemí počas vojny o nezávislosť.

• 6.5.2018  20:04

Impresionistická propaganda.

• 6.5.2018  20:03

Bogdan Žižić ako režisér a Goran Tribuson ako jeden zo scenáristov našťastie nie sú Oja Kodar, ale skutočný filmový režisér a známy kvalitný spisovateľ, takže ich film dokáže byť vlastenecký, čo sa v čase vojny počíta aj ospravedlňuje / oprávňuje, a hoci tiež skĺzava do sprostých karikovaných stereotypov, je to iba kolorit, podstatný je príbeh ústredných postáv, ktorý sa tomu celkom úspešne vymyká.

• 6.5.2018  20:00

Tento film sa ani nepokúša zakryť svoje propagandistické poslanie - ukázať celému svetu Chorvátov ako nevinnú obeť barbarského srbského národa. Nie že by sa v čase vojny dalo očakávať iné zobrazenie, ale VRIJEME ZA je strašne nepresvedčivý - patetický, sentimentálny, amatérsky - čo je v tomto prípade asi dobre, pretože takej karikatúre aspoň nikto neuverí a môže sa na to dívať ako na nenávistný céčkový trash, pochopiteľný vo svojej dobe. Inak podľa samotných Chorvátov "hanba chorvátskej kinematografie" a "Orgie filmového braku."

• 24.4.2018  19:10

Kým VRTIEŤ PSOM z toho istého roku bolo o tom, že to, čo vidíme, môže byť úplne mimo realitu a skutočná pravda nám ako divákom môže zostávať úplne skrytá, MESTO ŠIALENCOV je o prekrúcaní reality zdanlivo objektívne zaznamenávanej - a o to nebezpečnejšej.

• 24.4.2018  19:07
    Vrtěti psem (1997)

Rok 1997 bol pre Dustina Hoffmana v znamení filmov o mediálnej manipulácií. Na rozdiel od MESTA ŠIALENCOV, ktoré hovorí o prekrúcaní reality, vo VRTIEŤ PSOM je témou mystifikácia, a to hneď kolosálna. Popri tom, ako sa dobre bavíte, vám pomaly dochádza, že takto nejako sa to možno / zrejme / určite robí aj v skutočnosti.

• 19.4.2018  13:51

Neznáma kapitola budovateľských dejín, v ktorej sa 13 stoviek občanov Československa v rokoch 1925 - 32 vybralo pod vplyvom vlastných ideálov, komunistickej propagandy a dobrodružného agitátora Marečka budovať lepší svet do Sovietskeho zväzu. Pre nás je to iba okrajová epizóda, významná hlavne účasťou rodiny Dubčekových (mladý Alexander tam strávil prevažnú časť detstva a mladosti, odchádza až v roku 1938), pre dejiny Kirgizstanu sa jedná o zásadnú etapu modernizácie a prvenstiev. Stručná história jedného omylu, naivnej utópie, ktorú kruto zomlela história.

• 19.4.2018  13:48
    Slováci na Balkáne (TV film) (1990)

Veľa som sa z tohoto prevažne folklórneho obrázku zastaveného času v ťažkom, no zmierenom vidieckom živote vojvodinských Slovákov nedozvedel. S vedomím ďalšieho vývoja vyznieva najzaujímavejšie, že v predvečer najkrvavejšieho konfliktu v Európe od konca 2. svetovej vojny sa príslušníci marginálnej menšiny z oboch strán srbsko-chorvátskej hranice sťažujú na znevýhodnenie pri hľadaní zamestnania...

• 17.4.2018  09:54

Natriezvo a bez kamarátov to už veru nie je taká bomba. Originálna poetika by pravdaže urobila svoje aj sama, keby všetko čo sa tu deje a ukazuje nebolo prekopírované z UNDERGROUNDU. Je to vlastne iba natiahnutá scéna zo šialenej svadby na lodi s vytvorením lupičského "undergroundového" pozadia zasadené do bizarného cigánskeho prostredia, ktoré bolo v juhoslovanskom filme ďaleko lepšie spracované v legendárnych NÁKUPCOCH PERIA (1967). A to nie je dosť. P.S. Hoci je ČMBK na rozdiel od predchodcu výrazne nepolitický, že sa takisto odohráva na severe Srbska pri Dunaji dokazuje definitívne presun Kusturicovej náklonnosti z rodnej Bosny.

• 17.4.2018  09:45
    Underground (1995)

Kontroverzný, a vďaka umeleckej presvedčivosti potenciálne nebezpečný filmový monument, o ktorom sa už popísali tony analýz, diplomoviek a odborných pojednaní. A starý dobrý Emir, čo sa stal zo sarajevského moslima srbským vlastencom a až vtedy naplno uvoľnil svojho filmového génia, nám bude do omrzenia tvrdiť, že sa nejedná o žiadnu propagandu. No aj keď je to iba majstrovská umelecká vízia, ktorá konštatuje, že "tak to proste je" a Srbi, resp. Balkánci si jednoducho nedokážu pomôcť (a tak to proste nie je), viac než kedykoľvek inokedy si tu treba pripomenúť Althusserovu tézu, že každý text, bez ohľadu na to, či si je toho jeho autor vedomý alebo nie, či je to zámerné alebo nie, obsahuje ideologický obsah. A v prípade tak veľkého a prepracovaného diela, akým je UNDERGROUND, a tak nadaného a sofistikovaného umelca, akým je Emir Kusturica, si takú neuvedomelosť dokážem predstaviť iba veľmi ťažko.

