SeanLSD

okres Galanta

ICQ: 261-205-382

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
    • 28.6.2017  09:43

Do polovice či kedy bomba, vysoko aktuálna a autentická, točená s veľkým filmárskym umom a nadšením priamo v tej dobe a na tých miestach, kedy sa to dialo... - ale potom sme sa v tej púšti všetci trochu stratili, nie ? V rámci štúdia revolučných 60. rokov na to ešte asi niekedy mrknem, snáď ma to znovu neuspí...

• 26.6.2017  15:36

V obrazovej zložke veľmi realistické, natáčané na autentických miestach, to bolo príjemné. Herci veľmi fajn. Ale tým bohužiaľ klady končia. Myšlienka ok, ale jej spracovanie je strašne pochybné. Do polovice je zaujímavé aspoň to, ako sa trojica rozlične skúsených a založených novinárov zaplieta do dezinformácií, ale potom je to už strašne zbrklé a náhodné a naivné...aj na pohľad zvonka... Ubehlo to ako voda, ale dojem, že sledujem len akúsi kostru obratú o všetko mäso ku koncu brutálne narastal... Napokon sa THE HUNTING PARTY javí viac než plnohodnotný dotiahnutý film výstižne popisujúci prostredie a vyčerpávajúci svoju tému, ako iba symbolický príbeh, ilustrujúci nejaké tézy, ako napr. že po vojnových zločincoch sa nepátra kvôli vyšším záujmom atď. a okrem toho nanešťastie potvrdzujúci stereotypy o tajomných, drsných a večne chľastajúcich Srboch (ktorých je vo filme všehovšudy 10). Škoda. Všetky potrebné aspekty, poznanie domáceho prostredia a rešpektovanie jeho špecifickosti, ako aj poctivá snaha dobrať sa ako-tak objektívneho pohľadu zasväteného pozorovateľa zvonku a súčasne kombinovať ťažkú drámu s komédiou sa neskonale lepšie podarilo filmu PERFECT DAY.

• 26.6.2017  14:16

Zručne a nápadito (na Slovensku) natočený militaristický akčňák, ktorý sa spolu so svojim nezraniteľným hrdinom dynamicky a svižne prevalí cez všetky svoje nepravdepodobné klišé a zhnusí sa až v samotnom závere. Hoci zdiaľky inšpirovaný skutočnou udalosťou (respektíve viacerými, ktoré ale spolu priamo nesúvisia), neoboznámi príliš s balkánskym konfliktom, skôr poslúži náborovému oddeleniu americkej armády. pretože tu jasne vidieť, že niet ničoho zmysluplnejšieho, než tam v momente vstúpiť. Umožní vám totiž nájsť tých najlepších kamarátov, zažiť veľa srandy a dobrodružstva, precestovať svet a pritom správne konať, pomôcť svetu a ešte sa aj stať hrdinom. Popri tom a hlavne už trochu trápne heroickom zakončení (prečo nemôžu vyrábať alternatívne verzie pre neamerické publikum?) nie je ani taký hlúpy, ako by mohol byť a v postavách admirálov poskytuje aj zbežnú predstavu o zložitosti a závažnosti problematiky (teda na úrovni priemerného amerického diváka). Predovšetkým je to ale výborná akčná zábava bohato okorenená najrôznejšími, vtedy ešte neopozeranými technickými vychytávkami a výbornou hudbou, vďaka ktorým utečie ako nič a dokonca aj zostane v pamäti.

• 25.6.2017  10:55

Niekedy sa stane, že mŕtve telo je napadnuté vírusom, ktorý ho donúti nielen dementne sa tváriť, ale predovšetkým s natiahnutými rukami poskakovať ako králik a takto sa pohybovať svetom živých v snahe uloviť nejakú čerstvú krv. Ťažko hodnotiteľný úlet, ako to často býva v prípade ázijských filmov, ktoré ľubovoľne miešajú žánre, hrotia na úplne iných miestach, než je západný divák zvyknutý a sú prešpikované tým špecifickým ázijským humorom, keď si človek nie je istý, či sú výsledné gagy úspešne realizovaný zámer alebo nepodarok. V každom prípade je ale situačný humor ÚTVARU BOJA PROTI UPÍROM posadený na dostatočne prekvapivej úrovni, aby od chvíle, kedy sa naňho človek adaptuje, nestihol do konca nudiť, takže raz za polroka rozhodne nebudem ľutovať že sa na mňa nejaký taký zážitok z plátna vyvalil. A to predovšetkým zásluhou hercov, v prvom rade ústredného puberťáka, ktorý nielen trapoší, ale aj vychováva a civilizuje svoju zombie lásku neodolateľným spôsobom, takže to klasické bitkárske zakončenie, ktoré človek očakával väčšinu stopáže a nedostavilo sa, tam napokon ruší, pôsobí hlúpo a nenápadito a vlastne tam už radšej vôbec nemuselo byť...

