SeanLSD

Martin Miklošovič

okres Galanta

<< předchozí 1 2 3 4 10 20 29 38
    • 11.12.2017  20:38
    Nebezpečné ostrovy (TV seriál) (2014)

1 - Killer Whale Island (južný Atlantik), 2 - Grizzly Bear Island (severovýchodný Pacifik), 3 - Shark Island (južný Pacifik), 4 - Volcano Island (Galapágy), 5 - Devil´s Island (Panama), 6 - Deadliest Moments (Making of)

• 11.12.2017  20:32

1 - Anakondy, 2 - Tigre, 3 - Morské krokodýly, 4 - Obrie slony, 5 - Kazuáre, 6 - Divé svine. ___ O 2 roky neskôr vznikla ešte jedna 6-dielna séria.

• 28.11.2017  01:58
    Agrese (1975)

Nepredvídateľný, skoro každou ďaľšou scénou a prudkými zmenami ich nálad prekvapujúci, skvele napísaný thriller s chvíľami až príliš ujetými momentmi v hudobnom podmaze, hereckom prejave a dialógoch. Tie ostatne okamžite prezrádzajú spisovateľskú ruku, vybrúsené, nápadité, na často až dosť uletené detaily zamerané, ale vždy zaujímavo posúvajúce dej. Najvzrušujúcejšia je ale tá trvalá nejednoznačnosť v ponímaní dobra a zla, ktorá pretrváva aj po odhalení vskutku vypointovanej pointy a stále akoby ďalej pátra v hlbinách ľudskej duše, odkiaľ vytryskáva praveká agresivita. V americkom filme by ma takáto neistota a nečiernobielosť šokovala omnoho viac. PRIANIE SMRTI, ktoré viacerí považujú za predobraz AGRESIE je proti tomu jasne rozčlenené a yankeeovsky správňácke, čiernobielo primitívne.

• 15.11.2017  14:39
    Dredd (2012)

Ultrabrutálna psychedelická naháňačka panelákom bezútešnej budúcnosti. Už dlhšie som nevidel film, ktorý by mi vďaka prekrásne dravej forme a kryštalicky čistému prístupu k svojmu námetu tak ulahodil, že som si ho okamžite chcel pustiť znovu. Oceňujem že sa nekoná žiadne zachraňovanie sveta - ten už je ostatne dávno mŕtvy, ostalo len zadúšajúce sa Mega-City 1. A v ňom sa denne odohrávajú príbehy ako je tento - je to proste bežný deň v Sudcovskej službe, kde musí byť vykonávateľ viac fašistický tvrďák nadovšetko ctiaci iluzórny Zákon-a-Poriadok, než nejaký dobrák, čo chce Pomáhať-a-Chrániť. Proste pekelne hutná epizóda, ktorej výbušná forma zodpovedá zovretému deju bez zbytočných odbočiek, kde má každá precedená veta svoj význam, osvetľujúc vo výdychoch medzi strieľačkami reálie svojho univerza a herci sú perfektne presní. DREDD je zvoleným prístupom k látke dokonalý akčný film a bol by aj geniálny, keby nebol z podstatnej časti vykrádačkou famózneho indonézskeho ZÁŤAHU.

• 15.11.2017  14:03
    Soudce Dredd (1995)

Z hľadiska komiksu je to neúspech, ale nie preto, že tu uvidíme Dreddovu tvár, ktorá nesie obvyklý urputný výraz Sylvestra Stalloneho (pričom jeho sánka a hlas by perfektne vyhovovali), ale práve preto, že je to viac Stalloneho film než čokoľvek iné, ktorý viac vyhovuje typickej jeho siláckej póze predovšetkým z 80. rokov, kde musí stáť sám proti všetkým - a pravdaže krivo obvinený... Táto schéma prekonáva aj potenciálne ospravedlnenie, že SUDCA DREDD je určený predovšetkým mladšiemu publiku, podobne ako prvé časti komiksu, kde je prehnaného humoru viac než maskovanej spoločenskej satiry. Najdôležitejšie zo všetkého však je, že ten film napriek značnému rozpočtu, veľmi peknej výprave a slušnému obsadeniu (parodujúci Assante mi prekvapivo vôbec nevadí na rozdiel od vtipného prihrávača Schneidera) celkom nudí, hoci predvádza jednu atrakciu za druhou (kanibalskí piráti, bojový robot, polorobotický netvor, mutanti). Zvlášť do očí bijúce je to v porovnaní s DEMOLÁTOROM, ktorý sa takisto neberie vážne, ale zvláda pritom byť výbornou akčnou zábavou aj reflexiou spoločnosti... - a ktorý mal takisto neznámeho režiséra. Pre Stalloneho kariéru je totiž charakteristická aj režisérska ambícia a preto si do filmov, ktoré nerežíroval sám, vyberal zrejme takéto neznáme mená, neveľmi skúsených režisérov, pre ktorých bola spolupráca s ním najväčším úspechom v kariére.

