• Krátkometrážní

Příběhy slavných - Požehnaný prokletý básník Bohumil Hrabal (2000) (epizoda)

Veľmi dlho platilo, že čím viac som toho o Hrabalovi vedel, tým menej mi bolo jasné, čo si mám o ňom vlastne myslieť. A tento dokument je toho výborným dokladom. Ukazuje, aký komplexný charakter to v skutočnosti bol. Ďalšie čriepky doplnené do mozaiky jeho fascinujúcej osobnosti v rýchlych strihových montážach ukazujú, že ani tí, čo ho poznali, ho vlastne nedokážu jednoznačne charakterizovať, resp., že ho vnímajú úplne inak... aj keď všetci sa zhodujú v tom, že to bol fenomén. Podľa mňa je to krátke a trochu príliš venované jeho koncu, ohľad na dobu vzniku - v titulkoch uvedený rok 1998, iba rok od skonu milovaného spisovateľa - však toto zaujatie Hrabalovými poslednými chvíľami značne ospravedlňuje.

Košatý strom plný pozorných očí (1988) (TV film)

Spomienka je druhá prítomnosť, citoval Hrabal často Novalisa a mňa by vážne zaujímala genéza takéhoto projektíku, v ktorom mu konverzácia s herečkou, čo hrala jeho matku vo filme podľa jeho knihy pomáha rozpomenúť sa na ňu. Takové to povídání je zdanlivo najlepšia forma dokumentovania B. Hrabala, keďže je to jeho výsostná doména - ale potrebuje silné vedenie, aby si nešiel svojim smerom, vtedy sú to len čriepky - aj keď čriepky autentické, dôležité k poskladaniu komplexného obrazu tohoto výnimočného a súčasne ľudového umelca.

Kate (2021)

Jednoznačný víťaz celej tej drsnej ženskej akčnej vlny roka 2021. AVA mala výbornú herečku, PROTĚGE výborného režiséra a JOLT výborný nápad... - ale KATE má gule. Pozrel som si to vlani na Katarínu, porochnil sa v tej krvi, násilí a fatálnej siláckosti, iba tak na šmak jemne šmrncnutej ženským citom, drbol som si Bum-Bum-Lemon a šiel za svojou Katkou...

Jolt (2021)

Vemi zábavný nápad aj prevedenie a Kate je super, ale chcelo to zapracovať na scenári, to nie že nie...

Pomsta (2021)

Martin "Zorro" Campbell "Bond" ukazuje, že má stále veľkorozpočtové remeslo v malíčku, aj keď musí slúžiť strednerozpočtovému akčňáku, ktorý mu ale scenárista napísal pri všetkom tom klišé relatívne nápadito a zaujímavo. Pravdaže, netreba zabúdať, že Q je sexy, Keaton sakramentsky dobrý herec a Semjuel Lí hrá fuurt to samé, ale furt to trochu funguje. A lepšie finále by tomu ešte dosť pomohlo!

Ava: Bez soucitu (2020)

Každé dievča chce dnes ukázať, že na to má - aj keď bolo predtým charakterovou herečkou. Odkrágľovať pár bezmenných chlapíkov a pár so známymi tvárami iných hercov do počtu. Ide to tak, ako už bolo mnohokrát písané, je to priesvitný kopirák... a ty čakáš a čakáš, čo bude tentokrát iné. Súkromná a pracovná rovina, ich prepletenie, staré účty a extrémne primitívna logika, rytmická beatová hudba a ideme...  Čo je inak ? Že špičková vrahyňa pre zas nejakú nepomenovanú organizáciu, nad všetkými a mimo všetkých, nevedno o čo jej idúce, je anonymná alkoholička, bez súcitu, ale keď na ňu súcit príde, a že príde, tak si vypije... nie že by to uškodilo jej schopnostiam.. no, a tam je zas ten kúsok pre herectvo.

65 (2023)

Nechce sa mi to priznať, ale fakt je to katastrofálne zlý film. Scenár je poskladaný z tých najošúchanejších záložiek v 65-ročnej príručke pre bezradných autorov a réžia taáák veľmi mdlááá... že sa mi chcelo kričať. Moje nadšenie pre dinosaury, aspoň teda keď nevyzerajú ako gumené hračky z tržnice, dostalo po papuli viac než tie nešťastné tvory od meteoritu. Tvári sa to drsne, nestálo to 5 korún a začiatok je sľubný, ale nefunguje tu nič. Dvojka za kamerou to proste nevie... a dvojka pred ňou tiež nič moc. Možno keby som sa z ledva 90-minútovej stopáže nemusel furt pozerať na ich rodinné trable... Lebo venovať z tak krátkeho filmu o dinosauroch ledva štvrtinu stopáže tej faune, kvôli ktorej som na to šiel do kina, je čistý ojeb, nie že nie! Keď už nevedia robiť filmy, tak nech mi dajú aspoň Dinosaury, nie Driverovu Držku!

The Gray Man (2022)

Zato že sú Sierry šedí muži v šedej zóne, nemusel taký byť aj film najzárobkovejšej režisérskej dvojice filmového priemyslu. Asi preto sa snažili vykompenzovať to vyliatymi farbičkami vždy, keď sa zrovna neutápali v šerých interiéroch, ako keby nemali dosť prachov na dekorácie - čo nebolo zrovna zriedkavo! Ale ani to nepomohlo x-tému Bondovmu epigónovi vybŕdnuť z tých mdlých močarísk. Bavia ešte niekoho títo nezraniteľní bijci, čo vydržia aj nezmysel ?

Spring Breakers (2012)

Čo iné si pozrieť na jarnú rovnodennosť ?

Rozkaz zabíjet (2016)

Začiatok mimoriadne sľubný. Má to hlavu a pätu, ten svet - náš svet čoskoro - a dobre napísané dialógy.  Je mi jedno, či to stálo milióny alebo desať korún, vyzerá to parádne. Odlet na ostrov v Čukotskom mori, úplnej riti sveta, testovať nejaké vojenské udělátka... - ešte väčšie nadšenie. Les, hovorím si, bude to ťažiť z mála, ale nevadí, ťaží to bohovsky! Zábery sú ťažko profi, atmosféra hustá - a roboty - roboty parádne, vyzerajú draho. Stále je mi jedno, koľko to stálo, rozhovory sú kvalitné, vychutnávam si každý obraz.... vlastne som už naplno nastavený na pecku, neznámy malý film, ktorý ma rozoberie podobne, ako kedysi dávno SCREAMERS. A potom útok... a nič. Nie že by sa nič nedialo, nie že by to už nebolo dobre natočené - ale nie je to už dobre napísané. Skoro to nie je napísané nijako. Došli nápady. Cítiť to na tempe aj spáde. Do konca sa už iba strieľa. A strieľanie je nuda.