• 18.6.2017  00:42
    Syriana (2005)

Wow. Keby to nebolo podľa knihy, žasol by som, že je možné to napísať. Veľký rešpekt aj tak, aj vzhľadom k tomu, že predlohy (prvé dve knihy Roberta Baera, bývalého dôstojníka CIA) sa venujú širokému spektru tém. SYRIANA je film spletitý a neprehľadný ako zákulisie svetového biznisu a politiky, o ktorom vypovedá. Trvá vlastne takmer až do konca, kým sa v ňom ako-tak dá zorientovať a to ma práve strašne baví, na rozdiel od bežného hollywoodskeho rozprávania, kde musia byť pravidlá hry do desiatich minút jasné, inak divák znudene film opúšťa. Toto je totiž nebezpečne blízke realite, a žiadne pravidlá neexistujú, nanešťastie pre pohodlného konzumenta filmovej zábavy. Toto totiž nie je zábava a rozhodne nič pre priemerného nesústredeného diváka, žiadne pohodlné sledovanie, žiadny ľahko konštruovateľný príbeh - tak ako nie je každému prístupná skutočnosť, čo stojí v pozadí našej globalizovanej reality. Mohlo by sa namietať, že je úlohou umenia ju sprístupňovať bežnému človeku, ktorý chodí do práce a bla bla bla, nemá proste čas veci si zisťovať, vzdelávať sa, bla bla bla, jednoducho je lenivý a je mu dobre v jeho uzavretej bubline, nechce nič vedieť. Ak totiž nie je ochotný potrápiť sa s dvoma hodinami inteligentného filmu, ako chce pochopiť svet ?

• 9.6.2017  14:48
    Král Artuš (2004)

Najzaujímavejšie na tom je to, že takto sa to skutočne mohlo stať!

• 9.6.2017  14:38

Zucker s Nicholsonom dokázali, že efektívnejšie môže byť vytiahnuť z celej tej masy príbehov okolo rytierov okrúhleho stola jeden a detailnejšie sa mu povenovať.

• 9.6.2017  14:33
    Excalibur (1981)

Zrejme najúplnejšia filmová verzia artušovských legiend. Na mňa pôsobila vždy trochu ťažkopádne.

• 9.6.2017  14:25

Taká absolútna, vytŕžená spokojnosť, na akú som sa hotoval, to nebola. Nie kvôli pyramídam, monštróznym slonom a pestrofarebnému osadenstvu dávneho Anglicka, ktoré z cyklu artušovských legiend urobili asi to, čo Paul W. S. Anderson s TROMI MUŠKETIERMI, ani nie preto, že akcia prekonala príbeh, a už vôbec kvôli Ritchieho frajerskému prístupu a klipovému rozprávaniu, kde bohužiaľ brutálne prevážila forma nad obsahom. Prekážalo mi, že keď si už z celého toho bohatstva materiálu, ktoré sa dalo využiť, mal vybrať do filmu len tú jednu jedinú líniu, musela to byť tá najotrepanejšia o pomste za zavraždených rodičov, ktorá tvorí os veľkej väčšiny zábavných mainstreamových filmov viacerých žánrov. Keby sa dialo aj niečo iné okrem toho, ľahšie by som pristúpil na Artuša - prototyp Vyvoleného, čo je koncept, ktorý mi už pekne dlho silne lezie na nervy. Príbehovú slabosť dokladá aj fakt, že vždy, keď sa niečo zásadné malo stať, vypomohla (z naratívneho hľadiska) mágia, na ktorú sa inak celkom poctivo kašľalo. Spracovanie samozrejme bombastické, vrátane najlepšieho akčného soundtracku od čias Djawadiho SÚBOJA TITANOV, vizuálne orgazmické a testosterónovo slastné.