• 2.11.2017  22:05

Keď som pri predchádzajúcej časti trocha prilepšoval, teraz zvolím opačný prístup. Už len preto, že mŕtvi sa majú nechať na pokoji a že v 21. storočí mal byť tento žáner už dávno medzi nimi... Rick Rosenthal opäť preberá po niekom rozbehnuté remeslo a je ešte odvážnejší, než keď pred 20 rokmi so svojim masakrom v nemocnici nadväzoval na Carpentera - i keď vo svojom modernom prístupe tu opäť už opakuje po druhých. Nie že by bol HALLOWEEN: ZMŔTVYCHVSTANIE vo svojom žánri zlým dielom - práve naopak, je pestrejší, zábavnejší aj napínavejší ako všetky ostatné časti, a výborne natočený. Vidieť ho samostatne, rozhodne naberie hviezdičiek viac. Ale spôsob, akým nadväzuje na H20 a prekrúca jeho "definitívny" záver, je tak nehorázne nezmyselný, že to diskvalifikuje celé dielo.

• 2.11.2017  21:59

Rodinná dráma Strodeovcov konečne inteligentne a citlivo doriešená - hasičskou sekerou... S hviezdou pôvodného filmu, režisérom najlepších PIATKOV 13 a producentmi VRESKOTU... prevracia zákony slasheru tak, ako si predstavujem, že by sa to v reále malo diať, pretože obvykle musím sledovať desiatky filmov, v ktorých niekto konečne omráči nesmrteľného hajzla a namiesto toho, aby ho dorazil, už len pre istotu spálil alebo rozcepoval na kúsočky, začne utekať, aby sme si tisíci raz mohli vychutnať, ako za tým vystrašeným, bežiacim, ale už vlastne mŕtvym nešťastníkom opäť povstáva bledý maskovaný ksicht. HELOUVÍN HÁ-DVE-Ó (vtipálci / kreténi u distribútorov tiež bodujú) k mojej maximálnej spokojnosti (kvôli ktorej ešte prilepšujem hodnotenie) dokazuje, že "kultový" Michael Myers je iba chorý chudák, ktorý dokáže využiť moment strašidelného prekvapenia, ale keď sa na neho ide poriadne, chytro a s nasratou 20-ročnou traumatizáciou, ktorá nič neponechá náhode, tak začne byť chudák až poľutovaniahodný. Divákovi je až ľúto, že keď je tu konečne HALLOWEEN s poctivým prístupom, trvá napokon tak krátko. Na druhej strane presunutie deja do slnečnej Kalifornie a perfektnosť obrazového spracovania akosi uberajú na pochmúrnej, až chorej, smrteľne vážnej atmosfére, ktorú mali predchádzajúce, hoci aj značne odfláknuté časti. Povedzme ale, že ide o dôstojné zakončenie nijak úžasnej série, ktorá sa nikdy sériou stať nemala...

