• Krátkometrážní

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Veľmi neusporiadané dojmy a myšlienky. ___ Hlúpy, zábavný i provokatívny a fasinujúci námet je prevedený do filmovej podoby tak precízne, až sa mi tajil dych. Spočiatku som si hovoril, že blockbustery ma už asi prestávajú baviť. Zmiešané pocity. No tie obrazy boli také krásne, tempo tak svižné, príbeh tak ľahký a chytľavý. ( Aké zastaralé efekty, prosím vás ? Nečumte každý deň na nejakú hollywoodsku koninu, a možno si ich potom budete vedieť zase aj trochu užiť ! ) ___ "Takto sa predsa legendy netvoria!" protestuje moje druhé Ja,"legenda musí mať v sebe niečo viac" - lenže čo je to "viac" ? ___ Potom ma začalo dráždiť, ako si vďaka tomuto Lincolna zapamätajú dnešné deti - ako chlapíka čo preskakoval kone v splašenom stáde, zmasakroval desiatku upírov na streche uháňajúceho ( a súčasne padajúceho ) vlaku, atď,... aha, a ešte oslobodil otrokov... ! No ale zase aspoň niečo ich naňho upozorní... ___ ( Upokojilo ma vedomie, že už čoskoro príde Spielberg so svojim ( dopredu vravím )multioscarovým staromilským LINCOLNOM a napraví deckám hlavy. )___ Navyše, ak nám miešanie fikcie do histórie nevadí pri iných veciach, kde zavádzanie môže byť závažné až osudné, prečo strečkovať keď ide o fikciu tak expresívne strelenú, že jej nikto nemôže uveriť ? ___ Prišlo mi, akoby si Hollywood samotný angažovaním Kazacha do tejto témy urobil tak trochu alibi... ___ Neviem či sa to zdalo iba mne, ale v mnohých scénach, hlavne intímnych a vojnových, som cítil mimoriadne silný ruský vplyv, akoby zrovna vypadli z obrazu klasika či vyliezli z niektorej stránky Tolstoja či Dostojevského. ___ ABRAHAM LINCOLN: LOVEC UPÍROV je vrcholom umelosti, dokonalým symbolom toho, v akej dobe žijeme, ako vnímame ikony a zábavu, ako sa všetko stiera a prekrýva, a nič nie je sväté... uznávam však, v prípade knihy, nie námet, takých nápadov už tu bolo! - ale dôkladne do konca dovedenú obskúrnu ideu. ___ Zároveň však budem dúfať, že sa z tohoto princípu nestane móda a neuvidíme teraz každý rok nejakú význačnú historickú postavu, ako potajomky bojuje proti démonickým silám zla. Aj u nás si to viem predstaviť - Jirásek a nemŕtvi, Štefánik proti votrelcom z galaxie X....___ Každopádne: od BOJOVEJ LODE mi ( hlúpy? ) nadsadený a smiešne patriotický blockbuster neubehol v kine tak rýchlo a skrze veľké predsudky si ma nezískal tak ľahko. A to je kumšt !

Absolvent (1967)

Na veľkom plátne debutantská one-man show výstižne ukazujúca generačnú priepasť, ktorá v podstatnej miere viedla k zrodeniu hnutia hippies a jeho zásadnému konfliktu s etablovanou mocou a hodnotami.

Absurdistán (2006)

To bol nápad za všetky drobné ! Škoda že napokon stvárnený skoro rovnako dementne ako zdementnené ľudstvo v dementnej budúcnosti.

Acid House (1998)

Nemyslím si, že je to ktovieako vydarené (hlavne v porovnaní s predlohovými poviedkami), ale má to tú škótsku špinavú sídliskovú autenticitu a kdesi pod ňou pulzuje ešte aj deväťdesiatková živelná drogová atmosféra.

Actiongirls.com Volume 1 (2005)

Prológ znie temne postapokalypticky, ale je iba zámienkou – a predpokladám, že máloktorý z divákov sa ním dal oklamať a nevedel, do čoho ide – pre producírovanie zopár luxusných naolejovaných slečien so zbraňami všetkého druhu po opustenej továrni – pričom k žiadnemu deju nedôjde s výnimkou toho, že občas odložia už aj tak skromné oblečenie... Koho rajcujú zbrane – teda pravdaže okrem žien, príde si na svoje – inak už iba pár úžasných komediálnych výstupov, kedy majú dievčatá akože niečo zahrať – niečo jednoduché, trebárs poriadny hnev – a vyzúria sa na melóne – alebo keď skúšajú narábať so sekerou a len náhodou si nezatnú do nohy (možno bonus vo vystrihnutých scénach).

Actiongirls.com Volume 2 (2006)

Tieto holky majú lepšie zbrane, než militaristická prehliadka, čo nosia v rukách... a ich skvelá záľuba potulovať sa po zdevastovanej krajine blízkej prítomnosti v spodnom prádle a s dokonalým opálením, sa nedá neoceniť...

Actiongirls.com Volume 3 (2007)

Zanášanie deja a teraz už aj relatívne dobre zvládnutej akcie na úrovni lepšieho céčka do stále odvážnejších dráždivých sólovýstupov je pre divácky (mužský) zážitok (s výnimkou militaristického fetišistu) mimoriadne rušivé... Takže na začiatku musíme sledovať, ako sú odvážne nadsamičie hrdinky, v rozpore s titulkami, prinútené hádzať lopatou, namiesto toho, aby si to s nimi niekto poriadne rozdal, a na konci zase neskutočná scéna, v ktorej pešo unikajúcu, krívajúcu Silviu Saint prenasleduje tank – a pre istotu vyšlú ešte aj obrnený transportér...

Actiongirls.com Volume 4 (2007)

Žiadny film, ale séria rajcovných, a občas aj zaujímavých striptízových výstupov... našťastie už bez blízkej budúcnosti z industriálneho areálu za rohom, špiny a encyklopedického prehľadu palných zbraní. Namiesto toho úplne klipovitý, nekonzistentný, a teda pestrejší celok, remeselne (na úrovni zobrazovania ženského tela) už profesionálne zvládnutý a esteticky diel od dielu nápaditejší.

Actiongirls.com Volume 5 (2008)

Nadšenec pomalej, kĺzavej kamery si tu na svoje veru nepríde... Chvíľami až príliš divoko videoklipovité, preháňajúc štylistické figúry, pohyb, filtre a uhly kamery... pre účel, pre ktorý sa sleduje (= príjemná eliminácia drvivej väčšiny mužských mozgových centier) však plne vyhovujúce.

Adamova jablka (2005)

Jediný film, v ktorom mi Jensenov vrcholne bizarný humor, ak to vôbec ešte je humor, naozaj vyhovoval.