• 6.6.2017  08:25
    Soupeři (1977)

Ridley točil históriu skôr než sci-fi a počtom diel sa dodnes zdá, že ju má predsa len radšej. Sakramentsky viditeľné je to už aj na SÚPEROCH. Je to precízne skomponovaná sonda do života dôstojníkov Bonapartovej armády. Každý záber je vycizelovaný do maliarskej nádhery a historickej vierohodnosti je venovaná maximálna pozornosť. To je jednak prístup samotného režiséra, ale dá sa to vnímať aj ako odraz hutnej, jazykovo vycibrenej prózy Josepha Conrada, podľa ktorého poviedky bol napísaný scenár. Tento fakt sa príliš nespomína, sám som sa to dozvedel až pri úvodných titulkoch filmu. Ako to v príbehoch tohoto autora býva, mizivá, často až nezmyselná príčina, malé pochybenie či bezvýznamný omyl, ktorý je mnohokrát pri čítaní až ťažko postrehnúť a ktoré sú práve synonymom osudu, respektíve zásadného rozhodnutia, ktoré vo chvíli svojho vynesenia tak závažne nevyzerá, vedú k dlhotrvajúcim až fatálnym následkom, ktoré ovplyvnia či dokonca zmaria celý život. Bez analýzy to však občas aj pôsobí, že veľkolepý dej je postavený na nezmysle, ktorého by sa normálny človek nedopustil. A v prípade filmových DUELANTOV to česť-nečesť vyzerá, že jeden z nich, iniciátor sporu, bol jednoducho arogantný kretén...

• 5.6.2017  12:22

Portorikánskej zločineckej legende, čo sa snaží o nápravu, sa dá predsa len lepšie fandiť než bezškrupulóznemu kubánskemu gaunerovi ctiacemu iba svoje vlastné zásady.

• 5.6.2017  12:15

De Palma, Stone, Pacino, Moroder... - všetko páni, ktorí vedia vytvoriť poriadny efekt, a vzostup zemitého grázla v čisto 80´s štýle nie je výnimkou. De Palma stavia svoj vizuálne opulentný film na atmosférickej rozvláčnosti, ktorej škodí priveľa sfúkanej psychológie medzi poriadnymi melami - úvod a záver síce zaberajú pekne krvavé strety s Juhoameričanmi, ale medzitým sledujeme čiste osobný život - podobne ako v Scorseseho ukecaných mafiánskych klasikách. A podobne ako napr. v MAFIÁNOCH, nIč sa nedozvieme o tom, ako sa to robí, ako to celé funguje, k čomu pritom dochádza a nedostaví sa dokonca ani akcia, pre 80. roky tak typická...- napokon rozmýšľam, čo sa celé tie 3 hodiny na obrazovke vlastne dialo. Odpoveď je však vzápätí poruke - Al Pacino sa dial!

• 4.6.2017  16:55
    The Audition (2015)

Keď už do toho vrazili toľko peňazí, z toho 90 % nepochybne na honoráre, mohli z toho rádoby splneného snu mnohých filmových fanúšikov aspoň niečo naozaj vyťažiť.

• 4.6.2017  16:26
    Casino (1995)

Nielenže je to veľkolepý epický príbeh o vzostupe a páde špekulantov, hazardérov a zločincov v Las Vegas, ale aj kompletná vyčerpávajúca encyklopédia chodu kasín, ku ktorým sa Scorseseho rozmáchly štýl a ukecaná popisnosť vyložene hodia.

• 4.6.2017  16:15
    Mafiáni (1990)

Na môj vkus je táto mafiánska klasika až príliš ukecaná a pri jej dĺžke sa tam toho zvonku i zvnútra v podstate až tak moc nedeje. Stále dokola iba žvaniace rodinky zabijakov, a všetky akcie i zločinecké praktiky sú podané opisom. Baviť ma to začalo, až keď som v to už nedúfal - keď tú zaspatú mafiánsku idylku ku koncu trochu rozpumpovali drogy. V kontexte Scorseseho tvorby štandard. Spoveď rovnako bezcharakterného čuráka ako VLK z WALL STREET (tam je ale aspoň viac tých drog a ženských tiel). v porovnaní s inými žánrovými klasikami u mňa rozhodne nad dvojkou De Niro-Scorsese víťazí duo Pacino-de Palma. A na psychologickú drobnokresbu, epickosť, intenzitu a vnútorné napätie KMOTRA sa nechytajú ani zďaleka...