• 31.10.2017  02:02

Vždy sa nájdu nejakí noví príbuzní, aby mal Michael Myers dôvod vyliezť z diery, kde kvasil posledných pár rokov. S ohľadom na záver päťky je prekvapujúce, že šestka vznikla až o ďalších 6 rokov, keďže to vyzerá, že musela byť naplánovaná už v roku 1989. Z nesmrteľného magora - utekať pred ním je skoro rovnaké ako unikať Terminátorovi - sa medzitým stala legenda, má fanúšikov, ktorí sú ním nadšení a niektorí ho posielajú dokonca do vesmíru (to sa medzičasom podarilo iba jeho konkurentovi Jasonovi). Celkove sa do hry viac dostávajú médiá - príznak 90. rokov a prichádzajúceho VRESKOTU - a aj forma získala agresívnejší, dravý charakter - halucinogénne strihové sekvencie, a strašidelná zvuková stopa. Samotný hudobný motív je omnoho dynamickejší, ale nanešťastie si ho skoro vôbec neužijeme. Najzaujímavejšie na PREKLIATí MICHAELA MYERSA je však odhalená identita tajomného cudzinca, ktorý Michaela zachránil v závere predchádzajúceho dielu, a prítomnosť nejakého kultu, ktorému bohvie o čo vlastne ide. No a vysvetlenie Myersovho zla, to je pre mňa zvlášť lahôdka - runa označujúca keltského démona Thorna (žeby ten istý, čo dal meno DAMIENOVI ?) súvisiaci so súhvezdím, ktoré sa niekedy ma Halloween ukazuje (a niekedy nie ? a aj v Amerike ? - myslia zrejme tú známu vetvu amerických Keltov!) a ktorému Kelti zasväcovali vždy jedno dieťa v kmeni. Obetovali tak vždy jednu rodinu, aby ochránili kmeň. Šťavnaté. Ale o čo teda ide tým maniakom na psychiatrií ? Najviac ma inak dojíma, ako ho vždy niekto omráči a potom od neho utečie - namiesto toho, aby ho spálil, rozpustil v kyseline alebo posekal na kúsky.. - potom by som si pozrel, ako sa bude chlapec hrať s nožíkom!

• 31.10.2017  01:45
    Halloween 5 (1989)

Z nejakého mne neznámeho dôvodu je vraždiaci idiot v bielej maske taký populárny, že ho musia kriesiť znova a znova, a hoci sa ho zbaviť pokúšal aj sám jeho tvorca a napriek tomu, že svoju vražednú silu už predal neteri a mohol by spokojne odpočívať v pekle, diváci ho stade neprestávajú ťahať von na nekonečnú misiu vraždenia nevinných mladistvých, ktorí nič nechápu... podobne ako ja. Piaty (alebo štvrtý, ako to kto vníma) HALLOWEEN je slasherová tuctovka, v ktorej zvedavosť vzbudzuje aspoň neistota ohľadom toho, či chce Michael svoju neter zabiť - asi hej, keďže nevyužila príležitosť prebrať jeho kšeft - a identita tajomného cudzinca, čo sa tam celý čas motá. Kým štvorka mala peknú atmosféru, ale mizernú akciu (ktorú sa snažili zakryť najvyšším počtom obetí v sérií, hoci divák lačný krvi si žiadnu z nich nevychutnal a mnohé ani nevidel!), tu je to naopak - akcia je príjemne brutálna, popritom sa však ukazuje, že hoci sme stále v Haddonfielde, Halloween sa iba o rok neskoršie odohráva v lete - stromy sú nádherne zelené a po celý čas svieti slnko, dobre že nie aj v noci - to asi aby zmiatli Myersa. Ku koncu ako obvykle v tomto žánri pribúda nudy - a adrenalín zdvihne iba záver v Michaelovom dome - predovšetkým majstrovská sekvencia v šachte na bielizeň. Inak sa tu naplno ukazuje, aká je malá Harrisová výborná herečka, nesúc bremeno skoro celého filmu a scenáristické výmysly ohľadne telekinetického prepojenia s Myersom, ktoré sa napokon vytratia a nezískajú žiadny zmysel.

• 31.10.2017  01:31

Na Halloween všadeprítomný retard Myers so zvláštnou slabosťou pre svojho doktora a skrývačku znovu na vychádzke. Natočené je to fajn a hoci sa postavy na tento žáner správajú výnimočne rozumne, v súboji s tým degenom, ktorý sa vždy zjaví tam, kde to scenáru vyhovuje, to nemá aj tak žiadny zmysel. Zvlášť keď čo je v rodine, to v nej zostáva... Ale záver, ten je skutočne na takúto primitívnu sériu úchvatný - a jediný zostáva v pamäti okrem naozaj silnej jesennej atmosféry, pretože ani z toho násilia tu vlastne nič nie je a vraždiace scény sú takmer neviditeľné.

• 5.10.2017  20:50
    Vetřelec (1979)

Moji rodičia boli kedysi dávno spolu na VOTRELCOVI v kine. Dosť možno je moja existencia následkom tejto udalosti. Som votrelec na tomto svete. Na rozdiel odo mňa, Gigerovmu a Scottovmu monštru ako synonymu desivej ne-ľudskosti a bezbrehej hrôzy z neznáma, to nevadí.