• 9.4.2018  00:17

Steven Spielberg to opäť dokázal! Filmový zážitok, čo ma úplne odrovnal. Chalan jedna, on sa neprestane baviť - a ja tu lamentujem, že som starý! Oproti Spielbergovi starý možno som, ale vždy raz za 3-4 roky ma svojim filmom donúti cítiť sa ako malý chlapec a všetkému tomu veriť. Toľko múdier a pravdy v takom mladícky iskrivom balení! Neviem prestať byť ohúrený tým, ako už 50 rokov strieda minulosť a budúcnosť, fantáziu s realitou, stále ho to baví a stále je to svieže pre nových a nových divákov. Najsviežejší, najhravejší, najdravejší, najmladíckejší, najľudskejší a najcitlivejší blockbuster roka. Čistá radosť!___ Môj osobný spektákel roka, ktorý dvíha Spielberga späť na božský piedestál (po koľký krát už!). Aj na druhý krát som sa z toho stále tešil ako decko, táto hra sa len tak neomrzí. Na jednej strane správny postreh, že celková idea filmu je vlastne konzervatívna a stavia sa za únik z virtuálnej reality ("Because reality is the only thing, which is... real), na druhej dokonalé okúzlenie dynamikou a nekonečnými možnosťami virtuality. Zmes klišé a až detskej naivity (predsa len si cestu k skutočnému životu, lásku aj priateľov našiel prostredníctvom hry) a vodopádu popkultúrnych referencií jedna radosť, recyklácia filmových motívov (vrátane svojich vlastných) urobená s takým nadhľadom, že puberťáci môžu závidieť, plné uvedomenie si podstaty prchavého sveta pohyblivých obrázkov a fantastické, nikdy neomrziteľné remeslo s famóznym výkonom všetkých zúčastnených. Dielo, ktoré vyfarbí a naplní radosťou nejeden deň v šedivej, obmedzenej realite.

• 5.4.2018  19:45

Keby sa to volalo PLÁŽOVÍ GAYOVIA, mal by som s tým ako nič netušiaci divák menší problém, ale natočené by to bolo rovnako hrozne. Nemám vôbec problém zniesť občasný výlet do teplého sveta, aj keď som čakal skôr teplo na pláži... Dokážem pochopiť zvolenú formu - ak teda šlo o zámer a nie iba neschopnosť natočiť to lepšie - ale z tej okatej "nezávislosti" ma až hlava bolela, a celkovo to bola dosť rozvláčna nuda. Toto mohlo byť zaujímavé kedysi, ale dnes už máme na podobnú tému hromady lepších filmov. Nezabijem sa, že som to videl, ale mohol som sa tú hodinu a pol radšej povaľovať... - kdekoľvek.

• 1.4.2018  23:53

Naozaj usilovne musím premýšľať, kedy som naposledy videl tak vedome a schválne ujebaný blockbuster. Čo vlastne iného sa ešte dá robiť s toľkými prevarenými hrdinskými, patetickými a katastrofickými motívmi, než v ich vlastnom sáčku sa im vysmievať? Žiadna snaha o štýl a atmosféru, s del Torovou robustnou, ale v podstate jemnou štylistikou toto nemá nič spoločné. Namiesto toho hrubozrnná zábava takmer až parodujúca rutinérske postupy veľkých príšeráckych a robotofilných megafilmov. Vždy keď som si už myslel, že ďalší otrepaný a neschopne spracovaný stereotyp neznesiem, prišiel nejaký takzvaný wtf moment, neverím tomu, že nechcený, a vrátil ma do hry. Ak za to môžu nejaké tie čínske financie a z nich vyplývajúci zvláštny východný zmysel pre humor, tak tu to vyšlo v zaujímavý výsledok. Neviem, či by s iným prístupom mohol byť lepší, ale ak sa produkcia vydala týmto smerom, tak dúfam, že trojku budú produkovať Indovia a z ničoho nič tam roboti Jégeri aj s Kajdžúami prerušia apokalypsu a spustia polhodinové tanečné číslo! Lepšiu projekciu som si na prvý apríl ani vybrať nemohol!

• 28.3.2018  18:18
    Jumanji (1995)

Mnohé ďalšie zhliadnutia po kinopremiére ma vždy znovu utvrdili v tom, že toto je vynikajúca dobrodružná záležitosť plná trýskajúcej fantázie. Akosi nerozumiem tomu, prečo u nás ani po 40 rokoch nevyšla knižná predloha - námetom a dejovo totiž vytvára dojem, že patrí až niekam na úroveň NEKONEČNÉHO PRÍBEHU (a to je v rámci detskej fantastiky úroveň najvyššia).

• 28.3.2018  18:11

Bavil som na tom dnes v kine rovnako dobre ako na predchodcovi pred 20 rokmi. Akurát ten wow efekt už nie je, čo býval... - v tomto prípade však vinou nevýraznej réžie, pretože scenár a herci sú jednoducho skvostní.

• 25.3.2018  21:55
    Laibach: The Videos (hudební videoklip) (2004)

Kultúrno-spoločenská subverzia par excellance, ktorá neustrnula vo svojom východisku a naďalej provokuje ďalšie systémy, ideológie, režimy a ich propagandy. A to je presne to, čo umenie má robiť.

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 31 41