• 3.5.2017  10:38
    Demonlover (2002)

Spomínam si dobre, ako nám bol DEMONLOVER počas štúdia filmovej teórie častým zdrojom ani nie tak učených diskusií a analytických rozborov, ako skôr náramnej zábavy z ich parodizovaného uplatňovania na takéto ťažké klenoty artovej kinematografie.

• 3.5.2017  10:35

Ešte pred nedávnom mohol byť jej filmový partner zo série STMIEVANIE, ktorá ich oboch preslávila, pyšný na to, že ulovil Cronenberga. Ale Kristen dokazuje takmer každou novou úlohou, že je aj tak úplne iná herecká liga. V tomto excentrickom, pochmúrne atmosférickom a ťažko uchopiteľnom filme Oliviera Assayasa, jedného z najpodivnejších autorov svetového filmu, to je vidieť viac než kedykoľvek predtým...

• 29.4.2017  23:18

Skoro geniàlne. Pre ľúbiteľov zveri a ekoteroristov povinnosť. Vďaka Poliakom môže aj česká / slovenská kinematografia robiť svetové filmy, ktoré sa vyrovnajú Škandinávcom. Namiesto idylického až melancholického zobrazenia kopaničiarskeho života, aký by stvorili našinci, brutálna sonda do tvrdého sveta zapadnutého pohraničia kdesi v strednej Európe, ba priamo v jej srdci. Základným konceptom je proživotné, newageové a mne sympatické obracanie optiky, v podstate svojim spôsobom westernovej zápletky jednej (správne pošahanej) proti (skoro) všetkým. Ale hodené kamsi do ponurých kladských dolín na pomedzí Poľska a Česka. Spolu s tou mytologickosťou prírody, ktorú sa Agnieszke, podobne ako v JÁNOŠÍKOVI, znovu podarilo vytvoriť, kde sú rovnocennými hrdinami (a divákmi) aj zvieratá samotné a bravúrnej mystifikačnej atmosfére výborný zážitok aj na veľké plátna. Tak pôsobivo nasnímaný kontinentálny európsky les, ktorý budí dojem tajomna až na úroveň povzneseného vedomia, som naposledy videl v ODVRÁTENEJ STRANE MESIACA. Les sa evidentne stáva pre európsku kultúru miestom návratu a spiatočníctva, s ohľadom na človeka v oboch zmysloch - aj ako miesto zaostalého spoločensko-hodnotového zriadenia v odľahlých horských krajoch, tak súčasne aj zdroj (staro)novej energie, mohutného prúdu obrody a znovunájdenia pravých, človeka uspokojujúcich hodnôt. Bez ohľadu na všetku pochmúrnosť, ktorou sa CEZ KOSTI MŔTVYCH vyznačujú, po skončení máloktorého filmu pochytí človeka taká mocná túžba v momente vypadnúť kamsi do prírody a naplno pocítiť jej silu, čistotu a rozmanitosť, o to viac, ak je vonku jar v plnom rozpuku.

• 26.4.2017  20:49
    Ochránci (2017)