• 5.10.2017  20:36
    Vetřelci (1986)

James Cameron natočil najlepšie dve pokračovanie všetkých čias (a nemyslím tým PIRAŇU). Premeniť tiesnivý horor o desivej kreatúre z hlbín studeného vesmíru na veľkolepú akčnú epiku s hustou atmosférou, ktorá za 30 rokov vôbec nezostarla, jednoznačne je dôkazom vizionárstva, ktoré sa v súvislosti s týmto úžasným tvorcom často spomína.

• 5.10.2017  20:34
    Vetřelec ³ (1992)

Pripraviť Ripleyovej takýto krutý koniec po všetkom čo si prežila považujem za kruté až zvrhlé, ale dokázal by som si tú beznádej užiť, ak by prebehla originálnejším spôsobom. Oproti vizionárskemu Cameronovi však nadaný videoklipár Fincher v ťažkých realizačných podmienkach bez hotového scenára iba zopakoval votrelčiu schému z jednotky, obohatenú o výbornú atmosféru zhrdzavenej planéty a posilnené feministické posolstvo. Nevítaného hosťa sme už poznali, nikam sa neposunul, nepredviedol nič nové a ešte k tomu ho aj bolo málo. Navyše ani vzťahy a psychológia výborne obsadených väzňov ma na rozdiel od prvých dvoch častí nedokázali nadlho upútať. Zo všetkých zaujímavých potencialít, ktorými sa tretí Votrelec či dokonca votrelec Na Tretiu mohol stať, spojené s menami Williama Gibsona či Vincenta Warda, vzniklo nakoniec producentmi napísané nepríliš originálne pokračovanie, ktoré iba naťahuje Ripleyovej utrpenie... Ani jedno by nevadilo, keby to nebola tak trochu nuda... P.S. - Však už o pár rokov malo nasledovať také prevratné rozbíjanie klasiky, že sa nikto nestíhal čudovať...

• 5.10.2017  20:31

Absolútne nepredvidateľný film, ktorý spojil výrazné tvorivé osobnosti Jossa Whedona s jeho trýskajúcim gejzírom nápadov a obrazoboreckou hrou s kánonom a výrazného, až úchylne dekadentného výtvarného štýlu Jeana-Pierra Jeuneta. Výsledkom je totálne šialený úlet, na ktorom najviac prekvapuje, že ho producenti, robiaci toľko problémov pri trojke, boli ochotní schváliť. Akoby si povedali, že skúsia presne opačný prístup, vyberú čo najnepredvídateľnejšiu kombináciu hlavných tvorcov, podľa možnosti excentrických vizionárov a uvidia čo z toho vzíde s backgroundom kvalitných technických pracovníkov. Áno, je pravda, že to nemá tú "správnu votreleckú" atmosféru, ale aj doba sa zmenila, alien vyliezol z anonymity a stal sa celebritou - a aby ako taká prežil, musí obetovať svoju tajomnosť a nahradiť ju zábavnosťou. A V4: VZKRIESENIE rozhodne zábavné JE a na rozdiel od trojky ani chvíľu nenudí. A zadosťučinenie, ktorého sa dostalo Ripleyovej, je skutočne gustiózne, hoci by sa dalo vnímať aj ako pokračovanie jej stáročia trvajúcej tortúry a nekonečné peklo. Ešte aj istotu smrti jej zobrali, hnusné experimenty na nej robili a aj ten vytúžený návrat na zem má v sebe horkú pachuť... - aj keď zase je tu nový život a superschopnosti ako bonus k tomu. S aspoň trochu odmeranejším prístupom sa dalo vyťažiť ešte mnoho silných emócií zo všetkých tých šokov a kontroverzií, ktoré Whedon vo veľkom nadhadzoval, takto zostala len radosť z toľkej nápaditosti a trochu drzej, ale predsa len mimoriadne plodnej neúcty k predchodcom.