Dlho som sa nevedel zbaviť dojmu, že Rusi netočili film podľa vzoru amerických superhrdinských komiksov, ale paródiu na ne, o to lepšiu, že sa tvári smrteľne vážne. Potom mi ale došlo, že autormi scenára bola banda 10-ročných deciek, ktorých otcovia sú nejbohatší ruskí producenti, ktoré sa kdesi na ihrisku dláždenom zlatom prekrikovali, čo všetko by v takom filme malo byť. Realizátormi OCHRANCOV sa potom stali majstri špeciálnych efektov, ktorí o ničom inom nemajú ani páru. Niečo tak absurdne nezvládnuté po všetkých stránkach okrem vizuálnej a za také nehorázne prachy som totiž už dávno nevidel. Je pre mňa veľkou záhadou, prečo práve s týmto filmom vyrazili Rusi na západný trh, keď v poslednom desaťročí vytvorili aj kopec kvalitných komerčných žánroviek znesúcich akékoľvek porovnanie s Hollywoodom. Všetky pravidlá dramaturgie, gradácie, motivácie a logiky sa tu ignorujú do tej miery, že nebyť všetkých tých klišé a otrocky držanej schémy komiksového veľkofilmu, stal by sa z OCHRANCOV skoro žánrový underground. Vrcholom je zostrih, ktorý pôsobí dojmom poprehadzovaných udalostí, ktoré chronologicky nedávajú zmysel. Akoby sa pokúsili sfúknuť ho v noci pred premiérou a pritom ešte stratili polovicu materiálu. Extrémne krátka stopáž a šokujúce skoky v deji by tomu ostatne zodpovedali...

• 11.4.2017  15:49
    The Visit (2015)

Silný úder! Jeden z najzaujímavejších autorov americkej kinematografie sa s fenoménom found footage filmov vyrovnal po svojom - teda náramne šokujúco a originálne. Po sérií filmov prevažne pre deti film s deťmi, pri ktorom bude nejeden dospelý posraný až za ušami. Keby som NÁVŠTEVU videl pred ROZPOLTENÝM, nečudoval by som sa toľko tým brutálnym pritvrdením. Pohojdávanie medzi pohodičkou a znepokojením až k ťažkému psychu je tu vytvorené fantastickým spôsobom a podporené v rámci civilnosti a presvedčivosti doslova grandióznymi hereckými výkonmi. Hlavne deti sú natoľko zaujímavé, že by som sa bez problémov pozeral na ich domáce video aj keby nešli na návštevu k strašidelným starým rodičom.

• 11.4.2017  15:37

Shy si po POSLEDNOM VLÁDCOVI VETROV evidentne chcel vyskúšať ďalší žáner určený predovšetkým mladšiemu publiku (spoločný zostal farebný chlapec v hlavnej úlohe) a hlavne oddýchnuť od prepracovanej logiky, ktorá bola tak charakteristická pre jeho staršie filmy. Smithovic vesmírny rodinný cajdák je však odfláknutá obskúrnosť z inej doby, ktorá mohla byť napriek debilnému scenáru ako-tak dobrá v rukách niekoho iného. A tých 130 miliónov sa stratilo zrejme u Smithovcov, pretože vesmírna časť vyzerá na podobnej úrovni, ak nie horšie, ako v sci-fi seriáloch z 90. rokov.

• 11.4.2017  15:28

Náhodou! Veľmi pekne realizované komplexné fantasy, ktorého by som s radosťou zniesol viac - ako stopáže, tak aj pokračovaní. Páči sa mi, že Shy nikdy neprestal prekvapovať. Po prvých osobitých filmoch, v ktorých vytvoril svoj vlastný štýl a vrcholiacich STALO SA, v ktorom sa takmer nič nedeje a chcelo sa vystačiť len s atmosférou, prišila akčná rozprávka o živloch, efektné veľkorozpočtové fantasy, v ktorom sa toho deje až príliš a neustále. Z môjho pohľadu to autor ustál so cťou.

• 11.4.2017  15:23

Teda, ten Shyamalan ale dokáže vytvoriť mytológiu z ničoho! Po zhliadnutí ŽENY VO VODE sa už nečudujem že sa následne pokúsil prejsť k veľkolepému efektnému fantasy. Problém tohoto filmu ale je, že to, čo predtým rozprával obrazom, sa tu iba rozpráva - doslova sa iba tak odkecá obyvateľmi jedného činžiaku. A ak sa k spojeniu s morskými ľuďmi musia vždy riešiť také detektívky s objavením Liečiteľky, Symbolistu, Spolku a Nádoby, tak sa vôbec nečudujem, že sme s nimi kontakt stratili - a naďalej im veselo hádžeme stovky ton bordelu do domova... ___ Až tu som si uvedomil, že záver ROZPOLTENÉHO nie je až tak prekvapivý, že Shyove filmy aj napriek rozmanitosti ako celok pripomínajú skladačku motívov, ktoré zrejme odrážajú osobnosť svojho tvorcu. Ale preskladávanie dielikov v ŽENE VO VODE je nechcene smiešne a Shyamalan akoby to tušil, symbolicky sa tu pomocou jednej postavy vyrovnáva s filmovou kritikou. Deťom by sa to mohlo páčiť viac. ___ Podobne ako ONDINE Neila Jordana, ani tento film nepriniesol morské víly na výslenie fantastického filmu. Upíri ďalej vládnu.