• 5.10.2017  20:12

Nuž, ani mne sa veľmi nepozdáva, že to tajomné desivé monštrum z neznáma, synonymum hrôzy, má napokon objasnený pôvod. Ani jeho nová podoba, neporovnateľná s gigerovskou. Ale nebudem nostalgik a puritán, a za tú provokatívnu odvahu a do dôsledkov dotiahnutú zvrhlosť pripomínajúcu najkrutejšie diely KRAJNÝCH MEDZÍ hovorím ÁNO! V tomto prípade ma to mrazilo viac než v prípade ŽIVOTA, kde sa mi to zdalo nasilu prilepené. Pritom však ide stále v podstate len o epizódu, alienovské univerzum celé sa dá dopĺňať o ďalšie, ktoré by uspokojili aj tých, ktorým COVENANT nevyhovoval... ___ Rovnako ako v ŽIVOTE bol pre mňa zaujímavý ten evidentný posun od minulosti - sme Stvoritelia, nie obete. Pritom atómovú bombu, ktorá do veľkej miery spôsobila ten strach z neznámeho v 2. polovici 20. storočia, sme tiež stvorili my. Teraz už sa však prostredníctvom filmov dá usudzovať, že sa ľudstvo (minimálne americké) cíti tak naveľko, že sme stvorili absolútne všetko to, čo nás vôbec môže ohroziť. Puritánsku Ameriku pohltila pýcha a jej Boh je schovaný kdesi v pozadí - on stvoril človeka a marťanskú bunku (hoci ktovie), stavebné kamene, ale my sa s nimi slobodne, tvorivo a ničivo hráme.

• 3.10.2017  00:14

"Je toto naša prvá schôdzka, alebo posledná ?" ___ Prečo páchať samovraždu, keď si človek môže predtým ešte trochu popiť, že áno ? Lenže Ben si to pitie neužíva a to krásne, čo sa mu do zdanlivo skazeného života pripletie, neskončí ako romanca. To oboje potvrdzuje tento "najnormálnejší" film Mikea Figgisa ako stále prudko nezávislý, pretože kvôli tej jeho urputnosti v sebadeštrukcií OPUSTIŤ LAS VEGAS vyznieva ako tvrdohlavo negatívne fatalistický film v opozícií k americkému mainstreamu, kde všetko obvykle - aj keď to nedáva veľký zmysel - dospeje k happyendu. Tu totiž práve naopak - Benov odovzdaný prístup rozčuľuje a je vyslovene krutý k Sere, ktorá sa so životom bije, ktorá bojuje o lásku, kým on sa iba stále viac poddáva bezmoci a prázdnote. ( Odráža tak skutočný osud autora predlohy, Johna O´Briena, ktorého to bolo jediné dokončené dielo a ktorý film nikdy nemal možnosť uvidieť kvôli samovražde vo veku 33 rokov, pred jeho dokončením. ) Film je napriek tomu melancholicky krásny, formálne dynamický a s prekvapujúcimi humoristickými pasážami. Prudko od bolesti chľastajúcemu človeku, ktorý uvažuje nad samovraždou, by som ho ale asi nepustil... - alebo práve naopak!

• 24.9.2017  02:54

V realizme prekvapivo ostré, v realizácií prekvapivo dynamické a funkčné. Mišmaš jazykov jje tu neprekonateľný. Holt cigánčina! bez predsudkov.

• 23.9.2017  01:20

Nekonečne dobré.. aj ako film aj ako adaptácia perfektnej predlohy Ante Tomića, zároveň autora scenára.

• 16.9.2017  11:01
    Kozje usi (2016)

Podľa románu Vladislavy Vojnović.

• 29.8.2017  14:16

"Lepšie byť mŕtvy frajer ako živý srab." ___ To je nesmrteľná hláška definujúca tento pomník akčných a bezproblémových 80. rokov s nádherným obsadením, v ktorom (alebo ktorých) je frajerstvo hlavná hodnota, kde sú všetci chlapi drsní alebo slizkí, ženy mladé, krásne, odvážne a povoľné, kde vymyslíte plán na získanie 2,5 milióna dolárov počas jedného večera popíjania (frajerovania) pri bare (a všetko samozrejme elegantne vyjde), kde sa policajti zjavia iba ak ich chcete nájsť, teda ponaháňať sa na motorkách alebo ich pretiahnuť (ak sú ženského pohlavia), kde vyvraždenie všetkých kamarátov (kvôli nášmu nápadu) prebolí za večer (lebo však frajeri žijú tu a teraz a hlavné je ich vlastné ego). Podstatná je absolútna sloboda, nech to stojí čo chce a chlapské priateľstvo, ktoré jediné ju chápe (na rozdiel od žien). MARLBORO MAN A HARLEY DAVIDSON je film proste exemplárne hlúpy, nerealisticky akčný, psychologicky nepresvedčivý, neuveriteľne pohodový a hlavne - mimoriadne frajerský.

• 29.8.2017  14:07
    No (2012)

Hrdinská epizóda mediálnych dejín, o ktorej som nič nevedel, ale vďaka tomuto filmu som dostal hotovú podrobnú učebnicu aj s autentickým vizuálnym ponorom do 80. rokov, ktorý pôsobí, akoby ste to sledovali v priamom prenose a boli priamym účastníkom referenda ZA alebo PROTI Pinochetovi. Propagandistická vojna reklamnými prostriedkami. Bravo!

• 28.8.2017  20:29
    Wrestler (2008)

Viac Rourkov film než Aronofského, čo je príznačné aj tým, že je dosiaľ jeho jediný, v ktorom si nepísal scenár a tým, že Mickey tu predvádza v podstate časť zo svojho vlastného, ťažko uveriteľného života, kedy sa rozhodol seknúť s herectvom a stať sa boxerom. Aronofského k realizácií príbehu zo zákulisia najidiotskejšieho športu zo všetkých, v ktorom sa síce iba predstiera, no napriek tomu z toho tečie krv, priviedol zrejme iba mimoriadny záujem o telesnosť. Je prekvapivé sledovať, ako všetky svoje filmárske finesy s výnimkou zozadu nalepenej kamery obetuje v prospech samotného ľudského príbehu z okraja spoločnosti (a zároveň centra špecifickej subkultúry), ktorý pripomína, že tento výborný filmár vzišiel z radov nezávislej kinematografie. Tam sa však ja ako divák obvykle príliš dobre necítim (vidím tragiku každodenného života príliš jasne všade okolo seba na to, aby ma zaujímala ešte aj vo filme) a relatívne zdržanlivý WRESTLER ma teda nechal dosť chladným. Proste striedmo zrežírovaný životopisný film s výrazne fyzickým výkonom typovo presného predstaviteľa, nič viac nič menej.

• 27.8.2017  11:20

Sen každého dokumentaristu, ocitnúť sa takto s kamerou uprostred gigantického škandálu, ktorý otriasa celým športovým svetom.

• 27.8.2017  10:50

"Sme cyklistický tím, ktorý predáva bicykle, aby mal na doping." ___ Lance Armstrong, "Ja len rád jazdím na bicykli.", športová legenda, zbožňovaný idol, 7-násobný víťaz Tour de France, bojovník proti rakovine, klamár a podvodník. Ben Foster ho hrá brilantne, ale zostal pre mňa po celý čas nečitateľný, vôbec som sa mu nedokázal dostať do vnútra. Najviac som pri sledovaní PÁDU LEGENDY pritom rozmýšľal nad tým, ako sa cíti človek, uznávaný v tom, čo robí a miluje, ktorý ale pritom vie, že to nie je naozajstné, že je iba obyčajný klamár a musí s tým žiť, hoci zakrytý aureolou slávy. Darí sa mu potlačiť tie pocity svojou dobročinnosťou ? Darí sa mu tak perfektne sa napokon zžiť so svojou lžou, obabrať sám seba, že tomu uverí a nemá už žiadny problém ? ___ Kamarát, nadšenec do cyklistiky ma však upozornil aj na druhý podstatný faktor - To, že dopoval, neznamená, že nebol dobrý. Iní dopovali tiež, ale preteky pritom nevyhrávali. ___ "Bolesť je dočasná, ale vzdať sa je navždy."

• 26.8.2017  12:39
    Hunt vs. Lauda (TV film) (2013)

Ako doplnok k RIVALOM dokonalé, hlavne z toho dôvodu, že si človek neznalý veci uvedomí, že scenárista Peter Morgan si naozaj nič nevymyslel a ten úžasný príbeh dvoch zapálených bláznov sa naozaj stal.

• 26.8.2017  12:35
    Příběh Nikiho Laudy (TV film) (2014)

Ja nie som nijaký nadšenec do Formuly, práve naopak, je mi totálne ukradnutá, ale ten príbeh je úžasný, rovnako ako osobnosť NIkiho Laudu. Ten jeho zápal a odhodlanie a zároveň zdravý odstup a pokora v jednom sú vskutku obdivuhodné.