• 11.4.2017  15:20
    Vesnice (2004)

"Buď vodcom, keď iní len nasledujú." ____ Režijne rovnako triumfálne ako ZNAMENIA, ale na rozdiel od nich aj so silným príbehom a posolstvom, nie iba exhibícia remesla.____ "Vedie ju láska. Svet sa predsa za láskou pachtí, a pokľaká pred ňou s úctou."

• 6.4.2017  01:29
    Black Hole (2010)

Tento kraťas podľa komiksu Ch. Burnsa o sexuálne prenosnej chorobe spôsobujúcej groteskné deformácie teenagerov mal byť výzvou k zbierke na natočenie celovečeráku. Ten napokon nebol realizovaný, podobne skončila predtým snaha N. Gaimana a R. Avaryho, ako aj neskorší projekt D. Finchera.

• 6.4.2017  01:20
    D-minus (2004)

Vyzerá to ako príprava na úplne iný typ filmov, než akými sa Sanders napokon zapísal do histórie.

• 5.4.2017  00:16

Fantázia vs. Realita = 1:1. Ešteže máme príbehy, ktoré robia mnohé tie ťažko vysloviteľné pravdy znesiteľnejšími...

• 31.3.2017  23:01

Ani sa mi nechcelo veriť, že by takým oslnivým kabátikom zakrývali tak nečakane priemernú, na kosť ohlodanú kostru. Pozor, to nie je Sandersova chyba - on svoju prácu odviedol viac neż slušne! GHOST IN THE SHELL je veľmi podobný prípad ako I ROBOT, kedy vizuálne fenomenálnemu režisérovi dajú realizovať totálne zholyvúdený sci-fi príbeh, ktorý vlastne vôbec nemá dôvod byť spracovaný akčným spôsobom - jedine, že producent tak žiada..

• 25.3.2017  01:38
    Život (2017)

Život je super - teda ak ho nemusíte zdieľať s historicky prvým vypestovaným mimozemšťanom... ___ Čo je zlé na tom, ak si vezmem nejakú archetypálnu, už aj vo filme zdomácnenú premisu a spracujem ju nanovo, poctivo podľa súčasných meradiel kvality ? Príbehy sa stále opakujú... - už od zrodu inteligentného života. Ich aktualizácia je pochopiteľná, nevyhnutná aj žiadúca (a žiadaná). Vidieť to najlepšie na prenesenej úlohe človeka - síce stále obete, ale už nie sme iba pasívni príjemcovia, náhodní okoloidúci, ale Stvoritelia samotní. A máloktorý sci-fi film podľa pôvodného scenára ho má vypracovaný tak poctivo, ako sa vyžaduje od literárnych podôb tohto žánru, hoci záver v štýle KRAJNÝCH MEDZÍ som neuvítal, tentokrát sa mi to akosi nehodilo. ___ Nevidím teda dôvod tento v podstate psychologický remake VOTRELCA odsudzovať. Vyčítať mu môžem iba to, že už možno nikdy nebudem mať tak rád chobotnice, ako tomu bývalo predtým... Pozitívne hodnotím aj to, že tento Život nebol o rozmnožovaní, ale kvantifikácií.

• 24.3.2017  00:55

Neskutočná mizéria slovenskej periférie, v ktorej depresívnosti ide Fornyaová tuším ešte o krok ďalej než v predchádzajúcom filme. Pustota života v šedivej krajine je snímaná v tak dlhých záberoch, aby si ju človek na tých 90 minút užil na vlastnej koži. To je hlavná, uspávajúca kvalita tohoto diela, oživená len záhoráckym nárečím, pretože príbeh, ktorý je do toho zasadený, nemá veľký naratívny náboj, je to len výsek z márneného života nešťastnej existencie. Nechce sa mi ten film zatracovať, ale neodvážim sa považovať ho za vydarený...

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37