• 26.8.2017  03:24
    Rivalové (2013)

Chvíľu trvalo, kým opadli predsudky ohľadom toho, prečo by mal byť nejaký príbeh z prostredia športu, ktorý mi (podobne ako iné) vôbec nič nehovorí, výnimočný niečím iným ako návratom Hansa Zimmera k melódiám, ktoré používal v 90. rokoch a prečo sa jedná o tak úspešný film...ale tak bohovsky napísanú záležitosť som nevidel už dlho. Nejde o to, čo tí ľudia robili, ale o tú vášeň, ktorú do toho vkladali - ktorú film dokázal pretlmočiť - a ktorú dokázal vzbudiť vo mne samotnom, že som sa uprostred noci vybral von zažívať veci, dokázať, že ju mám v sebe tiež..!

• 25.8.2017  15:03

Skutočnosť, že je to skvelý príbeh, ktorý sa naozaj stal a vracia tak trochu do hry vieru v zdravú, morálnu a pri troche snahy dosiahnuteľnú občiansku spoločnosť, trochu zakrýva iný fakt - že je to vlastne tak trochu iba iná PRETTY WOMAN. Americký sen v tej najpríťažlivejšej podobe - zbohatnúť a presláviť sa vykonaním niečoho záslužného, kde ide o ekológiu, zdravie, morálku, etiku a porážku ďaleko silnejšieho protivníka - a všetko vďaka vytrvalosti a tvrdohlavosti jedinej osoby. Julia Roberts, sama stelesnenie toho istého, exceluje v hereckom vrchole svojej kariéry a náležite si to užíva. Vie prečo.

• 25.8.2017  14:36
    Silkwoodová (1983)

Oproti známejšiemu ABSOLVENTOVI, ktorý poukazuje na latentné problémy Ameriky tak akosi cez filter a optikou jedinej osoby, SILKWOODOVÁ je omnoho komplexnejší obraz a priama obžaloba z pozície omnoho komplexnejšie vykreslenej spoločenskej vrstvy. Toto je iná Amerika ako tá z vyblýskaných hollywoodskych trhákov aj stredostavovskej idylky a jej vzťahových problémov. Taká, kde sú aj tie krásne domčeky na predmestiach obklopené nepretržitým hlukom a smradom z tovární, kde vás popáli rádioaktivita a nikoho to nezaujíma a keď to začne príliš zaujímať vás, viac než to, že máte prácu a svoj denný kus chleba, koledujete si o odstránenie. Tak ako Silkwoodová... PS. Hrdinovia (či skôr obete) tohoto filmu, ozajstní hrdinovia (teda obete) pracujúcej triedy, majú rozhodne viac dôvodov búriť sa než hlavná postava známejšieho NIcholsovho filmu. Ale na rozdiel od bohatých detičiek, ktoré utiekli z blahobytu a stali sa hipíkmi, nie sú robotníci takí zaujímaví. Jedným z dôsledkov ich do dneška pokračujúcej, neviditeľnej vzbury je Donald Trump ako prezident najmocnejšej krajiny sveta...

• 25.8.2017  14:16

Nie všetky legendárne, svojho času kultové filmy majú aj nadčasovú hodnotu, minimálne pre mňa osobne. Tým myslím hodnotu umeleckú, nie historickú. EASY RIDER je presne z toho druhu a ešte aj to hodnotenie, ktoré mu priznávam, je s prihliadnutím na hľadisko kontextu, kultúrneho významu a vplyvu na ďalšie umenie a spoločnosť. Ani ako zástancovi absolútnej slobody sa mi film o absolútnej slobode nemusí páčiť - možno práve kvôli nevyhnutnému stretu s realitou... no aj ten, v prípade hrdinov BEZSTAROSTNEJ JAZDY vskutku definitívny, mi ako zakončenie nevyhovoval, pripadal mi príliš násilne fatálny... a inak som sa pri tom filme vždy nudil. Niekomu možno príde inšpiratívny, ale ja vravím, že kto to nemá v sebe, tomu nejaký film aj tak nepomôže - tobôž film tak náhodný, ako tento. A pozerať sa na vietor vo vlasoch niekoho iného je ako lízať zmrzlinu cez sklo.. - alebo vyžaduje k divákovej spoluúčasti sofistikovanejší filmársky prístup.

<< předchozí 1 2 3 4 10 20 29 38